Jak długo trzeba czekać na efekty kampanii Google Ads?

Jak dllugo trzeba czekac na efekty kampanii Google Ads
Spis treści

• Ile powinna trwać minimalna umowa z agencją Google Ads?

• Czy efekty Google Ads mogą pojawić się od razu po uruchomieniu kampanii?

• Dlaczego działania w Google Ads powinny trwać co najmniej 3 miesiące?

• Od czego zależy czas oczekiwania na efekty Google Ads?

• Optymalizacja kampanii Google Ads w ciągu pierwszych trzech miesięcy

• Podsumowanie

Reklama Google Ads to jeden ze skutecznych sposobów promowania swojej firmy w internecie. Dzięki niej możesz budować ruch na stronie, zwiększać świadomość marki, a przede wszystkim generować sprzedaż i wzrost przychodów. Jednym z najczęściej powtarzających się wątpliwości w zakresie Google Ads jest czas, po którym można spodziewać się wyników. Jak długo zatem trzeba czekać na efekty Google Ads?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Ile powinna trwać minimalna umowa z agencją Google Ads?

Planujesz podjęcie współpracy z agencją Google Ads w celu prowadzenia kampanii reklamowych w Google? To świetne rozwiązanie - inwestujesz we wsparcie profesjonalistów, dzięki któremu zwiększysz dochody i nie zmarnujesz środków. Pamiętaj jednak, że umowa na usługi Google Ads powinna trwać co najmniej 3 miesiące. Dlaczego nie powinieneś wcześniej oceniać efektów i rezygnować ze współpracy? Ponieważ w przypadku nowego konta i nowej kampanii okres ten jest potrzebny do:

 • stworzenia pierwszej kampanii,
 • sprawdzenia pierwszych efektów kampanii,
 • pozyskania informacji i danych do skutecznej optymalizacji kampanii i kierowania reklam na słowa kluczowe i odbiorców w kolejnych miesiącach.

 

Panel rejestracji / logowania Google Ads

[section id="25832"]

 

Czy efekty Google Ads mogą pojawić się od razu po uruchomieniu kampanii?

Google Ads często stawia się w opozycji do pozycjonowania. Wszystko ze względu na to, że kampania Google Ads ma przynosić efekty znacznie szybciej. Czy tak jest w rzeczywistości? To prawda, że reklama w Google Ads jest widoczna od razu po uruchomieniu kampanii, co więcej, zdarza się, że szybko generuje sprzedaż. Może się tak zdarzyć w przypadku kampanii w mało konkurencyjnej branży. Nie jest to jednak standard. Dlaczego zazwyczaj kampania potrzebuje co najmniej trzech miesięcy do wygenerowania konwersji (sprzedaży, przychodów)? Dlaczego pełnię możliwości kampania uzyskuje dopiero po 12 miesiącach?

Jednym z przykładów efektywnej kampanii Google Ads jest nasz klient, który zwiększył przychody o 150% rok do roku. Poznaj jego historię.

 

Dlaczego działania w Google Ads powinny trwać co najmniej 3 miesiące?

Wiesz już, ile czasu potrzebujesz na osiągnięcie efektów w Google Ads. Powinieneś także dowiedzieć się, dlaczego 3 miesiące to minimalny czas trwania działań reklamowych. Wśród przyczyn znajduje się m.in.

 • brak historycznych danych przydatnych do optymalizacji,
 • brak historycznych wyników kampanii.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

Brak historycznych danych o kampanii a wyniki Google Ads

Jeśli dopiero zaczynasz prowadzenie działań reklamowych w Google, Twoje konto nie dysponuje historycznymi danymi na temat kampanii i ich skuteczności. By móc efektywnie optymalizować kampanie, potrzebujesz minimum trzech miesięcy, w trakcie których zbierzesz najważniejsze dane. Dopiero na ich podstawie, w kolejnych miesiącach, będziesz mógł zoptymalizować:

 • stawki,
 • słowa kluczowe,
 • targetowanie kampanii.

Oczywiście - przed uruchomieniem kampanii agencja Google Ads dokonuje analizy konkurencji, słów kluczowych oraz trendów reklamowych w danej branży, jednak dane te mogą być niepełne i nie do końca zgodne z prawdą. Zweryfikowane informacje na temat twoich odbiorców znajdują się na Twoim koncie Google Ads oraz w Google Analytics i to one powinny stanowić podstawę optymalizacji kampanii.

 

Google Analytics, po połączeniu z kontem Google Ads, jest znakomitym źródłem informacji o skuteczności płatnych kampanii w Google

 

Brak historycznych wyników kampanii a efekty reklamy Google Ads

System Google ocenia reklamę na podstawie wyniku jakości. W jego skład wchodzi m.in. ocena historycznych wyników konta Google Ads, a także grupy reklam, w której znajduje się dana reklama. Jeśli tworzysz zupełnie nowe konto i zupełnie nową kampanię, system Google nie jest w stanie pozyskać historycznych danych. To może wpływać na efekty Twojej obecnej, zupełnie nowej kampanii. Nawet w pierwszym okresie działania reklamy dane mogą być niepełna. Reklama z 50 wyświetleniami prawdopodobnie będzie gorzej oceniana niż ta, która ma 500 czy 5000 wyświetleń. Przez pierwsze trzy miesiąca pozwól algorytmom na zbieranie danych - w przyszłości system Google Ads prawdopodobnie doceni twoje działania i pozwoli Ci osiągnąć lepsze efekty reklamy Google Ads.

 

Od czego zależy czas oczekiwania na efekty Google Ads?

Efekty Google Ads mogą pojawić się nawet kilka dni czy tygodni po uruchomieniu kampanii. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć sprzedaż w tak krótkim czasie. Od czego zależy czas oczekiwania na wyniki Google Ads? Wśród istotnych czynników znajdują się:

 • konkurencja na rynku - im więcej firm reklamuje się w danej branży, tym może być trudniej o efekty;
 • wybrane słowa kluczowe - jeśli wybierzesz frazy mniej konkurencyjne, ale popularne (frazy sprzedażowe z długiego ogona), efekty prawdopodobnie przyjdą szybciej;
 • wynik jakości reklamy, który uwzględnia:
  • przewidywany współczynnik CTR (prawdopodobieństwo kliknięcia w reklamę po jej wyświetleniu),
  • trafność reklamy w stosunku do oczekiwań użytkownika,
  • jakość strony docelowej;
 • struktura kampanii i grup reklam - im lepszy podział kampanii na powiązane ze sobą produkty, tym efekty mogą przyjść szybciej;
 • historia działań reklamowych na koncie;
 • wybrane stawki i umiejętność ich dostosowywania w zależności od rynku/branży.

 

Optymalizacja kampanii Google Ads w ciągu pierwszych trzech miesięcy

Okres pierwszych trzech miesięcy działania kampanii, nawet jeśli nie przynosi efektów, nie powinien być okresem bezczynności. Wręcz przeciwnie - wykorzystaj ten czas na optymalizację kampanii i zwiększenie jej szansy na sukces w przyszłości. Co możesz zrobić w poszczególnych miesiącach, by polepszyć wyniki sprzedażowe?

 

Pierwszy miesiąc - zbieraj dane potrzebne do optymalizacji kampanii

Nie każda kampania Google Ads natychmiast zwiększa sprzedaż, ale nie jest to powód do wstrzymywania działań. W pierwszym miesiącu pozwól zbierać ważne dane na koncie Google Ads, takie jak wyświetlanie i kliknięcia. Możesz to zrobić, ustawiając szersze formy targetowania (np. na słowa kluczowe z modyfikatorem, na wszystkie urządzenia W ten sposób dowiesz się, jakie słowa kluczowe powodują wyświetlanie się reklamy oraz kliknięcia. Sprawdzisz także, z jakich urządzeń pochodzą kliknięcia i ile z nich generuje konwersje. Te dane pozwolą Ci na optymalizację kampanii Google Ads w kolejnych miesiącach.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Drugi miesiąc - zoptymalizuj słowa kluczowe, kierowanie i stawki

Wstępne dane o kampanii pozyskane w pierwszym miesiącu mogą Ci posłużyć do jej optymalizacji w drugim miesiącu. Uwzględniając liczbę wyświetleń i kliknięć, możesz udoskonalić stawki, słowa kluczowe czy targetowanie. Jak to zrobić?

 • Oceń skuteczność swoich słów kluczowych:
  • Jeśli niektóre słowa kluczowe wybrane na etapie startu kampanii generują wyświetlenia bez kliknięć, możesz wyłączyć reklamę na te frazy.
  • Jeśli niektóre frazy generują dużo kliknięć i konwersje, możesz zwiększyć stawkę dla tych fraz.
  • Poszukaj wykluczających słów kluczowych, czyli takich, które powodują wyświetlenie się Twojej reklamy, mimo że słowo kluczowe nie jest powiązane z Twoją ofertą.
 • Zaktualizuj ustawienia kierowania:
  • Jeśli kampania nie generuje kliknięć z urządzeń stacjonarnych, możesz zmienić ustawienia i kierować reklamy jedynie na urządzenia mobilne.
  • Jeśli kampania generuje kliknięcia i konwersje w konkretnej lokalizacji, możesz zwiększyć stawki na tę lokalizację, a wstrzymać reklamę na inną lokalizację, która nie przynosi efektów.
 • Zoptymalizuj stawki - zoptymalizuj słowa kluczowe pod kątem stawek. Porównaj koszty kliknięcia dla różnych słów kluczowych i na najskuteczniejszych słowach kluczowych podnieś stawki.

 

Planer słów kluczowych Google pozwoli Ci znaleźć wykluczające słowa kluczowe, które są niedopasowane do Twojej oferty, a powodują wyświetlanie się reklam i marnują budżet

 

Trzeci miesiąc - zmaksymalizuj wydajność kampanii PPC

Trzeci miesiąc optymalizacji kampanii Google Ads poświęć na testowanie tekstów reklam. Możesz wykorzystać w tym celu reklamy elastyczne - wówczas system Google Ads samodzielnie połączy różne teksty nagłówków oraz reklam i połączy je w taki sposób, by były jak najbardziej skuteczne. Trzeci miesiąc kampanii to również znakomita okazja do analizy słów kluczowych. Być może Twoja reklama wyświetla się na frazy, na które się nie reklamujesz. Zastanów się, czy możesz je wykorzystać do stworzenia nowej grupy reklam. W tym samym czasie możesz uzupełnić reklamę o rozszerzenia. Są to dodatkowe elementy treści reklamy, które wyświetlają się w treści reklamy, kierując użytkownika do konkretnych podstron w Twojej witrynie, do kontaktu czy formularza kontaktowego. Więcej o rozszerzeniach reklam znajdziesz w artykule Google Ads dla lokalnych firm.

 

 

Przykłady reklam z rozszerzeniami

 

Podsumowanie

Kampania Google Ads może przynieść natychmiastowe efekty, ale wcale nie musi tak się stać. Zazwyczaj pierwsze trzy miesiące są etapem uczenia się i pozyskiwania niezbędnych danych. Optymalizacja i stworzenie skutecznej reklamy Google Ads mogą trwać nawet do 12 miesięcy. Dlatego też nie rezygnuj z działań na wczesnym etapie - cierpliwie poczekaj na efekty, a zostaniesz wynagrodzony. Wiele kampanii najlepsze wyniki osiąga po roku, ponieważ szereg zebranych danych pozwala odpowiednio zoptymalizować kampanię pod kątem jakości, trafności, słów kluczowych i treści.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak długo trzeba czekać na efekty kampanii Google Ads?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 151 głosów

UDOSTĘPNIJ