Przewodnik po Surferze. Sprawdź, jak wykorzystać to narzędzie w swojej pracy.

autor: Adrianna Nowak

Surfer to narzędzie, które weszło na rynek z przytupem kilka lat temu. Dziś korzystają z niego agencje SEO w Polsce i na świecie. Surfer to nowa jakość w pracy pozycjonerów, linkbuilderów, czy copywriterów. Dostarcza szereg najbardziej aktualnych danych wspierających proces optymalizacji na stronie. 

Sprawdź, jakie dane i informacje możesz uzyskać dzięki narzędziu Surfer!

 

 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.

Jak rozpocząć korzystanie z Surfera?

Aby rozpocząć przygodę z Surferem musisz być zalogowany. Jeśli nie masz wykupionej płatnej wersji narzędzia, możesz skorzystać z wersji demo za 1$. Logując się na swoje konto Surfera zobaczysz intuicyjny interface - Surfer podzielony jest na poszczególne sekcje, między którymi można w prosty sposób się przełączać. Wszystkie dane prezentowane są w przejrzysty i obrazowy sposób, w formie wykresów.

Analizę w narzędziu rozpoczniesz od wejścia w panelu głównym w wybraną docelową frazę lub adres URL.

Określ lokalizację, dla której ma być przeprowadzona analiza oraz czy wyniki mają dotyczyć mobile czy desktop.

Po kliknięciu Create a query dostaniesz szczegółową analizę, która odpowiada rzeczywistym wynikom wyszukiwania. Po lewej stronie panelu głównego znajduje się lista czynników, podzielona na różne segmenty:

Sekcja Body pozwoli mieć ogólny ogląd na treści w witrynie i w szybki sposób ocenić, czy wszystko się tutaj zgadza. Można tu przeanalizować:

  • liczbę znaków
  • missing common words ( pokazuje, czy strona pokrywa zakres tematyczny stron z TOP 10) - im mniej missing common words, tym pozycja strony powinna być wyższa
  • exact keywords - ten czynnik pokaże ile razy w treści konkurencji występuje słowo kluczowe
  • partial keywords- są to słowa stworzone od pierwszych trzech liter każdego słowa z frazy kluczowej. Przy tym czynniku warto pamiętać o odpowiednim nasyceniu.
  • partial keywords density, czyli rozbicie frazy na pojedyncze słowa - dzięki temu dowiesz się ile razy w treści strony pojawia się dane słowo z frazy. Np. jeśli przy frazie “rękawice ochronne”, słowo rękawice pojawia się 7 razy, a ochronne 17 razy, to znaczy, że przy tej frazie trzeba częściej używać wyrazu rękawice.

Analiza “Body” jest bardzo ogólna i być może nie wykaże żadnych nieprawidłowości, a poszczególne elementy mogą się nawzajem równoważyć.

Sekcja Above the fold dotyczy części strony, którą użytkownik widzi jako pierwszą, bez scrollowania. Dla niektórych fraz jest to bardzo istotne, aby odpowiedni exact występował właśnie tutaj. Może także sprawdzić, jak to wygląda na stronach konkurencji.

 

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

Linki

Tak sekcja jest podzielona na linki:

  • w obrębie analizowanej witryny
  • w obrębie witryn konkurencji

Analizując linki na konkurencyjnych stronach dowiesz się np. jaki jest rozmiar strony (im bardziej rozbudowane linkowanie wewnętrzne tym większa witryna). Jeśli na daną frazę pozycjonuje się wiele sklepów i stron, z którymi nie chcesz się porównywać, możesz dzięki linkom w szybki sposób je odnaleźć i wyłączyć je z analizy. Sekcja linki z pewnością przyda się także linkbuilderom. Przykładowo dzięki metryce dofollow external links sprawdzisz, czy strony konkurencji linkują do innych witryn z artybutem dofollow. Taka analiza pozwala Ci określić, gdzie szukać miejsc do pozyskania linków dla swojej strony.

Quality

Ta sekcja podzielona jest na prędkość strony oraz dane strukturalne. W Page Speed możemy przeanalizować czynnik “Time to first byte” - czyli czas w jakim serwer odpowiada na dane zapytanie. Im niższy wynik tym lepiej.

Audyt

Audyt przedstawia w czytelny sposób, nad jakimi elementami na stronie trzeba jeszcze popracować oraz jakie podstrony wymagają tych zmian. Dostaniesz tu konkretne wskazówki, które warto wdrożyć , by poprawić ranking swojej strony.

Przykładowo na stronie Leroy Merlin widzimy 4 błędy, które pojawiają się w treści, a także 4 ostrzeżenia. Ich poprawienie pozwoli rankować stronie wyżej. Omówione kolejno są:

  • brakujące linki
  • zwroty, które użyte są u konkurencji, a których brakuje u Ciebie

Rozwijając szczegóły poszczególnych błędów dostaniesz informacje, gdzie i ilu konkretnie słów Ci brakuje, aby wyprzedzić konkurencję: 

Całym audytem można w bardzo prosty sposób podzielić się np. z osobom z zespołu, czy klientem, kopiując link do udostępnienia.

W jakim celu wykorzystać dane z Surfera?

 Określ i zbadaj konkurencję

Surfer umożliwia analizę umożliwia analizę stron internetowych głównych konkurentów z pierwszej 50 wyników wyszukiwania. Dzięki temu narzędziu sprawdzimy, jakie dotychczasowe działania związane z optymalizacją przeprowadziła konkurencja, a także poznamy ich strategie linkowania. Zdobyta wiedza pomoże określić, jakie działania są konieczne na naszej stronie, aby prześcignąć konkurencję.

Porada: Zanim określisz swoją konkurencję wyklucz wyniki, które nie konkurują bezpośrednio z Twoją stroną. Nie porównuj się z dużymi serwisami, które zbudowały już spory autorytet np. Ceneo, Skąpiec, czy Allegro, ponieważ budowa tych stron nijak ma się do budowy strony zoptymalizowanej.

Twórz zoptymalizowane treści

Dzięki niedawno wprowadzonej funkcji Content Editor, możesz tworzyć treści zgodne z praktykami SEO. Panel Edytora treści, w którym tworzone są teksty oblicza nasycenie słowami kluczowymi. Są one podzielone na frazy główne - pierwszorzędnie, frazy dodatkowe - drugorzędnie, i wszystkie inne frazy związane tematycznie z Twoją stroną. Edytor sugeruje także zmiany w samej strukturze tekstu, tak, aby jak najbardziej odpowiadał on wymaganiom algorytmów wyszukiwarek.

 

 

 

Dla kogo jest Surfer?

Narzędzie to sprawdzi się zarówno w agencjach SEO, jaki i freelancerów. Z powodzeniem mogą z niego korzystać właściciele sklepów internetowych, którzy lubią trzymać rękę na pulsie.

Surfer to jedyne takie narzędzie, które analizuje kilkaset różnych czynników rankingowych w jednym miejscu. Dzięki niemu dowiesz się więcej na temat swojej domeny, a także pozyskasz wiedzę na temat działań najważniejszych konkurentów. Wdrożenie Sufera w codziennej analizie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także na bieżąco poprawiać ranking Twojej strony.

Najlepsze darmowe narzędzia SEO
Autor
adrianna nowak widoczni
Adrianna Nowak

Specjalista ds. marketingu internetowego. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocja treści w sieci oraz kontakt z mediami i blogosferą.

W swojej pracy najbardziej lubi nawiązywanie relacji z twórcami internetowymi, portalami oraz ekspertami z branży, którym bliskie jest nasze podejście do marketingu internetowego. Cieszy ją, gdy blogerzy doceniają nasze działania i z chęcią dzielą się naszymi treściami. Rosnąca liczba pozytywnych komentarzy na naszym blogu daje jej poczucie, że to, co robi ma sens i wartość dla innych.

Godziny pracy spędzone przed komputerem Adrianna równoważy spędzając czas aktywnie na rowerze, czy rolkach. Jako absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów, jest wielką miłośniczką kina.

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
Jak przeanalizowac konkurencje w SEO poznaj przydatne narzedzia
Analiza konkurencji w SEO - poznaj sprawdzone narzędzia!
Zobacz więcej
Jak reklamowac sklep w Google ads
Przeczytaj nasz poradnik i stań się mistrzem reklamy Google Ads dla sklepu internetowego!
Zobacz więcej
Jak tworzyc opisy w sklepie internetowym pod katem SEO Skuteczne metody i sprawdzone triki
Jak tworzyć opisy w sklepie internetowym pod kątem SEO? Skuteczne metody i sprawdzone triki
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Przewodnik po Surferze. Sprawdź, jak wykorzystać to narzędzie w swojej pracy.
Średnia ocen użytkowników 4.75 na podstawie 124 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO