Co to jest Google Ads?

Co to jest Google Ads.jpeg
Spis treści

• Czym są reklamy Google?

• Jak działa Google Ads?

• Jakie są rodzaje kampanii w Google Ads?

• Jakie są korzyści płynące z reklamowania się w Google Ads?

• Ile kosztuje reklama Google Ads?

• Jak ocenić skuteczność reklam w Google Ads?

• Jak rozpocząć przygodę z Google Ads?

• Jaka jest polityka reklamowa Google Ads?

• Podsumowanie

Czy marzysz o dotarciu do milionów potencjalnych klientów, zwiększeniu sprzedaży i zdobyciu przewagi nad konkurencją? Jeżeli tak, to Google Ads może być kluczem do osiągnięcia tych celów. Jest to potężne narzędzie marketingowe online, które kryje w sobie niezliczone możliwości - od wyświetlania reklam w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie, po ekspozycję na YouTube i aplikacje mobilne. Przygotuj się na odkrycie skutecznych strategii reklamowych Google, które otworzą Ci drzwi do sukcesu w świecie reklamy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są reklamy Google?

Google Ads, dawniej znane jako Google AdWords, to platforma reklamowa oferowana przez Google, która umożliwia firmom tworzenie, zarządzanie i wyświetlanie reklam online w ekosystemie Google. Reklamy te są dostosowane do wcześniej określonego budżetu i pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerskich i w innych miejscach w internecie. Google Ads opiera się na mechanizmie aukcyjnym, w którym reklamodawcy ustalają maksymalną kwotę, którą są gotowi zapłacić za kliknięcie lub inne działanie. Google Ads oferuje różne formaty reklam, np. tekstowe, graficzne, video i dynamiczne. Jest to wszechstronna i rozbudowana platforma reklamowa, która służy zarówno firmom, jak i sklepom internetowym.


Jak działa Google Ads?

Strategicznym elementem skutecznej reklamy jest wyświetlanie jej odpowiednim osobom we właściwym czasie. Dlatego program Google Ads oferuje różnorodne sposoby targetowania odbiorców i kierowania reklam, aby zapewnić jak największą efektywność prowadzonych kampanii. Swoich odbiorców możesz targetować na podstawie:

 • nawyków i preferencji,
 • zainteresowań,
 • lokalizacji geograficznej,
 • demografii (przedziału wiekowego, płci, statusu rodzicielskiego czy dochodu gospodarstwa domowego),
 • dotychczasowych interakcji z Twoją firmą,
 • wyboru witryn partnerskich, itp.

Google Ads udostępnia także metody kierowania na treść strony. Ich zadaniem jest wskazanie, gdzie mają się wyświetlać (lub nie wyświetlać) Twoje reklamy. W tym celu możesz skorzystać z kierowania reklam ze względu na:

 • Konkretną tematykę - dzięki temu możesz dotrzeć do wielu stron w sieci reklamowej jednocześnie. Na podstawie analizy treści internetowych (np. tekst, język, struktura linków i struktura strony) Google Ads określa główną tematykę każdej strony i kieruje reklamy na te, które pasują do wybranych przez Ciebie tematów. Na przykład, jeśli reklamujesz produkty sportowe, możesz kierować reklamy na strony związane z fitnessem, zdrowiem i aktywnością fizyczną.
 • Miejsce docelowe - ten rodzaj kierowania umożliwia wybór konkretnych witryn w sieci reklamowej, które są odwiedzane przez Twoich klientów. W tym typie kierowania sam wybierasz poszczególne witryny, a Google Ads podczas wyszukiwania miejsc do wyświetlania reklam będzie brał pod uwagę tylko te miejsca docelowe. W odróżnieniu od kierowania kontekstowego, gdzie Google wybiera witryny w sposób automatyczny, kierowanie na miejsca docelowe nie wymaga żadnych słów kluczowych. Miejsce docelowe może stanowić cała witryna lub tylko jej część. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z elektroniką, możesz wybrać popularne strony technologiczne jako miejsca docelowe dla Twoich reklam.
 • Słowa kluczowe - możesz wybrać słowa kluczowe powiązane z Twoimi produktami lub usługami, aby kierować reklamy na użytkowników, którzy korzystają z tych samych lub zbliżonych fraz podczas wyszukiwania. Możesz dostosować zestaw słów kluczowych w zależności od grupy demograficznej lub celów reklamy. Na przykład, jeśli sprzedajesz meble ogrodowe, możesz użyć słów kluczowych takich jak "meble ogrodowe", "tarasowe zestawy mebli" lub "meble do ogrodu" w celu dotarcia do osób poszukujących tego rodzaju produktów.

Dzięki połączeniu wielu metod kierowania na treść strony, możesz kierować grupy reklamy na wybrane przez siebie treści i tym samym skuteczniej docierać do szerszego grona odbiorców.


Jakie są rodzaje kampanii w Google Ads?

Nie wiesz jaki rodzaj kampanii będzie odpowiedni dla Twojego biznesu? Google Ads wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom i oferuje różnorodne rodzaje kampanii reklamowych, które oferują szereg korzyści i udogodnień. Są to:

 • Reklama tekstowa w wynikach wyszukiwaniareklama wyświetlająca się nad lub pod wynikami wyszukiwania, w sytuacji gdy użytkownik wpisze w pasek wyszukiwarki wybrane słowo kluczowe lub frazę o zbliżonym znaczeniu. Dla przykładu: jeśli prowadzisz firmę zajmującą się usługami remontowymi, możesz skonfigurować reklamy tekstowe, które będą wyświetlane na frazę "usługi remontowe w Warszawie". Twoja reklama może zawierać nagłówek informujący o usługach remontowych, opisujący Twoje doświadczenie i zalety oraz link do Twojej strony internetowej, gdzie użytkownicy mogą znaleźć więcej informacji i skontaktować się z Tobą w celu omówienia szczegółów współpracy.
 • Reklamy w sieci reklamowej Google — ta forma reklamy zawiera informacje o Twojej firmie, usługach lub asortymencie. Może przybierać formę tekstową, graficzną, interaktywną lub wideo. Wyświetla się na stronach partnerskich Google oraz w aplikacjach oraz przekierowuje użytkownika bezpośrednio do Twojego sklepu, gdy ten w nią kliknie. Załóżmy, że prowadzisz sklep pszczelarski i chcesz promować swoje produkty. Reklama w sieci reklamowej Google może być wyświetlana na stronach internetowych związanych z pszczelarstwem, ogrodnictwem lub ekologią. Baner reklamowy powinien zawierać atrakcyjne zdjęcia pszczół i produktów pszczelarskich, a treść powinna podkreślać ich wysoką jakość.
 • Kampanie inteligentne w sieci reklamowej Google — Ten rodzaj kampanii w Google Ads wyróżnia się tym, że część optymalizacji odbywa się automatycznie. System Google, wykorzystujący sztuczną inteligencję i technologię machine learning, samodzielnie dostosowuje stawki w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. System zwiększa stawki, gdy istnieje większa szansa na konwersję, a zmniejsza je, gdy ruch spada. Dzięki temu kampanie reklamowe osiągają zamierzone cele w jak najkrótszym czasie. Dodatkowo, reklamy inteligentne są wyświetlane w strategicznych miejscach, które przynoszą lepsze wyniki. To efektywne wykorzystanie technologii, które umożliwia reklamodawcom maksymalizację skuteczności swoich kampanii.
 • Remarketingtechnika reklamowa polegająca na wyświetlaniu spersonalizowanych reklam użytkownikom, którzy mieli już kontakt z Twoją witryną. Remarketing dynamiczny polega na wyświetlaniu konkretnych reklam na temat produktów, którymi klient był uprzednio zainteresowany (np. umieścił je w koszyku, ale nie dokończył zakupu). Na przykład, jeśli użytkownik przeglądał różne sukienki, kampania remarketingu dynamicznego wyświetli mu reklamy z dynamicznie generowanymi obrazkami sukienek, które go interesowały. Reklamy te mogą zawierać również informacje o cenie i dostępności produktu.

Przykład reklamy remarketingowej

 • Reklama produktowa Google Ads — Google Zakupy to reklama stworzona z myślą o sklepach internetowych. Dzięki niej można promować wybrane produkty bezpośrednio w wyszukiwarce. Po kliknięciu reklamy użytkownik zostaje przekierowany w konkretne miejsce, gdzie może sfinalizować swój zakup. Dodatkowo, dzięki reklamie produktowej klienci mogą porównywać oferty z poziomu wyszukiwarki.

Przykład reklamy produktowej

 • Reklamy na YouTubeta reklama pojawia się przed, w trakcie lub po odtworzeniu filmu na platformie YouTube, dzięki czemu umożliwia dotarcie do dużej grupy odbiorców. Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep ze sprzętem turystycznym, możesz stworzyć krótki film wideo, prezentujący różnorodne produkty związane z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Możesz przedstawiać różne rodzaje sprzętu turystycznego, takie jak namioty, plecaki, śpiwory, buty trekkingowe, latarki, czy kijki nordic walking. Zaprezentuj ich funkcjonalność, wygodę i trwałość. Twoja reklama wideo może być wyświetlana przed, w trakcie, lub po odtworzeniu filmów o tematyce outdoorowej na YouTube, oraz na stronach partnerskich Google, które są związane z podróżami i aktywnością na świeżym powietrzu. Na platformie YouTube istnieje możliwość zakupienia reklamy graficznej, która obejmuje:
  • reklamę displayową, która jest to formą reklamy o charakterze interaktywnym (zawierająca obraz, animację lub film) w sieci reklamowej Google i może być również kierowana na platformę YouTube,
  • nakładki reklamowe (o rozmiarze 480x70), które pojawiają się na dolnej części wideo (zajmując nawet 20% ekranu) na urządzeniach stacjonarnych. Te nakładki są dostępne tylko w przypadku rezerwacji kampanii sponsorowanych.
 • Reklamy promujące aplikację - reklama umożliwiająca promowanie aplikacji w celu pozyskiwaniu większej liczby pobrań. Może być wyświetlana w sieci reklamowej Google, Google Play, na YouTube lub oraz w poczcie Gmail. Dzięki tej formie reklamy możesz jednocześnie zachęcać do zainstalowania aplikacji i do podjęcia konkretnych działań po jej pobraniu. Aby ją stworzyć wystarczy podać Google swoją aplikację, a następnie określić grono odbiorców i budżet, a system sam przygotuje reklamę.

Przykłady reklam aplikacji w aplikacji mobilnej Google Play

 • Kampanie Performance Max - ten rodzaj kampanii w Google Ads wyróżnia to, że jest sterowana w pełni automatycznie. Działa na podstawie dostarczonych przez marketingowca informacji, a jej celem jest jak najszybsze zrealizowanie określonego celu. Dodatkowo, w ramach zrealizowania jednej kampanii Performance Max, możesz skierować ją na wiele kanałów.

Panel wyboru typu kampanii w Google Ads

Dowiedz się więcej:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jakie są korzyści płynące z reklamowania się w Google Ads?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w Google Ads? Dowiedz się, dlaczego reklama w płatnych wynikach wyszukiwania jest opłacalna:

 • Duży zwrot z inwestycji - poprawna optymalizacja kampanii, odpowiedni wybór słów kluczowych i dobrze przygotowane reklamy o wysokim wyniku jakości mogą przyczynić się do osiągnięcia znaczącego zwrotu z inwestycji.
 • Wysoka widoczność - reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania umożliwiają znalezienie się na szczycie wyników wyszukiwania Google, co zwiększa widoczność i szansę na odwiedzenie Twojej strony internetowej przez potencjalnych klientów.
 • Skuteczność w krótkim czasie - kampanie Google Ads są skuteczne szczególnie w przypadku promocji produktów lub usług w określonym czasie, np. przed świętami. Mogą szybko (ale nie natychmiast) przynieść oczekiwane efekty.
 • Relatywnie szybkie efekty - reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania mogą być wyświetlane natychmiast po uruchomieniu kampanii. Czas oczekiwania efekty przy dobrze zoptymalizowanej kampanii jest też znacznie krótszy niż w przypadku SEO i wynosi ok. 3 miesięcy. Zobacz, jak długo trzeba czekać na efekty Google Ads.
 • Docieranie do zainteresowanej grupy odbiorców - dzięki precyzyjnemu targetowaniu reklamy Google Ads docierają do osób, które są rzeczywiście zainteresowane Twoimi produktami lub usługami.
 • Mierzenie skuteczności - platforma Google Ads umożliwia śledzenie i analizowanie skuteczności kampanii, co pozwala na optymalizację kampanii w czasie rzeczywistym.


Ile kosztuje reklama Google Ads?

Koszty reklamy w Google Ads są uzależnione od kilku czynników, takich jak:

 • jakość reklamy,
 • lokalizacja,
 • konkurencja,
 • popularność słów kluczowych i branża.

Koszt za pojedyncze kliknięcie może się wahać od kilku groszy do kilkudziesięciu złotych, szczególnie w branżach wysoko specjalistycznych, np. maklerskiej czy bankowej. Istnieją różne formy rozliczenia, które można wybrać tworząc reklamy w Google Ads:

 • Płatność za kliknięcie (CPC) - jest to najpopularniejsza forma rozliczenia, gdzie ponosisz koszty reklamy tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w Twoją reklamę i przejdzie do strony docelowej. Płacisz za faktyczne odwiedziny na Twojej witrynie, a nie za wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania. Istnieje również opcja rozliczenia eCPC, która koncentruje się na użytkownikach o wysokim potencjale konwersji.
 • Płatność za 1000 wyświetleń (CPM) - w tej formie rozliczenia płacisz za 1000 wyświetleń reklamy na platformie YouTube lub w wynikach wyszukiwania.
 • Płatność za obejrzenie CPV (Cost per view) - jest to popularna forma rozliczenia szczególnie w reklamach wideo na YouTube. Płacisz za każde faktyczne obejrzenie Twojej reklamy przez użytkownika.
 • CPA (Cost per acquisition) - w tej formie rozliczenia płacisz nie za kliknięcia, ale za osiągnięcie określonej konwersji. Dostępna jest dla kont z historią konwersji i ustaloną liczbą konwersji.
 • Dodatkowo w Google Ads istnieje również system rozliczania oparty na ROAS (Return on Ad Spend), który pozwala określić koszty reklamy w celu osiągnięcia jak najwyższego zwrotu z inwestycji.

Sposób rozliczenia jest wybierany przed uruchomieniem kampanii, a opłaty są pobierane w cyklach miesięcznych. Jeśli decydujesz się na współpracę z agencją SEM, należy uwzględnić dodatkowe koszty związane z przygotowaniem, obsługą i optymalizacją kampanii. Sprawdź ile kosztuje reklama w Google

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak ocenić skuteczność reklam w Google Ads?

Ocena skuteczności reklam w Google Ads jest kluczowa dla sukcesu kampanii. Istnieje kilka wskaźników KPI (wskaźniki efektywności w kampaniach Google Ads), które warto monitorować w celu sprawdzenia efektywności reklam:

 • Liczba kliknięć - bez kliknięć nie można generować konwersji. Analizując liczbę kliknięć, można również ocenić skuteczność poszczególnych słów kluczowych.
 • Wskaźnik CTR (Click-through rate) - wskazuje stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby wyświetleń. Jest to miara zainteresowania użytkowników reklamą i pokazuje, jaki procent osób przechodzi do strony docelowej.
 • Monitorowanie kosztów reklamy - w tym celu należy śledzić takie parametry jak: średni koszt za kliknięcie, koszt pozyskania klienta, koszt i współczynnik konwersji oraz wynik jakości. Te wskaźniki umożliwią ocenę skalowania wydatków na reklamę w Google Ads oraz ewentualną optymalizację kampanii. Dzięki tej analizie można podjąć działania mające na celu obniżenie kosztów reklamy.

Średni koszt konwersji w różnych branżach

Dowiedz się więcej na temat wskaźników kampanii Google Ads


Jak rozpocząć przygodę z Google Ads?

Jak rozpocząć swoją przygodę z Google Ads? W tym celu załóż konto Google Ads (https://ads.google.com) i wybierz odpowiedni rodzaj kampanii w zależności od Twoich potrzeb i celów biznesowych. Bardzo ważnym krokiem jest dobranie odpowiednich ustawień kampanii. W tym celu powinieneś:

 • Precyzyjnie określić grupę docelową, czyli do kogo chcesz trafić z Twoimi reklamami. Dlatego też powinieneś skorzystać z kryteriów demograficznych, np. wiek, płeć czy lokalizację, aby Twoje reklamy trafiały do odpowiednich użytkowników.
 • Wybrać odpowiednie metody kierowania na treść strony, np. ze względu na miejsce docelowe, tematykę lub słowa kluczowe, które są związane z Twoimi produktami lub usługami.
 • Ustawić budżet kampanii i monitorować jej wydajność. Istotne jest regularne śledzenie wyników i dostosowywanie oferty oraz strategii w oparciu o zebrane dane.

Odpowiednie dostosowanie ustawień kampanii pozwoli Ci na efektywne wykorzystanie reklamy Google Ads i na osiągnięcie lepszych wyników. Dowiedz się więcej o ustawieniach kampanii Google Ads, o których musisz pamiętać. Jak stworzyć pierwszą reklamę Google Ads?

Widok panelu Google Ads, w którym możesz założyć konto do płatnych kampanii Google

Przeczytaj koniecznie:


Jaka jest polityka reklamowa Google Ads?

Aby uniknąć problemów i zapewnić Twojej kampanii reklamowej realną szansę na sukces, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. W tym celu:

 • Zapoznaj się z polityką reklamową Google Ads, która określa reguły dotyczące treści reklamowych. Przestrzeganie tych zasad jest niezbędne, aby uniknąć odrzucenia reklam i zawieszenia konta.
 • Sprawdź wytyczne Google Ads dotyczące treści reklamy, wyglądu graficznego, poprawności informacji oraz zakazanych treści. Upewnij się, że Twoje reklamy są zgodne z regulaminem, aby uniknąć problemów z moderacją.
 • Przestrzegaj dozwolonych praktyk Google Ads. Unikaj oszustw reklamowych, manipulowania wynikami wyszukiwania, naruszania prywatności oraz nadużywania technologii reklamowych. Postępowanie zgodnie z tymi zasadami jest kluczowe dla skuteczności kampanii i utrzymania dobrej reputacji Twojej witryny.

Pamiętaj również o regularnym śledzeniu aktualizacji zasad Google Ads, aby mieć pewność, że Twoje kampanie są zgodne z wytycznymi.

Zasady Google Ads


Co to jest Google Ads? Podsumowanie

Dzięki Google Ads możesz precyzyjnie targetować swoje reklamy, dotrzeć do odpowiednich odbiorców i zwiększyć szanse na konwersję. Niezależnie od wielkości Twojej firmy, Google Ads oferuje Ci szereg możliwości, abyś mógł rozwijać Twoją działalność i pozyskiwać nowych klientów. Zacznij swoją przygodę z Google Ads i skorzystaj z nieograniczonego potencjału reklamy online.

Co to jest Google Ads?
Down arrow

Google Ads to platforma reklamowa stworzona przez Google, która umożliwia firmom wyświetlanie reklam na różnych kanałach, takich jak wyszukiwarka Google, YouTube, strony partnerskie i aplikacje mobilne. Jest to popularne narzędzie marketingowe, które umożliwia precyzyjne targetowanie odbiorców, mierzenie skuteczności kampanii reklamowych oraz dostosowywanie strategii reklamowej do indywidualnych potrzeb biznesowych.

Jakie są korzyści z korzystania z Google Ads?
Down arrow

Google Ads oferuje wiele korzyści dla firm. Po pierwsze, umożliwia dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów, ponieważ reklamy są wyświetlane na popularnej wyszukiwarce Google i na innych platformach partnerskich, np. na YouTube. Po drugie, platforma pozwala precyzyjnie targetować odbiorców na podstawie ich zainteresowań, lokalizacji geograficznej, demografii i wielu innych czynników. Ponadto, Google Ads umożliwia mierzenie skuteczności kampanii reklamowych poprzez analizę wskaźników, takich jak liczba kliknięć, koszt konwersji i współczynnik konwersji. To pozwala na optymalizację kampanii i osiąganie jeszcze lepszych wyników.

Jak mogę zacząć korzystać z Google Ads?
Down arrow

Aby rozpocząć korzystanie z Google Ads, musisz założyć konto w platformie. Możesz zarejestrować się na stronie Google Ads i podać niezbędne informacje o Twojej firmie. Następnie będziesz mógł tworzyć kampanie reklamowe, wybierając formaty reklam, określając grupy odbiorców, ustalając budżet i określając słowa kluczowe. Istnieje wiele opcji i narzędzi dostępnych w Google Ads, które pozwalają dostosować strategię reklamową do swoich potrzeb i celów biznesowych.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ