14 sposobów wyszukiwania w Google, których 95% z Was nie zna.

autor: Anna Zalewska

Google wciąż pracuje nad funkcjonalnością i mechanizmem swojej wyszukiwarki. Dzięki temu nawet pierwsza styczność z Google nie powinna nastręczać problemów – Google podpowiada w przypadku literówek, dopasowuje wyniki wyszukiwania względem historii dotychczasowej aktywności w sieci czy też bieżącej lokalizacji. Mimo wszystko, zdarza się, że wyniki wyszukiwania nie są zadowalające. Jak wpłynąć na ich trafność?

 

1. Szukanie tekstów z frazami

Frazy mogą występować w różnych miejscach na stronie internetowej: w tekście, w description, w tytule, w adresie URL. Jeśli szukamy wartościowych tekstów, warto zastosować zawężenie wyszukiwania do frazy w tekście z wykorzystaniem operatora „allintext”, np.: allintext:sposoby na kaszel. Dzięki temu mamy pewność, że fraza występuje w treści strony, a nie tylko w description.

2. Szukanie fraz w adresie url

Możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania tylko do stron, które zawierają określone słowo w adresie url. Można to wykorzystać na przykład do wyszukiwania blogów, stosując operator „allinurl:”.
Załóżmy, że szukamy blogów o biznesie lub dotyczących tego tematu, wystarczy wpisać frazę po operatorze allinurl:blog biznes:

3. Szukanie frazy – zastosowanie cudzysłowu

Wyszukiwanie fraz można usprawnić stosując cudzysłów. Algorytmy wyszukiwarki działają na tyle sprawnie, że w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania frazy. Wpisanie kilku słów traktowane jest jako fraza. A wyniki wyszukiwania pomiędzy tarta owocowa a „tarta owocowa” nie różnią się jakością proponowanych stron. Cudzysłów ogranicza także wyniki wyszukiwania do stron, na których fraza padła w dokładnie takim brzmieniu, jak wpisujemy w wyszukiwarkę. Nie ma mowy o wyszukiwaniu typu „hotel morze klimatyzacja”, raczej trzeba się nastawić wtedy na frazy w pełnym brzmieniu: „hotel nad morzem z klimatyzacją”.

Warto zauważyć także, że w wielu przypadkach rezygnacja z cudzysłowu pozwala wręcz na uzyskanie bardziej trafnych wyników wyszukiwania. Przykład poniżej dla frazy „egzamin na kartę rowerową”:

4. Szukanie bez frazy

Korzystanie z niektórych fraz bywa uciążliwe, jeśli mają jednocześnie kilka różnych znaczeń. Wtedy z pomocą przychodzi nam wykluczanie fraz. Google w wynikach wyszukiwania nie pokaże stron z wykluczoną frazą, gdy przez niechcianym słowem dodamy bez spacji znak minus „-”.

Na przykład chcę kupić bramę w Poznaniu. Trudność polega na tym, że w Poznaniu funkcjonuje muzeum o nazwie Brama Poznania. Wyniki wyszukiwania podpowiadają więc albo oficjalną stronę muzeum, albo inne strony promujące muzeum. Wystarczy w takim wypadku wpisać frazę w wyszukiwarkę jako brama Poznań -muzeum, a w top 10 otrzymamy tylko producentów bram z Poznania.

5. Albo – gdy nie masz pewności

„Lubin czy Lublin?” - też masz wątpliwość? Spróbuj wyszukiwania z operatorem OR. Wpisany pomiędzy słowa, co do których nie masz pewności pozwoli na wyszukanie różnych opcji. Na przykład wiem, że w którymś z tych miast jeździ trolejbus – wpisuję więc trolejbus lubin OR lublin. Wyniki wyszukiwania wskazują jednoznacznie na Lublin. Warto jednak dodać, że i bez znajomości operatora świetnie sobie poradzimy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy trolejbus lubin otrzymujemy pytanie: „czy chodziło ci o: trolejbus lublin”.

6. Szukanie osób w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz zawęzić wyniki wyszukiwania przede wszystkim do mediów społecznościowych, zastosuj przed frazą znak @, np. @madonna pozwala szybko odnaleźć profil artystki na Instagramie. Bez @ wyniki wyszukiwania obfitują także w strony o innej tematyce – niezwiązane z piosenkarką.

7. Szukanie w witrynie

Wyszukiwanie można ograniczyć do konkretnej witryny. To pomocne przy rozbudowanych stronach z dużą ilością treści lub przy takich, które nie wyróżniają się intuicyjnym menu i nawigacją. Aby ograniczyć wyszukiwanie frazy do konkretnej strony, wystarczy przed frazą dodać adres strony poprzedzony odpowiednim operatorem: site:www.strona.com, np.

site:widoczni.com/blog Adwords pozwala szybko odnaleźć artykuły na blogu dotyczące Adwords

Pomagamy budować biznes dzięki pozycjonowaniu w Google

8. Szukanie podobnych stron

Czasami chcemy znaleźć podobne strony do tej, którą już dobrze znamy. Wtedy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę adres znanej nam witryny poprzedzony operatorem „related”, np.: related:google.com

9. Strony z określonej domeny

Wyszukiwanie stron o określonej domenie możliwe jest poprzez zastosowanie operatora site:

site:.gov

10. Szukanie z synonimem

Wyszukiwanie fraz z synonimami można przeprowadzić wykorzystując operator ~, np.:

widoczni ~marketing internetowy

 

11. Szukanie fraz niekompletnych z użyciem *

Pozwala odnaleźć cytaty piosenek, sentencje, wyrażenia, nazwy własne, nawet jeśli nie pamiętamy ich oryginalnego brzmienia. Podając frazę zastępujemy słowa, których nie pamiętamy znakiem *. Warto przy tym zachować frazę dodatkowo w cudzysłowie, np.:

12. Wyszukiwanie #hashtagów

Google posiada funkcję wyszukiwania za pomocą #hashtagów, jednocześnie we wszystkich mediach społecznościowych i w innych portalach stosujących hashtagi.

 

13. Szukanie w zakresie dat

Google umożliwia wyszukiwanie w zakresie dat. Wystarczy pomiędzy datami postawić 3 kropki, np.: bitwa 1500...1600

14. Wyszukiwanie określonego typu plików

Publikowane w sieci pliki łatwo odnaleźć za pomocą operatora "filetype", po którym należy podać typ pliku. Na przykład poszukiwanie w Google kodeksu ruchu drogowego w formacie pdf można przeprowadzić, wpisując: filetype:pdf kodeks ruchu drogowego.

To najczęściej stosowane przez nas sposoby na zawężenie wyników wyszukiwania. Google proponuje także szereg innych ułatwień, które możecie znaleźć na oficjalnej stronie Google: https://support.google.com/websearch/answer/2466433?hl=pl

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wycenę na pozycjonowanie!

 

Wyślij zapytanie
Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna-z-m.jpg
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po książki kucharskie o wegańskiej kuchni. Dzień zaczyna od lektury dobrych biznesowych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
blogi prawnicze widoczni
17-11-2017
O prawie wcale nie trzeba pisać zagmatwanie i niezrozumiale. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 15 ...
Zobacz więcej
mala firmamarketing internetowy
21-09-2017
Nowy rok to także nowe wyzwania. Czy prowadząc firmę jesteś na nie gotowy? Jakie rozwiązania warto w...
Zobacz więcej
2289
22-12-2017
Eksperci podsumowują, co wydarzyło się w 2017 roku i dzielą się najciekawszymi przewidywaniami na 20...
Zobacz więcej
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Oko w oko z marketingiem internetowym - szkolenie dla klientów

Masz pytania?

Zadzwoń do Nas

61 224 83 26