Dlaczego mojej strony nie ma w Google? O pozycjonowaniu na frazy brandowe

Dlaczego mojej strony nie ma w Google O pozycjonowaniu na frazy brandowe 1

Wpisujesz w Google nazwę swojej marki i jedyne, co znajdujesz, to profile firmy w mediach społecznościowych? A może szukasz usług, które oferujesz, ale w wyszukiwarce widnieją jedynie strony ofertowe konkurencyjnych firm? To znak, że samo stworzenie strony internetowej to za mało. Co możesz zrobić, by pozyskać ruch z wyszukiwarki Google i zyskać nowych odbiorców? Jednym z działań, które warto uwzględnić w strategii SEO, jest pozycjonowanie na frazy brandowe, czyli frazy zawierające nazwę Twojej firmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Wyszukiwania brandowe - co to jest?

Wyszukiwania brandowe to hasła wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce, które zawierają w sobie nazwy konkretnej marki lub firmy, a także produktu. Pochodzą one zazwyczaj od użytkowników, którzy wcześniej zetknęli się z Twoją firmą, np. w mediach społecznościowych. Jeśli aktywnie prowadzisz firmowy profil na Facebooku i masz dużo fanów, być może ci fani będą Cię szukać w wyszukiwarce Google właśnie poprzez wpisanie nazwy firmy. Przykładowe frazy brandowe to:

Obecnie użytkownicy szukają usług w internecie, a wyszukiwarka Google jest jednym z głównych źródeł tych poszukiwań i potencjalnych odwiedzin na Twojej stronie. Możesz mieć zatem pewność, że użytkownicy, szukając Twoich produktów, prędzej czy później wpiszą nazwę Twojej marki lub marki Twojego produktu w okno wyszukiwarki. Warto się na to przygotować, uwzględniając w strategii pozycjonowania frazy brandowe.

 

Pozycjonowanie na frazy brandowe - dlaczego powinno być ważne dla Twojej firmy?

Zastanawiasz się, dlaczego Twojej strony nie ma w Google? Jednym z powodów może być brak działań SEO, m.in. tych ukierunkowanych na własną markę. Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie fraz brandowych? Ponieważ pozwoli Ci to:

 • poprawić widoczność w Google na frazy, które generują wysoki współczynnik CTR (współczynnik klikalności),
 • efektywnie śledzić konkurencję, która być może również prowadzi działania promocyjne na hasła związane z Twoją marką (niekoniecznie w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, być może w reklamach Google Ads),
 • znaleźć ewentualne problemy z reputacją i wizerunkiem Twojej marki w sieci,
 • odkryć luki w swoich treściach.

Pozycjonowanie na frazy brandowe daje również duże szanse na znalezienie się na pierwszej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, która generuje ponad 30% kliknięć (źródło: http://www.pagetrafficbuzz.com/16-seo-stats-shape-2017-strategy/22378/). 

Nie wiesz, czym jest pozycjonowanie?

Jak znaleźć popularne słowa kluczowe związane z marką?

Brak strony w Google wynika z braku pozycjonowania, zwłaszcza na frazy brandowe. Jak jednak znaleźć frazy związane z marką, które są popularne i na które warto się promować? Do ich wyszukiwania można użyć specjalistycznych narzędzi SEO, jednak w praktyce nie są one konieczne. Poniżej znajdziesz inne skuteczne metody.

 

Google - podobne wyszukiwania oraz sugestie Google

Poszukiwanie fraz brandowych najlepiej rozpocząć od wpisania nazwy swojej marki w wyszukiwarkę Google. Ta podpowie nam inne frazy brandowe, na które warto się pozycjonować. Znajdziesz je:

 • w sugestiach Google podczas wpisywania nazwy marki,
 • poniżej wyników organicznych, w sekcji “Podobne wyszukiwania”,
 • w sekcji FAQ, w której mogą znaleźć się pytania użytkowników dotyczące Twojej marki.

Google podpowiada sugerowane frazy, ponieważ użytkownicy wcześniej ich szukali. To oznacza, że warto się na nie pozycjonować, nawet jeśli nie mamy dokładnych danych o liczbie wyszukiwań.

Autouzupełnianie Google oraz “Podobne wyszukiwania” pozwalają znaleźć frazy brandowe, na które warto prowadzić działania SEO

 

Google Search Console

Cennym źródłem informacji o frazach brandowych może być także Twoje konto Google Search Console. Przefiltruj dane widoczne w zakładce zapytania, dostępnej w raporcie Skuteczność. Sprawdź, czy wśród fraz, za pośrednictwem których użytkownicy trafiają na Twoją stronę, są frazy z nazwą marki.

 Darmowe narzędzie Google Search Console może być źródłem fraz brandowych Twojej firmy

 

Google Keyword Planner

Jeśli chcesz znaleźć frazy brandowe, na które jeszcze się nie wyświetlasz, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia Google Keyword Planner. Wystarczy, że wpiszesz interesującą Cię frazę, która opisuje np. produkt lub usługę, którą oferujesz, a następnie po prawej stronie zobaczysz, że wyniki mają uwzględniać słowa kluczowe zawierające nazwę marki.

 

Google Keyword Planner umożliwia wyszukiwanie tylko tych hase, które zawierają nazwę marki

 

Specjalistyczne narzędzia SEO - Semstorm, Ahrefs, Senuto, SurferSEO

Do poszukiwania fraz kluczowych służą także specjalistyczne narzędzia SEO. Są one płatne, ale dostarczają szeroki katalog fraz brandowych, a także informację o szacowanej miesięcznej liczbie wyszukiwań dla każdego z nich. Wszystkie narzędzia działają podobnie - po wpisaniu hasła związanego z marką otrzymasz listę podobnych fraz wraz z podstawowymi informacjami na temat frazy.

 

Jak pojawić się w Google? SEO na frazy brandowe krok po kroku

Istnieje szereg działań optymalizacyjnych, które nie zabierają dużo czasu, ale pozwolą Ci znaleźć się w organicznych wynikach wyszukiwania. Są one skuteczne zarówno na frazy ogólne, frazy z długiego ogona, jak i na frazy brandowe, dlatego warto połączyć SEO na wszystkie te słowa kluczowe, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Poniżej omówimy działania, które pomogą Ci zdominować wyniki wyszukiwania na frazy związane z Twoją marką.

Nie wierzysz, że pozycjonwanie działa?

1. Określ swoją aktualną pozycję - przeprowadź audyt widoczności SEO i uwzględnij frazy brandowe

Zanim przystąpisz do pozycjonowania, sprawdź, na jakiej pozycji znajdujesz się aktualnie na różne frazy powiązane z ofertą lub produktem, w tym frazy brandowe. To, że Google nie wyświetla Twojej strony w top10, nie oznacza, że wcale nie ma jej w wyszukiwarce. Być może znajduje się na niższych pozycjach. By sprawdzić widoczność, skorzystaj z narzędzia Senuto. Wpisz nazwę swojej domeny - w zakładce “Pozycje” znajdziesz wszystkie frazy, na które jesteś widoczny, wraz z ich dokładną pozycją. Wyeksportuj dane do pliku i przeszukaj je pod kątem fraz zawierających nazwę Twojej marki. Jeśli nie ma ich zbyt wiele lub znajdują się na niskich pozycjach, to oznacza, że powinieneś działać dalej. Sprawdź także, czy inne strony nie plasują się na pierwszej pozycji na Twoją frazę brandową. Nie jest to dla Ciebie dobra sytuacja, ponieważ tracisz potencjalnych klientów. To znak, że powinieneś rozpocząć pozycjonowanie i uwzględnić działania SEO na frazy brandowe.


2. Podziel brandowe słowa kluczowe na kategorie

Po wytypowaniu brandowych fraz kluczowych warto je podzielić na kategorie według:

 • Twoich celów,
 • etapu ścieżki zakupowej, na której znajduje się użytkownik.

W ten sposób będziesz mógł dopasować typ treści do rodzaju fraz kluczowych. Inny content powinieneś tworzyć dla użytkownika, który dopiero szuka informacji o produkcie lub usłudze, a inny dla tego, który jest zdecydowany na wybór konkretnego produktu.

 

3. Dodaj frazę brandową w title i H1

Title, czyli tytuł SEO danej podstrony, to jeden z najistotniejszych elementów, który ma wpływ na pozycjonowanie. Jeśli chcesz go wykorzystać w brandowym SEO, dodaj w nim nazwę swojej marki. Możesz to zrobić na końcu title. W ten sposób poinformujesz roboty, że chcesz pozycjonować się na nazwę firmy i poprawisz pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Nazwę marki warto umieścić także w nagłówku H1, czyli tytule strony widocznym w witrynie i przeznaczonym dla użytkowników. Nazwa marki powinna znaleźć się przede wszystkim na stronie głównej, ale także na innych podstronach w witrynie, co wzmocni efekty SEO na brandowe słowa kluczowe.

 

4. Zainwestuj w pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne to jeden ze skutecznych sposobów, który pozwala szybko zbudować lepszą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Obejmuje ono szereg działań nastawionych na pozyskanie klienta znajdujące się w pobliżu naszej firmy lub szukającego określonych usług w okolicy. W zakres lokalnego SEO wchodzi szereg działań optymalizacyjnych m.in.

 • stworzenie wizytówki Google Moja Firma i jej pozycjonowaniu w taki sposób, by pojawiała się w tzw. Local pack, czyli trzech popularnych firmach znajdujących się w pobliżu,
 • optymalizacja strony pod kątem wymogów pozycjonowania,
 • tworzenie treści z uwzględnieniem fraz lokalnych,
 • pozyskiwanie linków z lokalnych stron.

Ponieważ frazy skupiają się na konkretnej lokalizacji i są mniej konkurencyjne, efekty przychodzą szybciej. Pozycjonowanie na frazy lokalne możesz połączyć z SEO dla fraz brandowych - wówczas jednocześnie poprawisz swoje pozycje na różne słowa kluczowe. W tym celu stosuj w treściach zarówno nazwę Twojej firmy, jak i lokalizację. Możesz także:

 • dodać markowe słowa kluczowe do stron docelowych oraz opisu w Google Moja Firma,
 • zachęcać klientów do wyrażania opinii o Twoich produktach lub usługach w wizytówce GMF, na stronie lub portalach branżowych.

Więcej o pozycjonowaniu lokalnym znajdziesz w poniższych artykułach:

Wizytówka GMF agencji widoczni

 

Wyniki organiczne dla frazy brandowej i lokalnej - agencja widoczni Poznań; większość wyników pochodzi ze strony agencji widoczni lub mediów społecznościowych agencji


5. Twórz treści z frazami brandowymi

Efekty pozycjonowania zależą od wielu czynników, jednak kluczowym elementem strategii SEO jest przygotowanie wartościowych treści. W przypadku pozycjonowania na frazy brandowe content powinien zawierać nazwę Twojej marki w odpowiednim zagęszczeniu. Możesz ją umieścić:

 • na stronie głównej,
 • w sekcji FAQ,
 • na stronach ofertowych,
 • na stronach produktowych,
 • we wpisach blogowych, w których przedstawisz historie współpracy z klientami, swoje doświadczenia, spostrzeżenia, wskazówki i porady.

By umieścić na stronie dużo fraz brandowych, możesz:

 • stworzyć nową podstronę,
 • zoptymalizować istniejące podstrony pod kątem markowych słów kluczowych,
 • rozbudować istniejące treści.

Oczywiście nie wszystkie treści na stronie będą zoptymalizowane pod frazy brandowe - warto tworzyć różnorodny content, jednak w części z nich uwzględnij frazy z nazwą Twojej marki, np. w sekcji FAQ, na stronie głównej czy w treściach “O nas” prezentujących Twoją historię i osiągnięcia. Sprawdź, czy treść wystarczy, by osiągnąć satysfakcjonujące efekty w pozycjonowaniu.

 

6. Zoptymalizuj stronę pod kątem danych strukturalnych

Dane strukturalne to dodatkowe elementy, które są specjalnie oznaczone i umieszczone w kodzie witryny. Umożliwiają one robotom Google wyświetlanie szczegółowych informacji o stronie bezpośrednio w organicznych wynikach wyszukiwania. Są to np.:

 • dokładna lokalizacja,
 • linki do podstron znajdujących się w witrynie,
 • formularz kontaktowy,
 • sekcja FAQ,
 • wewnętrzna wyszukiwarka.

Jeśli algorytmy wyświetlą te dodatkowe elementy w odpowiedzi na hasło brandowe, Twoja strona zajmie więcej miejsca w wynikach wyszukiwania niż inne. W ten sposób Twój wynik się wyróżni - badania pokazują, że strony z fragmentami rozszerzonymi generują więcej kliknięć i tym samym uzyskują wyższy współczynnik CTR (źródło: https://go.milestoneinternet.com/Organic-Click-Curve). Przeczytaj więcej faktów o danych strukturalnych w kontekście pozycjonowania.

Nie wiesz, jak działa SEO?

7. Buduj profil linkowy - publikuj treści w wartościowych serwisach

Na efekty pozycjonowania wpływa także profil linkowy witryny, czyli liczba i jakość linków, które do niej odsyłają. Jak wykorzystać ten element w strategii pozycjonowania brandowego? Przede wszystkim:

 • podejmij współpracę redakcyjną ze stronami, które są powiązane tematycznie i mają wysoką pozycję w Google,
 • twórz treści, które zostaną opublikowane na stronach partnerów wraz z linkiem do Twojej witryny,
 • zadbaj, by anchorem (treścią linku) była nazwa Twojej marki.

Przykład oznaczenia artykuł€ gościnnego z linkiem umieszczonym na frazie brandowej

 

Zwiększ swojej widoczość na frazy bradowe - co jeszcze możesz zrobić?

Przedstawiliśmy już podstawowe działania, które mogą pomóc w sytuacji, gdy Twojej strony nie ma w Google. Możesz jednak zrobić nieco więcej i rozszerzyć zakres działań o inne elementy marketingu internetowego, które omówimy poniżej. Nie są one obowiązkowe, ale mogą pozytywnie wpłynąć na brandowe SEO.

 

9. Optymalizuj obrazy i filmy pod kątem fraz brandowych

Materiały graficzne oraz video mogą poprawić Twoje brandowe SEO, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zoptymalizowane. W tym celu:

 • uzupełnij opis alternatywny obrazu i dodaj w nim frazę brandową - w ten sposób ułatwisz robotom Google odczytanie treści obrazu i poinformujesz je, że nazwa Twojej marki jest dla Ciebie ważna w kontekście pozycjonowania,
 • nagrywaj video z życia firmy, video produktowe, case studies, filmy Q&A, a także webinary i szkolenia - w ten sposób budujesz swój wizerunek eksperta i w sposób naturalny promujesz nazwę marki,
 • uzupełniaj film na platformie YouTube o tytuł i opis, zawierający frazy kluczowe, w tym frazę brandową, a także tagi,
 • dodaj transkrypcję filmu, który osadziłeś bezpośrednio na stronie. Jeśli jest to na przykład autorski wywiad, który przeprowadziłeś, podkreśl to, umieszczając w treści nazwę swojej firmy.

 

10. Prowadź profile w mediach społecznościowych

Aktywność w mediach społecznościowych wprawdzie nie wpływa bezpośrednio na brandowe SEO, ale może:

 • zwiększyć Twoją widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania na frazę brandową,
 • ułatwić pozyskiwanie linków zewnętrznych.

Jeśli prowadzisz firmowy profile na Facebooku, Instagramie czy Linkedin, zwiększasz szansę na to, że zdominujesz wyniki wyszukiwania na Twoje frazy brandowe. Prawdopodobnie w wynikach organicznych wyświetlą się wówczas nie tylko podstrony z Twojej witryny, ale także linki do mediów społecznościowych. To zminimalizuje obecność obcych marek na hasła dotyczące Twojej firmy.

Na frazę brandową ;widoczni’ w wynikach wyszukiwania znajdują się linki do Facebooka, LinkedIn oraz GoWork agencji widoczni.

 

11. Zainwestuj w reklamę Google Ads na frazy brandowe

Google Ads i wyniki organiczne nie wpływają na siebie, jednak warto łączyć oba kanały reklamowe, zwłaszcza w przypadku fraz brandowych. Dlaczego? Ponieważ:

 • jeśli nie zainwestujesz w reklamę skierowaną na brandowe słowa kluczowe, możesz być pewien, że zrobi to konkurencja,
 • połączenie SEO i Google Ads daje szansę na wyświetlenie się Twojej strony w co najmniej dwóch miejscach w wynikach wyszukiwania na pierwszej pozycji,
 • w ten sposób minimalizujesz liczbę konkurentów na Twoje frazy brandowe,
 • kierujesz użytkowników do precyzyjnych stron docelowych zawierających wyłącznie interesujące i potrzebne informacje, a strony te generują większe szanse na konwersję. 

Liczysz na szybkie efekty marketingu w internecie?

12. Monitoruj efekty brandowego SEO

Brak strony w Google może być tylko przejściowym etapem, pod warunkiem, że zainwestujesz w bradowe pozycjonowanie. Pamiętaj jednak, by regularnie sprawdzać efekty działań i weryfikować, czy:
w

 • zrasta widoczność,
 • rośnie liczba kliknięć oraz ruch na stronie,
 • rośnie liczba konwersji, a więc czy wzmożony ruch przekłada się na sprzedaż.

Możesz to zrobić za pomocą narzędzi, takich jak Google Search Console (wyświetlenia, kliknięcia, CTR i konwersje), Google Analytics (ruch) i Senuto (widoczność).

Raport Skuteczności Google Search Console pozwala sprawdzić liczbę wyświetleń i kliknięć strony w wynikach wyszukiwania, a także współczynnik CTR

Raport “Pozyskiwanie” w Google Analytics pozwala sprawdzić, czy ruch z yników organicznych wzrasta na skutek pozycjonowania na frazy brandowe

Widoczność sprawdzisz w narzędziu Senuto w raporcie “Analiza widoczności”

 

Podsumowanie

Dlaczego strony nie ma w Google? - to jedno z pytań, które może zadawać sobie wielu przedsiębiorców mających własne strony internetowe. Zazwyczaj odpowiedź jest prosta i wiąże się z brakiem inwestycji w pozycjonowanie. Jeśli chcesz, by roboty Google dostrzegły Twoją stronę, skorzystaj z naszych wskazówek i rozpocznij pozycjonowanie na frazy brandowe. Pamiętaj jednak, że powinno ono stanowić tylko element działań SEO, a nie jej podstawę. Połącz SEO na frazy brandowe z lokalnym SEO i z pozycjonowaniem fraz z długiego ogona - wówczas zobaczysz najlepsze efekty i zbudujesz widoczność w Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego mojej strony nie ma w Google? O pozycjonowaniu na frazy brandowe

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ