Co musisz wiedzieć o optymalizacji e-commerce?

co musisz wiedziec o optymalizacji ecommerce
Spis treści

• Co to jest współczynnik konwersji i dlaczego jest ważny w e-commerce?

• 7 wskazówek dla optymalizacji e-commerce, aby poprawić współczynnik konwersji

• Podsumowanie

Optymalizacja e-commerce ma na celu poprawę funkcjonowania Twojego sklepu internetowego w taki sposób, by był on lepiej odbierany przez użytkowników i w efekcie przynosił lepsze wyniki konwersji. Bardzo ważne jest jednak, by do takiej realizacji podejść ostrożnie i bazować na sprawdzonych rozwiązaniach, podejmowanie spontanicznych, nieprzemyślanych decyzji może Ci przynieść zupełnie odwrotny efekt. W tym przewodniku znajdziesz kompleksowe wskazówki, jak zoptymalizować swoją stronę i zwiększyć współczynnik konwersji w sklepie internetowym.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest współczynnik konwersji i dlaczego jest ważny w e-commerce?

Współczynnik konwersji to jeden z najważniejszych parametrów w e-commerce,ponieważ pozwala sprawdzić, jaki odsetek użytkowników po odwiedzeniu Twojego sklepu, zdecydował się na podjęcie określonego działania (czyli na przykład kupna produktu). Warto pamiętać, że współczynnik konwersji można wykorzystać do mierzenia różnych celów biznesowych, nie tylko do weryfikowania poziomu sprzedaży.

Współczynnik konwersji w e-commerce może mieć postać:

 • Zrealizowania zakupu wybranego produktu,
 • Pobrania bezpłatnego fragmentu e-booka,
 • Skontaktowania się z przedstawicielem firmy,
 • Zasubskrybowania długoterminowej usługi,
 • Zapisania się do listy subskrybentów newslettera,
 • Zapisania się do klubu lojalnościowego.

Jak obliczyć współczynnik konwersji? W tym celu należy bazować na ogólnodostępnym wzorze. Jeżeli prowadzisz tradycyjną sprzedaż internetową, powinieneś/powinnaś wykorzystać wzór współczynnika konwersji według unikalnych sesji w witrynie. Wówczas musisz wziąć pod uwagę liczbę unikalnych zamówień i podzielić ją przez łączną liczbę sesji.

Wzór współczynnika konwersji według unikalnych sesji w witrynie.

Natomiast, jeśli z Twojej oferty można skorzystać jednorazowo (np. w ramach subskrypcji), musisz wykorzystać wzór współczynnika konwersji według unikalnych użytkowników w witrynie. W takim wypadku musisz podzielić liczbę unikalnych zamówień przez liczbę unikalnych użytkowników.

Wzór współczynnika konwersji według unikalnych użytkowników w witrynie.

Oczywiście, nie musisz samodzielnie obliczać Twojego poziomu współczynnika konwersji - byłoby to szczególnie uciążliwe, przy dużych wynikach sprzedaży. Aby sprawdzić poziom współczynnika konwersji dla swojego sklepu internetowego możesz zapoznać się z raportem e-commerce w Twoim profilu Google Analytics. W panelu Google Analytics ustawisz również swoje cele konwersji - może to być np. dotarcie do strony z podziękowaniem za realizację zamówienia.

Fragment widoku raportu e-commerce w Google Analytics.

Chcesz dowiedzieć się więcej o współczynniku konwersji i jego wpływie na Twoją działalność w sieci? Sprawdź te artykuły:


7 wskazówek dla optymalizacji e-commerce, aby poprawić współczynnik konwersji

Optymalizacja e-commerce to strategia, której celem jest poprawa współczynnika konwersji w sklepie internetowym. To podejście opiera się o szereg elementów, począwszy od układu witryny poprzez usprawnienie formularza zakupowego, aby więcej osób zdecydowało się na konwersję. Jeśli zależy Ci na skutecznym poprawieniu współczynnika konwersji, poniżej przedstawiamy dziesięć rozwiązań, które polecamy, jako agencja widoczni.

Potrzebujesz optymalizacji poziomu konwersji?


1. Regularna aktualizacja stron docelowych

Wygląd strony docelowej ma bardzo duży wpływ na to, czy Twoi odbiorcy zdecyduj się na konwersję. Ważne jest to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie, a to wymaga nieustannej pracy nad witryną. Nie wystarczy raz przygotować skutecznego projektu - trendy w projektowaniu witryn e-commerce zmieniają się bardzo szybko, dlatego ważne jest byś umiał/umiała się do nich dostosować.

Aby lepiej przedstawiać swój produkt i mieć atrakcyjną stronę docelową możesz zadbać między innymi o:

 • Wyróżnienie bestsellerów,
 • Dodanie inteligentnych sugestii produktów,
 • Wykorzystywanie wysokiej jakości zdjęć i nagrań,
 • Wdrożenie recenzji i ocen od klientów,
 • Wykorzystywanie testów A/B.

Zależy Ci na tym, by skutecznie odpowiadać na potrzeby klientów? Dowiedz się, jak wdrożyć strategię User Experience przy projektowaniu stron produktowych:


2. Szybkie ładowanie się witryny sklepu

Działając w e-commerce musisz skupiać się nie tylko na optymalizacji swoich działań, ale również na tym, by korzystnie wypaść na tle konkurencji. Jeśli Twoja strona będzie się powoli ładować, użytkownik nie będzie czekał i przejdzie na stronę konkurencji, która szybciej dostarczy mu informacje, których poszukuje. Twoim celem powinno być sprawienie, że Twoja strona będzie się ładować w kilka sekund. Możesz sprawdzić szybkość ładowania się witryny na przykład za pomocą Pagespeed Insight, który jest bezpłatnym narzędzie od Google. Znajdziesz tam nie tylko informacje dotyczące szybkości ładowania się strony, ale również wskazówki dotyczące zmian, które powinieneś/powinnaś wprowadzić.

Przykładowy raport analizy szybkości ładowania się strony.

Poznaj więcej naszych wskazówek w tym temacie:


3. Wyklucz elementy rozpraszające uwagę Twoich odbiorców

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli sklepów internetowych jest nadgorliwość w procesie projektowania strony - chcą przekazać swoim odbiorcom jak najwięcej treści, a w efekcie strona jest nieczytelna i nieestetyczna. Dodawanie zbyt wielu elementów, które rozpraszają uwagę użytkowników wpłynie negatywnie na współczynnik konwersji, ogranicz treści do wymaganego minimum. Bardzo ważnym etapem w optymalizacji e-commerce jest zidentyfikowanie najważniejszych elementów witryny i wyeliminowanie tych zbędnych. W procesie identyfikacji tych aspektów może Ci pomóc strategia SXO, która łączy zalety UX i SEO. Wówczas będziesz mieć pewność, że Twoja strona jest przyjazna w odbiorze. To ważne, ponieważ użytkownicy sieci są bardziej skłonni do zrealizowania konwersji w witrynie, która zapewnia im pozytywne doświadczenia.

Chcesz sprawdzić, czy Twój sklep jest poprawnie zoptymalizowany?

Wśród najważniejszych elementów SXO wymienia się:

 • Dobra nawigacja na stronie,
 • Czytelny układ witryny,
 • Interesujący, zwięzły opis oferty,
 • Atrakcyjne Call To Action,,
 • Prosty proces transakcji,
 • Optymalizacja SEO,
 • Sprawna opcja wyszukiwania na stronie,
 • Wysoki poziom ochrony danych.

Dowiedz się więcej o SXO z naszych artykułów:


4. Spersonalizowana treść w sklepie internetowym

Zgodnie z danymi podawanymi przez SalesForce (https://www.salesforce.com/resources/articles/customer-engagement/) aż 66% użytkowników sieci oczekuje spersonalizowanych treści podczas zakupów w sklepach internetowych. Warto wykorzystać tę wiedzę podczas planowania swojej optymalizacji e-commerce. Aby zwiększyć konwersję w sklepie przez spersonalizowane treści spróbuj następujących rozwiązań:

 • Przestawienie produktów powiązanych z wcześniejszymi decyzjami zakupowymi klienta;
 • Promowanie produktów, które użytkownik oglądał podczas ostatniej wizyty w sklepie;
 • Przedstawianie produktów, które są powiązane tematycznie z aktualnie oglądanym przez klienta produktem.

Przykład spersonalizowanych sugestii zakupów na stronie.

Możesz również wdrożyć w swojej witrynie spersonalizowane CTA, które będzie dostosowane do danych użytkownika (np. jego lokalizacji, linków, w które klikał i źródła, z którego do Ciebie dotarł). Hubspot podaje, że takie rozwiązanie potrafi przynieść średnio 19% wzrost konwersji (https://blog.hubspot.com/marketing/data-personalize-marketing-li).

Szukasz skutecznej reklamy online?


5. Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

Mobilna optymalizacja witryny jest kluczowym elementem w procesie optymalizacji witryny. W 2021 roku mobilny handel elektroniczny odpowiadał za 72,9% światowej sprzedaży w e-commerce (https://www.statista.com/chart/13139/estimated-worldwide-mobile-e-commerce-sales/). W związku z tym, jeśli nie dostosowujesz swojej witryny do urządzeń mobilnych, zgadzasz się na tracenie klientów. Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi możesz sprawdzić na przykład w Teście optymalizacji mobilnej Google.

Przykładowy wynik testu optymalizacji mobilnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, o co zadbać by Twoja strona była dostosowana do urządzeń mobilnych, sprawdź ten artykuł:


6. Wykorzystanie upsellingu w sklepie online

Skupiając się na optymalizacji konwersji, musisz szukać miejsc, które pozwolą Ci zwiększyć dochód ze sprzedaży. Świetnym rozwiązaniem jest upselling, jedną z takich technik jest oferowanie klientowi tego samego produktu, ale z lepszą specyfikacją techniczną. Możesz również oferować użytkownikom produkt dodatkowy, który jest powiązany tematycznie z interesującym klienta produktem, np. Ładowarka do telefonu, etui do okularów itp. Sprzedaż dodatkowa może mieć miejsce już na stronie docelowej, podczas procesu zakupowego, a nawet już po złożeniu zamówienia.

Przykład sprzedaży dodatkowej w sklepie internetowym.


7. Usprawnij proces realizacji zakupu

Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki sprzedażowe musisz sprawić, by Twoi klienci mogli przejść przez proces zakupowy bez najmniejszych problemów. Musisz sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów od momentu złożenia zamówienia, aż do momentu finalizacji transakcji. Zadbaj również o to, by Twój formularz transakcyjny był możliwie najprostszy - wymagaj podania wyłącznie najważniejszych informacji. Pozwól również swoim klientom na realizację transakcji bez konieczności rejestracji w witrynie. Mogą to zrobić na przykład jako goście lub dzięki logowaniu przez media społecznościowe albo konto Google.

Chcesz szybko i skutecznie wypromować Swoją stronę w internecie?


Co musisz wiedzieć o optymalizacji e-commerce? Podsumowanie

Optymalizacja e-commerce wymaga stałej pracy i analizy skuteczności wprowadzonych działań. Twoim zadaniem jest nie tylko sprawdzanie nowych rozwiązań, ale również weryfikowanie, jak odbierają je Twoi klienci. Pamiętaj, aby być na bieżąco ze zmianami wprowadzanymi w branży i obserwować również rozwiązania, na które decyduje się Twoja konkurencja. W ten sposób optymalizacja Twojego sklepu internetowego będzie przebiegać sprawniej.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co musisz wiedzieć o optymalizacji e-commerce?

Średnia ocen użytkowników4.82 na podstawie 108 głosów

UDOSTĘPNIJ