Grav - zestawienie najpopularniejszych platform CMS

Zestawienie CMS Grav

Wiele firm szuka alternatywy dla WordPressa, a jedną z nich może stanowić system Grav CMS. Co wyróżnia go spośród innych narzędzi do zarządzania treścią? Czy pozycjonowanie strony zbudowanej w Grav CMS jest proste? Jakie funkcjonalności są wbudowane w narzędziu, a jakie trzeba dodawać za pośrednictwem wtyczek? Przeczytaj opis Grav CSM, w którym przedstawiamy funkcjonalności, zalety i wady oprogramowania.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

CMS Grav - co to jest?

Grav to system zarządzania treścią oparty nie na bazie danych, ale na plikach, który jest dostępny w trybie open source. System ten słynie z dużej wydajności i szybkości. Można na nim zbudować zarówno blog, jak i witrynę biznesową czy witrynę wydarzenia.

 

Jak zainstalować Grav CMS?

Grav CMS jest dostępny w trybie Open Source (podobnie jak WordPress), dlatego pobranie jest zupełnie darmowa i dostepne na stronie https://getgrav.org/. Możesz wybrać spośród 2 typów:

  • samodzielnej wersji bez interfejsu użytkownika,
  • wersji z wtyczką tworzącą panel administracyjny.

By zainstalować Grav CMS, wystarczy pobrać pliki, rozpakować je i upuścić na serwerze. Nie ma konieczności przeprowadzania procesu instalacji. W przypadku wersji z panele adminsitracyjnym konieczne jest także zainstalowanie pliku htaccess i przejść do witryny, w której można skonfigurować konto administratora. Grav nie wymaga konfiguracji i jest gotowy do użycia od razu po pobraniu. Istnieje możliwość konfiguracji zarządzania kilkoma witrynami w jednym panelu administracyjnym.

 

Tworzenie treści z Grav CMS

Jeśli zainstalujesz Grav CMS z wtyczką tworzącą panel administracyjny, będziesz mógł bez trudu dodawać treści, tak jak w klasycznym CMS z wbudowanym edytorem treści. Jeśli kiedykolwiek obsługiwałeś WordPress lub inny CMS, nie będziesz mieć problemu z obsługą Grava. Istotną wadą w stosunku do innych CMS’ów jest brak bazy danych, co sprawia, że w systemie CMS nie masz dostępu do klasycznej biblioteki plików. Warto podkreślić, że panel administracyjny jest łatwy w obsłudze nawet dla użytkowników, którzy nie mają wiedzy technicznej - mogą oni samodzielnie dodawać treści i budować strukturę witryny. Z panelu administracyjnego można korzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach, ale także na urządzeniach mobilnych.

Panel administracyjny Grav CMS, źródło: https://getgrav.org/

 

Zarządzanie wyglądem strony

Podobni jak inne CMS’y Grav także ma bibliotekę motywów dostępną z poziomu głównej strony panelu administracyjnego. Szablonów jest mniej niż w innych CMS’ach (np. w WordPressie), jednak system wykorzystuje silnik szablonów Twig, co sprawia, że tworzenie szablonów i ich edycja są znacznie szybsze i łatwiejsze. Użytkownik może łatwo zarządzać kodem JavaScript (kompresować go) oraz arkuszami stylów CSS.

 

Wtyczki w CMS Grav

Grav oferuje zintegrowane z panelem administracyjnym repozytorium (bibliotekę) wtyczek, dzięki czemu można je zainstalować jednym kliknięciem. Katalog wtyczek nie jest zbyt szeroki - zawiera jedynie ponad 200 rozszerzeń, podczas gdy konkurencyjne CMS’y mają ich kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy. 

 

Pozycjonowanie strony z CMS’em Grav

W systemie CMS Grav istnieje kilka funkcji, które ułatwiają pozycjonowanie strony. Są to:

  • możliwość wdrażania przekierowań w obrębie całej witryny,
  • możliwość edycji adresów URL,
  • edycję meta title i meta description w obrębie całej witryny,
  • tworzenie linków wewnętrznych.

Pozostałe zmiany trzeba wprowadzać poprzez edycję kodu HTML lub za pomocą wtyczek. Wtyczki te są jednak na tyle nowe, że dopiero się rozwijają.

 

CMS Grav - najważniejsze funkcjonalności

CMS Grav dostępny jest w wielu wersjach językowych, co  czyni go łatwiejszym w obsłudze dla użytkowników, którzy nie czują się pewnie w języku angielskim. Możliwe jest także obsługiwanie jednocześnie wielu języków. W przeciwieństwie do najpopularniejszych CMS’ów, takich jak WordPress, w Gravie można łatwo tworzyć i edytować pola niestandardowe. Co więcej, system rozumie i obsługuje różne typy plików dźwiękowych, video, tekstowych itp.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Grav - zestawienie najpopularniejszych platform CMS

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ