Przewodnik po Surferze. Sprawdź, jak wykorzystać to narzędzie w swojej pracy.

surferseo logo blog widoczni

Surfer to narzędzie, które weszło na rynek z przytupem kilka lat temu. Dziś korzystają z niego agencje SEO w Polsce i na świecie. Surfer to nowa jakość w pracy pozycjonerów, linkbuilderów, czy copywriterów. Dostarcza szereg najbardziej aktualnych danych wspierających proces optymalizacji na stronie. 

Sprawdź, jakie dane i informacje możesz uzyskać dzięki narzędziu Surfer!

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Skontaktuj się z nami!

Jak rozpocząć korzystanie z Surfera?

Aby rozpocząć przygodę z Surferem musisz być zalogowany. Jeśli nie masz wykupionej płatnej wersji narzędzia, możesz skorzystać z wersji demo za 1$. Logując się na swoje konto Surfera zobaczysz intuicyjny interface - Surfer podzielony jest na poszczególne sekcje, między którymi można w prosty sposób się przełączać. Wszystkie dane prezentowane są w przejrzysty i obrazowy sposób, w formie wykresów.

Analizę w narzędziu rozpoczniesz od wejścia w panelu głównym w wybraną docelową frazę lub adres URL.

jak korzystać z surfera

 

Określ lokalizację, dla której ma być przeprowadzona analiza oraz czy wyniki mają dotyczyć mobile czy desktop.

Po kliknięciu Create a query dostaniesz szczegółową analizę, która odpowiada rzeczywistym wynikom wyszukiwania. Po lewej stronie panelu głównego znajduje się lista czynników, podzielona na różne segmenty:

jak korzystać z surfera 2

 

Sekcja Body pozwoli mieć ogólny ogląd na treści w witrynie i w szybki sposób ocenić, czy wszystko się tutaj zgadza. Można tu przeanalizować:

  • liczbę znaków
  • missing common words ( pokazuje, czy strona pokrywa zakres tematyczny stron z TOP 10) - im mniej missing common words, tym pozycja strony powinna być wyższa
  • exact keywords - ten czynnik pokaże ile razy w treści konkurencji występuje słowo kluczowe
  • partial keywords- są to słowa stworzone od pierwszych trzech liter każdego słowa z frazy kluczowej. Przy tym czynniku warto pamiętać o odpowiednim nasyceniu.
  • partial keywords density, czyli rozbicie frazy na pojedyncze słowa - dzięki temu dowiesz się ile razy w treści strony pojawia się dane słowo z frazy. Np. jeśli przy frazie “rękawice ochronne”, słowo rękawice pojawia się 7 razy, a ochronne 17 razy, to znaczy, że przy tej frazie trzeba częściej używać wyrazu rękawice.

Analiza “Body” jest bardzo ogólna i być może nie wykaże żadnych nieprawidłowości, a poszczególne elementy mogą się nawzajem równoważyć.

Sekcja Above the fold dotyczy części strony, którą użytkownik widzi jako pierwszą, bez scrollowania. Dla niektórych fraz jest to bardzo istotne, aby odpowiedni exact występował właśnie tutaj. Może także sprawdzić, jak to wygląda na stronach konkurencji.

 

jak korzystać z surfera 3

 

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

 

Linki

Tak sekcja jest podzielona na linki:

  • w obrębie analizowanej witryny
  • w obrębie witryn konkurencji

Analizując linki na konkurencyjnych stronach dowiesz się np. jaki jest rozmiar strony (im bardziej rozbudowane linkowanie wewnętrzne tym większa witryna). Jeśli na daną frazę pozycjonuje się wiele sklepów i stron, z którymi nie chcesz się porównywać, możesz dzięki linkom w szybki sposób je odnaleźć i wyłączyć je z analizy. Sekcja linki z pewnością przyda się także linkbuilderom. Przykładowo dzięki metryce dofollow external links sprawdzisz, czy strony konkurencji linkują do innych witryn z artybutem dofollow. Taka analiza pozwala Ci określić, gdzie szukać miejsc do pozyskania linków dla swojej strony.

jak korzystać z surfera 4

 

Quality

Ta sekcja podzielona jest na prędkość strony oraz dane strukturalne. W Page Speed możemy przeanalizować czynnik “Time to first byte” - czyli czas w jakim serwer odpowiada na dane zapytanie. Im niższy wynik tym lepiej.

 

Audyt

Audyt przedstawia w czytelny sposób, nad jakimi elementami na stronie trzeba jeszcze popracować oraz jakie podstrony wymagają tych zmian. Dostaniesz tu konkretne wskazówki, które warto wdrożyć , by poprawić ranking swojej strony.

Przykładowo na stronie Leroy Merlin widzimy 4 błędy, które pojawiają się w treści, a także 4 ostrzeżenia. Ich poprawienie pozwoli rankować stronie wyżej. Omówione kolejno są:

  • brakujące linki
  • zwroty, które użyte są u konkurencji, a których brakuje u Ciebie

Rozwijając szczegóły poszczególnych błędów dostaniesz informacje, gdzie i ilu konkretnie słów Ci brakuje, aby wyprzedzić konkurencję: 

Całym audytem można w bardzo prosty sposób podzielić się np. z osobom z zespołu, czy klientem, kopiując link do udostępnienia.

 

W jakim celu wykorzystać dane z Surfera?

Określ i zbadaj konkurencję

Surfer umożliwia analizę umożliwia analizę stron internetowych głównych konkurentów z pierwszej 50 wyników wyszukiwania. Dzięki temu narzędziu sprawdzimy, jakie dotychczasowe działania związane z optymalizacją przeprowadziła konkurencja, a także poznamy ich strategie linkowania. Zdobyta wiedza pomoże określić, jakie działania są konieczne na naszej stronie, aby prześcignąć konkurencję.

Porada: Zanim określisz swoją konkurencję wyklucz wyniki, które nie konkurują bezpośrednio z Twoją stroną. Nie porównuj się z dużymi serwisami, które zbudowały już spory autorytet np. Ceneo, Skąpiec, czy Allegro, ponieważ budowa tych stron nijak ma się do budowy strony zoptymalizowanej.

Twórz zoptymalizowane treści

Dzięki niedawno wprowadzonej funkcji Content Editor, możesz tworzyć treści zgodne z praktykami SEO. Panel Edytora treści, w którym tworzone są teksty oblicza nasycenie słowami kluczowymi. Są one podzielone na frazy główne - pierwszorzędnie, frazy dodatkowe - drugorzędnie, i wszystkie inne frazy związane tematycznie z Twoją stroną. Edytor sugeruje także zmiany w samej strukturze tekstu, tak, aby jak najbardziej odpowiadał on wymaganiom algorytmów wyszukiwarek.

 

jak korzystać z surfera 7

 

Dla kogo jest Surfer?

Narzędzie to sprawdzi się zarówno w agencjach SEO, jaki i freelancerów. Z powodzeniem mogą z niego korzystać właściciele sklepów internetowych, którzy lubią trzymać rękę na pulsie.

Surfer to jedyne takie narzędzie, które analizuje kilkaset różnych czynników rankingowych w jednym miejscu. Dzięki niemu dowiesz się więcej na temat swojej domeny, a także pozyskasz wiedzę na temat działań najważniejszych konkurentów. Wdrożenie Sufera w codziennej analizie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także na bieżąco poprawiać ranking Twojej strony.

Najlepsze darmowe narzędzia SEO Zobacz naszą listę!

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Przewodnik po Surferze. Sprawdź, jak wykorzystać to narzędzie w swojej pracy.

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ