Jak zbudować strukturę strony w pozycjonowaniu?

Jak zbudowac strukture strony w pozycjonowaniu
Spis treści

• Jak architektura strony może wpływać na SEO?

• Dobra architektura strony internetowej. Klastry tematyczne

• Jak zbudować strukturę strony w pozycjonowaniu krok po kroku?

• Podsumowanie

Byłe_aś kiedyś w galerii handlowej po wyprzedaży? Zazwyczaj w sklepach panuje chaos - rozmiary i ubrania są pomieszane, a klientom trudno cokolwiek znaleźć, co sprawia, że niechętnie robią zakupy i opuszczają sklep. Tak samo może dziać się na stronach internetowych, na których opanuje chaos. Dlatego też w pozycjonowaniu warto zadbać o architekturę strony internetowej. Czym jest architektura i struktura strony oraz jak o nią zadbać w kontekście marketingu internetowego i SEO? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Struktura strony internetowej - co to jest?

Co to jest architektura (struktura) strony www? To sposób grupowania zawartości, w tym treści stron. Dotyczy on tego, w jaki sposób treści są ze sobą powiązane oraz w jaki sposób prezentujesz je użytkownikom i robotom wyszukiwarki. Planowanie struktury strony internetowej obejmuje przemyślenie następujących elementów:

 • adresy URL,
 • menu nawigacyjne,
 • struktura kategorii produktowych,
 • breadcrumbs (menu okruszkowe),
 • linkowanie wewnętrzne.

Typowa struktura strony internetowej przypomina drzewo, w którym strona główna stanowi korzenie, poszczególne podstrony w menu stanowią gałęzie, a od nich odchodzą kolejne podstrony w postaci jeszcze mniejszych gałęzi.


Znaczenie struktury witryny w pozycjonowaniu. Jak architektura strony może wpływać na SEO?

W jaki sposób struktura strony może wpływać na pozycjonowanie strony? Wbrew pozorom architektura witryny ma duże znaczenie w budowaniu widoczności oraz ruchu i sprzedaży z wyników organicznych Google. Sprawdźmy, jak architektura strony www wpływa na SEO:

 • Dobra struktura strony ułatwia robotom indeksowanie strony - dzięki niej roboty lepiej rozumieją zawartość witryny i mogą łatwiej poruszać się pomiędzy poszczególnymi adresami URL.
 • Logiczna struktura strony www poprawia satysfakcję użytkowników z przeglądania witryny i może zwiększać zaangażowanie odbiorców.
 • Przemyślana architektura witryny pozwala użytkownikom i robotom Google dotrzeć do konkretnych adresów URL w witrynie.
 • Dobrze zbudowana struktura strony www wskazuje użytkownikom i robotom Google najważniejsze treści na stronie.
 • Dobra architektura strony pozwala uniknąć duplikacji treści, w tym duplikacji technicznej.
 • Prawidłowa struktura strony zapewnia dostępność treści dla użytkowników na różnych urządzeniach.
 • Właściwa architektura witryny ułatwia użytkownikom odnalezienie informacji na stronie.
 • Przemyślana struktura strony ułatwia nawigację, a to z kolei zwiększa szansę, że użytkownik przejdzie do następnego etapu w lejku sprzedaży.
 • Dobra architektura witryny grupuje treści i pozwala dotrzeć do konkretnego adresu URL za pomocą jak najmniejszej liczby kliknięć.
 • Im lepsza struktura strony, tym lepszy przepływ page rank i autorytetu pomiędzy adresami URL.
 • W przypadku dobrej struktury strony www łatwiej uniknąć kanibalizacji słów kluczowych.


Dobra architektura strony internetowej. Klastry tematyczne

Wiemy już, że dobrze zaplanowana struktura stron internetowej powinna:

 • grupować treści powiązane tematycznie,
 • wyróżniać najważniejsze strony,
 • zapewniać prostą nawigację i logicznie poukładaną i powiązaną ze sobą zawartość.

W praktyce struktura strony www wygląda następująco:

Przykład struktury strony internetowej, źródło: Hubspot

Treść jest umieszczona w logicznej hierarchii, a ponadto umożliwia dalsze rozszerzanie zawartości. Architektura strony opiera się na tzw. klastrach tematycznych. Są to grupy treści skupione na jednej tematyce, które umożliwiają wzajemne linkowanie pomiędzy nimi. W klastrze jest zazwyczaj jeden filar i wiele powiązanych z nim treści. Każdy adres URL niższego rzędu musi linkować do treści-filaru, a w treści-filarze są linki do wszystkich treści niższego rzędu.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak zbudować strukturę strony w pozycjonowaniu krok po kroku?

Poniżej znajdziesz schemat działania, który pozwoli Ci zbudować spójną strukturę strony na potrzeby pozycjonowania, która będzie praktyczna zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google.


1. Przeprowadź badanie słów kluczowych

Wybór słów kluczowych to jeden z najistotniejszych etapów pozycjonowania sklepu czy strony. Ma on wpływ nie tylko na efektywność strategii SEO, ale także na architekturę witryny. Jak przeprowadzić badanie słów kluczowych, by zbudować dobrą strukturę strony?

 • Wskaż tematykę, której będzie dotyczyć Twoja strona internetowa.
 • Skorzystaj z narzędzi do wyszukiwania fraz, np. Google Keyword Plannera, Surfera czy Senuto.
 • Szukaj słów kluczowych powiązanych z ofertą, które określają różne zagadnienia - fraz produktowych, fraz określających grupy produktów lub usługi, fraz poradnikowych, edukacyjnych oraz w formie pytań na potrzeby bloga.
 • Na podstawie słów kluczowych zaplanuj rozbudowę struktury strony.
 • Pogrupuj słowa kluczowe i podstrony w klastry tematyczne.


2. Zaplanuj strukturę i hierarchię witryny

Jak powinna wyglądać struktura strony internetowej? Kluczem do sukcesu jest określenie klastrów tematycznych oraz adresu URL stanowiącego filar każdego z klastrów, a następnie ich rozwinięcie poprzez zaplanowanie treści pomocniczych. Twoje filary klastrów powinny stanowić strony wyższego poziomu, obejmujące jakiś szerszy temat. Jak zaplanować strony niższego rzędu powiązane z treścią filarową? Pomyśl o nich jako o stronach, które odpowiadają na bardziej szczegółowe pytania dotyczące konkretnej tematyki.


3. Przemyśl menu nawigacyjne w strukturze strony

Menu nawigacyjne istnieje przede wszystkim po to, by pomóc użytkownikom w znajdowaniu treści. Warto je jednak wykorzystać również do wskazania najważniejszych podstron w witrynie. Jak powinna wyglądać struktura menu na stronie? Rozważ umieszczenie w menu najważniejszych podstron oraz rozwinięcie menu po najechaniu myszką na konkretną kategorię. W ten sposób” nie zaburzysz UX strony, ale zaprezentujesz użytkownikom także te niżej zagłębione podstrony. Zadbaj prostotę menu nawigacyjnego - nie umieszczaj w menu najwyższego poziomu zbyt wielu linków i pamiętaj, by nazwy w menu w pełni odzwierciedlały zawartość linkowanej strony. Nie zmuszaj użytkowników do myślenia. Trudna w nawigacji strona internetowa będzie miała wysoki współczynnik odrzuceń - użytkownicy nie chcą tracić czasu na szukanie informacji w Twojej witrynie, jeśli zawartość nie będzie łatwo dostępna, użytkownik z dużym prawdopodobieństwem zrezygnuje z dalszego przeglądania witryny.

Przykład rozbudowanego menu na stronie WebFX

Menu na stronie agencji widoczni


4. Zaplanuj płaską architekturę witryny w pozycjonowaniu

Budowa struktury strony internetowej powinna obejmować zaplanowanie płaskiej struktury. Oznacza to, że dotarcie do jakiegokolwiek adresu URL ze strony głównej nie powinno obejmować więcej niż trzy kliknięcia. Taka struktura ułatwia odnajdywanie adresów URL zarówno użytkownikom, jak Googlebotom indeksującym zawartość strony w celu jej umieszczenia w organicznych wynikach wyszukiwania. By utrzymać planowanie treści na trzech poziomach, warto nie tylko zastosować menu nawigacyjne oraz linkowanie wewnętrzne, ale także zwizualizować strukturę strony na graficznym schemacie. W ten sposób unikniesz tzw. stron osieroconych, czyli takich, do których nie prowadzi żaden link w strukturze witryny. Jeśli chcesz sprawdzić, czy w twojej witrynie nie występują takie adresy URL, skorzystaj z narzędzi do technicznego SEO, takich jak Netpeak Spider czy Screaming Frog bądź DeepCrawl. Zobacz więcej narzędzi do audytu technicznego SEO.


5. Znajdź i napraw problemy z kanibalizacją słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych to sytuacja, w której kilka podstron w jednej witrynie rywalizuje o pozycję na to samo słowo kluczowe w organicznych wynikach wyszukiwania. Efektem kanibalizacji może być to, że żadna z podstron nie będzie się wyświetlać w Google, ponieważ roboty Google nie będą w stanie ocenić, który z adresów URL mają wyświetlić w wynikach wyszukiwania. Zobacz, jak poradzić sobie z kanibalizacją słów kluczowych w witrynie i poprawić strukturę strony.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


6. Zaplanuj spójną strukturę linków wewnętrznych na stronie

Linki wewnętrzne to linki prowadzące z jednego adresu URL do drugiego w obrębie tej samej domeny. Stanowią one klucz do planowania efektywnej struktury witryny. Jedną z kluczowych zalet linkowania wewnętrznego jest to, że pomagają wyszukiwarkom zrozumieć strukturę witryny (i powiązania tematyczne między stronami), przekazują page rank i pomagają użytkownikom nawigować między stronami. Strukturę linków wewnętrznych w witrynie możesz zbudować poprzez:

 • linki nawigacyjne w menu,
 • wdrożenie menu okruszowego,
 • linki wewnętrzne w treści,
 • automatyczne boksy linków, np. prowadzące do powiązanych produktów czy wpisów blogowych.

Poznaj tajniki skutecznego linkowania wewnętrznego w pozycjonowaniu.


7. Utwórz mapę witryny

Budowa struktury strony internetowej wymaga także stworzenia mapy witryny w formacie HTML/XML. Są to mapy witryn widoczne dla robotów Google, które zawierają wszystkie adresy URL w witrynie. Mapę taką należy stworzyć w darmowym narzędziu, a następnie dodać na serwer oraz w Google Search Console. Dobra mapa strony pozwala uniknąć stron osieroconych oraz pozwala przyspieszyć proces indeksowania witryny i odnajdywania nowych adresów URL w strukturze strony. Zobacz, jak przygotować mapę strony na potrzeby SEO.

Prawidłowo dodana mapa strony w Google Search Console


8. Zadbaj o adresy URL w strukturze strony

Żaden z użytkowników nie chce czytać skomplikowanych adresów URL zawierających jedynie znaki interpunkcyjne czy niezrozumiałe, angielskie zwroty. Dlatego też powinieneś zadbać, by adresy URL były przyjazne dla użytkowników. Co to oznacza? Że powinny wprost informować o zawartości podstrony. Przykładowe, dobrze zoptymalizowane adresy URL wyglądają następująco:

 • dla strony produktowej: xyz.pl/wozki-dzieciece/wozek-marka-model
 • dla strony kategorii produktowej: xyz.pl/spacerowki
 • dla strony blogowej: jak-wybrac-wozek-dla-dziecka.

Większość popularnych systemów CMS, np. takich jak WordPress, samodzielnie optymalizuje adres URL podstrony na podstawie jej tytułu. Możesz jednak dodatkowo skrócić ten adres.


9. Inspiruj się działaniami konkurencji

Jak zaplanować strukturę strony? Warto zainspirować się działaniami konkurencyjnych stron i sklepów. Jeśli prowadzisz sklep internetowy z odzieżą, sprawdź, w jaki sposób strukturę kategorii budują właściciele Zalando. Przeprowadź także analizę konkurencji w tym zakresie, by zobaczyć, jaka architektura witryny sprawdza się wśród użytkowników zainteresowanych daną branżą.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


10 Zastosuj menu okruszkowe w architekturze witryny

Jak poprawić strukturę strony i wesprzeć nawigację? Zadbaj o wdrożenie w witrynie menu okruszkowego. Jest to menu, które informuje odbiorcę, w jakim miejscu w witrynie się znajduje i wskazuje nadrzędne strony w stosunku do tego, w której jest użytkownik.

Przykład breadcrumbs na blogu agencji widoczni


Struktura strony www w pozycjonowaniu. Podsumowanie

Nie warto lekceważyć znaczenia odpowiedniej architektury witryny i wpływu, jaki może ona mieć na wydajność SEO. Poświęć trochę czasu na zaplanowanie struktury, która będzie poprawiać wrażenia użytkowników, jak i wyszukiwarek, pogrupuj strony według klastrów tematycznych, zadbaj o intuicyjne menu, zbuduj skuteczną strukturę linków wewnętrznych i pomóż użytkownikom jak najszybciej przejść do stron, które chcą przeglądać.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zbudować strukturę strony w pozycjonowaniu?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 77 głosów

UDOSTĘPNIJ