Jak znaleźć i naprawić uszkodzone linki w swojej witrynie?

Jak znalezc i naprawic uszkodzone linki w swojej witrynie
Spis treści

• Dlaczego uszkodzone linki źle wpływają na Twoją witrynę?

• Jak znaleźć uszkodzone linki w swojej witrynie?

• Jak naprawić uszkodzone linki w witrynie?

• Podsumowanie

Linkowanie wewnętrzne i poprawna, intuicyjna struktura witryny to elementy, które silnie wpływają na efekty SEO, a także na to, jak odbiorca zapamiętuje markę. Z tego względu problem uszkodzonych linków może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój Twojej działalności e-commerce. Dowiedz się, jak znaleźć i naprawić uszkodzone linki w kilku prostych krokach.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego uszkodzone linki źle wpływają na Twoją witrynę?

Stworzenie strony internetowej dla swojej firmy wymaga ciężkiej pracy, czasu i inwestycji finansowej, dlatego każdy przedsiębiorca chce, żeby działała ona bez zarzutu. W momencie, gdy linki w Twojej witrynie nie działają, efekty Twojej ciężkiej pracy stracą na wartości. Uszkodzone linki osłabiają Twoją stronę przede wszystkim ze względu na poniższe aspekty:

  • Ograniczenie efektów strategii SEO - jednym z ważniejszych czynników rankingowych Google jest linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne. Jeżeli na Twojej stronie internetowej znajdują się uszkodzone linki, wpływa to na ograniczenie przepływu kapitału linków. Ma to negatywny wpływ na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google.
  • Negatywny wpływ na doświadczenia użytkownika - gdy użytkownik trafia na Twoją stronę i poszukuje konkretnej informacji, produktu lub usługi, a zamiast tego wyświetlają mu się strony z błędem 404, najprawdopodobniej będzie on bardzo niezadowolony z tej wizyty. Takie doświadczenie może również sprawić, że nie będzie on już chciał wrócić do Twojego sklepu, a Ty tracisz w ten sposób potencjalnego klienta. User Experience jest aktualnie jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o optymalizację stron internetowych.

Jeśli chcesz uniknąć takich błędów, musisz regularnie przeprowadzać analizę swojej witryny pod kątem uszkodzonych linków. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jak wykonać taką analizę oraz jak poradzić sobie z problemem uszkodzonych linków, jeśli takie znajdziesz na swojej stronie.

Jeśli chcesz poznać pozostałe popularne błędy w SEO, sprawdź nasz artykuł:

Twoja strona wymaga optymalizacji linków?


Jak znaleźć uszkodzone linki w swojej witrynie?

Aby znaleźć tzw. Broken links na swojej stronie internetowej, nie musisz działać samodzielnie. Mogą Ci w tym pomóc profesjonalne narzędzia. Wiele z nich jest bezpłatnych, więc nie będzie to wymagało od Ciebie dodatkowej inwestycji.


Jak znaleźć uszkodzone linki z Google Analytics?

Szczególnie skutecznym rozwiązaniem w poszukiwaniu uszkodzonych linków jest wykorzystanie Google Analytics. To popularne, sprawdzone narzędzie, które pozwala na dogłębne analizy swojej witryny, a jest przy tym darmowe. Aby znaleźć błędne linki zaloguj się panelu Google Analytics i przejdź do karty Zachowanie. Następnie przejdź pod hasło Zawartość witryny i kliknij Wszystkie strony. Ustal przedział czasowy, który Cię interesuje. W Google Analytics będą domyślnie wyświetlane dane w postaci adresów, dlatego zmień ten wymiar na “Tytuł strony”. W kolejnym kroku będziesz musiał/musiała ustalić filtry wyszukiwania według swoich potrzeb. W wyszukiwarce Google Analytics ustaw wzór, który pozwoli Ci wyświetlać dane o podstronach z „404” w tytule.


Jak znaleźć uszkodzone linki z Google Search Console?

Szukanie uszkodzonych linków z wykorzystaniem Google Search Console nie należy do trudnych zadań. Wystarczy, że przejdziesz do panelu, zalogujesz się na swoje konto, przejdziesz do zakładki Indeksowanie, a następnie Stan. Pojawią się tam informacje dotyczące niedziałających linków oraz informacja o tym, jaki jest powód tego błędu. Sprawdź, czy błędy wynikają na przykład ze zmiany struktury adresów URL, czy może z błędnego umieszczenia linków na innych stronach. W Google Search Console uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące każdego z takich błędów. Wówczas możesz postarać się o wdrożenie aktualizacji lub wykorzystanie przekierowań 301.


Jak znaleźć uszkodzone linki z Screaming Frog Spider?

Jest to oprogramowanie, które świetnie się sprawdza przy wykonywaniu audytu SEO. Przy jego pomocy możesz za darmo sprawdzić, czy występuje w Twojej witrynie problem z błędnymi linkami. Aby wykorzystać Screaming Frog przejdź do panelu i w panelu wprowadzania danych wpisz adres swojej witryny. Po zrealizowaniu analizy przez system ukaże Ci się wykres, który przedstawia proporcje między ilością poprawnych i niepoprawnych linków. W panelu znajduje się również specjalna zakładka “Inlinks”, w której znajdziesz informację o linkach do stron z błędem 404.


Jak znaleźć uszkodzone linki z Xenu?

Innym polecanym (również darmowym) narzędziem jest Xenu Link Sleuth. Pozwala on na znalezienie nieprawidłowych linków zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Aby wykorzystać to narzędzie musisz zainstalować oprogramowanie Xenu, a następnie w jego panel przejść do punktu Plik. Tam kliknij “sprawdź adres URL” i wprowadź adres swojej strony internetowej. Po kliknięciu OK system zacznie analizować witrynę. Pamiętaj jednak, że taka analiza może zająć nieco więcej czasu, jeżeli wykonujesz ją po raz pierwszy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się także, jak przeprowadzać audyt linków zewnętrznych, sprawdź nasz wpis blogowy:

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?


Jak naprawić uszkodzone linki w witrynie?

Kiedy już zidentyfikowałeś/zidentyfikowałaś uszkodzone linki w swojej witrynie przyszedł czas na zrealizowanie planu naprawczego. Proponujemy Ci przejść przez ten proces według naszych wskazówek. Opisaliśmy szczegółową strategię krok po kroku, abyś nie musiał/musiała robić tego w chaosie, lecz miała/miała wgląd w każdy link i jego proces naprawy.


Krok 1. Utwórz raport

Gdy zidentyfikujesz już miejsca swoich uszkodzonych linków, możesz stworzyć dokument, w którym będziesz śledzić dalsze działania podejmowane wobec nich. Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie takiego dokumentu w formie arkusza kalkulacyjnego Excel - możesz mu nadać nazwę np. “Raport przekierowań uszkodzonych linków”. Google Analytics oraz Xenu dają możliwość pobrania takiego raportu prosto z systemu. Wystarczy wówczas, że eksportujesz go i skopiujesz najważniejsze dane. W Twoim przypadku szczególnie istotne będą informacje dotyczące uszkodzonych linków, odsłon stron, a także odsłon unikalnych. Następnie uporządkuj główne dane w oddzielnych sekcjach, aby wszystkie istotne informacje były jasne i czytelne.


Krok 2. Przeanalizuj dane w raporcie

Z Google Analytics, Xenu, Screaming Frog i Google Search Console możesz uzyskać listę uszkodzonych linków, ale Twoim zadaniem jest jeszcze zweryfikowanie, jaki jest powód ich niepoprawnego działania, zanim zdecydujesz się na podjęcie kolejnych kroków. Analiza linków da Ci również szereg informacji w kwestii tego, jak należy postępować. Możesz zauważyć między innymi to, że nie wszystkie linki są sobie równe, na przykład część z nich była odwiedzana częściej niż inne. Czasami mała liczba odwiedzin świadczy o tym, że błąd linku jest wynikiem zwykłej ludzkiej pomyłki (np. niepoprawne wpisanie adres URL) i nie warto zajmować się jego naprawą. Bez wątpienia natomiast musisz poświęcić uwagę uszkodzonym linkom, które są często odwiedzane przez użytkowników.

Co ciekawe, raport, który wyeksportujesz z narzędzia Xanu nie będzie wyświetlać tych adresów URL, których błąd wynikał właśnie z niepoprawnego wpisania adresu przez użytkownika. Wszystkie linki, które są wyświetlane w Xenu są linkami, które rzeczywiście znajdują się na Twojej stronie. Taka praca systemu zdecydowanie ułatwi Ci działanie nad optymalizacją linkowania wewnętrznego. Pamiętaj jednak, że adresy wyświetlane w raporcie Xenu nadal mogą zawierać błędy w postaci znaków. Na przykład błędy łącza #1 oraz #2 mogą być spowodowane tym, że automatycznie “#” jest zastępowany inną sekwencją znaków, np. “%678”. Wówczas musisz określić przyczynę tego błędu, możesz mieć jednak pewność, że nie jest to błąd spowodowany nieprawidłowym wpisaniem adresu URL przez użytkownika.


Krok 3. Zrealizuj przekierowania stron

Teraz przyszedł czas na zrealizowanie przekierowań dla uszkodzonych linków, które są ważne dla Twojej witryny. Można wyróżnić różne przekierowania, ale Ciebie najpewniej będzie interesować przekierowanie 301. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na stałe przeniesienie strony internetowej z jednej lokalizacji na inną. Takie przekierowanie możesz zrealizować na kilka sposobów, w zależności z jakiego CMS’a korzystasz. Opiszemy trzy możliwe rozwiązania.

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?

Przekierowanie 301 w Wordpressie
Przekierowanie 301 w systemie Wordpress można zrealizować stosunkowo łatwo. Wystarczy, że wykorzystasz w swoim panelu administracyjnym odpowiednie pluginy. Jedną z najczęściej wybieranych w tym celu wtyczek jest wtyczka Redirect. Co ważne, jest ona bezpłatna. Możesz ją pobrać pod adresem: https://wordpress.org/plugins/redirection/

Przekierowanie 301 w Drupal CMS WordStream
Aby zrealizować przekierowanie 301 w systemie Drupal przejdź do sekcji Administracja, a następnie do Budowa strony, a później kliknij w odnośnik Przekierowania URL. Znajdziesz tam przycisk “Dodaj przekierowanie”, kliknij w niego, a następnie uzupełnij znajdujące się tam pola. Pamiętaj, aby z rozwijanego menu z typami przekierowań wybrać przekierowanie “301, przeniesienie na stałe”. Gdy uzupełnisz wszystkie dane kliknij „Utwórz nowe przekierowanie”. Powtórz ten proces odpowiednią ilość razy, aby zrobić przekierowanie dla wszystkich uszkodzonych linków i zaktualizować raport o przekierowaniu uszkodzonych linków.

Przekierowanie 301 w Drupal CMS WordStream. Źródło: wordstream.com

Przekierowanie 301 przy użyciu .htaccess.
Nie jest konieczne, byś przekierowanie 301 robił/robiła poprzez system CMS, dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie pliku .htaccess. Jest to często wybierane rozwiązanie. Pliku .htaccess. możesz znaleźć w głównym katalogu strony internetowej. Jednak jeżeli nie możesz go znaleźć lub nie masz do niego dostępu z jakiegoś powodu, śmiało skontaktuj się z firmą hostingową - powinni Ci w tej kwestii pomóc. Gdy wiesz, gdzie znajduje się plik .htaccess, wystarczy, że dodasz do niego odpowiednio zoptymalizowany, poniższy kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-stara\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://domena-nowa.pl/$1 [R=301,L]

Gdy zrealizujesz wszystkie przekierowania Twoja strona powinna już działać sprawniej. Upewnij się jednak, czy wszystkie linki działają i nie zapominaj o regularnym weryfikowaniu poprawności działania strony internetowej, w tym również działania linków.


Chcesz dowiedzieć się więcej o realizacji przekierowań na stronach internetowych? Sprawdź nasz artykuł:


Jak znaleźć i naprawić uszkodzone linki w swojej witrynie? Podsumowanie

Uszkodzone linki mogą znacząco ograniczać efekty Twojej pracy nad witryną. Warto jest na bieżąco analizować zmiany zachodzące na stronie i weryfikować, czy nie pojawiają się problemy z linkami wewnętrznymi, których mogłeś samodzielnie nie zauważyć. Dostęp do profesjonalnych, darmowych narzędzi pozwoli Ci na szybkie wykonanie takich analiz, a wówczas możesz sprawnie wdrożyć proces naprawczy i cieszyć się świetnymi wynikami swojej witryny e-commerce.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak znaleźć i naprawić uszkodzone linki w swojej witrynie?

Średnia ocen użytkowników4.74 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ