Jak analizować profil linków na stronie? Sprawdzone strategie i narzędzia
Linki prowadzące do strony to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na efekty pozycjonowania strony. Dlatego tak ważne jest, by stale rozbudowywać profil linków i dbać o ich wysoką jakość. Jeszcze zanim rozpoczniesz działania w zakresie linkowania, powinieneś wiedzieć, jak analizować linki prowadzące do strony, by uniknąć błędów i zapewnić sobie wysokie pozycje w wyszukiwarce oraz lepsze efekty działań SEO. Jak sprawdzać linki na stronie, w jakim celu to robić i z jakich narzędzi skorzystać?
Czym są linki przychodzące i jaki jest ich wpływ na SEO?
Linki przychodzące to odnośniki znajdujące się na innych stronach, które po kliknięciu w nie przez użytkownika przenoszą go do Twojej witryny. Możemy wyróżnić linki o atrybutach:
- nofollow, które teoretycznie nie mają wpływu na efekty pozycjonowania i nie przenoszą siły domeny linkującej,
- dofollow, które przekazują moc domenie linkowanej z domeny linkującej.
W praktyce atrybut dofollow nie istnieje - każdy link, który nie jest oznaczony w kodzie strony jako nofollow, jest linkiem przekazującym swoją moc. Mimo to takie określenie jest często spotykane wśród specjalistów SEO.
Analiza linków prowadzących do strony - od czego zacząć?
Analiza profilu linkowego, czyli linków prowadzących do Twojej witryny opiera się na zrozumieniu, co składa się na wartościowy link. Wśród istotnych elementów, które powinieneś przeanalizować, znajdują się:
- trafność - najlepiej, jeśli link prowadzący do Twojej strony jest umieszczony na stronie w odpowiednim kontekście, a tematyka artykułu i witryny jest powiązana z Twoją działalnością, Twoim asortymentem czy też tematyką bloga,
- miejsce umieszczenia linku - lokalizacja linku prowadzącego do Twojej witryny również ma wpływ na jego jakość - linki odsyłające mogą być umieszczone w głównej zawartości, w panelu bocznym, w stopce lub w boxach z treścią;
- jakość i autorytet domeny - podczas analizy profilu linkowego zwróć uwagę również na jakość strony - czy na stronie znajdują się dane kontaktowe? Jaki jest wiek domeny? Skąd pochodzą linki kierujące do domeny? Jaki szacowany ruch generuje strona i czy znajduje się wysoko w wyszukiwarce? Te wszystkie elementy mogą mieć wpływ na jakość linku do Twojej witryny. Nie zapominaj przy tym, że link powinien być umieszczony w sposób naturalny - połączenie tych elementów daje najlepsze efekty w link buildingu.
Jak analizować linki przychodzące w SEO? Poznaj najważniejsze parametry
Analizę linków przychodzących do witryny - Twojej lub konkurencji - powinieneś przeprowadzić poprzez sprawdzenie określonych wskaźników. Są to:
- jakość linków - w zależności od narzędzia, z którego korzystasz, wskaźnik ten może mieć różne nazwy, jednak każdy z nich działa na podobnej zasadzie - ocenia link prowadzący do Twojej strony, biorąc pod uwagę autorytet domeny i jej popularność; zazwyczaj wskaźnik ten wynosi od 0 do 100 - im jest większy, tym większa wartość danego linku dla Twojej strony;
- liczba linków prowadzących do witryny - w specjalistycznych narzędziach analizujących profil linków przychodzących możesz także sprawdzić liczbę linków prowadzących do Twojej witryny; możesz także zweryfikować liczbę linków u Twoich bezpośrednich konkurentów - wówczas dowiesz się, jaka liczba linków jest optymalna dla Twojej branży, i będziesz mógł pozyskać nowe linki z wartościowych domen;
- tempo przyrostu linków - to bardzo istotny parametr, jeśli korzystasz z usług agencji SEO; dzięki niemu możesz sprawdzić, czy dana agencja marketingu internetowego pozyskuje linki stopniowo; jeśli przyrost linków jest bardzo duży w krótkim czasie, prawdopodobnie linki zostały kupione lub pochodzą ze źródeł spamerskich i mogą Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc;
- podstrony, do których linki odsyłają najczęściej - w narzędziach, które analizują linki przychodzące, możesz sprawdzić, do jakich podstron najczęściej linkują inne domeny; jest to szczególnie istotne w przypadku konkurencji - adresy, do których linkują najczęściej, są dla nich najbardziej istotne;
- domeny linkujące - możesz również zweryfikować, jakie domeny linkują najczęściej do Twojej strony lub stron konkurentów;
- teksty anchorów - anchory linków odsyłających powinny być różnorodne - najlepiej stosować anchor w postaci nazw firm lub części adresu, na przykład widoczni.com, albo w postaci kluczowej frazy, np. agencja SEO lub frazy poradnikowej (często występującej w blogach).
Czym jest nienaturalny profil linków i co z nim zrobić? Więcej informacji znajdziesz w artykule, w którym odpowiedzieliśmy na pytanie, czy warto zrzekać się nienaturalnych linków.
Przykład anchorów linków odsyłających dla agencji widoczni
Badanie Ahrefs przeprowadzone na 16 000 słów kluczowych, pozwoliło dowieść, że algorytmy Google biorą pod uwagę treść anchorów, ustalając rankingi stron w wynikach wyszukiwania. Strony na pierwszej stronie miały średnio 13% linków z dopasowaniem ścisłym i 24% linków z dopasowaniem częściowym, źródło: https://ahrefs.com/blog/link-building/
Dlaczego analiza profilu linkowego w pozycjonowaniu jest istotna?
Budowanie profilu linkowego to jeden z najważniejszych elementów strategii pozycjonowania. Badanie Ahrefs przeprowadzone na 2 milionach fraz kluczowych wykazało, że linki mają znacznie większy wpływ na efekty pozycjonowania niż pojedyncze działania techniczne na stronie, takie jak optymalizacja znaczników meta czy stosowanie fraz kluczowych.
źródło: https://ahrefs.com/blog/link-building/
Dlaczego warto sprawdzać linki prowadzące do strony i w jakim celu to robić? Ponieważ dzięki analizie linkowania możesz:
- porównać się z konkurencją i dowiedzieć, gdzie możesz pozyskać linki i czy liczba linków prowadząca do naszej strony jest optymalna, czy też powinna być większa,
- uzyskać inspirację dla własnych działań link buildingu,
- monitorować efekty współpracy z zewnętrzną firmą, które zlecamy tworzenie profilu linkowego,
- zebrać wszystkie linki do swojej strony w jednym miejscu i sprawdzić ich jakość, a także wyeliminować ewentualne szkodliwe linki,
- znaleźć partnerów do współpracy w zakresie wymiany linków,
- sprawdzić, jakie anchory przynoszą najlepsze efekty pozycjonowania.
Co więcej, wartościowy profil linków wskazuje robotom Google, że Twoje witryna:
- budzi zainteresowanie wśród użytkowników,
- jest widoczna w internecie,
- jest wiarygodna i inni twórcy odwołują się do niej.
By mieć pewność, że linki do Twojej witryny wzmacniają efekty pozycjonowania, konieczna jest jednak analiza profilu linkowego przeprowadzona z zastosowaniem specjalistycznych narzędzi prezentujących kluczowe wskaźniki dla linkowania w pozycjonowaniu.
Jak sprawdzić linki do strony? Narzędzie Ahrefs do analizy profilu linkowego Twojej witryny
Jednym z najczęściej polecanych narzędzi, które umożliwia kompleksową analizę stron pod względem profilu linkowego, jest narzędzie Ahrefs. W zakładce Site Explorer, po wpisaniu adresu wybranej strony, znajdziesz obszerne informacje na temat strategii link buildingu.
Widok ogólny narzędzia Site Explorer w Ahrefs
Jak sprawdzić linki prowadzące do strony w Ahrefs? Narzędzie prezentuje kilka istotnych wskaźników, wśród których znajdują się:
- AR - Ahrefs Rank - wskaźnik, który klasyfikuje wszystkie strony na podstawie liczby i jakości linków (przede wszystkim na podstawie DR) - im więcej linków zwrotnych o wysokiej jakości ma strona, tym wskaźnik DR i AR są wyższe;
- UR - URL Rating - pokazuje siłę profilu linków danego adresu URL w 100-stopniowej skali,
- DR - pokazuje siłę profilu linkowego całej domeny w 100-stopniowej skali w odniesieniu do stron konkurencji. Oznacza to, że możesz nie stracić linków, a Twój wskaźnik DR spadnie, ponieważ Twoi konkurenci pozyskali nowe wartościowe linki. Co więcej, DR analizuje nie tylko liczbę, ale i jakość linków, dlatego mając mniej linków lepszej jakości, możesz być wyżej od konkurencji, która ma więcej linków, ale niższej jakości.
100-stopniowa skala jest skalą logarytmiczną, co oznacza, że znacznie łatwiej poprawić swój wynik z 20 na 30 niż z 70 na 80. Powinieneś też wiedzieć, że wskaźniki uwzględniają zarówno linki wewnętrzne, jak i zewnętrzne oraz linki dofollow i nofollow. Wszystkie dane możesz wyeksportować i pobrać na swój komputer w formie pliku CSV lub PDF, a także pliku programu Excel czy LibreOffice.
Wskaźniki UR i DR narzędziu Ahrefs znajdują się w zakładce Site Explorer -> Przegląd Ahrefs
Analiza linków zwrotnych w Ahrefs - linki nowe, utracone i uszkodzone
Jak sprawdzić linki pozyskane w danym czasie w narzędziu Ahrefs? Skorzystaj z zakładki “Linki zwrotne”. W głównej karcie możesz sprawdzić wszystkie linki prowadzące do Twojej witryny, a także przefiltrować wyniki wg różnych kryteriów (np. rodzaj linku - dofollow, nofollow, platformy, z której pochodzi link itp.). Jakie dane możesz pozyskać w narzędziu Ahrefs, które pomogą Ci w analizie profilu linkowego strony? Przede wszystkim:
- dokładny adres URL strony odsyłającej,
- wskaźniki DR i UR dla strony odsyłającej,
- liczba domen, które odsyłają do strony, z której pochodzi link do Twojej witryny,
- liczba słów kluczowych, na które domena odsyłająca w top100 wyników wyszukiwania wg danych narzędzia Ahrefs,
- szacowany miesięczny ruch domeny odsyłającej.
- wykorzystany anchor wraz z tekstem otaczającym oraz adres podstrony, do której kieruje link.
Dzięki danym z narzędzia Ahrefs możesz nie tylko przeanalizować linki odsyłające do Twojej witryny, ale również sprawdzić, jaki profil linkowania buduje Twoja konkurencja. Gdzie pozyskuje backlinki? Jakich anchorów używa? Jakie podstrony uważa za najważniejsze? Analiza profilu linkowego konkurencji pozwoli Ci rozwinąć Twoje własne działania - dane z narzędzia Ahrefs mogą stanowić inspirację do poszukiwania miejsc dla umieszczenia linków do Twojej strony i znalezienia portali powiązanych tematycznie chętnych do współpracy.
Raport prezentujący wszystkie linki odsyłające do Twojej witryny
W raporcie linki zwrotne znajdziesz także:
- nowe linki odsyłające do Twojej witryny,
- utracone linki odsyłające,
- uszkodzone linki odsyłające.
Każdą z zakładek możesz grupować wg różnych kryteriów, a także wg czasu i przeanalizować przyrost linków w konkretnym okresie. W ten sposób sprawdzisz, czy przyrost linków jest naturalny. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy działania link buildingu prowadzi zewnętrzna firma, a Ty chcesz mieć kontrolę nad rozbudowywaniem profilu linkowego w strategii SEO. Jak sprawdzić linki uszkodzone lub utracone w narzędziu Ahrefs? Wystarczy kliknąć odpowiednie odnośniki, by uzyskać potrzebne dane. W przypadku linków utraconych mogły one zostać usunięte. Zdarza się także, że strona odsyłająca już nie istnieje lub nastąpiło przekierowanie. Ahrefs poinformuje Cię o przyczynie utraty linku, a Ty będziesz mógł skontaktować się z właścicielem strony, by przywrócić link. W ten sam sposób możesz sprawdzić odsyłające domeny - które domeny linkowały do Twojej witryny w określonym czasie? Które domeny usunęły link lub dokonały przekierowania albo usunęły daną podstronę?
Raport w narzędziu Ahrefs prezentujący nowo pozyskane linki
Jak sprawdzić linki w Ahrefs? Raport “Strony”
W raporcie “Strony” możesz sprawdzić, które podstrony mają największą liczbę linków przychodzących. Jest to szczególnie przydatna sekcja w przypadku analizy profilu linkowego konkurencji - dowiesz się, nad którymi podstronami intensywnie pracuje konkurencja - możesz założyć, że linkowanie przeprowadza do podstron, które są najważniejsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jest tempo przyrostu linków dla konkretnej podstrony, wybierz zakładkę “Najlepsze według przyrostu linków”. Otrzymasz listę podstron, które zyskały najwięcej linków wyznaczonym czasie - 1, 7 i 30 dni.
Narzędzie Ahrefs oferuje więcej przydatnych funkcji. Poznasz je w artykule “Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści strony? Keywords i Content Explorer Ahrefs”.
Najlepsze podstrony wg przyrostu linków zaprezentowane w narzędziu Ahrefs
Jak sprawdzić linki prowadzące do strony? Narzędzie Majestic SEO
Narzędzie Majestic, podobnie jak Ahrefs, jest przeznaczone przede wszystkim do analizy profilu linkowego stron. Znajdziemy w nim dwa wskaźniki, które pozwolą nam ocenić jakość linków prowadzących do strony. Są to:
- Trust Flow - wskaźnik ten ocenia jakość domeny, z której pochodzi link,
- Citation Flow - wskaźnik ocenia jakość linku na podstawie liczby backlinków, które do niego prowadzą.
W praktyce liczba Trust Flow i Citation Flow powinny być podobne. Zbyt wysoki wskaźnik Citation Flow może świadczyć odużej liczbe linków spamerskich, a niska liczba Trust Flow o niewielkiej liczbie linków, ale za to wysokiej jakości. Jakie linki mogą powodować wzrost Citation Flow? Między innymi:
- strony o niespójnej tematyce,
- katalogi niskiej jakości, które nie są podzielone na kategorie tematyczne,
- portale ogłoszeniowe, które nie są aktualizowane, nie są na bieżąco aktualizowane, nie mają drzewka kategorii.
Jak sprawdzić linki konkurencji w narzędziu Majestic SEO? Potrzebne dane znajdziesz w zakładce Site Explorer. Możesz w nim porównać swój profil linkowy nawet z 5 konkurentami. Dowiesz się, gdzie Twoi konkurenci pozyskują linki. Zastanów się wówczas, czy możesz pozyskać linki podobne lub jeszcze lepsze? A może to Twoja strategia pozwala Ci przewyższyć konkurencję? Pamiętaj także o weryfikacji, czy strony, które linkują do Twojej domeny, są spójne tematycznie i chociaż w jakimś stopniu powiązane z tematyką Twojej działalności. Agencja SEO może pozyskiwać linki na przykład ze stron o prowadzeniu własnej firmy czy sposobach na efektywną reklamę biznesu.
Ekran główny narzędzia Majestic SEO, źródło: Majestic
Analiza linkowania w narzędziu Majestic SEO umożliwia Ci pozyskanie informacji o:
- historycznych linkach pozyskanych przez witrynę,
- rodzajach linków (nofollow, dofollow, linki tekstowe, graficzne, przekierowane),
- rodzjach linków ze względu na tekst anchoru,
- rozmieszczeniu i zagęszczeniu linków - jakie inne linki (oprócz prowadzących do Twojej strony) znajdują się na danej podstronie i dokąd kierują?
- wskaźniku Topical Trust Flow, czyli stopniu powiązania do najbardziej zaufanych stron internetowych,
- liczbie backlinków prowadzących do domeny, która linkuje do Twojej strony.
Narzędzie Majestic umożliwia wyeksportowanie danych w formie raportu PDF zawierającego dane o budowie profilu linkowego zarówno dla całej witryny, jak i subdomeny czy poszczególnych podstron i adresów URL. Jeśli otrzymałeś dostęp do narzędzia od agencji SEO, z którą współpracujesz, możesz na bieżąco śledzić dane, by zweryfikować, czy specjaliści stosują uczciwe metody. Regularna analiza profilu linkowego to podstawa sukcesu strategii SEO i osiągania coraz wyższych pozycji w wyszukiwarce, budowania ruchu i konwersji. Dzięki Majestic SEO możesz czuwać nad jakością i ilością pozyskanych linków, a także śledzić działania konkurencji i poszukiwać nowych źródeł linkowania i budowania autorytetu witryny.
Historia pozyskiwania linków w narzędziu Majestic SEO
Podział linków w narzędziu Majestic ze względu na ich rodzaj (linki tekstowe, graficzne itp.)
Podział linków w narzędziu Majestic ze względu na anchory, źródło: Majestic
Wskaźnik Topical Trust Flow w narzędziu Majestic SEO, źródło: Majestic
Jak sprawdzić i przeanalizować linki w narzędziu Surfer SEO?
SurferSEO to narzędzie do kompleksowej analizy stron i sklepów internetowych zarówno pod kątem słów kluczowych, jak i contentu oraz profilu linkowego. Twórcy stale ulepszają narzędzia i wdrażają nowe funkcje. Jedną z nich jest analiza profilu linkowego. Wystarczy, że wpiszesz w okno wyszukiwarki adres domeny, a w odpowiedzi otrzymasz szereg danych dotyczących budowy profilu linkowego danej strony. Są to:
- liczba domen odsyłających,
- liczba odsyłających adresów URL,
- lista domen odsyłających wraz z informacją o: szacowanym ruchu dla domeny odsyłającej i liczbie fraz kluczowych, na które jest widoczna domena odsyłająca,
- lista anchorów wraz z podziałem procentowym na wykresie kołowym.
Jeśli chcesz samodzielnie zweryfikować ruch na stronach, z których pozyskujesz linki, przeczytaj nasz artykuł “Jak sprawdzić ruch na stronie?”.
Choć dane z Surfera są mniej szczegółowe od tych dostępnych w narzędziach Ahrefs i Majestic SEO, to jednak analiza linkowania w Surfer SEO może stanowić przydatną wskazówkę dla specjalistów, którzy korzystają z narzędzia do tworzenia treści.
Przeczytaj nasz przewodnik po Surferze i dowiedz się, jakie funkcje mogą Ci się przydać.
Przegląd linków w narzędziu Surfer SEO
Lista domen odsyłających w narzędziu Surfer SEO
Jak przeanalizować profil linków konkurencji? Poznaj inne narzędzia
Jak przeanalizować profil linków konkurencji? Poznaj inne narzędzia
Na rynku znajdziesz także inne narzędzia, które umożliwiają sprawdzenie profilu linkowego oraz jego analizę. Działają one na podobnej zasadzie jak Ahrefs i Majestic SEO. Są to między innymi:
- OpenSiteExplorer od MOZ,
- Backlink Watch,
- Rank Signals,
- SEMRush,
- SEO Spyglass,
- WebMeUp,
- MonitorBacklinks,
- SiteCondition.
Dowiedz się, jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO w zakresie linkowania oraz fraz.
Więcej o narzędziach z powyższej listy dowiesz się w artykule “Jak analizować profil linków? Narzędzia”.
Przeanalizuj budowę profilu linkowego i zadbaj o efekty kampanii pozycjonowania
Już wiesz, jak analizować profil linków na stronie. Dzięki pozyskanym danym:
- sprawdzisz jakość i liczbę linków prowadzących do Twojej strony,
- zauważysz uszkodzone i nieaktywne linki,,
- zadbasz o naturalny przyrost linków na stronie,
- będziesz mógł kontrolować pracę agencji SEO i pozycjonerów,
- pozyskasz informacje o strategii linkowania stosowanej przez konkurencję,
- będziesz mógł mierzyć skuteczność działań i wprowadzać ewentualne zmiany w strategii,
- uzyskasz satysfakcjonujące efekty pozycjonowania - linki to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google, o których pisaliśmy w artykule “Najważniejsze czynniki rankingowe Google”.
By móc sprawdzić linki prowadzące do Twojej strony bez żmudnej, samodzielnej analizy, warto wykorzystać profesjonalne narzędzia, które zaprezentują pełen obraz profilu linków Twojej domeny i pozwolą Ci uzyskać lepsze wyniki strategii SEO i wyższe pozycje w wyszukiwarkach.