Jak analizować grupę docelową w e-commerce? Wykorzystaj dane demograficzne

Jak analizowac grupe docelowa w e commerce Wykorzystaj dane demograficzne
Spis treści

• Dane demograficzne w marketingu internetowym - co to jest?

• Analiza grupy docelowej a segmentacja odbiorców w marketingu

• Analiza grupy docelowej pod kątem demograficznym. Zacznij od wieku i płci

• Uwzględniaj poziom dochodów

• Weź pod uwagę poziom wykształcenia

• Sprawdź lokalizację

• Pamiętaj o typach urządzeń

• Weź pod uwagę zainteresowania użytkowników

• Podsumowanie

Jeśli chcesz skutecznie docierać do klientów ze swojej grupy docelowej i komunikować się z nimi, musisz najpierw ich poznać. Możesz porównać się do prelegenta w trakcie prezentacji - jeśli ten mówi do osób, których nie zna, niezrozumiałym dla nich językiem i na temat, który ich nie interesuje, raczej nie osiągnie sukcesu. Podobnie jest w strategii digital marketingu. Jeśli dobrze poznasz swoich odbiorców, będziesz mówił do nich zrozumiałe i przekonująco, a to skłoni ich do pożądanych działań, takich jak zakup Twoim sklepie. Jednym ze skutecznych sposobów na poznanie i opisanie grupy docelowej jest analiza danych demograficznych. Dzięki niej możesz docierać do szerszego grona odbiorców, skutecznie się z nimi komunikować i inspirować ich do określonych działań na stronie sklepu. Sprawdźmy, jak poznać i opisać grupę docelową w e-commerce dzięki danym demograficznym.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dane demograficzne w marketingu internetowym - co to jest?

Czym są dane demograficzne w kontekście marketingu internetowego i e-commerce? Są to informacje o grupie użytkowników dotyczące takich aspektów, jak płeć, wiek, zainteresowania. W przypadku biznesów e-commerce grupa docelowa może mieć różną wielkość, zależną od liczby odbiorców, do których dociera danych sklep. W przypadku małych sklepów, które dopiero rozpoczynają działalność, wielkość grupy docelowej może wynosić kilkadziesiąt osób. W przypadku dużych i znanych biznesów e-commerce, np. takich jak Amazon, analiza demograficzna będzie dotyczyć milionów odbiorców na całym świecie. Do danych demograficznych odbiorców witryny należą takie cechy, jak:

 • wiek,
 • płeć,
 • zainteresowania,
 • lokalizacja,
 • poziom wykształcenia i dochodów,
 • stan cywilny,
 • przynależność etniczna,
 • urządzenie wykorzystywane do korzystania z witryny e-commerce (stacjonarne vs mobilne),
 • kanały, z których pochodzą użytkownicy (wejścia bezpośrednie, media społecznościowe, wyniki wyszukiwania, kanały płatne itp.).

Warto śledzić dane demograficzne własnej witryny - znajdziemy je w narzędziu Google Analytics w raporcie Odbiorcy. Równie cenne informacje może zawierać także analiza demograficzna stron konkurencji. Jeśli prowadzisz sklep odzieżowy z ubraniami dla mężczyzn, sprawdź, kto stanowi Twoją konkurencję w Google. Następnie możesz przeanalizować grupę odbiorców kilku wybranych sklepów zajmujących najwyższe pozycje w wynikach organicznych. Wykorzystaj do tego narzędzie semRUSH. Dzięki niemu dowiesz się:

 • jak prezentuje się struktura wiekowa odbiorców na konkurencyjnych stronach,
 • jak określić grupę docelową - czy sklep konkurencji odwiedza więcej kobiet niż mężczyzn (np. na stronach z perfumami odsetek mężczyzn nie musi być tak mały, jak może się wydawać),
 • sprawdzisz położenie geograficzne osób odwiedzających dany sklep internetowy.

Analiza danych demograficznych użytkowników na konkurencyjnych stronach może stanowić cenne źródło informacji w zakresie budowania własnej grupy docelowej i kierowania do niej przekazu marketingowego. Więcej o możliwościach narzędzi SEO znajdziesz w artykule “Najlepsze narzędzia SEO, w które warto zainwestować w 2021 r.”.

 

Dane demograficzne w analizie grupy docelowej - dlaczego są ważne?

Dlaczego w analizie grupy docelowej warto wziąć pod uwagę dane demograficzne? Ponieważ dzięki nim możesz udoskonalić własną strategię marketingową oraz analizę odbiorców. Jak dane demograficzne mogą poprawiać efekty marketingowe?

 • Dzięki analizie konkurencji możesz przyciągnąć nowych klientów - wiedza o tym, kto odwiedza witryny konkurencji (a kto nie), może pomóc we wzmocnieniu działań marketingowych skierowanych na pozyskiwanie nowych odbiorców. Odkrycie określonej luki demograficznej wśród odbiorców może pomóc w ustaleniu, na czym należy skoncentrować działania marketingowe.
 • Dzięki analizie demograficznej konkurencji zrozumiesz potrzeby klientów i dostarczysz im produkty, których naprawdę szukają i oczekują. Jeśli wiesz, kto odwiedza witryny konkurencji, możesz lepiej zrozumieć, czego oczekuje od Twojego sklepu i co może odbiorców.
 • Dzięki analizie demograficznej użytkownikach na konkurencyjnych stronach sprawdzisz, jakim językiem warto zwracać się do odbiorców. Dowiesz się, jakie problemy trapią odbiorców, w jaki sposób o nich mówią i jak komunikują się z obsługą sklepu internetowego. To pozwoli Ci zastanowić się, w jaki sposób możesz rozwiązać problemy potencjalnych klientów i zainspirować ich do zakupu. Pamiętaj, że inną komunikację stosuje pokolenie Z, a inną pokolenie osób urodzonych w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku. Dlatego musisz dopasować język na stronie e-commerce do grupy docelowej.
 • Dzięki analizie demograficznej możesz korzystać z kanałów, w których są Twoi użytkownicy - dla pokolenia Z będzie to np. TikTok, a nie Facebook, który bardziej sprawdzi się w przypadku kierowania przekazu dla grupy obecnych 30- i 40-latków.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Analiza grupy docelowej a segmentacja odbiorców w marketingu

Analiza grupy docelowej w marketingu internetowym pozwala także na segmentację odbiorców i dopasowanie przekazu marketingowego do potrzeb danej grupy. Im bardziej dopasowany przekaz, tym większa szansa, że będziesz mówił językiem odbiorców i skłonić ich do zakupu. Dzięki analizie grupy docelowej możesz dopasować przekaz do:

 • grup pokoleniowych, np. milenialsów, pokolenia Z, pokolenia boomersów itd.
 • przedziałów wiekowych - te nie zawsze będą się pokrywać z grupami pokoleniowymi, kobiety, które rodzą pierwsze dziecko, mogą być z różnych pokoleń, ale podobnych przedziałów wiekowych (np. obecni 20- i 30-latkowie pochodzą już z różnych pokoleń),
 • grup etnicznych - warto wówczas wziąć pod uwagę uwarunkowania kulturowe danej grupy oraz święta, które celebrują,
 • rodzin - jeśli decyzję podejmuje osoba samotna, nie musi się z nikim konsultować, w przypadku rodzin często małżeństwo decyduje wspólnie o pewnych kwestiach lub większe znaczenie ma zdanie jednego z małżonków; jeśli o wyborze łóżeczka dla dziecka rozmawiasz wyłącznie z mężczyzną, prawdopodobnie jest to błąd, ponieważ duże znaczenie będzie miało zdanie kobiety,
 • osób o określonych dochodach - jeśli oferujesz produkty premium, musisz kierować swój przekaz co najmniej do grupy średniej,
 • grup językowych (np. odmiany językowe - brytyjski i amerykański angielski).


Analiza grupy docelowej pod kątem demograficznym. Zacznij od wieku i płci

Jak wykorzystać dane demograficzne w strategii marketingowej sklepu internetowego? Kluczowe elementy, które musisz wziąć pod uwagę w procesie analizy, to wiek i płeć odbiorców. Dlaczego mają one kluczowe znaczenie? Ponieważ takie informacje mogą wiele powiedzieć o tym, czego szukają odbiorcy, jakich informacji oczekują, jak z nimi rozmawiać i zaspokajać ich potrzeby.

 

Płeć w analizie demograficznej w e-commerce

Dwie główne płacie to kobiety i mężczyźni. Istnieje jednak odsetek osób niebinarnych, które nie identyfikują się z żadną z płci, lub nie chcą odpowiadać na pytania o płeć. Chociaż będzie to niewielka grupa osób, warto wziąć ją pod uwagę podczas analizy demograficznej. W tym kontekście warto wspomnieć o tzw. inkluzywności języka. Widać ją szczególnie w mediach społecznościowych. Coraz więcej twórców i twórczyń w swoim przekazie stosuje język neutralny płciowo (np. osoba pracująca zamiast pracownik, osoba na emeryturze zamiast emeryt / emerytka), wykorzystuje feminatywy. Są to zazwyczaj konta o tematyce społecznej czy zdrowotnej (np. edukacja seksualna itp.). W kontekście Twojej strony www informację os strukturze płci znajdziesz na koncie Google Analytics. Jak wykorzystać informacje o płci w marketingu internetowym? Jeśli Twoją grupę docelową stanowią kobiety, możesz stosować zaimki damskie, np. w sklepie z kosmetykami. Jeśli jednak prowadzisz sklep z częściami samochodowymi, lepszym rozwiązaniem będą zwroty męskoosobowe. Pamiętaj też, że kobiety, mężczyźni i osoby niebinarne będą zwracać uwagę na inne elementy treści. Do kobiet zazwyczaj przemawiają treści skupione na emocjach, natomiast mężczyznom warto przekazywać więcej praktycznych treści.

Dane o płci użytkowników w Google ANalytics 4


Wiek w analizie demograficznej w e-commerce

Wiek ma równie duże znaczenie w analizie grupy odbiorców, jak i płeć. W zależności od tego, która grupa wiekowa stanowi większość wśród Twoich odbiorców, musisz wybrać określoną strategię komunikacji, kanały marketingowe i język. Jeśli sprzedajesz akcesoria do telefonów (np. zabawne futerały na telefon), prawdopodobnie Twoją grupą docelową będzie młodzież i młodzi dorośli w wieku 18-24 lat. Ci przeważają na Instagramie i TikToku, co oznacza, że Twój sklep również musi tam promować swoje produkty. Z kolei jeśli oferujesz zabawki dla dzieci, Twoja grupa docelowa może być bardzo rozbudowana pod względem wiekowym. Powinieneś docierać zarówno do młodych mam i ojców, jak i do babć i dziadków, co wymusza wybór większej liczby kanałów marketingowych, np. Facebooka, reklam w wyszukiwarce, organicznych wyników wyszukiwania i Instagrama. Informację o strukturze wieku swoich odbiorców znajdziesz w Google Analytics w sekcji Użytkownik -> Dane demograficzne.

Raport wieku w Google Analytics


Analiza grupy docelowej pod kątem demograficznym. Uwzględniaj poziom dochodów

Jak budować działania marketingowe na podstawie poziomu wykształcenia i dochodów użytkowników? Takie dane powinny być dla Ciebie cenną wskazówką zwłaszcza w zakresie tworzenia treści i budowania asortymentu produktów w sklepie internetowym. Jeśli chcesz dotrzeć do klientów premium, dla których większe znaczenie ma jakość wykonania produktu, a nie jego cena, to:

 • twórz produkty, które są wykonane z ekologicznych, naturalnych materiałów,
 • podejmuj współpracę z firmami i markami, które działają etycznie,
 • bądź transparentny i pokaż na stronie produktowej, co składa się na ostateczny koszt produktu,
 • nie szukaj tanich produktów kosztem ich jakości,
 • podkreślaj w treściach atuty produktów, takie jak ich solidne wykonanie, etyczne pochodzenie itp..

Z kolei jeśli oferujesz zabawki dla dzieci importowane z Chin, zastanów się, co może skłonić odbiorców do ich zakupu. Z pewnością będzie to atrakcyjna cena, stanowiąca główny atut dla użytkownika, który szuka w internecie tanich zabawek dla dzieci.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Jak analizować grupę docelową w e-commerce? Weź pod uwagę poziom wykształcenia

Poziom wykształcenia również może mieć znaczenie w analizie demograficznej i kierowaniu działań marketingowych e-commerce. Jeśli oferujesz pomoce naukowe dla aplikantów adwokackich czy lekarzy, musisz docierać do osób mających wyższe wykształcenie. Uwzględnij tę informację przede wszystkim w języku, który stosujesz w treściach. Szczególną uwagę poświęć poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej. Warto także kierować reklamy do osób mających wyższe wykształcenie, np. w reklamie na Facebooku.


Analiza grupy docelowej w e-commerce pod kątem demograficznym. Sprawdź lokalizację

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, prawdopodobnie sprzedajesz swoje produkty na terenie całej Polski. Być może jednak więcej odbiorców pochodzi z określonych rejonów, a z kolei inne regiony kraju uzyskują znacznie mniej odbiorców. Sprawdzisz to w Google Analytics w raporcie Użytkownik > Dane demograficzne (Google Analytics 4) lub w raporcie odbiorcy w Google Analytics Universal. Możesz wykorzystać pozyskane informacje o lokalizacji odbiorców do poprawy strategii marketingowej. Możesz:

 • wyłączyć reklamy na określone lokalizacje, które nie przekładają się na wzrost ruchu,
 • zwiększyć deklarowany koszt kliknięcia w Google Ad dla lokalizacji, które generują wysoki ruch,
 • poszukać innych słów kluczowych dla danej lokalizacji.

Lokalizacja użytkowników ma duże znaczenie także w sytuacji, gdy sprzedajesz produkty za granicę. Być może niektóre kraje stają się dużym rynkiem zbytu, a inne mniejszym. Wówczas lepiej zwiększyć nakłady marketingowe na państwa, które przekładają się na ruch i sprzedaż, a być może wycofać się z krajów, które w niewielkim stopniu (lub wcale) zwiększają Twoje przychody.

Pochodzenie użytkowników wg kraju w Google Analytics 4

Dane o lokalizacji użytkowników według miast w Google Analytics


Demografia w sklepie internetowym. Pamiętaj o typach urządzeń

Typy urządzeń, z których korzystają Twoi użytkownicy, również mogą mieć duże znaczenie w strategii marketingowej w e-commerce. Informację o stosowanych typach urządzeń znajdziesz w Google Analytics w raporcie Technologie. Jeśli przeważają urządzenia mobilne, powinieneś:

 • zoptymalizować stronę pod kątem działania na urządzeniach mobilnych, np. poprzez stworzenie responsywnej strony www sklepu internetowego,
 • zadbać o wygląd i funkcjonalność strony mobilnej sklepu poprzez optymalizację wielkości czcionek, wielkości przycisków i odstępów między nimi itp.
 • zoptymalizowanie kierowanie reklam poprzez wzrost deklarowanej kwoty za kliknięcia w Google Ads na urządzenia mobilne.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Jeśli więcej użytkowników pochodzi z urządzeń desktopowych, możesz zwiększyć deklarowaną kwotę za kliknięcie w reklamie Google Ads przeznaczonej dla użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych i laptopów. Mimo to musisz zoptymalizować stronę pod kątem mobile, ponieważ ma to duże znaczenie w pozycjonowaniu sklepu, SXO i optymalizacji konwersji. Dowiedz się więcej o optymalizacji stron pod kątem urządzeń mobilnych:

Urządzenia, z których korzystają użytkownicy według Google Analytics

SEwentualne problemy z funkcjonalnością strony na urządzeniach mobilnych znajdziesz w raporcie “Obsługa na urządzeniach mobilnych” w Google Search Console


Jak analizować grupę docelową w e-commerce? Weź pod uwagę zainteresowania użytkowników

Zainteresowania użytkowników to kolejn z danych demograficznych, która może mieć znaczenie w analizie użytkowników e-commerce i wpływać na sposoby dotarcia do użytkowników. Jeśli Twój docelowy odbiorca interesuje się nowymi technologiami, musisz zapewnić mu spójne wrażenia i nowoczesne rozwiązania na stronie. Dane o zainteresowaniach użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę, znajdziesz w raporcie Dane demograficzne w Google Analytics.

Dane o zainteresowaniach użytkowników w Google Analytics


Podsumowanie

Dane demograficzne to jedno z najpotężniejszych narzędzi do analizy odbiorców w e-commerce. Podstawowe informacje o płci, wieku, lokalizacji czy zainteresowaniach odbiorców dostarczają wiedzę, która pozwala lepiej optymalizować strategię marketingową i docierać do odbiorców, którzy są realnie zainteresowani Twoimi produktami, poprawić styl komunikacji oraz wykorzystywać te kanały marketingowe, w których naprawdę są docelowi użytkownicy.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak analizować grupę docelową w e-commerce? Wykorzystaj dane demograficzne

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ