Jak kształtować autorytet i wizerunek marki w pozycjonowaniu?

Jak ksztaltowac autorytet i wizerunek marki w pozycjonowaniu 1

Na efekty SEO wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest reputacja marki w internecie i wzmianki o niej na innych stronach. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie elementy wizerunku marki Google bierze pod uwagę w procesie tworzenia rankingu organicznych wyników wyszukiwania. Sprawdzimy także, jak kształtować wizerunek marki i reputację, by poprawić wyniki pozycjonowania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dlaczego warto monitorować wizerunek marki w internecie i wzmianki o marce?

Wizerunek marki obejmuje nastawienie (myśli, odczucia, przekonania) odbiorców w stosunku do Twojej firmy, produktów lub usług. Odczucia klientów mogą mieć wpływ na ich zachowania, a te z kolei wpływają na pozycjonowanie, podobnie jak wzmianki o marce.

Wzmianki to przywołania nazwy Twojej firmy, produktu lub usługi przez inną firmę (np. w poście na blogu, raporcie, wpisie na Facebooku, Instagramie, Twitterze, Linkedin), które nie zawierają linków do Twojej strony. Mimo to Google traktuje wzmianki jako domniemane linki, co sprawia, że mogą one mieć wpływ na SEO (źródło: https://twitter.com/cyrusshepard/status/448713179430797312). Dlaczego powinieneś regularnie monitorować wizerunek marki w internecie oraz dbać o wzmianki o marce? Ponieważ:

 • wzmianki o marce są sygnałem dla Google, że Twoja marka jest godna zaufania,
 • wzmianki o marce potwierdzają, że działasz legalnie i jesteś ekspertem w swojej branży,
 • wzmianki o marce pozwalają zwiększyć świadomość Twojej marki oraz ruch w Twojej witrynie (poprzez większą liczbę odwiedzin z linków oraz wyszukiwarki (np. z haseł brandowych wpisanych w Google),
 • jeśli znajdziesz w internecie wzmianki o marce pozbawione linków do Twojej witryny, możesz skontaktować się z właścicielem strony i postarać się o dodanie linku,
 • jeśli dbasz o wizerunek, możesz na bieżąco reagować na kryzysy i odpowiadać na negatywne wzmianki oraz opinie.

 

Jak wizerunek marki wpływa na SEO?

Na wizerunek marki składają się elementy, które mają wpływ na pozycjonowanie. Wśród nich znajdują się:

 • linki zewnętrzne prowadzące do Twojej witryny, które są jednym z głównych czynników w pozycjonowaniu,
 • ruch w witrynie, który sugeruje robotom Google, czy strona jest odwiedzana przez użytkowników (większy ruch może poprawiać pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania),
 • wzmianki, które mimo braku linków mogą wpływać na ruch, a także na efekty SEO,
 • liczba wyszukiwań frazy brandowej, która sugeruje robotom Google, że dany produkt, firma lub usługa jest popularna wśród użytkowników.

Powyższe elementy mogą zwiększać świadomość firmy i ruch na stronie, co może także przyczynić się do lepszej oceny strony w oczach robotów Google.

Myślisz o promocji swojej strony w internecie?

 

Reputacja i wzmianki o marce a SEO

Im więcej wzmianek o Twojej marce w internecie, tym większa szansa, że użytkownicy odwiedzą Twoją stronę, poznają Twoją firmę i będą świadomi jej istnienia. Im większa świadomość marki, tym większe wskaźniki lojalności - klienci mogą częściej wracać do znanej marki, mającej ugruntowaną pozycję na rynku. Wszystko dlatego, że ufają firmom, o których wcześniej słyszeli lub z którymi mają pozytywne doświadczenia. Ta lojalność i świadomość marki mogą być sygnałem rankingowym w SEO, podobnie jak reputacja.

Reputacja dotyczy jednak nie liczby osób, które słyszały o Twojej firmie, produkcie lub usłudze, ale tego, co o nich słyszały. Jeśli wrażenia użytkowników są dobre, opinie pozytywne, być może będziesz w stanie pozyskać większy ruch i więcej klientów, a to kolejne informacje dla robotów potwierdzające Twoją pozycję.

 

Jak Google ocenia reputację marki?

Każda firma może ocenić siebie w samych superlatywach. By zapobiec nieścisłościom, roboty Google do oceny reputacji wykorzystują obiektywne, zewnętrzne czynniki, takie jak:

 • nagrody,
 • bibliografie dostępne w zewnętrznych serwisach, wykorzystujące Twoją stronę jako źródło,
 • strony ekspertów w danej branży,
 • informacje w Wikipedii,
 • opinie w Google Moja Firma oraz na zewnętrznych portalach z opiniami.

Jeśli powyższe zasoby nie dają Google wystarczających informacji o reputacji marki, do oceny wykorzystuje się dodatkowo komentarze blogerów, YouTuberów. Warto zatem zainwestować we współpracę z rzetelnymi influencerami o dużych zasięgach.

 

Liczba wyszukiwań a efekty SEO

Liczba wyszukiwań świadczy o świadomości marki w internecie - im więcej osób wpisuje frazę brandową w Google, tym większa świadomość. Większa liczba wyszukiwań powoduje także wzrost ruchu organicznego, a oba te elementy mogą pozytywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania. Co możesz zrobić, by zwiększyć liczbę wyszukiwań? Postaw na działania promocyjne w różnych kanałach (media społecznościowe, reklama Google Ads, a nawet reklama offline).

Rozreklamuj swój biznes online

 

Ruch jako czynnik rankingowy w pozycjonowaniu

Duży ruch jest wyznacznikiem wizerunku i autorytetu marki, ale także czynnikiem rankingowym w SEO. Warto zatem zainwestować w pozycjonowanie wizerunkowe, a także promować swoją firmę, produkt lub usługę również poza swoją stroną (w Social Media itp.). W ten sposób zwiększysz ruch i możesz poprawiać efekty pozycjonowania.

 

Reputacja firm z branży Your Money Your Life

Google chce dostarczać swoim klientom sprawdzone informacje. Dlatego też w 2020 roku wdrożyło aktualizację, która objęła branżę Your Money, Your Life dotyczącą szczególnie istotnych aspektów życia codziennego, takich jak zdrowie czy finanse. Eksperci Google postanowili wzmocnić wpływ aktualizacji na pozycje w wyszukiwarce, by ograniczyć dezinformację w dobie pandemii COVID-19. Wiele stron, które nie podawały źródeł informacji, straciło swoje pozycje. Jeśli prowadzisz działalność z zakresu finansów czy zdrowia, powinieneś uzupełniać treści o bibliografię i przypisy. To sygnał dla robotów Google, że treści są rzetelne i zawierają naukowe informacje.

 

Jak negatywne wzmianki wpływają na pozycjonowanie marki?

Google ocenia nie tylko pozytywne wzmianki i informacje o Twojej firmie, ale także te negatywne i bierze je pod uwagę podczas określania Twojej pozycji w wyszukiwarce. Nie robią tego jednak roboty Google, ponieważ nie są w stanie odróżnić negatywnej wzmianki od pozytywnej. Nad jakością wyników wyszukiwania czuwa specjalny zespół przeciwdziałający spamowi i to jego członkowie weryfikują wzmianki i wysyłają opinie na ich temat. W ten sposób negatywne wzmianki o Twojej stronie mogą obniżyć pozycjonowanie w wyszukiwarce Google.

 

Jak kształtować wizerunek marki i wspierać pozycjonowanie?

Co możesz zrobić, by budować wizerunek marki i jednocześnie wpływać pozytywnie na pozycjonowanie?

Twój sklep nie generuje ruchu?

 

1. Działaj kompleksowo - połącz marketing online i offline

Jednym ze skutecznych działań PR, które mogą zwiększyć świadomość Twojej marki i wpłynąć na SEO, jest reklama zarówno online, jak i offline. Wiele marek zdecydowało się na taki krok, a reklama w mediach tradycyjnych (telewizja, radio, banery reklamowe) spowodowała wzrost wyszukiwań brandowych, a także wzrost ruchu na stronie, co może mieć odzwierciedlenie w lepszych efektach pozycjonowania witryny nie tylko na hasła powiązane z nazwą marki.

 

2. Dziel się wiedzą i twórz przydatne treści

By zbudować wizerunek i świadomość marki, powinieneś dzielić się wiedzą z użytkownikami, np. poprzez tworzenie bloga branżowego, organizowanie webinarów i szkoleń. Twórz raporty, zestawienia, interesujące artykuły pełne merytorycznej wiedzy. Dzięki nim zbudujesz wizerunek eksperta w branży, zwiększysz możliwości pozyskiwania linków zewnętrznych, a także wzbogacisz swoją witrynę o treści atrakcyjne dla robotów Google i użytkowników. Udostępniaj posty w mediach społecznościowych, dodawaj infografiki i video. Nie zawsze musisz tworzyć zupełnie nowy content - możesz zdecydować się także na rozbudowę i recykling treści.

Przykłady recyklingu treści, dzięki któremu wykorzystasz istniejącą treść do przekształcenia jej w inny format

 

3. Odpowiadaj na opinie o Twojej marce

Kształtowanie wizerunku w internecie obejmuje także kontakt z użytkownikami. Dzięki temu pokazujesz klientom (i potencjalnym klientom), że są dla Ciebie ważni. Warto zachęcać klientów do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami z Twoją firmą, ale także odpowiadać na negatywne komentarze. Bądź wyważony i spokojny, nie daj się ponieść emocjom. Jeśli faktycznie popełniłeś błąd - przynaj się do niego i postaraj naprawić. Zwróć pieniądze i zaproponuj klientowi rekompensatę. Jeśli masz stacjonarną siedzibę, załóż wizytówkę Google Moja Firma - dzięki niej będziesz mógł pozyskać opinie i budować wizerunek w internecie, także na rynku lokalnym. Warto pozyskiwać opinie, ponieważ stanowią one czynnik rankingowy w lokalnym SEO.

Wizytówka Google Moja Firma agencji widoczni

 

Opinie klientów w sekcji opinii w wizytówce Google agencji widoczni

 

4. Umieść w kodzie strony dane strukturalne dotyczące Twojej firmy

Na postrzeganie Twojej firmy przez użytkowników może wpłynąć wygląd wyników wyszukiwania. Warto o niego zadbać i dodać do kodu strony dane strukturalne. Pozwalają one robotom Google wyświetlić dodatkowe informacje o Twojej witrynie w wynikach wyszukiwania, takie jak:

 • adres,
 • dane kontaktowe,
 • linki do podstron,
 • sekcja FAQ.

W ten sposób Twoja strona wyróżnia się w Google. Może to przynieść większą świadomość marki, więcej kliknięć i większy ruch, który wpływa na efekty SEO. Dowiedz się więcej o danych strukturalnych w kontekście pozycjonowania.

Wykres przedstawiający zależność pomiędzy obecnością danych strukturalnych a liczbą kliknięć w link

 

Przykład wyniku wyszukiwania z danymi strukturalnymi

 

5. Współpracuj z ekspertami w zakresie treści

Skutecznym elementem działań PR w SEO jest także współpraca z ekspertami w procesie tworzenia treści. Publikuj raporty, w których wyróżnisz ekspertów z branży, przeprowadzają wywiady, twórz relacje z konferencji. Być może ekspert będzie skłonny podzielić się Twoim materiałem ze swoimi oberwującymi w mediach społecznościowych lub udostępnić go w swojej witrynie wraz z linkiem do Twojej strony. W ten sposób nie tylko rozbudujesz profil linkowy strony, ale także dotrzesz do nowych odbiorców, co może zwiększać świadomość marki i wpłynąć na wizerunek oraz pozycjonowanie.

Nie wiesz, ile trwa pozycjonowanie?

 

6. Podejmij współpracę z rzetelnymi influencerami

Współpraca z influencerem może poprawić Twój autorytet w internecie pod warunkiem, że dobrze ją zaplanujesz. O czym powinieneś pamiętać?

 • Szukaj influencerów, który mają nie tylko duże zasięgi, ale także zaangażowaną społeczność i słyną z merytorycznych treści.
 • Wybierz do współpracy osobę, która naprawdę korzysta z Twoich produktów lub może z nich korzystać, ponieważ będą one dla niej przydatne.
 • Zadbaj, by influencer oznaczał posty i treści powstałe we współpracy - to zadziała na korzyść każdej ze stron, ponieważ buduje autorytet i wiarygodność.

 

7. Bądź aktywny w Social Media

Media społecznościowe to źródło linków, ale i wartościowego ruchu pochodzącego od użytkowników realnie zainteresowanych Twoimi treściami czy usługami. Dlatego warto być aktywnym w Social Media i tam wspierać działania PR-owe. Twórz atrakcyjne posty, dziel się wpisami na blogu, zachęcaj do kometarzy i polubień - im więcej reakcji, tym więcej osób zobaczy post, co może zwiększyć ruch na Twoje stronie. Media społecznościowe mogą być także źródłem backlinków, które stanowią jeden z głównych czynników rankingowych w SEO. Poznaj inne skuteczne sposoby pozyskiwania linków do strony.

Profil agencji widoczni na Facebooku

 

Podsumowanie

Roboty wyszukiwarki doceniają marki o ugruntowanej pozycji. By jednak tę pozycję zdobyć, trzeba najpierw zadbać o zbudowanie pozytywnego wizerunku. Możesz to zrobić poprzez monitorowanie wzmianek, pozyskiwanie linków dzięki atrakcyjnym treściom, a także działania poza stroną - współpracę z influencerami, odpowiadanie na opinie czy aktywność w Social Media. Chociaż nie wszystkie te działania są czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu to jednak pośrednio mogą wpływać na wyniki SEO.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak kształtować autorytet i wizerunek marki w pozycjonowaniu?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ