Przekierowania 301 a pozycjonowanie stron

autor: Adrianna Nowak

Implementując przekierowanie 301 dajemy sygnał robotom wyszukiwarki, że dana witryna dostępna jest pod innym adresem, unikając tym samym duplikacji treści, która może zaszkodzić pozycjonowaniu.

Czym są przekierowania 301?

Przekierowanie 301 to stałe przeniesienie strony internetowej z jednej lokalizacji na drugą. Cyfry 301 są kodem statusu HTTP. Przekierowania 301 odsyłają użytkownika pod inny adres URL, gdzie znajdują się poszukiwane treści.

Największą korzyścią przekierowań 301 jest stałe przeniesienie adresu, bez utraty mocy strony.  Stąd też przekierowania 301 są szczególnie doceniane przez pozycjonerów i specjalistów SEO. Pozycja strony w Google, którą wypracowaliśmy przez lata nie jest zagrożona.

Przykład: wpisując w przeglądarkę adres: https://widoczni.com/kariera, zostaniesz przeniesiony na podstronę https://widoczni.com/o-nas/kariera/ .

Rodzaje przekierowań 301:

- wewnętrzne - przekierowania wewnętrzne 301 odbywają się w obrębie tej samej domeny. Użytkownik przenoszony jest z jednej podstrony witryny na inną.
- zewnętrzne -  przekierowania zewnętrzne 301 dotyczą przeniesienia użytkownika z jednej domeny na drugą. A więc zmienia się adres URL witryny. Jest to znak dla Google, że adres został stale zmieniony (komenda z angielskiego „moved permanently”).
Uwaga! Używając tymczasowego przekierowania 302 (komenda ang. moved temporarily) Twoja strona jest mniej wiarygodna dla wyszukiwarki!


Kiedy stosować przekierowania 301?

Przekierowania są konieczne wtedy, gdy dokonujemy jakichkolwiek zmian w adresach URL na stronie. Są szczególnie rekomendowane w dwóch przypadkach:
- uporządkowanie URL’i i połączenie ich jednym adresem. Ma to znaczenie w przypadku, gdy użytkownicy wpisują w przeglądarkę różne wersje adresu (np. bez www lub z www).

Dla robotów Google adres https://www.widoczni.com i https:/widoczni.com to dwa osobne adresy. Aby więc uniknąć zagrożenia, jakim jest duplikacja treści konieczne jest zastosowanie przekierowania wszystkich wersji adresu strony do jednej postaci kanonicznej.

- przeniesienie strony na inną domenę - aby nie stracić wypracowanej pozycji strony, w tym przypadku bardzo ważne jest, aby wdrożyć przekierowanie 301 jeszcze przed migracją danych. Jeśli planujemy zaimplementować więcej niż jedno przekierowanie 301 zwróćmy uwagę na kolejność kodu w pliku htaccess. Świetnym narzędziem, które pozwala monitorować statusy http i łańcuchy przekierować jest httpstatus.io

Jednym z najczęstszych powodów zastosowania przekierowania 301 jest przejście z http na https. O tym czym jest certyfikat SSL i jak przejść na HTTPS dowiesz się z artykułu: https://widoczni.com/blog/co-to-jest-ssl/.

Uwaga! Po dodaniu protokołu SSL nie zapomnij powiadomić Google o zmianach w Search Console!


Jak ustawić przekierowania 301?

Do konfiguracji 301 dla witryn umieszczonych na serwerze Apache niezbędne będzie zastosowanie pliku .htaccess. Znajdziemy go w głównym katalogu naszej strony internetowej. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy do niego dostępu lub nie wiemy, gdzie go szukać, wystarczy skontaktować się z firmą hostingową.

W przypadku stron postawionych na Wordpress ustawienie 301 jest bardzo proste. Można je wdrożyć poprzez panel administracyjny CMS. Pomocna w tym będzie bezpłatna wtyczka dostępna tutaj: https://wordpress.org/plugins/redirection/

Przekierowania 301 z punktu widzenia użytkownika

Na dobrą sprawę użytkownik może nawet nie zorientować się, że został przeniesiony ze strony, na którą planował wejść na inną. Dla niego istotne jest, że trafił na treść, którą wyszukiwał. Jedyne co się zmienia to nazwa adresu URL w pasku przeglądarki.

Jak zoptymalizować swoją stronę, aby przynosiła zyski?

Jak przekierowania wpływają na SEO?

Jako ceniąca się agencja SEO nie możemy nie wspomnieć o wpływie przekierowań 301 na pozycjonowanie stron. A wpływ ten jest bardzo duży. Jak wiadomo, jednym z istotniejszych czynników rankingowych Google jest ilość i jakość linków witryny,

Obecnie 301 to jedna z najbardziej skutecznych i bezpiecznych dla wyszukiwarek metod przekierowania. Jeszcze do 2016 roku użycie przekierowań 301 mogło wiązać się z utratą pozycji i ruchu w Google. Dziś poprawnie skonfigurowane przekierowanie z domena.pl/strona1  do domena.pl/strona2 w żaden sposób nie powinno wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie danej strony. Ba! Wielu specjalistów SEO wykorzystuje nawet przekierowania 301 do zwiększenia ruchu organicznego. Jak pokazują badania ekspertów SEO, przekierowania 301 przenoszą całą moc linków.

Przekierowania 301 są też nieocenione w odzyskiwaniu utraconych linków, które docelowo prowadzą do nieistniejącej strony 404. W tym wypadku zalecane jest przekierowanie nieistniejącej strony na inną, podobną, na przykład z tej samej kategorii.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że korzyści związane z zastosowaniem przekierowań 301 są szczególnie ważne w pozycjonowaniu strony. Pamiętajmy jednak, że warunkiem jest poprawna implementacja przekierowania. Jeśli nie mamy pewności, czy samodzielnie potrafimy to zrobić, warto powierzyć takie działania w ręce specjalistów. Stosowanie przekierowań 301 (jeśli wymaga tego obrana strategia SEO) są jednym z elementów działań w naszej agencji.

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google?
Autor
adrianna nowak widoczni
Adrianna Nowak

Specjalista ds. marketingu internetowego. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocja treści w sieci oraz kontakt z mediami i blogosferą.

W swojej pracy najbardziej lubi nawiązywanie relacji z twórcami internetowymi, portalami oraz ekspertami z branży, którym bliskie jest nasze podejście do marketingu internetowego. Cieszy ją, gdy blogerzy doceniają nasze działania i z chęcią dzielą się naszymi treściami. Rosnąca liczba pozytywnych komentarzy na naszym blogu daje jej poczucie, że to, co robi ma sens i wartość dla innych.

Godziny pracy spędzone przed komputerem Adrianna równoważy spędzając czas aktywnie na rowerze, czy rolkach. Jako absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów, jest wielką miłośniczką kina.

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
11 pomyslow na pozyskanie wartosciowych linkow do strony
Wartościowe linki do strony - jak je pozyskać? Poznaj 11 technik sprawdzonych przez agencję widoczni
Zobacz więcej
Jak sprawdzic ruch na stronie 1
Sprawdź ruch na swojej stronie - skorzystaj z narzędzi polecanych przez agencję widoczni!
Zobacz więcej
prasowka pazdziernik 2020
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas prżdziernik? Czy na część tych zmian wpływ nadal ma pandem...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Przekierowania 301 a pozycjonowanie stron
Średnia ocen użytkowników 4.50 na podstawie 101 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


10% zniżki na umowę SEO/SEM

Skorzystaj z okazji! Tylko do 27.11

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO