Przełom w marketingu-jak uczenie maszynowe rewolucjonizuje branżę

uczenie maszynowe w marketingu
Spis treści

• Uczenie maszynowe - definicja

• Jak uczenie maszynowe zmienia marketing?

• Przykłady machine learning w marketingu

• Uczenie maszynowe a analizy predykcyjne

• Machine learning przykłady - segmentacja odbiorców

• E-mail marketing a machine learning

• Reklamy w social mediach

• Machine learning przykład - targetowanie reklam

• Przewidywanie sprzedaży dzięki uczeniu maszynowemu

• Wskazówki dotyczące wykorzystania uczenia maszynowego w marketingu

• Narzędzia uczenia maszynowego dla marketerów

• HubSpot Content Assistant

• Surfer

• Jasper AI

• AI Marketer

• MonkeyLearn

• Podsumowanie

Uczenie maszynowe jest dynamiczną technologią w dziedzinie marketingu, która odmienia sposób, w jaki marketerzy kształtują strategie i komunikują się z klientami. Zdolność maszyn do samodzielnego doskonalenia i przetwarzania ogromnych ilości danych znacznie usprawnia działania marketingowe. Zgodnie z najnowszymi badaniami firmy HubSpot, około 35% marketerów już korzysta ze sztucznej inteligencji w celu ułatwienia pracy i zautomatyzowania rutynowych zadań. Sprawdź, w jaki sposób firmy wykorzystują machine learning w swoich strategiach, poznaj najpopularniejsze narzędzia oraz praktyczne wskazówki! (źródło: https://blog.hubspot.com/marketing/state-of-ai-report?hubs_content=blog.hubspot.com%252F&hubs_content-cta=Machine%2520Learning%2520and%2520Marketing%253A%2520Tools%252C%2520Examples%252C%2520and%2520Tips%2520Most%2520Teams%2520Can%2520Use).

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest uczenie maszynowe,
 • jak firmy wykorzystują machine learning w swoich strategiach marketingowych,
 • w jaki sposób wdrożyć machine learning w swojej firmie,
 • jak uczenie maszynowe może wspomóc marketing.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Uczenie maszynowe - definicja

Uczenie maszynowe ang. machine learning (ML) to gałąź sztucznej inteligencji, która zajmuje się rozwijaniem technik umożliwiających systemom komputerowym zdobywanie umiejętności poprzez analizę i interpretację danych bez konieczności bezpośredniego programowania. W procesie tym maszyny uczą się na podstawie doświadczeń, identyfikują wzorce i podejmują decyzje, co pozwala im doskonalić swoje działania w miarę zdobywania nowych informacji.

Uczenie maszynowe można podzielić na dwa główne typy:

 • Uczenie nadzorowane (Supervised Learning) - algorytm jest szkolony na zbiorze danych, w którym każdemu przykładowi przypisana jest etykieta. Celem jest przewidywanie etykiet dla nowych, nieznanych danych.
 • Uczenie nienadzorowane (Unsupervised Learning) - system jest uczony na podstawie nieetykietowanych danych. Celem jest odkrywanie ukrytych wzorców, struktur czy zależności w danych.

ML to koncepcja, która pozwala systemom komputerowym na samodzielną naukę i doskonalenie swoich umiejętności bez konieczności bezpośredniego, manualnego programowania. Głównym celem jest umożliwienie komputerom dynamicznego dostosowywania się do zmieniających się warunków, zdobywania wiedzy na podstawie doświadczeń oraz efektywnego podejmowania decyzji na podstawie analizy danych.
Jakie są powiązania między uczeniem maszynowym a sztuczną inteligencją? Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja to dwa powiązane, ale różne pojęcia. Machine learning jest podzbiorem sztucznej inteligencji, który koncentruje się na procesie uczenia. W praktyce sztuczna inteligencja wspomaga proces uczenia maszynowego poprzez dostarczanie narzędzi, które ułatwiają maszynom adaptację do zmieniających się warunków. Uczenie maszynowe jest dziedziną sztucznej inteligencji, która zajmuje się automatyzacją procesu uczenia się na podstawie danych.
Przeczytaj węcej: 38 statystyk, które przekonają Cię do wdrożenia machine learningu w Twojej firmie


Jak uczenie maszynowe zmienia marketing?

Algorytmy uczenia maszynowego umożliwiają analizę ogromnych zbiorów danych, identyfikację wzorców, prognozowanie zachowań klientów oraz dynamiczną optymalizację kampanii marketingowych. Ta złożona relacja pomiędzy uczeniem maszynowym a sztuczną inteligencją napędza ewolucję działań marketingowych, czyniąc je bardziej efektywnymi, precyzyjnymi i dostosowanymi do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Machine learning to szybko rozwijająca się dziedzina, która ma potencjał do rewolucji w marketingu. Dzięki temu marketerzy mogą lepiej zrozumieć swoich klientów, dotrzeć do nich w bardziej skuteczny sposób i zwiększyć rentowność swoich działań marketingowych. Jak uczenie maszynowe może wspomóc marketing?


Lepsze decyzje biznesowe dzięki uczeniu maszynowemu

Wykorzystanie uczenia maszynowego do analizy danych przyspiesza procesy decyzyjne wśród marketerów, umożliwiając im podejmowanie trafniejszych strategicznych decyzji opartych na rzeczywistych danych i trendach rynkowych. Na przykład, algorytmy uczenia maszynowego mogą być wykorzystywane do identyfikowania trendów i zależności w danych sprzedażowych, aby określić, które produkty lub usługi są najpopularniejsze i które kanały marketingowe są najbardziej skuteczne. Jest to szczególnie cenne w zrozumieniu trendów rynkowych, zachowań konsumentów oraz ewentualnych zmian społecznych.


Personalizacja strategii

Algorytmy uczenia maszynowego analizują indywidualne preferencje i zachowania klientów, co umożliwia dostosowanie strategii marketingowej do konkretnych oczekiwań i potrzeb różnych grup docelowych. Personalizacja strategii zwiększa efektywność działań, poprawiając relacje z klientami i zwiększając współczynnik konwersji. Dzięki temu, np. można dostarczać spersonalizowane rekomendacje produktowe, co jeszcze bardziej angażuje klientów i sprzyja procesowi podejmowania decyzji zakupowych.


Dynamiczna optymalizacja kampanii reklamowych

Dzięki zastosowaniu machine learning kampanie reklamowe zyskują wyjątkową zdolność do dynamicznego dostosowywania się do indywidualnych użytkowników w czasie rzeczywistym. Algorytmy są w stanie skutecznie reagować na zachowania klientów, dostosowując treści reklamowe oraz wybierając optymalne kanały promocyjne. Ta elastyczność i szybka adaptacja przekładają się na zwiększoną efektywność kampanii, umożliwiając dotarcie do klientów w bardziej spersonalizowany sposób i dostarczając treści, które są najbardziej dopasowane w danym momencie.

Sprawdź także:

Prognozowanie trendów dzięki machine learning
Dzięki predykcyjnej analizie danych uczenie maszynowe umożliwia prognozowanie przyszłych trendów rynkowych i zachowań klientów, a także umożliwia bardziej faktograficzną i logiczną ocenę sytuacji. To pozwala marketerom lepiej przygotować się do zmian i zminimalizować ryzyko nieefektywnych decyzji.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Przykłady machine learning w marketingu

Według najnowszych danych Forrester 68% przedsiębiorstw wprowadza AI do swojej strategii. Prognozy tej firmy sugerują, że do 2025 roku prawie 100% firm planuje wdrożyć pewną formę sztucznej inteligencji (źródło: https://inrule.com/wp-media/resources/ebooks/InRule_Forrester_Wrong_About_Operationalizing_AI_FINAL.pdf?hubs_content=blog.hubspot.com%252F&hubs_content-cta=Machine%2520Learning%2520and%2520Marketing%253A%2520Tools%252C%2520Examples%252C%2520and%2520Tips%2520Most%2520Teams%2520Can%2520Use). Obecnie sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w różnych branżach, stając się fundamentem dla różnorodnych obszarów działalności biznesowej. Jak różne firmy używają machine learning w marketingu? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów znanych marek i firm, które wykorzystują to innowacyjne narzędzie w marketingu.
Zainteresował Cię temat sztucznej inteligencji? Przeczytaj artykuły:


Uczenie maszynowe a analizy predykcyjne

Analityka predykcyjna to potężne narzędzie, które otwiera przed marketerami możliwość tworzenia precyzyjnych i dostosowanych kampanii marketingowych, które bardziej efektywnie przemawiają do odbiorców. W marketingu analizy predykcyjne mogą być wykorzystywane do:

 • prognozowania popytu na produkty,
 • identyfikowania klientów o wysokim potencjale,
 • oceny ryzyka,
 • optymalizacji kampanii marketingowych.

Przykłady wykorzystania uczenia maszynowego do analizy predykcyjnej:

 • Netflix wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy preferencji i zachowań oglądających. Popularność serwisów Netflix wynika głównie z wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań w celu generowania intuicyjnych sugestii. Mechanizmy te analizują wybory filmowe użytkowników, aby przewidzieć, które filmy i seriale będą najlepiej odpowiadały indywidualnym preferencjom użytkownika. Ale jak to działa? Podczas przeglądania katalogu filmowego, inteligentne algorytmy Netflixa monitorują, które rodzaje filmów przyciągają uwagę, gdzie następują kliknięcia, a także ile czasu poświęcasz na oglądanie tego samego filmu. W ten sposób są w stanie określić, które filmy mogą Ci się spodobać.
 • Amazon jest pionierem w zastosowaniu uczenia maszynowego w e-commerce. Wykorzystuje algorytmy do analizy zachowań zakupowych klientów, takich jak historia zakupów, przeglądane produkty i kliknięcia, co pozwala na generowanie spersonalizowanych rekomendacji produktów. Dzięki temu Amazon ulepsza doświadczenia klienta umożliwiając łatwe odkrywanie nowych produktów podobnych do ich wcześniejszych zakupów. Ponadto Amazon generuje spersonalizowane reklamy, oparte na prognozach popytu, dostosowując się do indywidualnych preferencji użytkowników. Poprzez wprowadzenie takich innowacyjnych działań firma odnosi coraz większe sukcesy. Zgodnie z najnowszym raportem finansowym, Amazon odnotował wzrost sprzedaży netto o 9% w pierwszym kwartale 2023 r., osiągając poziom 127,4 miliarda dolarów w porównaniu do 116,4 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2022 roku (źródło:https://s2.q4cdn.com/299287126/files/doc_financials/2023/q1/Q1-2023-Amazon-Earnings-Release.pdf).


Machine learning przykłady - segmentacja odbiorców

Segmentacja odbiorców to proces dzielenia bazy klientów na grupy o podobnych zainteresowaniach, zachowaniach lub innych cechach. Pozwala to firmom na dostosowanie swoich działań marketingowych do potrzeb poszczególnych grup klientów.

Firmą, która świetnie wykorzystuje machine learning do segmentacji odbiorców, jest Spotify. Algorytmy uczenia maszynowego analizują dane o tym, jakie utwory i albumy użytkownicy słuchają, ile czasu spędzają na słuchaniu muzyki i jakie gatunki muzyczne lubią. Na podstawie tego Spotify może tworzyć segmenty odbiorców, które są podobne pod względem zainteresowań muzycznych. W efekcie platforma może tworzyć indywidualne, spersonalizowane playlisty, które idealnie dopasowują się do danej grupy odbiorców.

Coca-Cola jest pionierem we wprowadzaniu rozwiązań z zakresu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w swoich strategiach marketingowych. Dążąc do utrzymania pozycji lidera w branży, firma stworzyła system oparty na AI, który analizuje dane sprzedażowe i identyfikuje trendy w preferencjach klientów. Dodatkowo coca-cola z powodzeniem wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do optymalizacji procesów pakowania i dystrybucji swoich produktów, a także do segmentacji odbiorców w celu personalizacji kampanii marketingowych. Wykorzystując ML firma, może zbierać i analizować dane klientów m.in. z social mediów i na podstawie tego tworzyć spersonalizowane kampanie reklamowe. To podejście umożliwia bardziej precyzyjne dostosowywanie przekazów marketingowych do indywidualnych potrzeb i preferencji różnych segmentów rynkowych.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Optymalizacja treści dzięki algorytmom uczenia maszynowego

Optymalizacja treści to kolejny element marketingu, który może zostać usprawniony dzięki uczeniu maszynowemu. Jest to proces, który umożliwia dostosowywanie i doskonalenie zawartości, aby lepiej odpowiadała oczekiwaniom odbiorców.

The New York Times to przykład marki, która z sukcesem stosuje optymalizację treści w ramach swoich działań marketingowych w internecie. Wykorzystuje zaawansowane narzędzia machine learning do analizy różnorodnych danych użytkowników, takich jak zachowania czytelnicze i historia wyszukiwań. Dzięki temu firma personalizuje treści, dostarczając każdemu użytkownikowi unikalne doświadczenie przeglądania strony internetowej. Algorytmy uczenia maszynowego są w stanie dogłębnie analizować, co użytkownicy czytali w przeszłości, precyzyjnie określając, jakie treści są dla nich najbardziej interesujące. Przykładowo, jeśli użytkownik wcześniej przeglądał wiele artykułów związanych z polityką, algorytmy zapewnią mu dostęp do jeszcze większej liczby treści dotyczących tego tematu. Dzięki temu The New York Times dostarcza spersonalizowane treści, odpowiadając na zróżnicowane zainteresowania każdego użytkownika.

Expedia, lider w branży turystycznej, wdrożyła skuteczną strategię optymalizacji treści, aby dostarczać spersonalizowane rekomendacje podróży. Algorytmy uczenia maszynowego starannie analizują dane dotyczące wyszukiwań i rezerwacji podróży użytkowników, identyfikując treści najbardziej zgodne z ich zainteresowaniami. Na przykład, jeśli ktoś wcześniej szukał lotów do Londynu, system zapewnia mu więcej treści dotyczących tego konkretnego miasta. Dodatkowo Expedia wykorzystuje dane o tym, co użytkownicy czytali, udostępniali i komentowali. To pozwala na identyfikację tematów szczególnie interesujących dla danego klienta, co z kolei umożliwia dostarczanie spersonalizowanych informacji o podróżach. Dzięki temu firma nie tylko zwiększa atrakcyjność swoich ofert, ale także przyczynia się do lepszych doświadczeń użytkownika.


E-mail marketing a machine learning

E-mail marketing jest jednym z najpopularniejszych kanałów marketingowych ale zarządzanie nim może być wyzwaniem. Uczenie maszynowe może być istotnym elementem doskonalenia tego procesu. Dzięki tej technologii możliwe jest tworzenie spersonalizowanych wiadomości e-mail na podstawie danych klientów, takich jak zainteresowania, dane demograficzne czy historia zakupów. Przykładowo e-maile mogą być dostosowywane do preferencji zakupowych klientów, co zwiększa szanse na kliknięcie linku zawartego w przesłanej wiadomości. Machine learning umożliwia precyzyjne dostarczanie treści, co nie tylko zwiększa efektywność kampanii, ale również tworzy bardziej indywidualne doświadczenia dla odbiorców. Obecnie ta technologia staje się ważnym wsparciem dla marketerów, pomagając im skuteczniej zarządzać kampaniami e-mailowymi i budować trwałe relacje z klientami.

Pinterest wykorzystuje technologię uczenia maszynowego do dostosowywania treści e-mailowych do indywidualnych zainteresowań użytkowników. Algorytmy analizują dane dotyczące tego, co użytkownicy dodają do swoich tablic, aby precyzyjnie określić, jakie tematy i inspiracje są dla nich najbardziej fascynujące. Na podstawie tych informacji Pinterest wysyła spersonalizowane e-maile, zawierające inspiracje dostosowane do gustów każdego użytkownika. To pozwala platformie skutecznie dostarczać treści, które są bardziej atrakcyjne i odpowiednie dla różnych odbiorców zwiększając szanse na wzrost zainteresowania.

Współcześnie wiele firm dostrzega potencjał personalizacji kampanii e-mail marketingowych, a jednym z ciekawych przykładów jest Spotify. Dzięki zaawansowanym technologiom uczenia maszynowego platforma ta może dostarczać spersonalizowane rekomendacje muzyczne w ramach wiadomości e-mail. To innowacyjne podejście pozwala Spotify zwiększać atrakcyjność swojej platformy, a co za tym idzie, stwarza możliwość zainteresowania użytkowników, potencjalnie prowadząc do skorzystania z płatnej subskrypcji.
Przeczytaj więcej o e-mail marketingu tutaj: Dodaj gazu i zwiększ ruch w swoim sklepie! E-mail retargeting i Audience Mailing motorem napędowym w e-commerce.


Reklamy w social mediach

ML może wspomóc tworzenie skutecznych reklam w social media dzięki:

 • personalizacji treści,
 • targetowaniu odbiorców,
 • optymalizacji wydajności reklam,
 • dynamicznemu dostosowywaniu treści,
 • przewidywaniu zachowań odbiorców.

Airbnb perfekcyjnie wykorzystuje uczenie maszynowe w swoich kampaniach reklamowych w platformach społecznościowych, wprowadzając różnorodne strategie. Jedną z nich jest kreowanie spersonalizowanych reklam na podstawie zainteresowań użytkowników. Platforma za pomocą narzędzi ML analizuje dane dotyczące aktywności użytkowników, takie jak przeglądane oferty czy polubienia w mediach społecznościowych, aby precyzyjnie określić, jakie rodzaje ofert mogą zainteresować danego użytkownika. Takie wykorzystanie machine learning pozwala Airbnb dostarczać bardziej trafione i atrakcyjne reklamy, podnosząc tym samym skuteczność swoich kampanii marketingowych. Dodatkowo Airbnb wykorzystuje uczenie maszynowe również do dynamicznego określania cen ofert noclegowych. Algorytmy analizują dane związane z wcześniejszymi transakcjami, w celu precyzyjnego ustalenia, jaka cena jest najbardziej prawdopodobna do zaakceptowania przez zarówno gości, jak i gospodarzy. Proces ten uwzględnia szereg czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj nieruchomości, sezonowość oraz dostępne udogodnienia. Dzięki temu Airbnb może zwiększyć liczbę rezerwacji i pozostać konkurencyjnym.
Dowiedz się więcej o reklamach w social mediach:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Chatboty a machine learning

Machine learning może być wykorzystywane w marketingu dla wsparcia funkcjonowania chatbotów, które zyskują coraz większą popularność dzięki bardziej zaawansowanym i precyzyjnym funkcjom ułatwiającym obsługę klienta. Obecnie wiele dużych firm decyduje się na ich implementację na swoich stronach internetowych. Dlaczego machine learning jest istotny dla chatbotów w marketingu?
Umożliwia dostarczanie spersonalizowanych odpowiedzi i treści.

 • Chatboty są w stanie bardziej precyzyjnie rozpoznawać intencje użytkownika.
 • Algorytmy uczenia maszynowego umożliwiają chatbotom ciągłe doskonalenie się w czasie rzeczywistym na podstawie interakcji z użytkownikami i analizy wyników.
 • Chatboty są w stanie obsługiwać bardziej złożone zapytania klientów.
 • Pozwala na analizę dużej ilości danych.
 • Chatboty oparte na machine learning mogą skutecznie wspomagać proces generowania leadów i zwiększać wskaźniki konwersji.

Przykładowo duża sieć kawiarni Starbucks korzysta ze wsparcia ML dla chatbotów na swojej stronie internetowej. Chatbot Starbucksa “My Starbucks Barista” może odpowiadać na pytania klientów dotyczące menu, a także przyjmować zamówienia na wynos. Korzysta z technologii uczenia maszynowego do zapamiętywania wcześniejszych zamówień klientów i proponowania rekomendacji dostosowanych do ich preferencji. Ten sposób obsługi klienta przyczynił się do zwiększenia wygody dla użytkowników oraz wzrostu sprzedaży w przypadku firmy Starbucks.


Machine learning przykład - targetowanie reklam

Targetowanie reklam, wspomagane przez machine learning, to strategia marketingowa, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego do precyzyjnego kierowania treści reklamowych.

Uber doskonale wykorzystuje potencjał uczenia maszynowego. Poprzez analizę danych klientów, takich jak lokalizacja czy historia podróży, korzysta z ML do tworzenia skutecznych reklam, precyzyjnie dostosowanych do indywidualnych preferencji użytkowników. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów Uber jest w stanie optymalizować kampanie reklamowe, dążąc do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Efektem tego jest większe zaangażowanie klientów oraz zwiększone wskaźniki korzystania z usług Ubera.


Przewidywanie sprzedaży dzięki uczeniu maszynowemu

Uczenie maszynowe rewolucjonizuje prognozowanie sprzedaży, umożliwiając bardziej precyzyjne przewidywanie wyników sprzedaży. Głównie pozwala wyodrębnić i podsumować związki między różnymi zmiennymi, pomagając lepiej zrozumieć decyzje zakupowe klientów i uwzględnić trudne do wykrycia czynniki. Dzięki temu ML pozwala uwzględnić trendy konsumenckie, sezonowe zmiany preferencji i wpływ konkurencji, co sprawia, że prognozy stają się jeszcze bardziej kompleksowe i precyzyjne.

Firmą, która wykorzystuje te zaawansowane narzędzia, jest producent samochodów Ford. Algorytmy uczenia maszynowego skutecznie prognozują sprzedaż różnych modeli pojazdów. Analizując trendy rynkowe, preferencje konsumentów oraz szczegółowe dane dotyczące produkcji i łańcucha dostaw, firma może podejmować świadome decyzje dotyczące przyszłych planów sprzedażowych. Przyczynia się to do optymalizacji efektywności marketingowej.


Wskazówki dotyczące wykorzystania uczenia maszynowego w marketingu

Aby skutecznie wdrożyć uczenie maszynowe do działań marketingowych należy wiedzieć, jak korzystać z tej technologii. Co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał machine learning w marketingu?

 • Określ cele. Przed przystąpieniem do implementacji uczenia maszynowego, zdefiniuj jasne cele biznesowe. Określ, co chciałbyś osiągnąć za pomocą tej technologii w kontekście swoich działań marketingowych.
 • Eksperymentuj z różnymi modelami machine learning. Nie ograniczaj się do jednego modelu ML. Eksperymentuj z różnymi algorytmami, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada potrzebom twojej strategii marketingowej.
 • Korzystaj z pomocy uczenia maszynowego z ostrożnością. Pomimo wysokiego zaawansowania algorytmów, zawsze utrzymuj zdrowe podejście w interpretacji wyników. Technologia może dostarczyć potężnym narzędziem wspomagającym różne procesy optymalizacji marketingu, ale nigdy nie zastąpi ludzkiego doświadczenia i intuicji. Uważnie analizuj wyniki i potwierdzaj je w miarę możliwości.
 • Zapewnij bezpieczeństwo danych. Ochrona danych klientów i informacji biznesowej jest najważniejsza. Zastosuj odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z prywatnością.
 • Naucz się interpretacji wyników. Wiedza na temat tego, jak algorytmy podejmują decyzje, pozwoli na bardziej świadome podejście do strategii marketingowej.

Przy wdrażaniu uczenia maszynowego w marketingu, istotne jest elastyczne podejście, eksperymentowanie i ciągłe dostosowywanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych. Dzięki tym wskazówkom będziesz gotowy na wykorzystanie potencjału machine learning w skuteczny sposób.


Narzędzia uczenia maszynowego dla marketerów

Obecnie dzięki rozwijającej się dziedzinie sztucznej inteligencji marketerzy mają do dyspozycji różnorodne narzędzia uczenia maszynowego, które pomagają w analizie danych, personalizacji treści, optymalizacji kampanii oraz segmentacji odbiorców. Poniżej wybraliśmy dla Ciebie kilka popularnych narzędzi machine learning dla marketingu. Przeczytaj więcej: 10 przydatnych narzędzi do automatyzacji marketingu


1. HubSpot Content Assistant

HubSpot Content Assistant to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji stworzone z myślą o tworzeniu treści marketingowych. Wykorzystuje uczenie maszynowe do analizowania danych o treściach marketingowych, w tym o tym, co jest skuteczne, a co nie. Następnie wykorzystuje te informacje, aby udzielać marketerom sugestii dotyczących tworzenia lepszych treści. Narzędzie to może być używane do sugerowania tematów, oceny jakości treści oraz automatyzacji tworzenia contentu.


2. Surfer

Surfer SEO został stworzony z myślą o wspieraniu Twojego procesu tworzenia treści zoptymalizowanych pod kątem SEO, co w efekcie ma poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. W trakcie pisania narzędzie analizuje i ocenia Twoją treść, biorąc pod uwagę gęstość słów kluczowych, czytelność, długość tekstu, zastosowanie nagłówków oraz inne elementy, które przyczyniają się do lepszego indeksowania strony przez wyszukiwarki. Surfer SEO wykorzystuje uczenie maszynowe, aby dostarczyć marketerom i specjalistom SEO narzędzi do analizy, optymalizacji i dostosowywania treści w sposób, który sprzyja lepszemu pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania. To przekłada się na bardziej skuteczne działania marketingowe. Surfer SEO może integrować się z innymi narzędziami, takimi jak Google Docs, Wordpress oraz Jasper.


3. Jasper AI

Jasper AI to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które może generować kreatywne treści, takie jak artykuły, e-maile czy posty na social media. Wykorzystuje uczenie maszynowe do analizowania ogromnej ilości danych tekstowych, aby nauczyć się, jak pisać w sposób, który jest zarówno kreatywny, jak i skuteczny.


4. AI Marketer

AI Marketer to narzędzie specjalizujące się w analizie predykcyjnej, które wyróżnia się zdolnością identyfikacji kluczowych klientów. Dzięki zastosowaniu modeli uczenia maszynowego AI Marketer prognozuje prawdopodobieństwo zakupów klientów. Zastosowanie tego narzędzia może znacząco podnieść efektywność działań marketingowych.


5. MonkeyLearn

Jeśli szukasz pomocy w analizie danych przy użyciu zaawansowanego uczenia maszynowego, sprawdź MonkeyLearn. Narzędzie może pobierać informacje z różnych źródeł, takich jak e-maile, ankiety czy posty, a następnie generować podsumowanie informacji zwrotnych od klientów. Do jego głównych cech należą:

 • obsługa różnych formatów tekstowych,
 • klasyfikacja tekstów na kategorie,
 • integracja z innymi narzędziami.


Przełom w marketingu-jak uczenie maszynowe rewolucjonizuje branżę. Podsumowanie

Uczenie maszynowe to innowacyjne narzędzie, które zmienia oblicze współczesnego marketingu. Od dynamicznej personalizacji kampanii po głęboką analizę danych, ML zapisuje swoje ślady w strategiach marketingowych firm na całym świecie. W miarę rozwoju technologii uczenie maszynowe będzie coraz bardziej dostępne i łatwe do zastosowania dla firm o różnych rozmiarach.

Jakie są przykłady zastosowań uczenia maszynowego w marketingu?
Down arrow

Uczenie maszynowe jest wykorzystywane w marketingu do różnych celów, w tym do:

 • Targetowania reklam - segmentuje użytkowników na osoby, które są najbardziej zainteresowane usługami firmy. Dzięki temu firmy mogą zwiększyć skuteczność swoich kampanii reklamowych.
 • Personalizacji treści - machine learning jest wykorzystywane do personalizacji treści takich jak wiadomości e-mail, strony internetowe i reklamy. Dzięki temu firmy mogą dotrzeć do swoich klientów z bardziej odpowiednimi informacjami.
 • Analiza danych - identyfikuje trendy i wzorce.
Jakie są główne korzyści wynikające z wykorzystania uczenia maszynowego w marketingu?
Down arrow

Uczenie maszynowe w marketingu przynosi liczne korzyści, takie jak efektywniejsze podejmowanie decyzji, personalizacja doświadczeń klientów, dynamiczna optymalizacja kampanii reklamowych, prognozowanie trendów oraz analiza danych w czasie rzeczywistym. Te aspekty sprawiają, że marketing staje się bardziej skuteczny i dostosowany do zmiennych potrzeb rynku.

Jakie firmy wykorzystują machine learning do swojej strategii marketingowej?
Down arrow

W artykule omawiane są przykłady znanych marek i firm, które z powodzeniem wykorzystują machine learning w swoich strategiach marketingowych. Należą do nich m.in. Netflix, Amazon, Spotify, Coca-Cola, Airbnb, Starbucks czy Uber. Te firmy wykorzystują machine learning do różnych celów, takich jak personalizacja treści, segmentacja odbiorców, optymalizacja kampanii reklamowych, analiza danych, prognozowanie trendów rynkowych oraz usprawnienie obsługi klienta. Przykłady te ilustrują, jak szeroko machine learning jest stosowany w różnych branżach, wspierając innowacyjne podejścia do marketingu.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maja Mróz
Maja Mróz

Maja z pasją tworzy treści na blog agencji widoczni. Jej droga w świecie marketingu rozpoczęła się od fascynacji content marketingiem oraz pozycjonowaniem stron. W swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia takie jak Keyword Planner czy Senuto, ChatGPT, Surfer. Dzięki nim potrafi precyzyjnie analizować trendy, przewidywać zmiany i tworzyć skuteczne treści, które przemawiają do algorytmów Google i użytkowników.

Jako entuzjastka najnowszych technologii stale dąży do poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w kreatywny i innowacyjny sposób. Wykorzystuje narzędzia, takie jak ChatGPT do kreowania atrakcyjnych treści oraz do odkrywania nowych spojrzeń na marketing.

Nieustannie rozwija swoje umiejętności poprzez czytanie zagranicznych blogów marketingowych, śledzi najnowsze trendy marketingowe, co pozwala jej adaptować najlepsze praktyki do swojej codziennej pracy.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Przełom w marketingu-jak uczenie maszynowe rewolucjonizuje branżę

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ