13 nowoczesnych zastosowań AI

13 nowoczesnych zastosowan AI
Spis treści

• Dlaczego tak ważne jest, aby być na bieżąco z możliwościami AI?

• Nowoczesne AI w e-commerce i obsłudze klienta

• AI a nowe miejsca pracy

• AI a zaawansowane przetwarzanie danych

• Wpływ nowoczesnego AI na styl życia

• Rozwój medycyny dzięki nowoczesnym zastosowaniom AI

• AI a edukacja

• Ochrona klimatu dzięki nowoczesnemu AI

• Wsparcie ochrony danych poprzez zastosowanie AI

• Nowe funkcjonalności AI a automatyzacja produkcji

• Współczesna AI oraz jej wpływ na transport i logistykę

• Wykorzystanie AI w Edge Computing

• Zastosowanie AI a etyka

• Zastosowanie sztucznej inteligencji w finansach

• Podsumowanie

Sztuczna Inteligencja (AI) stała się nieodłącznym elementem współczesnego świata, znajdując zastosowanie w różnorodnych obszarach, od biznesu po medycynę i edukację. Jej rozwój przyspiesza, otwierając nowe możliwości i zmieniając nasz sposób funkcjonowania. Rok 2023 przyniósł masę postępów i wyniósł sztuczną inteligencję na wyżyny. Nie inaczej będzie w tym roku, który również przyniesie wiele zmian i nowych funkcjonalności. Przedstawiamy 12 nowoczesnych zastosowań AI, które czekają na nas w 2024 roku.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie nowe możliwości przyniesie AI w 2024 roku,
 • jak sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek e-commerce, rynek pracy, edukację, medycynę i wiele więcej,
 • dlaczego warto śledzić nowości ze świata AI.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego tak ważne jest, aby być na bieżąco z możliwościami AI?

AI nieustannie ewoluuje, przynosząc ze sobą nowe rozwiązania i technologie. Tym samym sztuczna inteligencja staje się nieodłącznym elementem naszego życia zawodowego, ale i prywatnego. Dlatego też istotne jest, aby pozostawać na bieżąco z jej możliwościami i móc w pełni je wykorzystać. Co więcej, statystyki mówią jasno, że w najbliższych latach nie unikniemy AI, a raczej wdrożymy ją w nowych dziedzinach:

 • Szacuje się, że w latach 2023-2030 roczna stopa wzrostu w branżach sztucznej inteligencji wyniesie około 37%.
 • Oczekuje się, że do 2030 roku sztuczna inteligencja utworzy nawet 133 miliony nowych miejsc pracy.
 • Blisko 25% firm wykorzystuje sztuczną inteligencję do uzupełnienia niedoborów siły roboczej.
 • Szacuje się, że do 2030 roku przemysł sztucznej inteligencji osiągnie wartość 190 miliardów dolarów oraz wniesie do światowej gospodarki ponad 15 bilionów dolarów.
 • Ponad 60% właścicieli firm wierzy, że sztuczna inteligencja zwiększy produktywność firm oraz poprawi relacje z klientami.
 • Blisko 65% konsumentów ufa firmom, które stosują w swojej pracy sztuczną inteligencję.
 • Aż 83% firm traktuje AI priorytetowo w swoich strategiach biznesowych.
 • Chiński rynek sztucznej inteligencji jest obecnie wart 24 miliardy dolarów.
 • Komisja Europejska planuje inwestować 1 miliard euro rocznie w sztuczną inteligencję.
 • W 2022 roku firmy z branży medycznej i opieki zdrowotnej zainwestowały w sztuczną inteligencję blisko 6,1 miliarda dolarów.


1. Nowoczesne AI w e-commerce i obsłudze klienta

W sektorze e-commerce AI pełni kluczową rolę w personalizacji doświadczeń zakupowych. Dzięki algorytmom analizującym zachowania klientów firmy są w stanie dostarczyć spersonalizowane oferty i rekomendacje produktów, co zwiększa szanse na finalizację transakcji. Ponadto sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w obsłudze klienta poprzez chatboty, które mogą szybko i skutecznie odpowiadać na pytania klientów oraz udzielać wsparcia w procesie zakupowym. Wirtualni asystenci zakupowi są stale ulepszani, czego dowodem jest chociażby przetwarzanie języka naturalnego czy kontakt z klientem w czasie rzeczywistym.

Naturalna rozmowa z chatbotem

Co więcej, AI skutecznie zmniejsza ryzyko oszustw związanych z użyciem fałszywych kart kredytowych lub wystawieniem fałszywych recenzji.


2. AI a nowe miejsca pracy

Rozwój technologii AI ma także istotny wpływ na rynek pracy, zmieniając strukturę i wymagania stawiane przed pracownikami. Choć istnieją obawy, że automatyzacja może prowadzić do redukcji miejsc pracy, to jednocześnie powstają nowe możliwości zatrudnienia związane z obsługą i utrzymaniem systemów sztucznej inteligencji. Specjaliści ds. danych, inżynierowie AI, menadżerowie AI, kierownicy projektów AI, trenerzy i etycy stają się coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy, co przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na kształcenie w dziedzinach związanych z technologią AI. Do ich zadań należy m.in. nadzorowanie zespołów wirtualnych pracowników, tworzenie instrukcji oraz aplikacji czy budowa systemów. Co więcej, rozwój AI może prowadzić do transformacji istniejących stanowisk pracy, zmieniając wymagane umiejętności i kompetencje, co wymaga ciągłego kształcenia i dostosowywania się do nowych realiów.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


3. AI a zaawansowane przetwarzanie danych

AI umożliwia zaawansowane przetwarzanie dużych ilości danych w sposób szybki i efektywny. Algorytmy uczenia maszynowego potrafią analizować złożone zbiory danych, wykrywać wzorce i trendy, oraz generować wartościowe wnioski. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą podejmować lepsze decyzje biznesowe. Przetwarzanie danych przy użyciu AI pozwala na identyfikację ukrytych zależności i tendencji, które mogą być trudne do zauważenia za pomocą tradycyjnych metod analitycznych. Ponadto zaawansowane technologie AI, takie jak głębokie uczenie, pozwalają na analizę danych w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby klientów. Zobacz, jak wykorzystać AI w analityce internetowej.


4. Wpływ nowoczesnego AI na styl życia

Sztuczna inteligencja coraz bardziej integruje się z naszym codziennym życiem, poprawiając jego jakość i wygodę. Systemy AI, takie jak inteligentny asystent domowy czy samouczące się aplikacje, pozwalają na automatyzację wielu codziennych czynności, od zarządzania domowymi urządzeniami po organizację harmonogramu dnia. Dzięki temu ludzie mogą efektywniej zarządzać swoim czasem i skupić się na bardziej wartościowych aktywnościach. AI znajduje również zastosowanie w dziedzinie zdrowia i sportu, wspierając osoby w utrzymaniu zdrowego trybu życia poprzez monitorowanie aktywności fizycznej, analizę danych dotyczących stanu zdrowia czy udzielanie porad dietetycznych. Sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana w celu optymalizacji procesów w domu, takich jak zarządzanie zużyciem energii czy kontrola jakości powietrza, co przyczynia się do poprawy komfortu życia i redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Wpływ AI możemy zauważyć także w systemach rekomendacji, które dostarczają nam spersonalizowane produkty oraz treści m.in. w mediach społecznościowych, platformach streamingowych czy sklepach internetowych. To także AI odpowiada za filtrowanie wiadomości spamowych na poczcie e-mail. W przypadku poczty Gmail zdolność filtrowania jest na poziomie 99,9%. Sprawdź koniecznie, jak wykorzystać rekomendacje produktowe w e-commerce.


5. Rozwój medycyny dzięki nowoczesnym zastosowaniom AI

W dziedzinie medycyny AI ma ogromny potencjał w poprawie diagnozy, leczenia i monitorowania różnych schorzeń. Algorytmy uczenia maszynowego mogą analizować duże ilości danych medycznych, w tym wyniki badań, obrazy medyczne i historie chorób pacjentów, co pozwala na szybkie identyfikowanie chorób, przewidywanie ich przebiegu oraz personalizację terapii. Dzięki technologii AI możliwe jest również odkrywanie nowych leków i substancji terapeutycznych poprzez analizę danych dotyczących struktury chemicznej i działania substancji chemicznych, połączenie danych z historii leczenia i wywiadu medycznego. Sztuczna inteligencja wspiera także rozwój medycyny precyzyjnej, pozwalając na indywidualne podejście do pacjentów oparte na ich unikalnym profilu genetycznym i biologicznym. Dzięki temu lekarze mogą dostosowywać terapie do konkretnych potrzeb i cech pacjentów, co przekłada się na lepsze wyniki leczenia i poprawę jakości opieki zdrowotnej. Z pomocą sztucznej inteligencji buduje się też zaawansowane maszyny, które wykrywają choroby i identyfikują komórki rakowe.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


6. AI a edukacja

Technologie sztucznej inteligencji mają również duży potencjał w obszarze edukacji, umożliwiając personalizację procesu nauczania i uczenia się. Systemy AI mogą dostosowywać materiały dydaktyczne i metody nauczania do indywidualnych potrzeb i umiejętności uczniów, co pozwala na efektywniejsze przyswajanie wiedzy i rozwój kompetencji. Dzięki wykorzystaniu AI w edukacji możliwe jest również rozwijanie nowoczesnych metod nauczania, takich jak uczenie się przez doświadczenie, przez interakcję czy z pomocą digitalizowanych treści, co przyczynia się do bardziej angażującego i efektywnego procesu edukacyjnego. Bardzo dobrym przykładem jest aplikacja do nauki słówek, Memrise, która ustawia schemat powtarzania słówek w zależności od postępów użytkownika:

Aplikacja Memrise z funkcją zapamiętywania postępów

Ponadto sztuczna inteligencja może wspierać nauczycieli w ocenie postępów uczniów oraz identyfikowaniu obszarów wymagających dodatkowej uwagi, co pozwala na lepsze dostosowanie procesu nauczania do potrzeb grupy. Nie bez znaczenia jest także zautomatyzowanie szeregu zadań administracyjnych oraz pozaedukacyjnych, takich jak ocena dokumentów czy przekazywanie rutynowych informacji.


7. Ochrona klimatu dzięki nowoczesnemu AI

Sztuczna inteligencja może być skutecznym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez optymalizację zużycia energii, monitorowanie emisji gazów cieplarnianych oraz przewidywanie skutków zmian klimatycznych. Algorytmy uczenia maszynowego mogą analizować duże ilości danych dotyczących zużycia energii, emisji gazów cieplarnianych, czy zmian w pokrywie roślinnej, co pozwala na identyfikowanie obszarów wymagających interwencji oraz opracowywanie strategii zarządzania środowiskiem naturalnym. Co więcej, AI może być wykorzystywane do opracowywania modeli prognostycznych dotyczących zmian klimatycznych i ich wpływu na różne obszary, co umożliwia lepsze przygotowanie się do skutków zmian klimatycznych oraz podejmowanie działań mających na celu ich ograniczenie i adaptację do nowych warunków. Poprawie ulegną procesy wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, rozpowszechni się zastosowanie AI w konserwacji predykcyjnej w infrastrukturze energetycznej. Sztuczna inteligencja wspomoże także monitorowanie stanu ekosystemów — będzie analizować w tym celu zdjęcia satelitarne, dane z czujników oraz informacje o różnorodności biologicznej.


8. Wsparcie ochrony danych poprzez zastosowanie AI

W dobie coraz częstszych cyberataków AI może być skutecznym narzędziem w zapewnianiu bezpieczeństwa danych. Algorytmy uczenia maszynowego potrafią wykrywać anomalie w zachowaniu użytkowników oraz identyfikować podejrzane aktywności sieciowe, co pozwala na szybką reakcję na potencjalne zagrożenia. AI może być również wykorzystywane do szyfrowania danych oraz monitorowania systemów bezpieczeństwa, co zwiększa odporność infrastruktury IT na ataki cybernetyczne. Oprócz działań zapobiegawczych AI służy też do usuwania złośliwego oprogramowania oraz wirusów, a następnie naprawy wyrządzonej szkody. Wprowadzanie technologii sztucznej inteligencji do systemów bezpieczeństwa danych pozwala na automatyzację procesów monitorowania i reagowania na zagrożenia, co skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia incydentów bezpieczeństwa i utraty danych.


9. Nowe funkcjonalności AI a automatyzacja produkcji

W przemyśle AI rewolucjonizuje procesy produkcyjne, umożliwiając automatyzację wielu zadań oraz optymalizację efektywności operacyjnej. Roboty współpracujące z ludźmi, systemy wizyjne oraz algorytmy predykcyjne pozwalają na szybką reakcję na zmiany w środowisku produkcyjnym, a także minimalizację ryzyka wystąpienia błędów produkcyjnych. Dzięki temu znacząco spada ryzyko kosztownych przestojów w produkcji. Ponadto AI może być wykorzystywane do optymalizacji procesów logistycznych, co pozwala na skrócenie czasu dostarczenia produktów do klienta oraz redukcję kosztów operacyjnych. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji przedsiębiorstwa mogą zwiększyć efektywność i elastyczność swoich procesów produkcyjnych, co przekłada się na poprawę jakości produktów, ich powtarzalność i konkurencyjność na rynku.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


10. Współczesna AI oraz jej wpływ na transport i logistykę

W sektorze transportu i logistyki AI umożliwia optymalizację procesów zarządzania trasami, zarządzanie zapasami oraz prognozowanie popytu na usługi transportowe. Algorytmy uczenia maszynowego analizują duże ilości danych dotyczących ruchu drogowego, warunków pogodowych czy historii zamówień, co pozwala na szybkie i trafne podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja może być też wykorzystywana do monitorowania stanu infrastruktury drogowej oraz prognozowania kosztów i ryzyka związanego z działalnością logistyczną. Wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji do sektora transportu i logistyki przyczynia się do poprawy efektywności operacyjnej, skrócenia czasu dostarczenia towarów oraz redukcji kosztów logistycznych. Co więcej, AI umożliwia rozwój nowych modeli biznesowych i usług opartych na inteligentnym zarządzaniu dostawami i trasami transportowymi, co zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw i poprawia jakość obsługi klienta. Sztuczna inteligencja zacznie być również szerzej wykorzystywana do inteligentnego zarządzania ruchem, aby usprawnić transport miejski czy egzekwować przepisy ruchu drogowego.


11. Wykorzystanie AI w Edge Computing

Edge Computing, czyli przetwarzanie brzegowe, zyskuje na znaczeniu dzięki AI. Algorytmy uczenia maszynowego są coraz częściej implementowane bezpośrednio na urządzeniach końcowych, co pozwala na szybką analizę danych oraz redukcję opóźnień w transmisji danych. Ponadto przetwarzanie brzegowe pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów obliczeniowych i przestrzennych, co jest kluczowe w przypadku aplikacji wymagających szybkiej reakcji i niskiego opóźnienia, takich jak samochody autonomiczne czy systemy monitorowania stanu zdrowia. Dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji w Edge Computing możliwe jest przetwarzanie i analiza danych w czasie rzeczywistym na urządzeniach końcowych, co pozwala na szybką reakcję na zmieniające się warunki i potrzeby użytkowników. Zwiększają się także możliwości integracji Edge Computing z istniejącymi sprzętami, dzięki czemu nie będzie konieczności stosowania dodatkowych zewnętrznych jednostek przetwarzających. AI umożliwia również rozwój inteligentnych urządzeń IoT (internetu rzeczy), które mogą samodzielnie analizować i interpretować dane oraz podejmować decyzje na podstawie uzyskanych informacji, co przyczynia się do poprawy wydajności i funkcjonalności systemów IoT.


12. Zastosowanie AI a etyka

Wraz z rozwojem technologii AI, pojawiają się również pytania dotyczące etyki i odpowiedzialności za jej wykorzystanie. Ważne jest, aby rozwój sztucznej inteligencji szedł w parze z odpowiednimi ramami regulacyjnymi i zasadami etycznymi, które zapewnią bezpieczeństwo i ochronę praw człowieka. Dlatego stale prowadzone są dyskusje na temat potencjalnych konsekwencji społecznych, ekonomicznych i politycznych związanych z wprowadzaniem nowych technologii AI, aby zapewnić, że rozwój technologiczny będzie służył dobru społeczeństwa i przyczyniał się do budowy lepszej przyszłości. Istotne jest również promowanie zasad odpowiedzialnego wykorzystywania technologii AI oraz budowanie świadomości społecznej na temat jej potencjalnych korzyści i zagrożeń. Dzięki odpowiedniemu podejściu do zagadnienia etyki w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji możliwe jest stworzenie środowiska, w którym rozwój technologii AI będzie odbywał się z poszanowaniem dla praw i wartości człowieka. Zobacz także:


13. Zastosowanie sztucznej inteligencji w finansach

AI znajduje swoje zastosowanie także w bankowości na całym świecie. Dzięki sztucznej inteligencji można w znacznym stopniu udoskonalić szeroką gamę usług finansowych, zarówno w finansach przedsiębiorstw, jak i finansach konsumenckich czy osobistych. W sektorze finansowym AI służy także zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji i zawieranych umów. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do wykrywania zmian we wzorcach transakcji oraz potencjalnych sygnałów ostrzegawczych, dzięki czemu przedsiębiorstwa czy osoby fizyczne chronione są przez sporymi stratami finansowymi. Z kolei w bankach sztuczna inteligencja wspomaga udzielanie różnego rodzaju kredytów i pożyczek, analizując sytuację klienta i wspierając ocenę ryzyka kredytowego.


13 nowoczesnych zastosowań AI — przewodnik. Podsumowanie

AI znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach. Stale doskonalone przyniesie w 2024 roku wiele nowych możliwości m.in. w edukacji, medycynie, branży e-commerce, na rynku pracy czy w ochronie klimatu. Tym samym staje się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Ważne jest przy tym, aby być otwartym na nowe funkcjonalności sztucznej inteligencji oraz korzystać z nich odpowiedzialnie.


FAQ — pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto być na bieżąco z nowymi możliwościami AI?
Down arrow

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie niemal wszędzie — od branży e-commerce aż po medycynę czy transport i logistykę. Rynek sztucznej inteligencji stale rośnie w siłę, co przyczynia się m.in. do powstawania nowych miejsc pracy oraz zrewolucjonizowania takich obszarów jak np. obsługa klienta czy produkcja.

Jakie nowe możliwości AI będą dostępne w 2024 roku?
Down arrow

Udoskonalone zostały algorytmy analizujące zachowania klientów, co pozwala jeszcze bardziej spersonalizować i ulepszyć doświadczenia zakupowe. Dzięki przetwarzaniu języka naturalnego wirtualni asystenci mogą prowadzić naturalne rozmowy z klientami w czasie rzeczywistym. Nowoczesne algorytmy AI pozwalają gromadzić złożone zbiory danych, a także skutecznie je chronić, wychwytując anomalie w zachowaniach użytkowników czy podejrzane aktywności sieciowe. Zmiany pojawią się także w edukacji, gdzie większy nacisk położony będzie na doświadczenia użytkownika. Poprawi się również jakość opieki zdrowotnej dzięki lepszemu dostosowywaniu terapii do potrzeb i historii chorób pacjentów. Jej zastosowanie będzie miało miejsce też w transporcie i logistyce, w inteligentnym zarządzaniu ruchem czy promowaniu bezpieczeństwa drogowego.

Czy należy się obawiać AI?
Down arrow

Dzięki stale prowadzonym rozmowom na temat wykorzystania sztucznej inteligencji oraz wprowadzanym regulacjom prawnym rozwój AI służy dobru społeczeństwa, a jej ulepszanie odbywa się z poszanowaniem praw i wartości człowieka. Co więcej, w związku z coraz szerszym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w ramach automatyzacji licznych procesów produkcyjnych czy biznesowych, powstanie wiele nowych miejsc pracy, w tym m.in. inżynierowie AI, menadżerowie AI czy etycy. Nie należy więc martwić się, że wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie przyczyniało się do znacznego wzrostu bezrobocia.Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
13 nowoczesnych zastosowań AI

Średnia ocen użytkowników4.74 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ