Drupal - zestawienie najpopularniejszych platform CMS
Drupal to darmowy CMS (system zarządzania treścią) przeznaczony do edycji zawartości stron internetowych. W jakich przypadkach sprawdzi się Drupal, dla kogo jest przeznaczony i jakie funkcje oferuje? Czy jest bezpieczny i regularnie aktualizowany? Zapoznaj się z naszym zestawieniem CMS i poznaj zalety i wady Drupala.
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Umów się na darmowy audyt
System CMS Drupal - jak zacząć?
System CMS Drupal pobierzesz za darmo ze strony https://www.drupal.org/download. Pamiętaj jednak, że zainstalowany system CMS nie jest gotowy do użytku od samego początku - musisz go dostosować do własnych potrzeb. W tym celu musisz mieć wiedzę programistyczną, z zakresu kodowania, języków PHP i HTML, lub rozpocząć współpracę z programistą. Takie rozwiązanie ma jednak swoje zalety - możesz dowolnie rozbudowywać Drupala w zależności od swoich potrzeb i rozwoju biznesu. Korzystasz tylko z tych modułów i rozwiązań, których naprawdę potrzebujesz, co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo.
Panel administracyjny CMS Drupal, źródło: drupal.org
CMS Drupal - krótka historia
Drupal powstał w 2001 roku i pierwotnie miał być niewielką witryną informacyjną dla studentów Uniwersytetu w Antwerpii.
Rozrósł się jednak i obecnie stanowi elastyczny CMS dla stron internetowych, witryn blogowych, forów społecznościowych i innych typów witryn.
CMS Drupal - dla kogo?
By korzystać z systemu CMS Drupal, potrzebujesz wiedzy programistycznej lub inwestycji w usługi programisty. To sprawia, że system ten sprawdzi się przede wszystkim dla dużych, rozbudowanych witryn z wieloma podstronami, które mają środki na współpracę z programistą i planują szybki rozwój, dlatego zależy im na skalowalności. Co więcej, Drupal gwarantuje dużą przepustowość, co również jest nie bez znaczenia.
Zalety i wady Drupala
Jakie zalety wyróżnią oprogramowanie CMS Drupal? Są to:
- duża elastyczność i skalowalność,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- rozbudowana społeczność,
- intuicyjny panel administracyjny do dodawania treści,
- nieograniczona moc, która jest w stanie obsłużyć duży ruch w jednym czasie.
Za wadę Drupala można uznać brak dedykowanego wsparcia oraz skomplikowany proces wdrożeniowy - do konfiguracji Drupala potrzebna jest wiedza programistyczna.
CMS Drupal a pozycjonowanie
CMS Drupal jest przystosowany do oczekiwań współczesnych użytkowników - w wersji Drupal 8 wszystkie projekty stron są responsywne, a sam Drupal zapewnia dużą szybkość ładowania, na przykład dzięki temu, że ładuje elementy JavaScript tylko wtedy, gdy musi. By przystosować system do wymagań pozycjonowania, powinieneś zainstalować dodatkowe wtyczki. Ich pobranie daje duże możliwości konfiguracji w zakresie SEO. Dzięki wtyczkom możesz:
- edytować meta tagi,
- połączyć witrynę z mediami społecznościowymi i kontrolować wygląd linków udostępnianych w Social Media,
- wdrożyć tagi Hreflang,
- dodawać do strony dane strukturalne Schema.org,
- optymalizować treści pod kątem SEO już w trakcie ich tworzenia,
- stworzyć mapę witryny,
- wdrożyć przekierowania i linki kanoniczne,
- wdrożyć breadcrumbs (menu okruszkowe),
- łatwo skonfigurować Google Analytics,
- wdrożyć adresy URL przyjazne dla wyszukiwarek (adres URL jest automatycznie uzupełniany o nazwę kategorii i tytuł strony).
Funkcje Drupala
Jakie funkcjonalności oferuje Drupal? Sprawdźmy.
Stopień skomplikowania obsługi Drupala
Chociaż dodawanie nowych funkcji w Drupala może wymagać specjalistycznej wiedzy, to jednak samo zarządzanie treścią w CMS Drupal jest proste i intuicyjne. Każda sekcja jest odpowiednio opisana i oznaczona, co sprawia, że nawet początkujący użytkownik będzie potrafił prawidłowo uzupełnić poszczególne sekcje. samodzielnie można dodać także sekcję komentarzy, by umożliwić użytkownikom dzielenie się refleksjami i opiniami. Zarządzanie treścią polega na dodawaniu bloków i pozwala na bieżąco śledzić wszelkie zmiany. Po zakończeniu bardziej skomplikowanego procesu konfiguracji Drupala dodawanie treści jest płynne i intuicyjne dzięki narzędziom “przeciągnij i upuść”. Możesz dopasować do swoich potrzeb pulpit nawigacyjny, by widzieć te funkcje, których najczęściej używasz.
Jakie treści dodasz na Drupalu?
Drupal obsługuje nie tylko treści tekstowe. Na swojej stronie możesz także zamieścić filmy, podcasty, zestawienia, raporty i statystyki oraz ankiety, a także dodawać formularze.
Bezpieczeństwo CMS Drupal
CMS Drupal słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Twórcy oferują regularne aktualizacje, a także szybko reagują w razie występowania problemów. Jeśli na bieżąco instalujesz poprawki i aktualizacje, zyskujesz sprawny i bezpieczny system zarządzania treścią swojej strony www. Drupal znacznie rzadziej pada ofiarą ataków hakerskich niż np. WordPress, dlatego jest częstym wyborem dużych korporacji i międzynarodowych firm, a także organizacji rządowych. Drupal słynie także z:
- niewielkiej liczby błędów i szybkich reakcji,
- niezawodności i szybkości działania.
W systemie CMS Drupal możesz także przyznać poszczególnym osobom różny zakres uprawnień, co także zwiększa bezpieczeństwo.
Cennik Drupala - ile kosztuje CMS Drupal?
Samo pobranie i zainstalowanie systemu CMS Drupal jest całkowicie darmowe, ponieważ narzędzie jest udostępniane w trybie open source. Nie oznacza to jednak, że nie poniesiesz żadnych kosztów. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu kodowania i programowania. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał dokupić dodatkowe moduły i wtyczki, by rozszerzyć podstawowe możliwości oprogramowania. Pamiętaj także o kosztach posiadania własnej strony, takich jak hosting i domena.
Wsparcie dla użytkowników Drupala
Drupal, ze względu na to, że jest darmowy, nie oferuje wsparcia w postaci infolinii czy dedykowanego opiekuna. Jeśli napotkasz na problemy, możesz skorzystać z:
- freelancera - specjalisty IT,
- rozbudowanej społeczności programistów Drupala, która udziela porad poprzez czat i Slack.
W przypadku ogólnych problemów, dotykających większa liczbę stron, zareagują programiści Drupala.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów