Co musisz wiedzieć o przekierowaniach 301 w pozycjonowaniu?

przekierowania 301 a pozycjonowanie stron
Spis treści

• Przekierowanie 301 - co to jest?

• Kiedy stosować przekierowanie 301?

• Kiedy nie stosować przekierowania 301?

• Pozostałe rodzaje przekierowań na stronach internetowych

• Co zrobić, gdy przekierowanie 301 nie działa?

Wdrażając przekierowanie 301 możesz dać sygnał robotom wyszukiwarki Google, że dana witryna dostępna jest pod innym adresem, unikając tym samym duplikacji treści, która może zaszkodzić pozycjonowaniu. Czym dokładnie jest i jak zrobić przekierowanie 301? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Przekierowanie 301 - co to jest?

Przekierowanie 301 to stałe przeniesienie strony internetowej z jednej lokalizacji na drugą. Cyfry 301 są kodem statusu HTTP. Przekierowania 301 odsyłają użytkownika pod inny adres URL, gdzie znajdują się poszukiwane treści.

Największą korzyścią przekierowań 301 jest stałe przeniesienie adresu, bez utraty mocy strony. Stąd też przekierowania 301 są szczególnie doceniane przez pozycjonerów i specjalistów SEO. Pozycja strony w Google, którą wypracowaliśmy przez lata nie jest zagrożona.

Jako przykład przekierowania 301 może posłużyć rozwiązanie wdrożone na stronie internetowej naszej agencji. Jeżeli wpiszesz w przeglądarkę adres https://widoczni.com/kariera, zostaniesz przeniesiony na podstronę https://widoczni.com/o-nas/kariera/.

Rodzaje przekierowań 301:

  • wewnętrzne - przekierowania wewnętrzne 301 odbywają się w obrębie tej samej domeny. Użytkownik przenoszony jest z jednej podstrony witryny na inną;
  • zewnętrzne - przekierowania zewnętrzne 301 dotyczą przeniesienia użytkownika z jednej domeny na drugą, a więc zmienia się adres URL witryny.


Kiedy stosować przekierowanie 301?

Przekierowania są konieczne wtedy, gdy dokonujemy jakichkolwiek zmian w adresach URL na stronie. Są szczególnie rekomendowane w dwóch przypadkach:


Uporządkowanie URL’i połączenie ich w jeden adres

Ma to znaczenie w przypadku, gdy użytkownicy wpisują w przeglądarkę różne wersje adresu (np. bez www lub z www). Dla robotów Google adres https://www.widoczni.com i https://widoczni.com to dwa osobne adresy. Aby więc uniknąć zagrożenia, jakim jest duplikacja treści konieczne jest zastosowanie przekierowania wszystkich wersji adresu strony do jednej postaci kanonicznej. Możesz również wykorzystać przekierowanie 301, jeżeli nawigacja Twojej strony była nieprawidłowo zaprojektowana i jest chaotyczna dla użytkowników. W ten sposób będziesz mógł wprowadzić więcej porządku w swojej witrynie.


Przeniesienie strony na inną domenę

Aby nie stracić wypracowanej pozycji strony, w tym przypadku bardzo ważne jest, aby wdrożyć przekierowanie 301 jeszcze przed migracją danych. Jeśli planujemy zaimplementować więcej niż jedno przekierowanie 301 zwróćmy uwagę na kolejność kodu w pliku htaccess. Świetnym narzędziem, które pozwala monitorować statusy http i łańcuchy przekierować jest httpstatus.io. Jednym z najczęstszych powodów zastosowania przekierowania 301 jest przejście z http na https.

O tym, czym jest certyfikat SSL i jak wykonać przekierowania 301 z http na https, dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.


Zastąpienie produktu nowym modelem

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy i zdecydujesz się wycofać z oferty wybrany produkt, a następnie zastąpić go innym, nowszym modelem - możesz wykorzystać przekierowanie 301. Wówczas nie stracisz klienta, lecz zachęcisz go zapoznania się z nową wersją lubianego przez niego produktu. W ten sposób sprawisz także, że wyszukiwarki będą wiedziały, żeby przekazać moc linków docelowej podstronie.


Odzyskiwanie linków

Jednym z kluczowych czynników rankingowych jest linkowanie zewnętrzne. Czasami w sieci pojawiają się wzmianki na temat firmy, produktu, które zawierają błędne linki, które prowadzą do podstron zawierających 404. Niestety, strony z 404 nie przekazują żadnej mocy, dlatego jeśli linków nie da się zaktualizować, warto dla pojedynczych podstron ustawić przekierowanie 301.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Kiedy nie stosować przekierowania 301?

Przekierowanie 301 to świetne rozwiązanie, które może w dużym stopniu usprawnić optymalizację Twojej witryny internetowej, nie możesz jednak zapominać, że jest to duża ingerencja w strukturę witryny. Zastosowanie 301 niewiele zmienia dla użytkownika sieci - może zauważyć jedynie zmianę adresu URL, na który ostatecznie trafia. Jednak dla wyszukiwarek oznacza to duży zakres pracy - pełne przeindeksowanie strony może trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Efektem prac nad przeniesieniem strony mogą być utrzymujące się przez pewien czas wahania w pozycjach. Z tego względu czasami warto zastanowić się, czy wykorzystanie przekierowania 301 jest rzeczywiście konieczne w Twoim przypadku.

W związku z tym, powinieneś się wstrzymać z wykorzystaniem przekierowania 301 w momencie, gdy jesteś w trakcie lub tuż przed sezonem sprzedażowym w Twojej branży. W tym czasie Twoja strona powinna być maksymalnie stabilna, nie ryzykuj wahaniami pozycji i ruchu organicznego, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na Twoje wyniki konwersji. Ryzykiem jest również to, że przy takich zmianach łatwo jest popełnić błąd, dlatego powinieneś mieć czas na obserwację i wdrażanie ewentualnych zmian. Nie rób niczego pod wpływem presji czasu, pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą.

Pamiętaj również o tym, że przekierowanie strony na inny adres nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli Twoje adresy są czytelne i wartościowe, a Twoim celem jest wprowadzanie wyłącznie drobnych zmian - raczej zrezygnuj z planu przekierowania. Należy pamiętać, że przekierowanie na inną stronę to duża ingerencja, która powinna być szeroko przemyślana pod kątem wpływu na efekty pozycjonowania i korzystania z serwisu. Czy to działanie będzie miało duży wpływ na poprawę SEO? Czy przekierowanie sprawi, że nawigacja na stronie będzie dla użytkowników znacznie bardziej przyjazna? Jeśli odpowiedź na te pytania jest negatywna, bezpieczniejszym rozwiązaniem może się okazać rezygnacja z przekierowania.

Należy również pamiętać, że przekierowanie na inną stronę nie powinno być nadużywane. Nie kieruj wszystkich starych podstron na stronę główną, wykorzystuj różne rozwiązania. Stare podstrony powinny mieć nowy odpowiednik, mogą być również usunięcie, a wtedy zamiast przekierowania 301, możesz wykorzystać na przykład kod 404 (not found) lub 410 (gone).


Przekierowanie 301 a pozycjonowanie. Jaki ma wpływ?

Obecnie 301 to jedna z najbardziej skutecznych i bezpiecznych dla wyszukiwarek metod przekierowania. Jeszcze do 2016 roku użycie przekierowań 301 zakładano, że część mocy linków jest w ten sposób tracona. Jednak w sierpniu 2016 r. pracownik Google zapewnił, że aktualnie przekierowanie 301 przekazuje 100% mocy dla docelowego adresu. W związku z tym, poprawnie skonfigurowane przekierowanie z domena.pl/strona1 do domena.pl/strona2 w żaden sposób nie powinno wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie danej strony. Należy jednak pamiętać, że indeksowanie witryny może zająć sporo czasu, co może czasowo wpłynąć na wahania pozycji. Jeśli chodzi o przekierowanie 301 a pozycjonowanie, można również podkreślić, że to rozwiązanie ma duży wpływ na linki zewnętrzne, które są ważnym elementem SEO. 301 to nieocenione wsparcie w odzyskiwaniu utraconych linków, które docelowo prowadzą do nieistniejącej strony 404. W tym wypadku zalecane jest przekierowanie nieistniejącej strony na inną, podobną, na przykład z tej samej kategorii.


Pozostałe rodzaje przekierowań na stronach internetowych

301 to jedno z popularniejszych rozwiązań, aby zrealizować przekierowanie strony na inny adres. Występują jednak różne rodzaje przekierowań i warto znać każde z nich, aby mieć pewność, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.


Przekierowanie 302 (found)

Przekierowanie 302 działa w podobny sposób do przekierowania 301, jednak z tą różnicą, że jest to działanie tymczasowe. Z punktu widzenia użytkownika, rezultat jest taki sam, jak w 301, jednak z punktu widzenia wyszukiwarki różnica jest znacząca. Przekierowanie 302 przekazuje informację, że zasób chwilowo zmienił swój adres, ale wyszukiwarka nie powinna tego adresu usuwać z indeksu ani zastępować nowym adresem. W tej sytuacji roboty Google będą powracać pod pierwotny adres, by zweryfikować, czy zawartość została przywrócona. W praktyce przekierowanie 302 nie jest zbyt często wykorzystywane. Jego zastosowanie wynika zazwyczaj z domyślne przekierowanie automatycznie ustawia 302 zamiast 301, czego mógł nie zauważyć programista.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Przekierowanie 303 (see other)

To kolejny rodzaj przekierowania tymczasowego, jednak funkcjonuje ono tylko z formularzami, które wysyłają dane metodą HTTP POST. W następnym kroku uruchamiane jest przekierowanie pod konkretny adres.


Przekierowanie 304 (not modified)

W przypadku tego przekierowania zasób nie podlega żadnym modyfikacjom, w punktu widzenia użytkownika zawartość jest taka sama. Przekierowanie 304 ma na celu poinformowanie robotów wyszukiwarki, że dane, które znajdują się w pamięci są aktualne. Treść, która znajduje się na stronie może być wyświetlona użytkownikom sieci, ale musi być ona pobierana ze źródła.


Przekierowywanie 305 (use proxy)

To przekierowanie służy do działania na wyznaczonym serwerze proxy, tam będzie wyświetlana zawartość witryny. Wykorzystywany komunikat zawiera określenie serwera, na który przeglądarka powinna zwracać uwagę.


Przekierowanie 307 (Temporary Redirect)

To tymczasowe przekierowanie, które jest podobne zarówno do przekierowania 302, jak i 307. Główną różnicą jest to, że w przypadku wykorzystania przekierowania 307 metoda zapytania nie powinna ulec zmianie, wykorzystanie 307 powinno się wiązać również z tym, że odbiorcy wspierają prawidłowe rozpoznawanie przekierowania poprzez obsługę specyfikacji HTTP/1.1.

 

Jak zrobić przekierowanie strony 301?

Jeżeli zdecydowałeś się wdrożyć to rozwiązanie na swojej stronie, prawdopodobnie się zastanawiasz, jak zrobić przekierowanie strony 301. Możesz to zrobić na różne sposoby, w zależności od tego, co będzie lepiej pasować do Twojej witryny.


Jak zrobić przekierowanie strony 301 przy użyciu .htaccess.?

W większości przypadków przekierowanie 301 jest implementowane przez wykorzystanie pliku .htaccess. Możesz go znaleźć w głównym katalogu strony internetowej. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz do niego dostępu lub nie wiesz, gdzie go szukać, wystarczy skontaktować się z firmą hostingową. Wówczas do pliku należy dodać odpowiednio zoptymalizowany, poniższy kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-stara\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://domena-nowa.pl/$1 [R=301,L]


Jak zrobić przekierowanie strony 301 w Wordpress?

Jeżeli Twoja witryna internetowa została założona w systemie WordPress, ustawienie 301 jest bardzo proste. Można je wdrożyć poprzez panel administracyjny CMS za pomocą gotowych pluginów. Pomocna w tym będzie bezpłatna wtyczka Redirect, która jest dostępna pod adresem: https://wordpress.org/plugins/redirection/

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Co zrobić, gdy przekierowanie 301 nie działa?

Niestety, przekierowanie 301 nie jest rozwiązaniem, które jest niezawodne i zawsze działa prawidłowo. Czasami konieczne jest wykorzystanie dodatkowego rozwiązania, wówczas na pomoc przychodzi rel=”canonical”. Jest to meta tag, który umieszcza się w nagłówku HTML witryny internetowej. Celem wykorzystania tego tagu jest poinformowanie Google, że występuje tu zduplikowana treść lub treść, która jest niemal duplikatem.

Zastosowanie rel=”canonical” może być konieczne w przypadku, gdy zastosowane zostało przekierowanie z domeny na subdomenę, czyli na przykład z www.example.pl na www.subdomen.example.pl. Wynika to z faktu, że Google będzie starało się zaindeksować najbardziej trafny adres, za który może uznać adres internetowy, który jest krótszy. Wówczas samo zastosowanie przekierowania 301 może być niewystarczające i warto połączyć je z wykorzystaniem tagu kanonicznego.

Aby poprawnie wdrożyć link kanoniczny, musisz zadbać, żeby oryginalne źródło było odpowiednio zaznaczone, z kolei zduplikowana treść powinno odsyłać użytkowników do źródła.

Więcej w temacie indeksowania stron internetowych dowiesz się w naszym artykule:


Przekierowania 301 a pozycjonowanie stron. Wszystko, co musisz wiedzieć. Podsumowanie

Nie da się ukryć, że wykorzystując np. przekierowania 301 z http na https zyskuje się szczególnie korzyści ważne w pozycjonowaniu strony. Pamiętajmy jednak, że warunkiem jest poprawna implementacja przekierowania. Jeśli nie mamy pewności, czy samodzielnie potrafimy to zrobić, warto powierzyć takie działania w ręce specjalistów, aby mieć pewność, że zostało wykonane prawidłowo.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co musisz wiedzieć o przekierowaniach 301 w pozycjonowaniu?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 121 głosów

UDOSTĘPNIJ