Brighton SEO 2023 - nasze wrażenia i najciekawsze prelekcje

reprezentacja widocznych na brightonSEO

Brighton SEO, jedna z najważniejszych branżowych konferencji na świecie nie przestaje nas pozytywnie zaskakiwać. Coraz bogatsza oferta prelekcji, coraz odważniejsze wykraczanie poza wąską tematykę SEO, coraz więcej uczestników z całego świata i partnerów - również z Polski. Zobaczcie, jakie są nasze odczucia po wiosennej edycji Brighton SEO 2023 i jakie prelekcje zapadły nam w pamięć.


Widoczni na Brighton SEO

Co roku jeździmy na konferencję Brighton SEO. Jest to dla nas okazja, aby podzielić się doświadczeniem, poznać ciekawe studia przypadków nie tylko z dziedziny pozycjonowania, ale również analityki i zarządzania. Nie moglibyśmy również odmówić sobie zawarcia nowych znajomości, które często owocują ciekawymi międzynarodowymi projektami. Tym razem wymieniliśmy się kontaktami z prelegentami, którzy zrobili na nas niezwykle pozytywne wrażenie - z Jonem Earnshawem oraz Willem Critchlowem. Nasi wysłannicy z działu SEO spotkali się z nimi w kuluarach, aby pogłębić tematy związane z testowaniem i optymalizacją w SEO. Nie znasz jeszcze tych ekspertów? Poniżej znajdziesz ich sylwetki i nasze wspólne zdjęcia, a my zachęcamy do obserwowania ich aktywności w mediach społecznościowych.


Will Critchlow

Założyciel i CEO w SearchPilot, firmie która specjalizuje się w testach A/B na potrzeby SEO.


Jon Earnshaw

Chief Product Evangelist and współzałożyciel Pi Datametrics, jednej z największych na świecie firm zajmujących analityką wyników wyszukiwania.


Polskie firmy na Brighton SEO

Przy okazji wizyty na Brighton SEO odwiedziliśmy stoiska dobrze nam znanych polskich firm Senuto i Whitepress. Od dawna z nimi współpracujemy, więc tym bardziej niezwykle cieszy nas ich dynamiczny rozwój i obecność na międzynarodowym evencie. Mogliśmy w tak inspirujących warunkach porozmawiać w kuluarach i oczywiście zrobić pamiątkowe zdjęcie.


Konferencja Brighton SEO - tematyka

Konferencja Brighton SEO zwykle podzielona jest na sekcje tematyczne, a wiele prelekcji odbywa się równolegle. W tym roku można było wyróżnić takie bloki jak m.in.:

 • strategia SEO
 • Onsite SEO
 • sukces SEO
 • efektywność SEO
 • automatyzacja
 • ecommerce
 • linki
 • pomiary
 • zarządzanie
 • core web vital
 • i wiele innych.

Są to moduły składające się z kilku prelekcji w danym temacie, natomiast całość konferencji głównie dotyczy SEO, ale nie brakuje tematów rozwoju, zarządzania, analityki, contentu czy nawet mediów społecznościowych.

Zobacz relacje z BrightonSEO 2023


Najlepsze prelekcje Brighton SEO 2023

Oczywiście najważniejsze były dla nas prelekcje związane z pozycjonowaniem. Oferta prelekcji na Brighton SEO była tak bogata, że nie byłoby możliwe zobaczenie wszystkich. Poniżej dzielimy się naszymi wrażeniami z tych, które zainspirowały nas do wdrożenia nowych rozwiązań lub zaskoczyły punktem widzenia. Warto podkreślić, że prelekcje w dużej mierze są opisami case’ów lub prezentują punkt widzenia mówcy. Nie są to suche szkolenia, dlatego oprócz merytoryki ważna była dla nas forma i musimy przyznać, że to właśnie prelegenci, którzy potrafili swoją energią porwać widownię są naszymi ulubieńcami tej edycji, czyli m.in. wspomniani wyżej Jon i Will. Prelekcje oceniali niezwykle surowi i wymagający Widoczni - Łukasz i Grzegorz. Trzeba przyznać, że specjalistów z takim doświadczeniem trudno jeszcze czymś zaskoczyć, a jednak udało się to autorom takich prelekcji jak:


Avoid SEO horror stories with monitoring
Julien Deneuville

Ciekawie było już od momentu, gdy dowiedzieliśmy się, że prelegent przyjechał na konferencję z Francji na rowerze. Zdecydowanie faworyt Grzegorza. Julien Deneuville w swojej prelekcji opowiedział, dlaczego automatyzacja pracy ma dużą wartość i jak ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji. Opowiedział z historię swojego klienta, który zgłosił problemy z niedziałającą stroną tuż przed Wigilią, w nocy. Było to nie lada wyzwanie, ale jednocześnie bodziec dla Juliena, aby stworzyć szereg narzędzi, które umożliwiają monitorowanie sytuacji na stronie, ruchu w sieci itp. Wszystkimi pomysłami podzielił się w trakcie prelekcji na Brighton SEO, dodając również przykład prostych alertów mailowych z wykorzystaniem prostych skryptów w Pythonie lub narzędzi Google: Alerts i Analytics 4. Prezentacja była naładowana wiedzą, konkretnymi przykładami i pomysłami, które można wdrożyć od razu w swojej pracy. Dla nas rewelacja.

Julien Deneuville "Avoid SEO horror stories with monitoring"


The traditional approach to SEO Is broken. Here’s how to prioritise your efforts & drive rapid growth
James Brockbank

Bardzo wartościowa prezentacja, której punktem wyjścia są rosnące wymagania klientów względem czasu oczekiwania na efekty. Klient oczekuje wzrostów już po 6 miesiącach współpracy, po 3 miesiąca zaczyna weryfikować działania. James skupił się więc na omówieniu taktyki działań. Zwrócił uwagę, że wielu specjalistów skupia się na niewłaściwych działaniach optymalizacyjnych, które nie mają znaczącego wpływu na wypracowanie wyników SEO. Wśród zadań priorytetowych znalazły się takie działania jak dobór fraz, optymalizacja istniejących podstron, tworzenie nowych podstron. Wśród zadań z mniejszym priorytetem pojawiały się głównie kwestie techniczne, które zdaniem James mają znikomy wpływ na ostateczny efekt.

Z drugiej strony specjaliści nie potrafią również z klientami ustalić właściwych celów, a zamiast tego ograniczając się do pracy z ogólnikami, którym bliżej do wróżenia niż konkretnie postawionego celu do realizacji. Pierwszym etapem jest więc ustalenie celów, kolejnym - dobranie maksymalnie efektywnych działań już od pierwszego miesiąca. James wspomniał, że wiele firm rozpoczyna prace od audytu, jednak zwraca uwagę, że często wnioski z audytu nie przekładają się na działania, więc nie przynosi to spodziewanych rezultatów. Na podsumowanie, James wysnuł wniosek, że w SEO to małe regularne sukcesy prowadzą z czasem do dużego sukcesu kampanii. Ciekawe spostrzeżenia, które warto omówić w zespole, szczególnie jeśli widzicie, że to właśnie was dotyczy niewłaściwe ustalanie priorytetów w taktyce SEO.

James Brockbank "The traditional approach to SEO Is broken. Here’s how to prioritise your efforts & drive rapid growth"


Optimising for the SERP multiverse: a 4-step process
Jon Earnshaw

Jon skupił się na 4 krokach, które prowadzą do skuteczniejszego realizowania procesu SEO. Pierwszym krokiem jest zrozumienie specyfiki multiversum wyników wyszukiwania i różnorodności potrzeb i zapytań użytkowników. Wspomniał również o tym, jak możemy skorzystać na tzw. zerowym wyniku wyszukiwania. Kolejnym krokiem jest analiza konkurencji, ale nie tylko tej, którą doskonale znamy. Potrzebne jest więc ponowne wyszukiwanie konkurencji. Wspomniał o wyszukiwaniu głosowym i jak to wpłynęło na nasze nawyki w wyszukiwarkach. Trzeci krok polega na nadawaniu tonu dyskusjom w sieci, doradzaniu i naprowadzaniu na swoją markę. Wreszcie ostatni etap to analiza wszystkich kroków i łączenie ich w jedno działanie. Najważniejszy wniosek z prelekcji to szukać możliwości, analizować nowe obszary i tym samym poszerzać swoje możliwości na skuteczne pozycjonowanie.


Building an IA with graph theory and data science
Manuel Martín Morante

Prelekcja, która skupia się na pojęciach architektury informacji oraz metodach budowy skutecznej IA (information architecture) krok po kroku. Prezentacja zawierała zaawansowaną teorię oraz wstęp do data science. Bardzo inspirujące wystąpienie, które zobrazowało jak za pomocą formuł matematycznych można opisać zagadnienia SEO, takie jak chociażby linkowanie wewnętrzne. Pojawił się również fragment o sposobie definiowania KPI projektów.

Fragment, który zapadł nam w pamięć, to formuła matematyczna, którą Manuel używa do ustalania priorytetów:

(wpływ + pewność) / wysiłek = priorytet

Na prezentacji pojawiło się również wiele materiałów, do dalszego zgłębiania omówionych zagadnień. Niezwykle cenne wystąpienie i porządna dawka wiedzy z dziedziny analityki.

Manuel Martín Morante "Building an IA with graph theory and data science"


Hacking GA4 for SEO
Nitesh Sharoff

Bardzo ciekawa prelekcja, pokazująca jak duże możliwości daje korzystanie z GA4. Autor opracował 8 porad dotyczących korzystania z Google Analytics na potrzeby SEO. Dotyczyły między innymi takich możliwości jak: przeglądanie danych z Google Search Console w GA, personalizacja nawigacji, która ułatwi odnajdywanie ulubionych widoków, dodawanie zdarzeń, alertów, analizowanie szybkości strony, a także analizowanie zachowań użytkowników i automatyzację zdarzeń.


How to create an SEO scoring system that makes things happen
Nati Elimelech

Nati zaprezentował, w jaki sposób stworzyli w wix.com system scoringu dla pracowników oraz jaki miał wpływ na motywację poszczególnych zespołów do dbania o optymalizację SEO. System ten analizuje poszczególne elementy optymalizacji stron, aspekty techniczne i inne zadania i każdemu z nich przypisuje odpowiednią liczbę punktów. Dzięki temu, poszczególne działy w firmie nie muszą zastanawiać się, które elementy poprawiać i jak duży będą miały wpływ na ostateczną widoczność całej strony. Zamiast tego otrzymują konkretne rekomendacje, a od razu po wdrożeniu ich "score" rośnie - co zachęca do regularnej poprawy strony. Porywająca prezentacja, raczej z kategorii inspirujących niż konkretnej wiedzy do wdrożenia, ale byliśmy pod wrażeniem.


Creating a future-proof content strategy with Topical Clusters
Dirk Schembri

Dirk opowiedział o strategii SEO opierającej się o tworzenie klastrów tematycznych zamiast skupiania się na pojedynczych frazach. Podejście to jest od dłuższego czasu preferowane przez wielu specjalistów SEO. Zaznaczył przy tym, że w ramach tworzenia klastrów tematycznych należy zadbać o zbudowanie logicznego linkowania wewnętrznego łączącego ze sobą powiązane tematycznie strony. Znana nam koncepcja, ale zawsze przyjemnie jest posłuchać innych specjalistów, aby ugruntować jeszcze mocniej swoją wiedzę.


Make more informed decisions based on search data
Rickard Broberg

Prelegent podzielił się z nami pomysłami, w jaki sposób wykorzystywać dane zebrane przez różne zespoły w firmie, np. co dosyć powszechne - jak połączyć dane z działu SEO i PPC. Rickard polecił współpracować ze sobą już podczas analizy danych i podpowiedział jak zbierać inne przydatne informacje. Opisał segmentację danych właśnie z podziałem na konkretne działy w firmie i nakładanie na ich siebie, poprzez szukanie części wspólnych, analizę i wreszcie weryfikowanie, który kanał, dla danych fraz może nie działać poprawnie.

Dodatkowo jako ciekawostkę Rickard wykorzystywał również analizę danych z wyszukiwarki wewnętrznej sklepów swoich klientów Zgromadzone w ten sposób dane wykorzystał do zaplanowania linkowania wewnętrznego oraz rozbudowy kategorii w sklepie. Jedna z ciekawszych prezentacji do wykorzystania w naszych codziennych działaniach.


The search for total search: lessons from machine learning on incrementality
Max Flajsner

Prezentacja skoncentrowana wokół tematu procesów. Max poleca powielanie wdrożonych procesów w firmie i ich bieżącą korektę. Takie podejście pozwala uzyskać taki stopień efektywności procesów, że zbędna będzie dalsza ich weryfikacja. Na podstawie skryptów możemy zacząć planować wdrożenie skryptów w celu automatyzacji działań. Bardzo ciekawa prezentacja pod kątem uczenia maszynowego i analizy dotychczasowych procesów. Warto rozważyć dyskusje na ten temat w zespołach, w których praca opiera się na procesach lub gdzie planowane jest wdrożenie.

Max Flajsner "The search for total search: lessons from machine learning on incrementality"


Stop writing SEO articles: templated content that ranks
Dale Bertrand

Dale opowiedział o tym jak tworzyć content za pomocą gotowych szablonów. Zwrócił też uwagę na to, jakiego rodzaju content się najlepiej sprawdzi:

 • strony FAQ
 • poradniki kupujących
 • porównania
 • kalkulatory

Najważniejsze, aby przy tworzeniu contentu z szablonu zadbać o jego użyteczność.


Listen up SEOs! Here’s why you need to get involved in your new employee’s onboarding
Sean Butcher

Sean opowiedział o procesie onboardingu nowych pracowników. W przemówieniu zwrócił uwagę, aby zadbać o nową osobę jeszcze przed rozpoczęciem współpracy - tzw. "preboarding" oraz wyznaczyć cele na pierwsze dni, tygodnie i miesiące.

Podsumowaniem przemówienia było, aby stworzyć u nowych osób uczucie przynależność, poprzez m.in.: zaprezentowanie jak ich działania wpisują się w ogólne cele firmy i przydzielenie mentora. Przydatna prelekcja dla liderów zespołów SEO i nie tylko.


Basic automation hacks for SEO
Tom Pool

Tom opowiedział o podstawowych możliwościach automatyzacji w SEO.
Wśród z nich znalazły się głównie umiejętne korzystanie z formuł w arkuszach.
Zaprezentował też sposób na masową weryfikację popularności fraz za pomocą API.


Automation recipes for SEO success
Robin Allenson

Bardzo ciekawa prelekcja, pokazujące krok po kroku jak powinien wyglądać proces doboru fraz i podstron do optymalizacji lub stworzenia w ramach działań SEO.
Proces po dopracowaniu został przerobiony na wizualną instrukcję, którą docelowo można przerobić na narzędzie i zautomatyzować cały proces.


Extreme makeover: site architecture edition
Kavi Kardos

Prezentacja typu case study. Prelegentka przedstawiła krok po kroku jak wyglądał cały żmudny proces przebudowy architektury obszernego działu "bazy wiedzy" na stronie internetowej. Celem było maksymalne wykorzystanie istniejących materiałów, ale zbudowanie przy tym dużo czytelniejszej i intuicyjnej struktury strony.
Po analizie efektów przebudowy można stwierdzić, że struktura strony ma znaczący wpływ na indeksację oraz pozycje poszczególnych podstron.


Using Python with (Chat)GPT to help automate content creation
Andy Timmins

Andy zaprezentował przykładowe możliwości Chatu GPT oraz fragmenty kodu, które wykorzystał z zespołem do tworzenia automatycznych treści.
Prezentacja skupiona wokół technicznych zagadnień, której celem było pokazanie, że tworzenie kodu nie musi być wcale skomplikowane i nawet kilka linijek w Pythonie jest w stanie wygenerować zadziwiające rezultaty.


Podsumowanie

Jesteśmy pod dużym wrażeniem konferencji Brighton SEO 2023. To świetnie zorganizowany event, w rewelacyjnej lokalizacji. Dużą wartością jest możliwość nawiązywania nowych relacji oraz oczywiście bardzo bogaty program prelekcji. Brighton SEO spodoba się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym, osobom, które lubią techniczne zagadnienia, jak i osobom, których obszarem zainteresowań jest optymalizacja pracy i zarządzanie. My wracamy z głowami pełnymi pomysłów i mnóstwem pozytywnej energii. Do zobaczenia na kolejnej edycji Brighton SEO!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Oceń ten artykuł:
Brighton SEO 2023 - nasze wrażenia i najciekawsze prelekcje
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ