Dane strukturalne schema.org a pozycjonowanie stron

Schema dane strukturalne a pozycjonowanie
Spis treści

• Dane strukturalne w SEO - co to jest?

• Schema.org w pozycjonowaniu - co to jest i w jakim celu powstało?

• Dane strukturalne a SEO. Czy Schema.org wpływa na pozycjonowanie?

• Czy dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie? Zobacz, co sądzą nasi eksperci SEO.

• Formaty danych strukturalnych w pozycjonowaniu - jak wdrożyć dane strukturalne w SEO na swojej stronie?

• Po co dodawać do strony dane strukturalne w pozycjonowaniu (SEO)?

• Dane strukturalne w SEO - jak sprawdzić poprawność ich wdrożenia?

• Podsumowanie

Dane strukturalne to dodatkowe dane w kodzie strony, które pozwalają robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć informacje zawarte w witrynie. Informacje zamieszczone w danych strukturalnych mogą być wyświetlane przez algorytmy w wynikach wyszukiwania. Czy dane strukturalne mają wpływ na wyniki pozycjonowania, czym jest Schema i jak wdrożyć dane strukturalne na swojej stronie, by pomóc robotom w odczytaniu jej zawartości? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, co musisz wiedzieć o danych strukturalnych w swojej witrynie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dane strukturalne w SEO - co to jest?

Dane strukturalne to mikrodane, które po ich dodaniu do witryny internetowej pomagają robotom wyszukiwarki w rozumieniu treści na stronie. Co więcej,  dzięki danym strukturalnym możliwe jest wyświetlanie tzw. fragmentów rozszerzonych (rich snippets) w wynikach wyszukiwania. Dane strukturalne w formie kodu umieszczanego na stronie są wykorzystywane do oznaczania:

 • produktów (np. cena i opinia o produkcie),
 • wydarzeń (np. data i miejsce),
 • firm lokalnych (siedziba, dane kontaktowe itp.),
 • przepisów,
 • miejsc,
 • książek,
 • muzyki,
 • filmów,
 • osób,
 • recenzji. i opinii.

Pełna lista elementów, które można oznaczyć znacznikami Schema

Część danych strukturalnych będzie widoczna dla użytkownika w wynikach wyszukiwania, a część jest wdrażana jedynie dla robotów Google. Wraz z rozwojem algorytmu Google i wprowadzeniem aktualizacji Koliber oraz RankBrain dane strukturalne nabrały większego znaczenia, ponieważ pozwalają lepiej odpowiadać na zapytania użytkowników.

 

Lista kategorii, które mogą być określane w kodzie strony jako dane strukturalne, źródło: https://www.searchenginejournal.com/technical-seo/schema/

 

Fragmenty rozszerzone dla wyszukiwania dotyczącego muzyki

 

Schema.org w pozycjonowaniu - co to jest i w jakim celu powstało?

Schema.org to zbiór mikrodanych, które możesz dodać do kodu HTML na Twojej stronie, by pomóc wyszukiwarkom rozumieć Twoją witrynę. Zestawienie Schema jest wynikiem współpracy firm Google, Yahoo!. Bing i Yandex, które powstało w 2011 roku. Celem Schema.org było stworzenie ujednoliconych danych strukturalnych w różnych wyszukiwarkach.

 

Wynik wyszukiwania z fragmentami rozszerzonymi pochodzący z  witryny, w której dodano dane strukturalne

 Wynik wyszukiwania produktu bez wyświetlania wyników rozszerzonych

 

Przykład wyników rozszerzonych dla przepisu

 

Dane strukturalne dotyczące serialu

 

Dzięki Schema.org każdy zarządzający witryną może skorzystać z jednolitych definicji tagów mikrodanych dla różnych wyszukiwarek - Google, Bing i Yahoo!.

 

Dane strukturalne a SEO. Czy Schema.org wpływa na pozycjonowanie?

Czy wdrożenie w witrynie danych strukturalnych, zgodnie ze schematami Schema.org, ma wpływ na efekty pozycjonowania? Zagadnienie to było przedmiotem wielu dyskusji wśród ekspertów SEO, którzy doszli do wniosku, że nie ma dowodów na wpływ danych strukturalnych na pozycje w rankingach. Można jednak podejrzewać, że bardziej rozbudowane wyniki wyszukiwania skłonią użytkowników do przejścia do witryny, co z kolei może zwiększyć CTR (współczynnik klikalności) i wpłynąć na ruch w witrynie. Badania wykazały, że obecność danych strukturalnych zwiększa CTR o ok. 30%.

Algorytmom Google łatwiej zrozumieć dane ustrukturyzowane niż dane, które są pozbawione strukturyzacji. Skąd taka pewność? Google stale rozszerza liczbę formatów danych strukturalnych, które są odczytywane przez roboty wyszukiwarki. Podejrzewa się również, że działanie asystenta Google opiera się na danych strukturalnych. Nie ma to jednak większego znaczenia dla pozycjonowania dla polskich stron, ponieważ asystent Google nie znalazł uznania wśród polskich użytkowników.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Czy dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie? Zobacz, co sądzą nasi eksperci SEO.

 

Temat danych strukturalnych jest bardzo popularny w społeczności specjalistów ds. pozycjonowania. Ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. W naszej agencji regularnie z niego korzystamy, optymalizując strony naszych klientów, dzięki czemu zyskujemy rozszerzone wyniki wyszukiwania, co przekłada się na CTR czyli wejścia na stronę. 

Na ten moment zgadzamy, się że sama obecność danych strukturalnych nie wpływa na wyniki pozycjonowania, jednak szczerze liczymy, że już niebawem to się zmieni. Temat jest gorący, dlatego stale go monitorujemy. Co się zmienia, to fakt, że rozszerzone wyniki wyszukiwania (opinie, cena, stan etc.), które często pojawiają się przy zoptymalizowanych wynikach wyszukiwania, wyróżniają naszych klientów, a co za tym idzie, przybliżają nas do realizacji założonych celów, czyli poprawy liczy konwersji płynących z serwisów. Niezależnie, czy dane strukturalne wpływają bezpośrednio na wyniki lub jeszcze nie, jesteśmy gotowi na to, co przyniesie nam Google. Wykorzystamy każdą możliwość na poprawę widoczności na stronach naszych klientów.

Przemysław Michałek, Menadżer ds. Badań i Rozwoju w agencji widoczni

 

Badanie przeprowadzone przez Acmqueue wykazały, że tylko niespełna 30 procent witryn korzysta z danych strukturalnych. To daje duże pole do popisu właścicielom witryny. Jeśli chcesz wiedzieć, jak Twoi użytkownicy reaguje na dane rozszerzone, możesz je wdrożyć i sprawdzić w Google Search Console, czy zauważysz wzrost współczynnika CTR. 

 

Wyniki badania, na podstawie których możemy uznać, że wynik z fragmentami rozszerzonymi znajdujący się na drugiej pozycji będzie miał większy współczynnik CTR od wyniku na pierwszej pozycji pozbawionego fragmentów rozszerzonych, źródło: https://searchengineland.com/study-rich-media-search-drives-increased-click-232019

 

Nie należy zakładać, że dodanie danych strukturalnych znacząco zmieni pozycję witryny. Warto jednak dodać je, by pozwolić robotom Google zrozumieć zawartość strony. Jeśli wdrożysz na stronie dane strukturalne, będziesz mieć pewność, że znajdziemy w Twojej witrynie dane, które można dodać jako fragmenty rozszerzone. Fragmenty rozszerzone również nie są czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu strony, ale sprawiają, że wynik może być bardziej interesujący, nawet jeśli nie znajduje się na pierwszej pozycji.

John Mueller o danych strukturalnych w pozycjonowaniu, źródło: https://www.rankwatch.com/blog/is-schema-markup-a-ranking-factor-for-seo-or-not/

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Skoro dane strukturalne nie są czynnikiem rankingowym, to co ma wpływ na efekty pozycjonowania? Poznaj 14 czynników rankingowych Google, których nie wolno lekceważyć

Być może wraz z dalszym rozwojem wyszukiwarki Google obecność danych strukturalnych stanie się czynnikiem rankingowym. Byłoby to zgodne z polityką Google jako wyszukiwarki, która ma wyświetlać wyniki jak najlepiej dopasowane do oczekiwań użytkownika.

 

Współczynnik CTR sprawdzisz w Google Search Console

 

Formaty danych strukturalnych w pozycjonowaniu - jak wdrożyć dane strukturalne w SEO na swojej stronie?

Obecnie Google odczytuje dane strukturalne implementowane na trzy sposoby - poprzez:

 • mikrodane,
 • RDF,
 • JSON-LD.

Są to trzy języki kodu HTML, poprzez które możesz oznaczyć dane strukturalne w swojej witrynie. JSON-LD jest jednym z popularniejszych formatów wdrożenia danych strukturalnych, który polecamy również w agencji widoczni. Jego implementacja jest prosta i intuicyjna nawet dla początkujących - wystarczy, że umieścisz odpowiedni kod ze Schema.org w sekcji <head> lub <body> na swojej stronie. Warto podkreślić, że wdrożenie Schema.org w kodzie strony nie wpływa na jej szybkość ani na wygląd witryny dla użytkownika.

By wdrożyć dane strukturalne na stronie, trzeba umieścić w kodzie HTML znaczniki z zestawienia Schema.org oraz dane, na przykład o Twojej firmie. Specjaliści ds. pozycjonowania w agencji widoczni zazwyczaj dane strukturalne wdrażają ręcznie, poprzez edycję kodu HTML na stronie. Rzadziej korzystają z wtyczki dostępnej w CMS. Istnieje także narzędzie od Google - Asystent Google - które umożliwia oznaczenie danych strukturalnych.

Przykład danych strukturalnych dla firmy widoczni, dotyczący biznesu, wygląda następująco:

{

        "@context": "https://www.schema.org",

        "@type": "LocalBusiness",

        "name": "Widoczni",

        "url": "https://widoczni.com/",

        "logo": "https://widoczni.com/widoczni-logo.png",

        "image": "https://widoczni.com/assets/bphoto/biuro-widoczni.jpg",

        "description": "Widoczni to agencja SEO/SEM z Poznania, działająca w branży od 1999 r. Specjalizująca się przede wszystkim w pozycjonowaniu stron, sklepów i kampaniach linków sponsorowanych Google Adwords. Oferuje również szeroki zakres usług związanych z reklamą i promocją firm w sieci.",

        "telephone": "+48612248326",

        "address": {

        "@type": "PostalAddress",

        "streetAddress": "ul. Złotowska 41",

        "addressLocality": "Poznań",

        "addressRegion": "Wielkopolska",

        "postalCode": "60-189",

        "addressCountry": "Polska"

}

 

Po co dodawać do strony dane strukturalne w pozycjonowaniu (SEO)?

Dane strukturalne poprawiają komunikację między wyszukiwarką Google a Twoją witryną. O ile content w pozycjonowaniu informuje algorytm, co jest na Twojej stronie, o tyle dane strukturalne podpowiadają robotom, co oznacza treść zamieszczona w witrynie. Tym samym język HTML znaczników wskazuje na relacje między pojęciami na stronie internetowej.

Co więcej, deweloperzy Google potwierdzają, że dane strukturalne mogą poprawić sposób wyświetlania wyników w wyszukiwarce. Google może wyświetlać na szczycie wyników te produkty lub treści, które mają najwięcej wysokich ocen (gwiazdek). Dane strukturalne są również istotne dla wyszukiwania semantycznego, które uwzględnia znacznie frazy jako całości, a nie tylko pojedynczych słów we frazie.

 

Wyniki wyszukiwania z fragmentami rozszerzonymi dla agencji widoczni

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Dane strukturalne w SEO - jak sprawdzić poprawność ich wdrożenia?

By mieć pewność, że Google będzie prawidłowo odczytywać dane strukturalne zawarte w kodzie Twojej witryny, powinieneś sprawdzić poprawność implementacji Schema.org. W tym celu możesz skorzystać z narzędzia od Google Structured Data Testing Tool od Google. Po wpisaniu adresu URL otrzymasz listę wdrożonych danych strukturalnych wraz z listą błędów i ostrzeżeń. Możesz również wkleić do narzędzia fragment kodu HTML i sprawdzić, jak dany element będzie się prezentował w wynikach wyszukiwania.

 

Widok narzędzia Structured Data Testing Tool

 Wyniki prezentowane przez narzędzie Structured Data Testing Tool

 

Dane strukturalne schema.org a pozycjonowanie stron. Podsumowanie

Dane strukturalne być może nie mają bezpośredniego wpływu na efekty pozycjonowania, ale mogą zwiększać CTR, a to z kolei element wpływające na ruch w witrynie. Większy ruch z kolei może przynieść lepsze efekty SEO, jeśli algorytmy zauważą, że Twoja strona jest popularna. Dotychczas niewiele stron i sklepów internetowych (zaledwie niecałe 30%) zdecydowało się wdrożyć dane strukturalne. Warto zatem zrobić to w swojej witrynie. Dlaczego? Ponieważ umożliwiają one lepsze rozumienie Twojej strony oraz rozszerzenie informacji wyświetlanych w wynikach wyszukiwania. Być może dzięki danym strukturalnym przyciągniesz na swoją stronę większą liczbę użytkowników. Z racji tego, że Google ma coraz lepiej rozumieć zapytania, zadbanie o dane strukturalne powinno być istotnym elementem nowoczesnej kampanii pozycjonowania (semantyczne SEO), zwłaszcza jeśli prowadzisz działania na rynkach anglojęzycznych. Za granicą, na przykład w USA, dużą popularnością cieszy się wyszukiwanie głosowe poprzez asystenta Google, które opiera się w dużym stopniu właśnie na danych strukturalnych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dane strukturalne schema.org a pozycjonowanie stron

Średnia ocen użytkowników2.60 na podstawie 5 głosów

UDOSTĘPNIJ