Od czego zależy pozycja w Google? Czynniki rankingowe + infografika

analityka

Poza kilkoma oficjalnymi wytycznymi, Google nie ujawnia, jakie kryteria decydują o obecności strony w top 10. Prawdopodobnie czynników rankingowych Google może być nawet 1000, o czym wspomniał niedawno Avinash Kaushhik podczas Marketing Festivalu w Pradze. Większość z nich została określona przez doświadczonych pozycjonerów na bazie własnych obserwacji. Przygotowaliśmy listę kilku, naszym zdaniem, istotnych czynników, od których zależy pozycja strony w Google i innych wyszukiwarkach. 

Chcesz znaleźć się ze swoją stroną www w TOP 10 Google? Zobacz naszą ofertę!

Jak Google pozycjonuje strony?

Pozycjonowanie nie jest usługą jednorazową. Prace nad jakością i optymalizacją strony powinny być prowadzone stale, aby najpierw wypracować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a następnie skutecznie je utrzymać. Te działania realizują agencje, Ty zwykle dostajesz raporty z działań, a także masz możliwość obserwowania ruchu na stronie w Google Analytics. Jeśli chcesz skutecznie analizować i oceniać współpracę z agencją, warto poznać najważniejsze pojęcia i procesy związane z pozycjonowaniem.

 

Od czego zależy pozycja w Google? Zobacz infografikę!

 

Wartość strony dla użytkownika

To pierwszy czynnik, który pozwoli poprawić pozycję. Google zawdzięcza swoją popularność wysokiej funkcjonalności i trafności. Większość użytkowników wybrało właśnie tę wyszukiwarkę, ponieważ zwracane wyniki wyszukiwania dają im dokładnie to, czego szukali. Google skutecznie eliminuje spam, w wynikach wyszukiwania nie ma wyskakujących okienek czy natrętnych reklam. Taki efekt udaje się osiągnąć dzięki dobrej selekcji stron internetowych.

W top 10 Google znajdują się więc tylko strony wartościowe dla użytkownika. Oznacza to, że zawierają unikalną, potencjalnie interesującą treść, podaną w przystępny graficznie sposób. Te informacje są oficjalnie potwierdzone przez Google. Pozostaje tylko wątpliwość, jak pośród setek tysięcy różnych stron Google wyłania te 10 najlepszych. Jak określa jakość tekstów i jak ocenia wartość strony?

 

Aktualna i wartościowa treść. Co zrobić, aby Twoja strona pojawiła się w Google?

 

 

Dużą rolę odgrywają treści na stronie internetowej, w szczególności teksty. Powinny być tak skonstruowane, aby z jednej strony zawierać słowa kluczowe, z drugiej – dostarczać użytkownikom unikalne i ciekawe informacje. Treść zduplikowana może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Obecnie działania SEO nierozerwalnie wiążą się z content marketingiem. Z założenia teksty tworzone w ramach content marketingu powinny dostarczać czytelnikom wartość – odpowiadać na pojawiające się często pytania, edukować, doradzać czy też prezentować poszczególne elementy oferty w taki sposób, aby klient był gotowy do podjęcia decyzji zakupowej. 

Rozbudowa treści strony należy do tych elementów procesu pozycjonowania, które można realizować we własnym zakresie. Jedyne błędy, jakie wiążą się z tworzeniem treści to kopiowanie tekstów z innych stron lub przesycanie treści słowami kluczowymi. Ten drugi aspekt wiąże się z coraz bardziej zaawansowanym algorytmem Google. Kilkanaście lat temu wystarczyło stworzyć dowolny tekst i dodać w nim wszelkie interesujące nas frazy. Dziś algorytm bada nawet takie aspekty jak spójność tematyczna tekstu, układ graficzny, a nawet poprawność językową.

Pod kątem czynników rankingowych ważna jest przejrzysta struktura tekstu. Google lubi wszelkiego rodzaju wypunktowanie, listy numerowe, pogrubienia, czy wyróżnienia. Pomaga to zróżnicować jednolity blok tekstu i jest łatwiejsze w odbiorze przez czytelników. 

 

Jak poprawić pozycję strony w Google? - słowa kluczowe w tekście

Frazy w treści

Frazy, czyli tak zwane słowa kluczowe, warto umieścić w najbardziej strategicznych elementach tekstu, a więc:

 • w tytule (według większości ekspertów SEO tytuły rozpoczynające się od frazy są bardziej skuteczne od tych kończących się na frazie),
 • w description (co prawda opis odgrywa coraz mniejsze znaczenie z punktu SEO, ale nadal ma wpływ na CTR), 
 • w nagłówku H1 ( H1 to po tytule kolejny ważny element dla Google opisujący treść. Warto tu także zamieścić frazę)
 • w nagłówkach H2 i H3 (frazy w nagłówkach H2 i H3 mogą być kolejny sygnałem na trafność treści).

Z aktualnych obserwacji ekspertów wynika, że frazy użyte w pierwszych 100 słowach tekstu przyczyniają się do lepszej pozycji strony w Google. Nie bez znaczenia jest także kolejność słów kluczowych. Przykładowo słowo kluczowe "wynajem aut poznań" jest częściej wyszukiwaną frazą niż "poznań wynajem aut". Trzeba również pamiętać, że frazę bez polskich znaków Google odbiera jako zupełnie inne słowo niż te z polskimi znakami.

analityka

 

Domena - czynniki rankingowe w Google

Google zwraca sporą uwagę na wiek domeny oraz długość rejestracji. Domeny opłacane na kilka lat to sygnał dla Google, że strona jest wartościowa i nie wygaśnie w najbliższym czasie. Bardzo duże znaczenie ma także historia domeny. Osoby, które przejmują używaną wcześniej domenę powinny sprawdzić, czy na ten adres nie został nałożony filtr Google za nieuczciwe działania. 

Chcesz by Twoja strona była widoczna w Google? Sprawdź nasze pozycjonowanie!

Szybkość ładowania strony

Prędkość ładowania strony to dla Google kolejny wskaźnik oceny strony www przy określaniu jej pozycji. Zyskał on na znaczeniu stosunkowo niedawno, ale obecnie ma bardzo duże znaczenie w widoczności strony w wyszukiwarce. Szybkość strony weryfikowana przez Googleboty jest na podstawie kodu witryny oraz rozmiaru pliku. To jak szybko działa strona www można sprawdzić w bezpłatnym narzędziu PageSpeed Insight.

 

Co to jest pozycjonowanie? WIDEO

 

Zobacz wywiad LIVE z ekspertem Widoczni

 

Linkowanie wychodzące - czyli jak Google pozycjonuje strony poprzez linki?

Duże znaczenie w pozycjonowaniu stron mają linki wychodzące, czyli linki, które prowadzą z naszej strony na inne witryny. Mogą to być inne strony, blog, czy portale - ważne , aby posiadały one wysoki autorytet i były wartościowe. Szczególnie faworyzowane przez Google są linki kierujące na Wikipedię. Przykładowo strona sklepu internetowego z odzieżą może zamieszczać przydatne linki do blogów modowych, czy wideo z pokazów mody. W rankingu stron istotne jest tematyczne powiązanie strony ze witryną linkującą.

Ważny jest jednak umiar - zbyt duża ilość odnośników dofollow może spowodować obniżenie pozycji w wyszukiwarce

 

Linki umieszczone na Wikipedii:

 

 

Linkowanie wewnętrzne - struktura strony a pozycja w wyszukiwarce

Nie od dziś wiadomo, że przejrzysta struktura strony sprzyja indeksowaniu. Odpowiednio zamieszczone linki wewnątrz witryny wspierają nawigowanie na stronie. Warto na bieżąco sprawdzać, czy linki zawarte na stronie na pewno działają. Zbyt duża ilość nieaktualnych linków jest dla Google sygnałem zaniedbania strony.

Nie bez znaczenia są frazy, na które linkujemy. Pamiętajmy, aby linkować dłuższe fragmenty treści, niosące jakąś wartość merytoryczną, a nie tylko pojedyncze frazy.

 

Linki przychodzące - skąd je brać?

BACKLINKI

Wartościowe linki przychodzące (tzw. backlinki), to linki zawarte na inne witrynach i prowadzące do naszej strony. Istotna jest tu kwestia naturalności i siły linków.  Należy unikać linków sztucznie generowanych i ze stron o niskiej jakości. Tak naprawdę jeden link z wartościowego portalu, czy bloga będzie znaczyć więcej niż tysiące linków ze "śmieciowych" forów. Za wartościowe linki zewnętrzne uważa się:

 • linki od starszych domen 
 • linki z różnych adresów IP klasy C
 • linki z obrazów (Alt Tag)
 • linki z domen .edu lub .gov
 • linki na początku treści (większe znaczenie niż inki dodane na końcu treści)
 • linki do strony głównej domeny
 • linki od stron konkurencyjnych
 • linki ze stron o szybkich łączach
 • odnośniki do portali społecznościowych
 • wpisy gościnne (np. blogi)
 • linki wbudowane w kontekst treści

LINKI SZKODZĄCE:

 • zbyt częste przekierowanie 301
 • duży procent linków pochodzących z jednego źródła
 • linki sponsorowane (odsyłające do słów: sponsor, partner itp.)
 • linki ze stron o wolnych łączach
 • linki z fałszywych blogów i katalogów
 • linki z forów spamerskich

 

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

O pozycji strony w wynikach wyszukiwania na urządzeniach desktopowych decyduje także jakość witryny na urządzeniach mobilnych. Co więcej, zanim strona w pełnej wersji zostanie oceniona, najpierw sprawdzeniu zostanie poddana wersja mobilna. Warto wiedzieć, że nie każda strona skalująca się do urządzeń mobilnych jest w 100% poprawna i funkcjonalna. Zdarzają się takie błędy jak np.: za mały font, za blisko osadzone przyciski, wyskakujące okna, które trudno zamknąć i inne drobne niedopatrzenia, które jednak mają wpływ na ocenę jakości strony na urządzeniach mobilnych.

 

 

 

Dane strukturalne - kolejny czynnik rankingowy Google

Stosowanie znaczników danych strukturalnych może mieć spory wpływ na pozycję w Google. Dzięki mikro danym wyszukiwarka jest w stanie lepiej sklasyfikować tematykę treści umieszczonej na stronie. Ponadto wyniki wyróżnione poprzez Rich snippet, czyli informacje rozszerzone są chętniej klikane, ze względu na urozmaicony wygląd.

Danymi strukturalnymi mogą być:

 • miniaturka zdjęcia,
 • ocena (liczba gwiazdek)
 • ilość opinii 
 • dostępność w magazynie

 

 

Adresy URL a pozycjonowanie w Google

Google jako czynnik rankingowy traktuje także długość i zawartość adresów URL danych podstron. Odpowiedni adres url powinien być jak najkrótszy i zawierać słowo kluczowe (sygnał trafności dla Google). Ponadto im podstrona jest bliżej strony głównej tym ma większy autorytet. Jeżeli nasza strona posiada kategorie tematyczne, warto je także zastosować w adresie url. Dostarczają one sygnał dla Google, że strona jest powiązana tematycznie z kategorią.

 

Optymalizacja obrazu a pozycja strony w Google

Odpowiednio zoptymalizowany obraz ma spory wpływ na to, jak Google pozycjonuje strony. Dzięki temu nasze zdjęcie ma szansę być widoczna w wyszukiwarce Google Grafika. Aby tak było, niezbędna jest przejrzysta nazwa. Nazwy typu: DSC_933 powinny zostać edytowane i dokładnie opisywać to, co znajduje się na obrazie. Jeszcze lepiej nazwa będzie zawierać słowo kluczowe

Bardzo ważny w optymalizacji obrazu jest też atrybut alt, czy alternatywny tekst dla zdjęć. Jest on bardzo istotny dla czynników rankingowych, w momencie, gdy z jakiegoś powodu przeglądarka nie może wyświetlać grafiki - wtedy pojawia się atrybut ALT. Przed dodaniem obrazu na stronę ww pamiętamy także o dostosowaniu jego formatu i zmniejszenia wielkości.

 

Częsta aktualizacja treści wspiera pozycjonowanie w Google

Nie da się ukryć, że Google faworyzuje treści aktualne. Aby jeszcze bardziej uwypuklić i wyróżnić często aktualizowane treści w wyszukiwarce przy wynikach wyszukiwania widzimy daty najświeższych treści:

 

 

Certyfikat bezpieczeństwa i jego wpływ na pozycję strony w Google

Od kilku lat Google bardzo mocno stawia na bezpieczeństwo stron, proponowanych w wynikach wyszukiwania. Mówi się o faworyzowaniu stron, które posiadają certyfikat SSL, stąd tak duże zainteresowanie wykupieniem certyfikatu. Niektóre strony z powodzeniem mogą zadowolić się bezpłatnymi certyfikatami, np. Let's Encrypt  Na ile, bezpieczeństwo strony ma wpływ na pozycję w Google? Trudno jednoznacznie ocenić, ale nie jest to ani duży nakład finansowy, ani też nie wiążą się z tymi skomplikowane procedury, dlatego warto poczynić taką inwestycję.

telefon

 

Czy User Experience wpływa na pozycję strony?

Istotną kwestią jest także UX strony, czyli upraszczając – funkcjonalność i użyteczność strony. W tym obszarze również pojawiają się spekulacje, czy faktycznie UX ma znaczenie dla pozycji strony w Google. Jednak nawet, jeśli dla samego pozyskania ruchu funkcjonalność nie jest potrzebna, to z całą pewnością dla utrzymania pozyskanych użytkowników – już tak. Generowanie dużego ruchu na stronę, po której trudno się poruszać, która posiada nieintuicyjne menu, a znalezienie jakichkolwiek informacji jest skomplikowane prawdopodobnie nie przyniesie dużej liczby konwersji. Chociażby z tego powodu warto przyjrzeć się swojej stronie pod tym kątem.

Podsumowując...

To tylko mały urywek spośród długiej listy czynników, które prawdopodobnie wpływają na pozycję strony. Wybraliśmy te, z którymi nasi klienci mają najczęściej do czynienia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w zależności od historii witryny i jej zasięgu te czynniki rankingowe są różne, a pozycjonowanie to usługa daleko odbiegająca od szablonowych działań. Jedno jest pewnie - Google stawia na jak najbardziej naturalne wyniki, dające użytkownikom satysfakcjonujące treści, które są odpowiedzią na ich zapytania.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Od czego zależy pozycja w Google? Czynniki rankingowe + infografika

Średnia ocen użytkowników4.61 na podstawie 90 głosów

UDOSTĘPNIJ