Jak promować bloga? Poznaj 13 skutecznych sposobów

Jak promowac bloga 13 skutecznych sposobow
Spis treści

• Promuj bloga w organicznych wynikach wyszukiwania

• Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

• Zachęcaj czytelników do aktywności w komentarzach

• Promuj artykuł w mediach społecznościowych

• Promuj bloga na forach branżowych

• Udzielaj się na innych blogach

• Promuj bloga w Social Media

• Dziel się wiedzą w mediach społecznościowych

• Promuj bloga w stopce maila

• Promuj bloga wśród swoich klientów

• Promuj bloga za pośrednictwem newslettera

• Promuj bloga poprzez recykling treści

• Analizuj skuteczność swoich artykułów blogowych

• Podsumowanie

Stworzyłeś świetny wpis na blogu, jesteś przekonany, że przyciągnie rzeszę zainteresowanych użytkowników? Publikacja to nie koniec pracy! Sprawdź, co jeszcze musisz zrobić, by wypromować bloga, zwiększyć ruch na stronie i pozyskać nowych czytelników. Poznaj 13 skutecznych metod, które pozwolą Ci promować treści blogowe dostępne na Twojej stronie lub w sklepie online.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Promuj bloga w organicznych wynikach wyszukiwania

Niezależnie od tego, czy przed napisaniem bloga przeprowadziłeś research słów kluczowych, czy też nie, po stworzeniu artykułu możesz skorzystać z narzędzi SEO i sprawdzić, o jakie frazy kluczowe lub dodatkowe możesz uzupełnić treść. W ten sposób poprawisz widoczność wpisu blogowego na rozmaite frazy, również te long tail, o których dowiesz się więcej z artykułu “Co to jest długi ogon?”. Jak to zrobić? Skorzystaj z Planera słów kluczowych Google lub narzędzie Surfer dla specjalistów SEO. Po wpisaniu swojej głównej frazy lub tytułu artykułu znajdziesz inne słowa kluczowe, które są powiązane z poruszaną tematyką lub frazą i jednocześnie wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce Google. Zastanów się, czy są one dla Ciebie na tyle ważne, że chcesz się na nie pozycjonować. Jeśli tak, dodaj je do artykułu. Jakiego typu frazy warto wybierać, by skutecznie promować bloga w wyszukiwarce? Przede wszystkim frazy poradnikowe oraz pytania, które sugerują robotom wyszukiwarki i użytkownikom, że w treści znajdą odpowiedź na swoje wątpliwości.

[section id="35114"]

Planer słów kluczowych Google to znakomite narzędzie do poszukiwania poradnikowych słów kluczowych 

W narzędziu Surfer znajdziesz frazy, które występują na co najmniej kilku stronach w top10 wyników Google - po napisaniu treści warto sprawdzić, czy umieściłeś je w swoim artykule blogowym


Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

Poprzez opublikowanie nowego wpisu na blogu możesz promować nie tylko konkretną publikację, ale także inne artykuły. Jak to zrobić? Po napisaniu artykułu uzupełnij go o linki wewnętrzne do powiązanych treści opublikowanych wcześniej w Twojej witrynie. Nie zapomnij dodać również linku do nowego wpisu w innych artykułach, które stworzyłeś wcześniej. W ten sposób możesz:

 • wypromować konkretne wpisy, na których Ci zależy,
 • poprawić nawigację wewnątrz witryny i ułatwić algorytmom Google poruszanie się po stronie,
 • pozytywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania,
 • wskazać robotom Google ważne podstrony na Twoim blogu,
 • wydłużyć czas przebywania na stronie przez użytkownika,
 • zwiększyć ruch na stronie.

Jeśli dodajesz nowy link do starych wpisów blogowych, dajesz sygnał wyszukiwarce Google, że treści zostały zaktualizowane. Dlatego dodanie linków do wpisów blogowych powinno być jednym z Twoich priorytetów po opublikowaniu nowej treści.

Przykład linkowania na blogu

 

Zachęcaj czytelników do aktywności w komentarzach

Twoi docelowi odbiorcy mogą nie tylko czytać Twojego bloga, ale także dzielić się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod artykułem. Co zrobić, aby tak się stało? Zachęć ich do dyskusji, zadając intrygujące pytanie na końcu artykułu. Zapytaj o ich doświadczenia, wątpliwości, porady. W ten sposób możesz sprawić, że artykuł blogowy będzie popularny przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, by odpowiadać na komentarze i również uczestniczyć w dyskusji. Możesz także odwiedzić bloga osoby komentującej i również pozostawić swój komentarz. Być może nie wpłynie to bezpośrednio na promocję twojego bloga, ale pozwoli budować wizerunek osoby zaangażowanej, która ma wiedzę i doświadczenie w swojej branży. 

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Promuj artykuł w mediach społecznościowych

Napisałeś nowy artykuł blogowy? Nie zapomnij opublikować go również w mediach społecznościowych. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na promowanie bloga. Jeśli nie poinformujesz swoich fanów i obserwujących na Facebooku, Twitterze, a nawet Instagramie o nowej publikacji, prawdopodobnie większość użytkowników sama jej nie znajdzie. Wrzucając posty promujące bloga, nie zapomnij również o:

 • atrakcyjnej grafice ilustrującej bloga - to element obowiązkowy,
 • nagłówku i krótkim opisie zachęcającym do przeczytania treści,
 • skróceniu linku, jeśli promujesz artykuł blogowy na Twitterze i chcesz zachować jak najwięcej znaków.

Do skracania linków wykorzystaj darmowe narzędzia, na przykład bit.ly.

Badania pokazują, że posty na Facebooku z grafiką i linkiem powodują znacznie większe zaangażowanie użytkowników (uzyskują więcej udostępnień, polubień, komentarzy), źródło: https://www.quicksprout.com/14-things-to-do-after-publishing-a-blog-post/

 

Narzędzie bitly do skracania linków umożliwi Ci ograniczenie liczby znaków w publikacjach artykułów blogowych w mediach społecznościowych, na przykład na Twitterze.

 

Promuj bloga na forach branżowych

Jeśli Twój blog porusza tematykę specjalistyczną i przeznaczony jest dla ekspertów w Twojej branży, warto promować wpis blogowy na forach branżowych oraz na Twoim prywatnym i firmowym koncie na LinkedIn. W jaki sposób? Umieść link do bloga w opisie swojego profilu. W ten sposób nie tylko powiększysz grono potencjalnych czytelników, ale także być może wywołasz dyskusję na poruszony temat na forum czy w mediach społecznościowych wśród ekspertów w danej dziedzinie. Jeśli jesteś członkiem branżowych grup na Facebooku, również podziel się swoim nowym artykułem z innymi użytkownikami. Warto promować w ten sposób ciekawe i unikalne zestawienia, raporty oraz statystyki, których nie można znaleźć na żadnym innym blogu.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Bądź widoczny w branży - Udzielaj się na innych blogach

Stworzyłeś nowy wpis blogowy i chcesz go skutecznie promować? Sprawdź, o czym piszą inne osoby w Twojej branży i udzielaj się na ich blogach i stronach internetowych. Możesz publikować komentarze, a w swojej stopce umieścić adres do niedawno opublikowanego artykuł€ na blogu. Być może inni czytelnicy odwiedzą Twojego bloga i zostaną na dłużej.

 

Promuj bloga w Social Media

Opublikowałeś artykuł blogowy kilka miesięcy temu i zauważyłeś, że obecnie liczba odwiedzin spadła? By go skutecznie promować, możesz ponownie udostępnić treść w mediach społecznościowych. Dzięki temu przypomnisz o nim swoim stałym fanom, a także pokażesz wpis osobom, które w mediach społecznościowych śledzą Cię od niedawna. Zadbaj o atrakcyjną treść - przygotuj różne nagłówki dla każdej z platform społecznościowych, a na Instagramie umieść adres URL bloga w opisie profilu, by użytkownicy mogli do niego bezpośrednio przejść.

 

Promuj bloga - Dziel się wiedzą w mediach społecznościowych

Twój wpis blogowy może być znakomitą odpowiedzią na wątpliwości użytkowników wyrażane w mediach społecznościowych. Jeśli widzisz na forum dla początkujących przedsiębiorców dyskusję na temat wad i zalet inwestycji w pozycjonowanie strony, możesz włączyć się do rozmowy i odpowiedzieć na wątpliwości, umieszczając link do artykułu blogowego o korzystać z inwestycji w SEO. W ten sposób nie tylko budujesz wizerunek eksperta, ale ponadto zyskujesz czytelników na blogu i promujesz go wśród osób, które mogą stanowić Twoją grupę docelową.

 

Promuj bloga w stopce maila

Twoja stopka na poczcie email może być znakomitym sposobem na promocję bloga wśród osób, z którymi korespondujesz. Wystarczy, że umieścisz w niej link do wpisu blogowego, który chcesz reklamować, wraz z krótkim opisem - zachętą do jego przeczytania.

 

Promuj bloga wśród swoich klientów

Opublikowałeś nowy artykuł na blogu? Zastanów się, czy któryś z Twoich klientów nie byłby zainteresowany jego tematyką. Jeśli masz dobre relacje ze swoimi klientami, być może warto wysłać im link do treści blogowych, które mogą odpowiedzieć na ich pytania, rozwiać wątpliwości lub stanowić inspirację do ich działań.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

Promuj bloga za pośrednictwem newslettera

Tworzysz newsletter dla osób zainteresowanych Twoimi produktami i usługami? Dzięki niemu możesz promować niedawno utworzone wpisy blogowe. W jaki sposób? Wystarczy w treści newslettera umieścić sekcję “Ostatnio na blogu” wraz z odnośnikami do niedawno opublikowanych artykułów. Zadbaj o wizualne aspekty newslettera - dodaj grafiki lub zdjęcia ilustrujące artykuły oraz krótkie wstępy do treści, które zachęcą subskrybentów do odwiedzenia Twojego bloga i zapoznania się z wpisami.

 

Promuj bloga poprzez recykling treści

Czy wiesz, że Twój artykuł na blogu może stanowić inspirację do stworzenia materiału innego rodzaju? Taktyka ta nosi nazwę recyklingu treści i polega na przekształceniu istniejącej treści w inną. W jaki sposób? Twój wpis blogowy może stanowić inspirację do przygotowania:

 • ebooka,
 • infografiki,
 • prezentacji,
 • filmu video.

Skutecznym sposobem na promowanie bloga w dłuższej perspektywie jest tworzenie treści evergreen - wiecznie żywych, które nie tracą na aktualności mimo upływu czasu. Nawet jeśli Twój artykuł został opublikowany kilka lat temu, może zostać wyświetlony w wynikach wyszukiwania Google na pierwszej stronie, jeśli będzie odpowiednio zoptymalizowany pod konkretną frazę. Dowiedz się więcej o recyklingu treści i evergreen content w pozycjonowaniu.

Przykłady evergreen content

 

Analizuj skuteczność swoich artykułów blogowych

Jeśli chcesz efektywnie wypromować bloga i zdobywać nowych czytelników, powinieneś na bieżąco analizować skuteczność tworzonych treści. Czy artykuły blogowe generują ruch na stronie? Czy nowo opublikowany wpis blogowy jest wyświetlany i odwiedzany przez użytkowników? Jak długo użytkownicy pozostają na stronie? Skąd pochodzą użytkownicy odwiedzający bloga i czy promocja w mediach społecznościowych przynosi oczekiwane efekty? Te dane pozyskasz w narzędziach:

 • Google Search Console,
 • Google Analytics.

Na tej podstawie możesz sprawdzić, czy skutecznie promujesz artykuły blogowe i zastanowić się, co możesz zrobić lepiej, by pozyskać więcej czytelników.

Raport pozyskiwanie w Google Analytics pozwoli Ci sprawdzić, skąd pochodzą użytkownicy odwiedzający Twojego bloga

 

W Google Search Console znajdziesz liczbę wyświetleń oraz liczbę kliknięć w link do danej podstrony na Twoim blogu - w ten sposób sprawdzisz, czy promocja sprawia, że jest on widoczny i popularny w organicznych wynikach wyszukiwania

 


Jak promować bloga? Podsumowanie

Po publikacji wpisu blogowego nie możesz zaniechać działań - zadbaj o jego promocję. Możesz to zrobić zarówno na swojej stronie, jak i w internecie w ogóle. Pamiętaj o udostępnieniu w mediach społecznościowych, zachęcie do komentowania, recyklingu treści, linkowaniu wewnętrznym oraz analizie efektywności treści. W ten sposób Twój wpis blogowy będzie wiecznie żywy, a Ty będziesz generował duży ruch na stronie oraz pozyskiwał nowych czytelników.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak promować bloga? Poznaj 13 skutecznych sposobów

Średnia ocen użytkowników4.00 na podstawie 162 głosów

UDOSTĘPNIJ