7 mitów o pozycjonowaniu, które rujnują widoczność Twojej strony

7FASZY1.JPG

SEO, czyli optymalizacja witryny pod algorytmy wyszukiwarki internetowej, od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Mimo to wielu przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć w świecie online i przyciągnąć nowych klientów, wciąż obawia się inwestycji w pozycjonowanie. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu licznych mitów, które narosły wokół SEO na skutek rosnącej popularności.

Słyszałeś, że działania SEO trwają zbyt długo, a bardziej skuteczne są płatne reklamy? Uważasz, że nie da się zmierzyć i wymiernie ocenić efektów pozycjonowania? A może obawiasz się częstych zmian w algorytmie wyszukiwarki i uważasz, że inwestycja w pozycjonowanie się nie opłaca? Poznaj te i inne mity o pozycjonowaniu, które utrwaliły się w przekonaniu o SEO i dowiedz się, dlaczego nie są prawdziwe.

 

#1 Mit o pozycjonowaniu
Facebook i Google Ads są bardziej opłacalne od działań SEO

Jeden z mitów o pozycjonowaniu, który powstrzymuje przedsiębiorców przed inwestycją, dotyczy porównania efektywności płatnych reklam w wyszukiwarce (PPC) i prowadzenie profili w mediach społecznościowych oraz pozycjonowania. Wiele osób uważa, że reklama PPC przynosi lepsze rezultaty, ponieważ jest w stanie w krótkim czasie wygenerować duży zysk. W praktyce, w przypadku płatnych reklam Google, nie trzeba oczekiwać na poprawę widoczności strony, ale za wyświetlanie reklam musimy stale płacić. Co więcej, w celu poprawy widoczności należy stale zwiększać budżet. Zupełnie inaczej wygląda inwestycja w SEO - ten sam budżet na pozycjonowanie wraz z upływem czasu pozwala docierać do coraz większej grupy odbiorców. Dzięki temu kliknięcia w bezpłatnych wynikach wyszukiwania są coraz tańsze, w przeciwieństwie do rosnących kosztów kliknięć w kampaniach Google Ads.

Każdy kanał promocji ma nieco inny cel. Warto to zrozumieć, zanim popełnimy błąd w pozycjonowaniu lub zupełnie zrezygnujemy z SEO. O ile pozycjonowanie ma wspierać sprzedaż, o tyle działania w mediach społecznościowych często skupiają się głównie na budowaniu społeczności i zaangażowania użytkowników. Warto też pamiętać, że SEO prowadzi do bezpośredniej sprzedaży, a dodatkowo ją wspiera. Wszystko dlatego, że wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania przyczyniają się do wzrostu ruchu na stronie i większego zainteresowania użytkowników.

Skąd wziął się mit o pozycjonowaniu? Z nieznajomości celów działań. Nie da się ocenić, czy płatne reklamy są bardziej opłacalne od SEO, ponieważ mają one inny cel. Płatna reklama jest bardzo opłacalna na początku działalności, ale wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych kosztów — jeśli przestaniesz płacić, to Twoja reklama przestanie się pojawiać w wynikach wyszukiwania czy też w sieci reklamowej Google lub na platformie YouTube. Co więcej, część użytkowników korzysta z programów blokujących reklamy, a koszty za kliknięcie są i będą coraz wyższe. Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie reklamy w Google Ads oraz pozycjonowania, ponieważ badania pokazują, że reklama online jest skuteczniejsza wówczas, gdy na wyszukiwane hasło dana strona wyświetla się zarówno w płatnych reklamach, jak i bezpłatnych wynikach. O ile SEO przynosi efekty w długofalowej perspektywie, o tyle płatne kampanie w sieci wyszukiwania sprawdzają się na początku działalności, dając szybsze, ale i krótkotrwałe efekty.

 

PPC SEO efektywnosc

Wykres obrazujący wyniki badania Databox, w których przedsiębiorcy oceniali efektywność kampanii PPC oraz SEO - 70% z nich uznało działania SEO za bardziej skuteczne; źródło: https://databox.com/seo-statistics

#2 Mit o pozycjonowaniu
SEO się nie opłaca, bo w wynikach wyszukiwania jest coraz więcej reklam

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że Google faktycznie chce zwiększać swój udział w rynku i podejmuje wiele działań, które mają sprawić, że użytkownik pozostanie na stronie wyników wyszukiwania, bez przechodzenia do konkretnej witryny, lub kliknie w wyniki stanowiące płatną reklamę. Nie oznacza to jednak, że pozycjonowanie nie ma sensu i jest nieopłacalne. Dlaczego uważamy, że to mit na temat pozycjonowania? Ponieważ:

 

#3 Mit o pozycjonowaniu
Długi czas oczekiwania na działania SEO

Przekonanie, że SEO nie ma sensu ze względu na czas oczekiwania na wyniki, jest mitem o pozycjonowaniu, który łatwo obalić. Już z samego założenia kampanie SEO mają charakter długoterminowy. Przypominają budowanie formy fizycznej — ćwiczenia, tak jak SEO, nie przynoszą efektów z dnia na dzień — trzeba na nie cierpliwie poczekać i cały czas ciężko pracować. W ten sposób pozycjonowanie stanowi fundament przyszłego sukcesu strony internetowej czy sklepu online — jeśli postawisz go dziś, jutro będziesz czerpał zyski. Nikt nie dziwi się, że dom nie stoi gotowy po miesiącu — tak samo nie można narzekać, że pozycjonowanie nie daje natychmiastowych efektów. Istnieją sposoby, które mogą przyspieszyć wyniki, natomiast zazwyczaj są one niezgodne z wytycznymi Google dla webmasterów i wiążą się z ryzykiem nałożenia kary, a nawet całkowitego usunięcia strony z wyników wyszukiwania. Jaka prawda kryje się za mitem o pozycjonowaniu? To, jak długo trzeba czekać na wyniki SEO, zależy od wielu czynników — startowej pozycji strony czy sklepu, branży i jej popularności oraz działań konkurencji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł Kiedy zobaczę efekty pozycjonowania?.

SEO powinno stanowić stały element strategii marketingowej witryny i warto mieć je na uwadze przy różnych działaniach, na przykład prowadzeniu profili w mediach społecznościowych czy tworzeniu treści na bloga.

 

#4 Mit o pozycjonowaniu
Wyniki SEO są niemierzalne

Część przedsiębiorców inwestuje w kampanie PPC, ponieważ można na bieżąco śledzić generowaną sprzedaż, przychody i cenę za kliknięcie. Uważasz, że efekty SEO są niemiarodajne i nie da się ich zmierzyć? To jeden z częstych mitów o pozycjonowaniu. Istnieje szereg narzędzi, dzięki którym można zweryfikować, z jakiego kanału pochodzą konwersje. Na początku należy uruchomić śledzenie konwersji w narzędziu Google Analytics. Wszystkie konwersje znajdziesz w narzędziu w zakładce: Konwersje>e-commerce>przegląd. W raporcie dostępnym w zakładce: Konwersje>cele>przegląd swoje cele mogą śledzić także właściciele stron internetowych, które nie skupiają się na bezpośredniej sprzedaży. Jako konwersję można ustawić na przykład:

 • kontakt przez formularz,
 • zapis do newslettera,
 • zapis na webinar online.

Jakie efekty pozycjonowania warto śledzić? Przede wszystkim:

 • ruch bezpłatny na stronie weryfikowany w narzędziu Google Analytics (Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały > Organic Search),
 • liczbę wyświetleń i kliknięć, które można sprawdzić w narzędziu Google Search Console,
 • widoczność strony, czyli liczbę fraz w top10 i top3 Google (do sprawdzenia w płatnych narzędziach Senuto lub SEMSTORM),
 • rodzaj fraz, na które wyświetla się strona (do weryfikacji w Google Search Console),
 • liczbę konwersji, którą znajdziemy w raporcie Konwersje>cele>przegląd w Google Analytics.

O wskaźnikach skuteczności kampanii SEO pisaliśmy także w artykule "Jak ocenić skuteczność marketingu internetowego?".

Dane z wymienionych wyżej narzędzi umożliwiają zweryfikowanie, czy prace nad optymalizacją witryny pod kątem wyszukiwarek przynoszą oczekiwane efekty w postaci wzrostu ruchu, a następnie przychodów. Jak powstał w takim razie mit o pozycjonowaniu? Nie można zapominać, że efekty nie przyjdą natychmiast — jako pierwszy pojawi się wzrost widoczności, który w późniejszej perspektywie przyniesie wyższą sprzedaż i przychody.

 

Widocznosc Widoczni Senuto

Wykres z narzędzia SENUTO prezentujący wzrost widoczności witryny w top10 wyszukiwań Google

#5 Mit o pozycjonowaniu
Działania SEO dążą tylko do pierwszych pozycji

Jednym z mitów o pozycjonowaniu jest twierdzenie, że tylko pierwsza pozycja w wynikach wyszukiwania generuje sprzedaż. W praktyce faktycznie najwięcej osób wchodzi na strony znajdujące się w top3, niemniej jednak jedna fraza obecna na pierwszym miejscu wcale nie musi skutkować wysoką sprzedażą. Działania SEO powinny skupiać się na poprawie pozycji jak największej liczby popularnych fraz związanych z działalnością danej firmy usługowej czy sklepu internetowego. Bez analizy konkretnej strony lub sklepu nie można uznać, że widoczność na pozycjach niższych niż top3 nie da oczekiwanych rezultatów. Nie zawsze użytkownicy wchodzą w pierwszy link w wynikach wyszukiwania - być może w przypadku Twojej strony czy sklepu konwersje generują frazy znajdujące się na dalszych pozycjach, na przykład 7-10. Wówczas nie musisz za wszelką cenę skupiać się na ich dalszej optymalizacji. Jeśli jednak faktycznie konwersje pochodzą głównie z fraz widocznych na pozycjach 1-3, to warto zdecydować się na działania SEO skupiające się na ich dalszej optymalizacji.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu fraz sprzedażowych i generujących konwersje? Przeczytaj nasz artykuł Co to jest długi ogon? O frazach long tail.

 

#6 Mit o pozycjonowaniu
Częste aktualizacje algorytmów, obniżają efektywność SEO

Algorytmy wyszukiwarki Google są na bieżąco zmieniane - to fakt. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny, dlatego obalamy mit o pozycjonowaniu, według którego aktualizacje negatywnie wpływają na wyniki działań SEO. Dlaczego? Ponieważ celem pracy webmasterów Google jest doprowadzenie do tego, by wyniki wyszukiwania jak najpełniej odzwierciedlały oczekiwania użytkownika. Jeśli zatem Twoja strategia SEO jest zgodna z wytycznymi dla webmasterów Google, a ponadto starasz się budować autorytet marki i kompleksowo prowadzisz działania marketingowe w internecie, to aktualizacje algorytmów Ci pomagają, a nie szkodzą. By mieć pewność, że strategia SEO strony czy sklepu internetowego jest dopasowana do aktualizacji algorytmu, warto powierzyć pozycjonowanie ekspertom, którzy na bieżąco śledzą zmiany wdrażane przez Google.

Algorytmy wyszukiwarki i historię ich zmian oraz cele, które im przyświecają, obszernie omówiliśmy w artykule "Aktualizacja algorytmu i filtr Google - czy jest się czego obawiać?".

 

Historia aktualizacji Google

Infografika prezentująca najważniejsze aktualizacji algorytmu wyszukiwarki Google

#7 Mit o pozycjonowaniu
SEO lepiej wykonywać samodzielnie

Uważasz, że inwestycja w usługi agencji SEO generuje zbyt duże koszty i wolisz optymalizować witrynę samodzielnie? Pamiętaj, że pozycjonowanie sklepu internetowego czy strony wymaga nie tylko czasu, ale także specjalistycznej wiedzy. Jeśli jej nie masz, musisz poświęcić czas na jej zdobycie. Co więcej, prowadząc działania SEO samodzielnie, bez pomocy ekspertów, możesz popełnić błędy, które przyniosą efekty odwrotne do zamierzonych — na skutek niestosowania się do wytycznych Google, można narazić swoją witrynę na karę (filtr), polegający nawet na usunięciu strony z wyników wyszukiwania. Naprawianie błędów i usuwanie ich konsekwencji może być nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Dzięki wsparciu ekspertów:

 • działania SEO dla Twojej strony lub sklepu są dopasowane do branży i realizowane zgodnie z wytycznymi Google dla webmasterów,
 • zyskujesz dostęp do narzędzi analitycznych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów licencji,
 • efekty prac są na bieżąco weryfikowane, a strategia aktualizowana i ulepszana.

Dlatego też inwestycja w pozycjonowanie się opłaca, a doświadczeni pracownicy agencji SEO z pewnością obalą mity o pozycjonowaniu i kompleksowo wyjaśnią szczegóły SEO oraz zakres współpracy. Pamiętaj jednak, że efekty nie przychodzą z dnia na dzień, trzeba na nie cierpliwie poczekać, ale wówczas przynoszą one realny wzrost sprzedaży, co potwierdzają historie współpracy z agencją widoczni.

Przekonaliśmy Cię do powierzenia pozycjonowania profesjonalistom? Przeczytaj nasz artykuł "Jak wybrać agencję SEO?", a także poznaj zasady skutecznej współpracy z agencją SEO.

 

Zapomnij o mitach na temat pozycjonowania, poznaj fakty!

Inwestowanie w SEO wiąże się z wieloma wątpliwościami — przedsiębiorcy, będący ekspertami w swojej branży, zazwyczaj nie mają specjalistycznej wiedzy z zakresu marketingu internetowego i często wierzą w powtarzane przez innych mity o pozycjonowaniu. Przed podjęciem decyzji o reklamie online warto zapoznać się z realnymi danymi i porozmawiać z ekspertami w dziedzinie SEO, którzy odpowiedzą na pytania, które Cię nurtują jako inwestora, ponadto zaprezentują Ci potwierdzone badaniami fakty o SEO i efekty działań u swoich klientów w postaci wymiernych danych.

Pamiętaj, że żadna agencja SEO nie jest w stanie zagwarantować Ci pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania, ponieważ decyduje o niej zbyt wiele czynników. Mimo to warto zainwestować w pozycjonowanie, ponieważ powinieneś być wszędzie tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci, a w internecie ich nie brakuje.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
7 mitów o pozycjonowaniu, które rujnują widoczność Twojej strony

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 30 głosów

UDOSTĘPNIJ