Jak długo czekać na efekty pozycjonowania
Tanie i skuteczne pozycjonowanie . Nasze Kampanie Finansują się Same. Sprawdź!
SEO

Kiedy efekty pozycjonowania? Przeanalizowaliśmy dziesiątki stron!

Jak szybko zobaczysz efekty pozycjonowania swojej strony? Przeanalizowaliśmy kilkadziesiąt stron naszych klientów, żeby sprawdzić ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego lub strony. Wyłoniliśmy 3 najczęściej występujące warianty stron - od małego sklepu po stronę lokalną. Na podstawie naszych doświadczeń oceniliśmy, jak szybko poszczególne typy stron będą widoczne w top 10 Google.

Zobacz, nasze wnioski i sprawdź, któremu typowi strony odpowiada Twoja witryna!

Wyślij zapytanie o cenę

Warunki

Czynniki wpływające na czas pozycjonowania strony

Jednym z aspektów, które bierzemy pod uwagę, oceniając czas potrzebny na wypozycjonowanie strony, jest jej stan wyjściowy i to, czy kiedykolwiek była wcześniej pozycjonowana.

Przychodzą do nas różni klienci. Do niedawna dla większości byliśmy pierwszą agencją. Dziś wielu klientów ma za sobą lepsze lub gorsze doświadczenia z agencjami pozycjonującymi. Zwracają się do nas często właściciele stron, które były w jakimś stopniu optymalizowane lub pozycjonowane.

Inną kwestią jest sama atrakcyjność strony. To znaczy w przypadku sklepów - szeroki wybór produktów. W przypadku stron firmowych - wyczerpujące informacje na tematy związane z ofertą.

Przeanalizujmy dokładnie czynniki, jakie wpływają naszym zdaniem na to, ile czasu trwa pozycjonowanie strony. Poniżej znajdziesz dokładny opis takich czynników jak:

 • wielkość strony
 • konkurencyjność strony
 • historia domeny
 • optymalizacja on-site
 • jakość i ilość treści
 • optymalizacja off-site
 • współpraca na linii agencja-klient

 

01

Wielkość strony a czas pozycjonowania

Zupełnie inaczej wygląda nakład czasu i pracy w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych niż w przypadku stron firmowych z ofertą z uwagi na ich wielkość i ilość treści. W skrócie rolę odgrywa to, jak bardzo rozbudowana jest strona pod względem liczby podstron i bogactwa treści.

Sklep może mieć nawet tysiące podstron w zależności od liczby produktów. Strona firmowa, w szczególności o zasięgu lokalnym może składać się z zaledwie kilku podstron i wciąż spełniać swoją rolę.

 

budowa

Dlaczego wielkość strony ma znaczenie?

Google faworyzuje rozbudowane witryny z różnorodną treścią, bo one z większym prawdopodobieństwem spełnią potrzeby użytkownika.

Gdy wybierasz plecak, wolisz odwiedzić sklep z setką różnych plecaków, czy taki, w którym możesz wybierać raptem między plecakiem czarnym i niebieskim? Google podąża za naszymi preferencjami, dlatego nie wyświetla na pierwszej stronie witryn, które mogą być mało atrakcyjne w porównaniu z większą konkurencją.

 

02

Konkurencyjność strony w procesie pozycjonowania

W tym obszarze poruszamy takie kwestie jak:

 • Czy chcesz się pozycjonować na konkurencyjne frazy?
 • Czy Twoja konkurencja korzysta z pozycjonowania?
 • Z kim konkurujesz do top 10 Google?

Rozwinięcie tych punktów znajdziesz w poniższym zestawieniu:

a) Czy chcesz się pozycjonować na konkurencyjne frazy?

Jeśli dążysz do tego, aby Twoja strona była widoczna dla jak największej liczby użytkowników, na wysoko konkurencyjne frazy, musisz liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na pierwsze efekty. Z drugiej strony, jeśli prowadzisz niszowy biznes, chcesz wyszukiwać się na precyzyjne i nietypowe frazy, na które nie ma dużej konkurencji, możesz zobaczyć pierwsze efekty nawet w kilka miesięcy. 

b) Czy Twoja konkurencja korzysta z pozycjonowania?

Jeśli decydujesz się na minimalny zakres działań SEO, a Twoja konkurencja inwestuje co miesiąc po kilkanaście tysięcy złotych w marketing internetowy - masz nikłe szanse, aby ją wyprzedzić. Jeszcze gorzej jednak jest zupełnie zrezygnować z działań marketingowych. Wtedy już na pewno nie masz szans, aby prześcignąć intensywnie działającą konkurencję.

c) Z kim konkurujesz?

Wreszcie ważne jest także, jak wysoko mierzysz. Łatwiej jest dotrzeć do top 10 na frazy, na które wyświetlają się najmniejsze lokalne firmy niż na frazy ogólne oblegane przez korporacje. Jeśli dopiero zaczynasz, ściganie się z największymi może zająć dużo czasu i nie zawsze przynosić oczekiwany skutek.

03

Historia domeny

W tym obszarze rozważamy przede wszystkim - co było na domenie, jakie działania były prowadzone i czy w wyniku działań strona nie została ukarana:

Historia

a) Jak długo strona jest w Google?

Pierwszy aspekt to odpowiedź na pytanie, jak długo strona jest już widoczna w Google (w ogóle, niekoniecznie na pierwszych stronach). Im dłużej strona istnieje, tym większą wiarygodność zyskuje w oczach Google. Tym samym czeka ją krótsza droga do top 10. W końcu swoje już odczekała.

Strona, która powstała wczoraj jest dla Google jak biała kartka. Nic o niej nie wiadomo, nie ma pewności, co do zamiarów jej twórców, ani tego, jaką wartość wnosi dla użytkownika. Słowem Google nie ma argumentów, dla których warto byłoby w top 10 pokazywać niedawno powstałą stronę.

b) Co wcześniej było na domenie?

Aspekt historii domeny to także ewentualna historia sprzed przejęcia domeny.

Czasami na sprzedaż pojawiają się wyjątkowo atrakcyjne domeny. Wydawałoby się, że ktoś powinien był już dawno je kupić. Przeoczenie? Niekoniecznie. Jeśli strona została ukarana filtrem przez Google, czasami jedynym ratunkiem jest zmiana domeny. Taka negatywna historia przechodzi na kolejnego właściciela domeny.

Uważnie wybieraj więc domenę, bo chociaż dopiero zaczynasz, dźwigasz na barkach “przewinienia” poprzednich właścicieli domeny.

c) Czy domena ma filtr?

A może sam nieopatrznie przyczyniłeś się do ukarania Twojej strony przez Google? Zdarza się, że właściciele stron nawet nie zdają sobie sprawy, z tego, że ich strona została ukarana przez Google. Najczęściej to wina niskiej jakości usług pozycjonujących. Pozycjonowanie strony, która jest obciążona filtrem potrwa dłużej, bo najpierw tego filtra trzeba się pozbyć.

04

Optymalizacja on-site

Tak jak wspominaliśmy na początku tego artykułu - coraz mniej stron zaczyna z nami współpracę od zera. Często przychodzą do nas firmy, które już znają usługę pozycjonowania, a ich strona przeszła optymalizację. Naszym zadaniem jest kontynuować czyjąś pracę, ale często także...naprawiać to, co zostało zrobione niezgodnie z dobrymi praktykami.

on-site

Technologia strony i oczekiwanie na efekty SEO

Żeby ocenić czas potrzebny na pozycjonowanie strony, musielibyśmy przeanalizować jakość przeprowadzonej optymalizacji on-site.

Pod pojęciem optymalizacji on-site rozumiemy m.in. SEO techniczne. Sprawdzamy więc m.in.:

 • czy nie ma problemów z indeksacją strony w Google,
 • czy h1, URL i metadane zostały prawidłowo zoptymalizowane,
 • jak wygląda struktura linkowania wewnętrznego itp.

Poza tym bierzemy pod uwagę, w jakiej technologii zbudowana jest strona. Na przykład strony typu one-page lub strony, w których zmienia się treść, a nie zmienia się URL nie są przyjaznymi dla SEO rozwiązaniami i praca jest trudniejsza.

Optymalizacja strony zakłada współpracę na linii agencja-klient.

Często wiele zaleceń optymalizacyjnych realizuje sam klient. Możemy przygotować najlepsze na świecie zalecenia, ale nie przyniosą efektów, jeśli zamiast na stronę, trafią do szuflady. Wbrew pozorom nawet najmniejsze techniczne zmiany na stronie są bardzo ważne w procesie pozycjonowania.

 

05

5. Jakość i ilość treści

Treści to kategoria, która mogłaby trafić do punktu on-site SEO lub nawet do punktu wielkość strony. Ale treści pełnią tak złożoną rolę w procesie pozycjonowania, że postanowiliśmy podkreślić ich rolę w osobnym punkcie. Teksty na stronie internetowej i w sklepie internetowym to jedno z najważniejszych narzędzi komunikacji z klientem. Tak uważa także Google. Dlatego faworyzuje strony z bogatą, unikalną i wartościową dla użytkownika treścią. Z założenia treść pozwala stronie odpowiadać na potrzeby użytkowników. W zależności od intencji użytkownika, strona może być pomocnym poradnikiem lub przejrzystym katalogiem produktów.

content

Jak oceniamy jakość treści pod pozycjonowanie?

 

a) Czy Twoja treść jest wartościowa dla użytkowników?

Dobrze rozbudowana strona odpowiada na potrzeby użytkowników na każdym etapie procesu decyzyjnego. Tymczasem wiele stron ogranicza swoje treści do opisu firmy lub dodania skopiowanych od producenta opisów produktów.

Strona z ubogą treścią będzie wymagała także prac w tym obszarze. Przy czym nie mogą to być treści niskiej jakości, które tylko zapełnią stronę. Teksty faktycznie muszą być przydatne dla użytkownika, a to wymaga czasu i pracy.

 

b) Optymalizacja treści pod SEO

Dodatkowo istotne jest, czy treści, które już są dostępne na stronie:

 • posiadają frazy i czy te frazy są optymalnie dobrane do poszczególnych tekstów
 • są sformatowane w przejrzysty sposób
 • są unikalne i nie ma ich na żadnej innej stronie zewnętrznej lub na kilku podstronach witryny jednocześnie
 • nie są ukryte - grozi to karą Google

 

06

Optymalizacja off-site

Pozyskiwanie linków dla strony to jedno z ważniejszych działań w procesie pozycjonowania. Jednak muszą zostać spełnione dwa warunki, aby linkowanie faktycznie miało sens: linki muszą pochodzić z wartościowych stron (nie spamerskich), a przyrost liczby linków przychodzących powinien przebiegać stopniowo.

Tymczasem strony, które korzystały już z link buildingu mogą:

 • posiadać dużo linków ze spamerskich stron i tym samym być narażone na filtr od Google
 • posiadać dużą liczbę linków pozyskanych w bardzo krótkim czasie - także ryzyko filtra
 • posiadać tylko kilka linków - mimo wszystko z czasem linków powinno być coraz więcej

Przy tym są także strony, które nie mają ani jednego linka przychodzącego. Budowa wysokiej jakości profilu linków przychodzących wymaga czasu. Ale też przynosi bardzo dobre efekty.

07

Współpraca na linii agencja - klient

To nie jest czynnik rankingowy, ani cecha strony internetowej, jednak warto podkreślić, jak dużą rolę odgrywa w procesie pozycjonowania...klient. Aby praca pozycjonerów i copywriterów przyniosła efekty, potrzebna jest akceptacja zmian na stronie.

Czas pozycjonowania

Najczęstsze czynniki opóźniające pozycjonowanie strony

Zdarza się, że klient agencji:

 • nie chce nic zmieniać na stronie, bo obawia się, że straci ona swój urok lub przejrzystość
 • nie ma czasu akceptować sugerowanych zmian, a jednocześnie nie wyraża zgody na wprowadzanie ich bez akceptacji
 • nie zgadza się na dodanie fraz do tekstów na stronie
 • nie uwzględnia sugestii odnośnie prezentacji produktów, wyglądu strony, formy kontaktu dla klientów
 • nie wprowadza zaleceń technicznych na stronie
 • podejmuje działania, które szkodzą stronie, np. dodaje skopiowane teksty na stronę
 • nie informuje agencję SEO o planach przeniesienia strony na inną domenę, zmianie budowy strony, szaty graficznej, zmianie adresów URL - prowadząc do utraty wypracowanych już efektów pozycjonowania

Warto mieć świadomość, że pozycjonowanie w niewielkim stopniu angażuje klienta. Potrzebna jest co najmniej akceptacja działań. Bez tego trudno mówić o skutecznym pozycjonowaniu strony.

Jak szybko moja strona trafi do top 10?

Posłużymy się przykładami, które pozwolą oszacować czas pozycjonowania. Wybraliśmy 3 przykłady stron, z którymi mamy często do czynienia. Każda ze stron zostanie przez nas opisana w kontekście powyższych wskaźników i tym samym dopasujemy przedział czasowy, jaki prawdopodobnie będzie potrzebny, aby zobaczyć pierwsze efekty.

 • Mały sklep internetowy
 • Duży sklep internetowy
 • Mała strona o zasięgu lokalnym
01

Jak długo trwa pozycjonowanie małego sklepu internetowego?

Mały sklep internetowy przy założeniu, że chce się pozycjonować w konkurencyjnej branży na konkurencyjne frazy, ma mało treści, która nie jest zoptymalizowana pod SEO. Sklep ma krótką historię w Google, nie miał prowadzonych działań optymalizacji on-site i off-site.

Pierwsze efekty: 2-8 miesięcy - wzrost widoczności strony w Google i zauważalny wzrost ruchu na stronie
Kolejny wzrost: 10-14 miesięcy - wzrost ruchu i sprzedaży z Google

Pierwsze efekty wynikają z wprowadzenia najważniejszych zmian optymalizacyjnych. Drugi istotny wzrost zwykle wiąże się z długoterminową pracą nad treściami, budową profilu linków, ale także stałym uatrakcyjnianiem i poszerzaniem oferty.

02

Ile trzeba czekać na wypozycjonowanie dużego sklepu internetowego?

Duży sklep internetowy - zwykle chce się pozycjonować na wysoko konkurencyjne frazy. Ponieważ jest dużym sklepem, ma też dużo treści, ale niekoniecznie jest ona dobrze zoptymalizowana. Często nie ma też treści na stronach innych niż karty produktowe. Jest krótko w Google. Nie jest dobrze zoptymalizowany ani w kwestii optymalizacji technicznej on-site, ani też budowy profilu linków przychodzących.

Pierwsze efekty: 4-6 miesięcy- wzrost widoczności strony w Google i zauważalny wzrost ruchu na stronie
Kolejny wzrost: 8-12 miesięcy - wzrost ruchu na stronie i sprzedaży z Google

03

Mała lokalna strona internetowa - ile czekać na efekty pozycjonowania?

Mała lokalna strona internetowa - jest konkurencyjna, ale w obszarze niewielkiego lokalnego rynku i chce pozycjonować się na średnio konkurencyjne frazy. Ma mało treści, ale nie ma potrzeby, aby strona zamieniała się w bardzo rozbudowany serwis. Często treści są dobrze zoptymalizowane pod względem zawartości fraz. Strona ma długą historię w Google. Nie była prowadzona optymalizacja on-site, ani też pozyskiwanie linków.

Pierwsze efekty: 2-3 miesiące - wzrost widoczności strony w Google i zauważalny wzrost ruchu na stronie
Kolejny wzrost: 5-6 miesięcy - wzrost ruchu na stronie i sprzedaży z Google

Strony lokalnych firm nie mają potrzeby pozycjonowania się w globalnych wynikach wyszukiwania. Tym samym nie konkurują z firmami z całej Polski, a jedynie z lokalnymi. Dobrze przeprowadzona optymalizacja, a potem praca nad działaniami off-site pozwalają dosyć szybko dotrzeć do top 10 wyników wyszukiwania. To szczególnie ważne w przypadku ofert czasowych, np. sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Kiedy moja strona będzie w top 10?

Powyższe przykłady odpowiadają 3 najczęściej spotykanym przez nas profilom klientów. Nie wyczerpują one oczywiście wszystkich kombinacji. Poniżej zebraliśmy w tabelce warunki, jakie powinna spełniać strona, która ma szanse na szybkie dotarcie do top 10 wraz z nałożeniem ich na profile klientów.

Możesz sam sprawdzić, jakie szanse ma Twoja strona, zestawiając ją z naszym wzorem dobrze zoptymalizowanej i atrakcyjnej dla Google witryny.

Jak długo muszę czekać na efekty SEO? Zobacz przykłady!

Charakterystyka Mały sklep internetowy Duży sklep internetowy Mała strona lokalna
Konkurencyjność Wysoka Wysoka Średnia
Treści Mało Dużo Mało
Historia w Google krótka krótka długa
Optymalizacja treści pod SEO brak brak jest
Optymalizacja off-site brak brak niewielka
Czas oczekiwania na wzrost widoczności 2-8 miesięcy 4-6 miesięcy 2-3 miesiące
Czas oczekiwania na wzrost ruchu i sprzedaży 10-14 miesięcy 8-12 miesięcy 5-6 miesięcy

Podsumowanie

Z którą z powyższych stron najlepiej się identyfikujesz? Jak widzisz, o czasie potrzebnym na wypozycjonowanie strony decyduje nie tylko praca pozycjonera, ale także stan wyjściowy strony oraz wzajemna współpraca w zakresie wprowadzania zalecanych zmian na stronę. Pierwsze efekty widać już po kilku miesiącach. Na tym praca się nie kończy, kolejne miesiące zwykle stoją pod znakiem dalszych wzrostów. Praca nad stroną polega wtedy na utrzymaniu wypracowanych pozycji w obliczu konkurencji oraz opracowywaniu strategii dalszego rozwoju. Tutaj jest także Twoja rola w kwestii poszerzania oferty.

pozycjonowanie stron opinie
Mamy świetną opinię

Ponad 150 pozytywnych opinii w Google - to zobowiązuje!

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na Facebook'u i Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Zdaniem naszych klientów jesteśmy skuteczną i profesjonalną firmą, która zawsze dotrzymuje słowa. A przy tym sympatycznymi ludźmi, z którymi dobrze się współpracuje.

dobre opinie o agencji widoczni na Facebooku
dobre opinie o agencji widoczni w Google
 • dobre opinie o agencji widoczni na Facebooku
 • dobre opinie o agencji widoczni w Google

 Sprawdź opinie o naszej agencji

 

 

KOMPLEKSOWY PROCES POZYCJONOWANIA STRON INTERNETOWYCH W GOOGLE

 

 • Zidentyfikujemy intencje i słowa kluczowe, jakich mogą używać Twoi potencjalni Klienci.

 • Zbadamy i szczególny nacisk położymy na te, które prowadzą do zapytania ofertowego lub zakupu.

 • Przeanalizujemy serwis od strony technicznej, zbadamy jego kod, strukturę, tematykę treści, prędkość działania i inne potencjalne ograniczenia widoczności w wyszukiwarkach.

 • Zbudujemy wartościowy zestaw treści zawierających frazy szczególnie istotne oraz pozyskamy wysokie jakościowo linki prowadzące do Twojej strony.
Współpraca
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Newsletter
Blog
Ostatnio na blogu
Wybrane, sprawdzone przez nas narzędzia do analizy profilu linków. Zobacz przegląd!
więcej
Media społecznościowe jako sposób promocji sklepu internetowego. Dowiedz się więcej!
więcej
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę prowadząc sklep internetowy.
więcej
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Widoczni organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Starym Browarze! Relacja
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Nie uciekaj jeszcze

Zamów koniecznie BEZPŁATNY AUDYT Twojej strony pod kątem pozycjonowania?

 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO