Pozycjonowanie stron samemu. Jak się tego nauczyć?
• Zanim zaczniesz pozycjonowanie stron, zrozum, jak działa Google
• Crawling i indeksowanie stron w Google
• Algorytm Google i jego wpływ na pozycjonowanie stron
• Najważniejsze czynniki wpływające na pozycjonowanie stron
• Wybór słów kluczowych przy pozycjonowaniu strony
• Jak wykorzystać słowa kluczowe w swojej strategii SEO?
• Co musisz wiedzieć o technicznym SEO?
• Skąd czerpać wiedzę o pozycjonowaniu stron?
Pozycjonowanie stron internetowych to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Jeszcze jakiś czas temu, wysokie pozycje w Google można było uzyskać względnie szybko i niedużym nakładem pracy. To, jakie efekty sprzedażowe zapewniało SEO sprawiło, że coraz więcej interesowało się pozycjonowaniem. W efekcie dotarcie do pozycji TOP10 nie jest już tak proste, potrzebna jest szczegółowa strategia działania. Jeżeli planujesz pozycjonowanie stron samemu, sprawdź nasz przewodnik w tym temacie.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Zanim zaczniesz pozycjonowanie stron, zrozum, jak działa Google
Pozycjonowanie stron internetowych to coś znacznie więcej niż optymalizacja meta tagów i wybór odpowiednich słów kluczowych. Google stale aktualizuje swoje wymagania wobec stron i bierze pod uwagę nowe czynniki. Dlatego dla każdego, kto chce się dowiedzieć, jak pozycjonować stronę samemu, priorytetem powinno być zrozumienie, jak działają wyszukiwarki.
Crawling i indeksowanie stron w Google
Pierwszym etapem działania Google jest crawling, który polega na szukaniu i skanowaniu stron internetowych w celu określania treści, która na nich występuje. Takie działanie jest podejmowane samodzielnie przez Google lub wynika z poinformowania wyszukiwarki o nowej stronie przez dostawcę hostingu. Crawling sprawdza zarówno występujące na stronie treści, jak i sam układ witryny. Dlatego im lepiej zadbasz o przejrzyste skonstruowanie witryny, tym lepiej Google dopasuje zapytania, na które będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwania.
Kolejnym krokiem jest indeksowanie witryny, czyli zapisywanie informacji o Twojej stronie w olbrzymiej bazie danych Google. Podczas indeksowania Google sprawdza zarówno teksty dostępne na stronie, jak i obrazy, filmy, a następnie je kataloguje. Co to oznacza? Odbiorcy korzystający z wyszukiwarki Google nie otrzymują wyników na żywo. Wynikami są strony, które są zapisane w indeksie Google, dlatego możliwe jest wyświetlanie ich zaledwie w ciągu milisekund. Co ciekawe, Google ma w swoim indeksie ponad 130 bilionów stron!
Dopiero na końcu jest realizowana analiza stron w celu umiejscowienia ich w rankingach wyników wyszukiwania. Na podstawie treści, które zdobyły crawlery i które są zaindeksowane, Google dopasowuje frazy, na które będzie wyświetlać się strona w wyszukiwarce. W tym kroku Google poddaje obserwacji również takie elementy, jak lokalizacja, język, dopasowanie do urządzeń mobilnych. Wszystko to ma na celu, jak najlepsze dopasowanie do oczekiwań użytkowników.
Chcesz wiedzieć więcej w tym temacie? Przeczytaj nasz artykuł:
Algorytm Google i jego wpływ na pozycjonowanie stron
Jednym z ważniejszych czynników, od których zależy, czy Twoje samodzielne pozycjonowanie strony przyniesie efekty, jest to, czy dostosujesz swoje działania do aktualnie obowiązującego algorytmu Google. Jest to złożony system, którego zadaniem jest pobieranie wybranych danych z indeksu, a następnie wyświetlanie ich w ustalonej kolejności. Najtrudniejszym aspektem jest to, że Google od lat poddaje swój algorytm aktualizacjom, aby jak najlepiej dopasować wyniki wyszukiwania do oczekiwań i potrzeb użytkowników. Wśród najpopularniejszych aktualizacji algorytmu Google wymienia się:
- PageRank (1998),
- Panda (2011),
- Pingwin (2012),
- Pirat (2012),
- Payday Loan ( 2013),
- Koliber (2013),
- Gołąb (2014),
- Mobile Friendly Update ( 2015),
- RankBrain (2015),
- Opos (2016),
- Medical Update (2018),
- BERT (2019).
Aby uzmysłowić Ci, jak intensywnie Google pracuje nad udoskonalaniem swojej pracy, przywołamy dane z 2018 roku, w którym Google wprowadziło ponad trzy tysiące aktualizacji swojego algorytmy. Uśredniając te wyniki, można powiedzieć, że wprowadzono w tamtym roku około dziewięciu mniej lub bardziej istotnych zmian dziennie.
Aktualnie, zmianami, które są najbardziej istotne z perspektywy pozycjonowania stron internetowych, są aktualizacje związane z Search Experience Optimizatio oraz Mobile-First Index. Więcej informacji o ustaleniach wynikających z tych aktualizacji algorytmu, dowiesz się na naszym blogu:
- SXO - co to jest i jaki ma wpływ na pozycję w Google?
- Czym jest mobile-first index, czyli jak dostosować stronę do urządzeń mobilnych?
Najważniejsze czynniki wpływające na pozycjonowanie stron
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak samodzielnie pozycjonować stronę, musisz zrozumieć, jakie czynniki wpływają na to, które strony znajdują się w czołowych wynikach wyszukiwarek. Niestety, nie ma oficjalnej informacji, ile czynników rankingowych bierze pod uwagę Google. Zapis dobrych praktyk i sugestii działania przy pozycjonowaniu stron internetowych to w rzeczywistości efekt wieloletnich działań ekspertów SEO, którzy na podstawie obserwacji, badań i testów odkrywało kolejne elementy. Warto jednak podkreślić, że lista czynników rankingowych, które aktualnie są określone, jako najważniejsze, nie jest zamknięta. W każdej chwili Google może stwierdzić, że pod uwagę będzie brać coś innego.
Wśród najważniejszych czynników rankingowych Google wymienia się:
- Wykorzystanie słów kluczowych w tytule strony,
- Wykorzystanie słów kluczowych w treściach,
- Wdrożenie nagłówków h1-h3,
- Użycie słów kluczowych w atrybucie alt,
- Odpowiednia długość, jakość i unikalność treści,
- Stosowanie linków kanonicznych,
- Wykorzystanie linków wewnętrznych w nawigacji,
- Wykorzystanie linków wewnętrznych w treści,
- Zadbanie o szybkość ładowania strony,
- Dopasowanie strony do urządzeń mobilnych,
- Odpowiednie formatowanie treści,
- Dbanie o aktualizację treści,
- Publikowanie materiałów wideo,
- Wdrożenie danych strukturalnych,
- Ustawienie robots.txt,
- Przygotowanie mapy strony,
- Wykorzystanie sznurków przekierowań 301,
- Zadbanie o bezpieczeństwo witryny,
- Ograniczenie problemu z shallow content,
- Przedstawienie danych kontaktowych,
- Wykorzystanie fraz kluczowych w url,
- Ograniczenie błędów językowych na stronie,
- Wykorzystanie linkowania zewnętrznego,
- Zadbanie o odpowiedni profil linków zewnętrznych,
- Wysoki autorytet i wiek domeny,
- Popularność marki w internecie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wdrożyć te rozwiązania na swojej stronie, sprawdź nasze artykuły:
- Najważniejsze czynniki rankingowe Google
- 14 czynników rankingowych, których nie warto lekceważyć
- Od czego zależy pozycja w Google? Czynniki rankingowe + infografika
Wybór słów kluczowych przy pozycjonowaniu strony
Żeby pozycjonowanie stron samemu przyniosło założone efekty, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór słów kluczowych. Nie jest to jednak tak proste - przy analizie fraz musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli wybierzesz frazy, które świetnie opisują Twoją ofertę, ale rzadko wpisywane są do wyszukiwarki - nie osiągniesz swojego celu. W takiej sytuacji nawet jeśli będziesz zajmować pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania, nie przyciągniesz odbiorców na stronę i nie zachęcisz do zakupu. Z kolei jeżeli wybierzesz słowa, które są chętnie wpisywane przez użytkowników w Google, będą one prawdopodobnie wysoce konkurencyjne. W efekcie osiągnięcie topowych pozycji będzie wyjątkowo trudne i może zająć bardzo dużo czasu.
Słowa kluczowe a cele użytkownika
Aby skutecznie wybrać słowa kluczowe do swojej strategii SEO, musisz zrozumieć swoich klientów i zdefiniować, do kogo chcesz dotrzeć. Inną frazę wpisze osoba, która szuka produktu, który pomoże jej rozwiązać wybrany problem, a inną wpisze osoba, która szuka najkorzystniejszej oferty dla konkretnego problemu.
Osoby poszukujące rozwiązania będą korzystać z fraz, które są skonstruowane jak pytania: jak, co to jest, dlaczego. Natomiast od treści na stronie będą oczekiwać odpowiedzi na pytania, porad, wskazówek itp.
Osoba świadoma rozwiązania, mniej więcej wie, czego szukać, dlatego wpisuje frazy opisujące kategorie produktowe, produkty, usługi i marki. W tej strategii ważne są frazy brandowe i wzmacnianie popularności marki lub nazwy sklepu w Google.
Użytkownik szukający opinii podjął wstępną decyzję, co chce kupić, ale szuka informacji, czy to odpowiednia decyzja. Wyszukuje więc w Google opinie, recenzje, porównania produktów itp. Frazy w tym przypadku powinny wyglądać na przykład tak: samsung vs. iphone co wybrać.
Użytkownik konwertujący jest zdecydowany na zakup konkretnego produktu i szuka sklepu online, w którym zrealizuje transakcję. W tym przypadku frazy powinny zostać wzbogacone o takie wyrażenia jak: cena, tanio, nazwa sklepu, lokalizacja itp..
Dobór słów kluczowych względem celów użytkownika
Słowa kluczowe a konkurencyjność
Podczas wyboru słów kluczowych pod pozycjonowanie, musisz również wziąć pod uwagę ich konkurencyjność. Im wyższa konkurencyjność słowa kluczowego, tym więcej stron jest na nią pozycjonowanych i tym trudniej będzie zdobyć wysokie pozycje w Google na tę frazę. Zazwyczaj krótkie, ogólne frazy oznaczają najwyższą konkurencyjność, natomiast rozbudowane, szczegółowe frazy typu long-tail mają mniejszą konkurencyjność. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że frazy long tail są zazwyczaj przypisane do ostatniego etapu ścieżki klienta, dlatego mogą przynieść wysokie wyniki sprzedażowe. Do badania konkurencyjności słów kluczowych możesz wykorzystać bezpłatne narzędzia, jak na przykład Ubersuggest, Keyword Planner lub narzędzia płatne, na przykład Ahrefs, Senuto.
Konkurencyjność słów kluczowych w narzędziu Ubersuggest.
Więcej o tym, jak wybierać słowa kluczowe do pozycjonowania, możesz dowiedzieć się w naszym artykule:
Jak wykorzystać słowa kluczowe w swojej strategii SEO?
Opracowanie treści pod SEO jest bardzo ważne - nie rób tego intuicyjnie, przygotuj konkretną strategię działania. Zacznij od tego, aby pogrupować wybrane frazy według podstron. Najważniejsze słowa kluczowe powinieneś umieścić na poszczególnych podstronach względem umieszczonej na nich treści.
Przy optymalizacji treści na stronie powinieneś umieszczać słowa kluczowe przede wszystkim w takich miejscach, jak:
- Tytuł strony,
- Adres URL,
- Nagłówek H1,
- Nagłówki H2-H6,
- Treść strony,
- Alternatywne opisy obrazków,
- Anchory linków.
Pamiętaj przy tym, że słowa kluczowe należy używać zarówno w niezmienionej formie, jak i w odmianach (liczba pojedyncza i mnoga, synonimy, zbliżone określenia). Zaznaczaj przez pogrubienie (<b>) najważniejsze frazy. Pamiętaj jednak, aby pogrubienia nie dotyczyły wyłącznie słów kluczowych - skup się na tym, co przyciągnie wzrok użytkownika. Przy powtarzaniu słów kluczowych również staraj się, by cała treść brzmiała naturalnie. Przesycanie treści frazami (tzw. keyword stuffing) nie pomoże Ci w osiągnięciu lepszych wyników SEO. Kiedyś było to popularne rozwiązanie, ale dzisiaj Google nie patrzy na to przychylnie.
Co musisz wiedzieć o technicznym SEO?
Pamiętaj, że pozycjonowanie stron samemu nie powinno ograniczać się do wyboru słów kluczowych i zoptymalizowania treści. Skuteczna strategia SEO będzie wymagała także przygotowania strony pod kątem technicznym. Osoby, które chcą się nauczyć, jak samodzielnie pozycjonować stronę internetową, często zadają pytanie, czy muszą znać podstawy HTM? Odpowiedź brzmi - tak. Google nie działa w taki sam sposób, jak użytkownicy, Twoją witrynę badają algorytmy i musisz wiedzieć, jak przekazywać im informacje o swojej stronie. Google sprawdza kod Twojej witryny, a skoro sam nie rozumiesz, jak działa kod HTML, nie możesz mieć pewności, że Twoja strona jest prawidłowo zoptymalizowana.
Wśród najważniejszych elementów technicznego SEO wymienia się:
- przygotowanie i wdrożenie mapy strony,
- utworzenie i dodanie na stronie pliku robots.txt,
- optymalizacja meta tagów,
- wdrożenie certyfikatu SSL,
- optymalizacja adresów URL,
- zaplanowanie spójnej struktury linków wewnętrznych,
- wdrożenie danych strukturalnych,
- wdrożenie przekierowań,
wdrożenie linków kanonicznych, - optymalizacja szybkości strony,
- optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych.
Chcesz wiedzieć więcej o technicznym SEO? Sprawdź te artykuły:
- Co to jest techniczne SEO? Kompleksowy przewodnik po technicznej optymalizacji stron
- 19 technicznych błędów SEO w sklepie internetowym - jak ich uniknąć?
- Jak wykonać audyt techniczny SEO? Lista sprawdzonych narzędzi
Skąd czerpać wiedzę o pozycjonowaniu stron?
Pozycjonowanie stron samemu wymaga stałego dokształcania się i aktualizowania wiedzy o newsy z branży. Ważne jest przy tym, by czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł, które są opracowywane przez specjalistów z branży SEO. Jakie treści możemy polecić osobom, które chcą się dowiedzieć, jak samodzielnie pozycjonować stronę internetową?
Kursy Lexy dla początkujących i średniozaawansowanych pozycjonerów - to dwa bardzo dobrze zbudowane kursy w języku polskim, które zostały opracowane przez Martę Gryszko. Kursy obejmują zarówno teoretyczną stronę, jak i zadania praktyczne. Kurs Lexy sprawdzi się zarówno dla osób, które zaczynają swoją przygodę z SEO, jak i dla osób, które mają już podstawową wiedzę w tym zakresie.
Kurs MOZ dla początkujących specjalistów SEO - jest to kurs przygotowany przez światowego guru pozycjonowania, Randa Fishkina. To bardzo dobrze opracowany materiał, który pomoże osobom początkującym odnaleźć się w świecie SEO. Co ważne, jest to darmowy kurs, dlatego szczególnie warto poświęcić mu uwagę.
Blog Hubspot - to anglojęzyczny portal, gdzie znajdziesz w przejrzysty sposób przedstawioną wiedzę dotyczącą pozycjonowania. Artykuły są tworzone zwykle w formie przewodników, dlatego świetnie się sprawdzą w przypadku osób początkujących.
Blog Ahrefs - na tym blogu możecie znaleźć zarówno przewodniki, samouczki, case study, jak i opinie ekspertów z branży. Ważnym atutem jest fakt, że to blog twórców jednego z najpopularniejszych narzędzi SEO - z Ahrefs korzystają specjaliści SEO, pomaga on w planowaniu link buildingu oraz doborze słów kluczowych.
Blog widoczni - na naszym blogu znajdziesz zawsze aktualne informacje z branży, samouczki, case studies i opinie ekspertów. Wpisy na blogu są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, przygotowujemy artykuły zarówno z myślą o osobach, które dopiero chcą się dowiedzieć, jak nauczyć się pozycjonowania stron, jak i z myślą o osobach, które już działają w branży SEO.
Pozycjonowanie stron samemu. Jak się tego nauczyć? Podsumowanie
Pozycjonowanie stron internetowych to długi proces, który wymaga odpowiedniej strategii, ale również szerokiej wiedzy w tym temacie. Czy można skutecznie zrealizować pozycjonowanie stron samemu? Bez wątpienia, ale trzeba wykazać się dużą doza cierpliwości i samozaparcia, aby zrozumieć wszystkie działania Google oraz poprawnie wdrożyć polecane praktyki SEO.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.