Trendy SEO. Jak zmieni się pozycjonowanie strony w 2019?

widoczni trendy 2019

Chociaż coraz mniej jest rewolucji w SEO, co roku pozycjonerzy mierzą się ze zmianami. Przygotowaliśmy podsumowanie tego, co faktycznie zmieniło się w 2018 roku, odnosząc się do podsumowania zeszłorocznego. Następnie przyjrzymy się najważniejszym trendom w SEO, które mogą przybierać na znaczeniu w 2019 roku.

 

Jak sprawdziły się trendy SEO z 2018?

W zeszłym roku w artykule o trendach skupiliśmy się na zmianach w obrębie tego, jak Google dostarcza użytkownikom wyniki wyszukiwania. Pisaliśmy o różnego typu snippetach, które z jednej strony ułatwiają życie użytkownikom. Z drugiej strony niosą negatywne konsekwencje dla stron, które w ten sposób tracą odwiedziny. W wielu przypadkach odpowiedzi prezentowane w direct answers w polskim Google zaciągane są z Wikipedii. To potwierdza obawy branży SEO, że dotarcie do boxu direct answers nie jest łatwe. Przez ostatni rok branża nie znalazła odpowiedzi na to, jak wypozycjonować stronę na pozycji 0, bo tak nazywamy direct answers. Ten temat jest więc wciąż żywo dyskutowany i z pewnością będzie aktualny w 2019 roku.

 

Zobacz naszą rozmowę na temat trendów SEO w 2019 r.

Inną prognozą było przykładanie większej wagi do intencji użytkownika. Aby tak było, niezbędna jest zmiana w podejściu do tekstów. Tej funkcji na pewno nie spełniają teksty SEO, pisane wyłącznie z myślą o frazach. Ważną rolę odgrywa tu więc content marketing - wartościowe treści, które przy okazji zawierają frazy. Chociaż coraz więcej agencji to rozumie, Google nie nadąża i do top 10 wciąż dopuszcza strony z treściami niskiej jakości. Wygląda na to, że zmiana ta wymaga czasu.

 

SEO w 2019 roku

Wychodzimy z założenia, że 2019 rok będzie dynamiką przypominał 2018. W naszej strategii będą więc dominować dotychczasowe działania, dopasowane do bieżącej sytuacji. Na co warto zwrócić uwagę?

1. CTR i liczba kliknięć

Liczba featured snippetów stale rośnie w wynikach wyszukiwania i coraz więcej haseł ma wyniki w formie direct answers. Już wiemy, że to powolna zmiana, ale jednak z roku na rok będzie coraz trudniej o odwiedziny z wyników wyszukiwania.

Użytkownicy otrzymują odpowiedzi na swoje zapytania na poziomie wyszukiwarki, więc nie mają motywacji, aby odwiedzać witryny. Co nas czeka? Praca nad tworzeniem treści na tyle interesującej i bogatej, że użytkownik mimo wszystko poświęci czas na odwiedzenie strony.

Innym sposobem na poradzenie sobie z coraz niższym CTRem jest inwestycja w reklamy Google Ads. Reklamy zajmują coraz większą powierzchnię w wynikach wyszukiwania, więc jest szansa, że jeśli nie z wyników organicznych, to pozyskamy odwiedziny na stronę przynajmniej z wyników płatnych.

 

2. Optymalizacja strony na urządzenia mobilne

Chociaż tempo wzrostu odwiedzin z urządzeń mobilnych trochę zwolniło, trend nadal jest rosnący. Oznacza to, że optymalizacja strony na smartfony nie straci na znaczeniu. Nie tylko ze względu na pozycjonowanie, ale przede wszystkim z uwagi na wygodę użytkowników. Jeśli są gotowi robić zakupy online na smartfonie, warto im to ułatwić, a sobie zapewnić konwersje. Algorytm mobile first indexing nie zatrząsł wynikami wyszukiwania, jak się obawiano, ale jest kolejnym powodem do tego, aby zatroszczyć się o wersję mobilną strony.

 

3. Strony, które spełniają intencje użytkowników

Od kilku lat w wielu obszarach zwraca się uwagę na potrzeby użytkownika. Stawiamy go w centrum, także w przypadku pozycjonowania. Ale jak konkretnie przekłada się to na działania?

Przede wszystkim intencje użytkownika uwzględniamy w działaniach content marketingowych. Przy tworzeniu treści dopasowanej do jego potrzeb, wiedzy, zainteresowań itp. Przede wszystkim jednak z punktu widzenia klientów agencji SEO, istotne są intencje związane z zakupem.

Tutaj z pomocą przychodzi znajomość świadomości klienta na poszczególnych poziomach lejka sprzedażowego. Czy lepiej tworzyć treści ogólne, dla klientów, którzy znajdują się na górze lejka i mają niską świadomość oferty? Czy może skupić się na mniejszej grupie użytkowników na dole lejka, którzy wyszukują produkty i usługi z pełną determinacją do zakupu? Pewnie decydujący będzie tu budżet, ale optymalnie byłoby zainteresować się użytkownikami na każdym poziomie lejka sprzedażowego. Najbliżej zakupu jest oczywiście użytkownik, który w Google wpisuje frazy z nazwami firm, marek, konkretnym modeli, lokalizacji itd.

Z tekstami wiąże się też dobór fraz. Dorównać konkurencji w tym względzie, to za mało, aby treści mogły być dobrze wypozycjonowane. Trzeba dać więcej niż inni. Dlatego tak istotna jest analiza fraz u konkurencji. Ciekawym rozwiązaniem jest polskie narzędzie Surfer SEO, które pozwala w prosty sposób przeanalizować, jakie frazy w obrębie wybranego tematu zastosowała konkurencja i jakie frazy dominują w naszych tekstach.

Poza tym, warto zadać sobie pytanie, dlaczego akurat nasza strona powinna znaleźć się w top 10 i w czym jest lepsza od konkurencji. Wtedy łatwiej będzie sobie uświadomić, że pozycjonowanie to też dostarczanie jakości i merytoryki, a nie wyłącznie techniczna optymalizacja.

Warto zainteresować się dokumentem, który stanowi wytyczne dla pracowników Google, jak oceniać strony internetowe. Dokument jasno przedstawia, co oznacza termin wartościowe treści. Znalazł się w nim między innymi akronim EAT, który oznacza expertise, authority, and trustworthiness (ekspertyza, autorytet, godny zaufania). Chociaż działania ręczne pracowników odbywają się stosunkowo na niewielką skalę, mają na celu nauczyć robota takiego samego podejścia do stron internetowych. Można się spodziewać, że prędzej czy później i w polskim Google stracą na znaczeniu strony z bezwartościową i ubogą treścią.

 

4. Linkowanie nie traci na znaczeniu

Content is king, ale linki też są ważne. Warto zauważyć, że tworzenie treści i linkowanie są działaniami, które się uzupełniają. Strategia SEO na miarę 2019 roku powinna więc obejmować obok wielu innych działań właśnie te dwa. W zależności od konkretnego klienta różni się tylko nakład prac na poszczególne działania.

Warto zainteresować się badaniem przeprowadzonym przez Ahrefs, które obrazuje sytuację stron bez linków przychodzących. Mówiąc wprost takie strony nie mają szans na odwiedziny z Google i to właśnie w braku linków Ahrefs doszukuje się przyczyny tego, że aż 95% z przebadanych stron nie ma ruchu z wyszukiwarki. Pisaliśmy o tym w artykule na naszym blogu LINK

Linkowanie jest coraz trudniejsze. Wszystko, dlatego że musi spełniać tak wiele wymagań jednocześnie. Linki muszą być pozyskiwanie z dobrych źródeł, w optymalnej liczbie i z optymalną częstotliwością.

 

Chcesz znać przewidywania praktyków z całej Polski? Zobacz trendy SEO wg praktyków

 

SEO w 2019 w Polsce

Zmiany, które dzieją się w Google nie dotyczą od razu całego świata, dlatego polscy użytkownicy mogą nieco się niecierpliwić. Warto podkreślić, że obecna sytuacja w Google - wpływ zmian w algorytmie, ręczne sprawdzanie stron i restrykcyjne podejście do linków, dotrze do nas, ale z opóźnieniem. Piszemy o tym, aby każdy mógł się już teraz przygotować.

Powyższe przewidywania nie powinny nikogo zaskoczyć. Wyznajemy zasadę, aby realizować sprawdzone, skuteczne działania i nie szukać co roku nowości. Szczególnie, że tych zaskakujących nowości w pozycjonowaniu jest coraz mniej. Przewidujemy więc, że najlepsze efekty przyniesie konsekwentna realizacja działań, które składają się na pozycjonowanie: budowanie wysokiej jakości profilu linków przychodzących, tworzenie wartościowych treści oraz optymalizacja techniczna strony.

 

Sprawdź, jak skutecznie optymalizujemy sklepy i strony internetowe Zobacz ofertę

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Artur Wojczal
Artur Wojczal

Artur Wojczal to założyciel i prezes agencji widoczni - jednej z największych agencji marketingu internetowego w Polsce. Strateg, menadżer i praktyk marketingu internetowego z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Trendy SEO. Jak zmieni się pozycjonowanie strony w 2019?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 89 głosów

UDOSTĘPNIJ