Brighton SEO 2022 - nasze wrażenia i najciekawsze prelekcje

1

Widoczni na BrightonSEO są już niemal stałymi bywalcami! Na tą największą konferencję branżową jeździmy regularnie od 2018 roku. Tym razem naszymi wysłannikami w Brighton byli: Przemek, Michał i Sebastian. Mamy od nich masę wartościowych materiałów, zdjęć, wniosków i ocen, którymi dzielimy się z Wami w tej relacji. 

Sprawdźcie koniecznie, jak są nasze wrażenia z tegorocznej edycji BrightonSEO oraz, jakie wnioski wyciągnęliśmy z poszczególnych prelekcji!

BrightonSEO 2022 - pierwsze wrażenia

Dla Michała i Sebastiana był to pierwszy raz na BrightonSEO. Przemek był już wcześniej, w 2019 roku. Całe wydarzenie trwa dwa dni. Samo wejście na festiwal odbyło się bez żadnych problemów - mimo dużej liczby osób, chłopakom udało się szybko zarejestrować (zeskanować kod) po czym byli już w środku wydarzeń.

Aby nie przegapić żadnego istotnego istotnego wystąpienia dobrze jest się wcześniej zapoznać z agendą i programem konferencji. Na BrightonSEO dostępnych jest kilka scen, przez co wiele prelekcji odbywało się równolegle w tym samym czasie.  Całe wydarzenie było podzielone na 5 osobnych sal,  w których odbywały się po 4-5 bloków tematycznych . Każdy taki blok zawierał 2-3 prelekcje. Uczestnicy mogli wybrać, który blok tematyczny interesuje ich najbardziej i na nim skoncentrować całą uwagę. W przypadku przegapienia jakieś ważnej prelekcji, uczestnicy mogą do niej wrócić, dzięki dostępnym nagraniom wideo.

 

W tym roku na BrightonSEO przybyło bardzo dużo uczestników. Jak relacjonuje Michał:

często trzeba było przyjść i zarezerwować miejsce kilkanaście minut przed prelekcją. Przychodzenie na ostatnią chwilę wiązało się z brakiem miejsca siedzącego.Oczywiście były również i takie prelekcje, które cieszyły się mniejszym zainteresowaniem - wówczas nie było problemu z miejscami siedzącymi. Ilu specjalistów tyle zainteresowań :)

Według Sebastiana:

Co to samych wartości prelekcji, wszystko zależy od oczekiwań uczestników. Prelegenci prezentowali zarówno ciekawe pomysły i case'y jak i wystąpienia, którym było bliżej do tutoriali.

Przemek dodaje:

Bardzo pozytywnie oceniam wartość merytoryczną wystąpień, z niektórych wyniosłem całe wypracowania notatek z innych tylko dwa kluczowe słowa - jednak każdy z tych typów oceniam bardzo dobrze.

 

Pomiędzy blokami tematycznymi były przerwy dla uczestników. Czekały na nich takie atrakcje jak bilard, gry wideo, cymbergraj, które pozwalały na chwilę się rozerwać i zresetować umysł. Przerwy były także świetnym momentem, aby odwiedzić stoiska różnych firm z branży np. Semrush, Wix, czy Swydo. Jak zauważył Michał:

Była to ciekawa dawka wiedzy, kiedy osoby z poszczególnych firm opowiadali o swoich narzędziach oraz tym jak mogą ulepszyć naszą pracę. Takie krótkie "pogawędki" pozwoliły mi spojrzeć z szerszej perspektywy na narzędzia, z których korzystam na co dzień.


Niezłym zaskoczeniem były też branżowe gwiazdy i tutaj nie sposób wspomnieć o osobie John Mullera, którego udało nam się znaleźć i złapać wspólne zdjęcie przed końcem całego eventu! 

Przemek Michałek

 

BrightonSEO 2022 - najciekawsze prelekcje konferencji

Dzień 1

1. Fili Wiese Mastering robots.txt: SEO insights by an ex-Google engineer 

Prelekcja dotyczyła aspektów technicznych SEO oraz mikrodanych Schema. Szczególnie interesujący wątek Fili dotyczył optymalizacji pliku robots.txt. Fili Wiese to osoba, która pracowała wcześniej w Google, a więc nic dziwnego, że jego szkolenie było bardzo praktyczne. Były omawiane m.in. podstawy przy optymalizacji pliku robots.txt. Nie zabrakło także konkretnych przykładów zastosowania poszczególnych funkcji w praktyce. Po tej prelekcji każdy ze słuchaczy na pewno będzie wiedział,  jak coś poprawnie zablokować przed dostępem dla robotów indeksujących.
 

 

2. Myriam Jessien i Gianna Brachetti-Truskawa Technical SEO QA: shining a light on invisible work

Prelekcja dotyczyła elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas audytu technicznego SEO. Było to przedstawione w kontekście osoby, która planuje testy oraz ocenia ryzyko, jakie może wynikać z poszczególnych błędów technicznych. Wskazały kilka wartościowych punktów które warto posiadać w swoich procesach weryfikujących wdrażane zmiany. 

Aspekty techniczne często są niewidoczne gołym okiem dla użytkownika dlatego omawiane na prelekcji poszczególne punkty np. hreflangi, crawl budget itd. pozwoliły spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Każdy taki punkt techniczny był omawiany szczegółowo tzn. czym jest, jaki ma związek z SEO oraz jak należy o niego zadbać. Prelegentki wskazały również przypadek z ich kariery gdzie te procedury zostały pominięte i skończyło się to spadkami widoczności.

3. Jess Peck How to build your own crawler, and why you should give it a try

Sam temat wystąpienia bardzo ciekawy, jednak prezentacja okazała się bardzo ogólnikowa. Zabrakło wgłębienia się w szczegóły bardziej techniczne np jak działają takie crawlery  Temat mógł okazać się na pewno przydatny dla osób początkujących w branży SEO i tym, którzy potraktowali to, jako swego rodzaju "odświeżenie" wiedzy.

Wniosek: warto zrobić własny crawler, by wiedzieć z czym zmaga się Google, a przez to lepiej zrozumieć robota indeksującego. Prelegentka wskazała kilka bibliotek jak Beautiful Soup czy Selenium, aby ułatwić zainteresowanym zaprogramowanie własnego crawlera.


4. Manic Bhan Master Crawl Budget Optimization for Enterprise Websites

Prezentacja dotyczyła optymalizacji crawl budgetu. Prelegent podpowiedział, jak ją przeprowadzić, aby robot przechodził tylko po tych stronach, po których chcemy. Poruszył także takie aspekty, jak  weryfikacja indeksacji stron, eliminacja stron słabej jakości, dodawanie meta noindex, czy przekierowania 301. Obecność na tej prelekcji pozwoliła na świeże spojrzenie na nasze codzienne zmagania z tymi problemami. Zabrakło jednak pokazania nowych trendów do wykorzystania w tym temacie.

 

5. Dan Morehead How do you optimise the world’s largest website?

 Prelekcja była case study ze skutecznej optymalizacji wielkich serwisów internetowych. Prowadzący zadbał o to, aby temat był opowiedziany w sposób jasny i praktyczny, co było najbardziej efektywnym sposobem. Była mowa o tzw. pro tipach na jakich należy się skupić budując widoczność strony m.in.:

 • budowa portfolio;
 • optymalizacja paginacji aby było do wyboru kilka pierwszych podstron oraz kilka ostatnich;
 • używanie mikrodanych Schema dla różnych typów stron;
 • optymalizacja CWV;
 • analiza zachowania użytkowników pod kątem zainteresowań.

Wartościowa prelekcja, która dała nieco inne spojrzenie na optymalizację serwisu nie tylko pod kątem wzrostu ruchu, ale również maksymalizacji konwersji.

 

6. Becky Simms Brand Vs. SEO – How to win allies and influence brand guardians

Prelekcja mówiąca o tym, że brand i SEO mogą ze sobą współpracować. Prowadząca w interesujący opowiadała o tym, jak można połączyć oba te "kanały" oraz dlaczego warto zwrócić uwagę m.in. na wykonywanie testów odpowiednio wcześniej (przed wdrożeniem) aby oszacować potencjalne ryzyko, analizę lingwistyczną czy intencje użytkowników. Pojawiło się dużo wskazówek odnośnie komunikacji z klientem i tworzenia strategii. Pomysły przedstawione podczas prelekcji na pewno będziemy próbować wykorzystać w praktyce.

 

7. Aleyda Solis Goodbye SEO F*ck ups! Learn to set an SEO Quality Assurance Framework

 Prowadząca opowiadała o tym, jak optymalnie pracować z ludźmi, jak wychwytywać wcześniej błędy, aby nie zdarzały się w krytycznym momencie. Przedstawiła metody nauki nowych osób m.in. nagrywanie szkoleń, codzienne meetingi, przygotowywanie Q&A, używanie gotowych rozwiązań w bardziej praktyczny sposób niż wymyślanie rzeczy od nowa, ustawienie alertów w narzędziach analitycznych. 

Aleyda położyła zauważalny nacisk na monitorowanie efektów wdrażanych zmian. Część proponowanych elementów tytułowego frameworka już obecnie stosujemy w naszej firmie, ale podsunęła także kilka nowych pomysłów wartych rozważenia i wdrożenia do pracy naszych teamleaderów.

 

 

8. Dido Grigorov Python For SEO Specialists and Content Marketing – Hand in Hand in 2022

Prelegent podzielił się praktyczną wiedzą, jak optymalizować codzienną pracę w SEO przy pomocy języka programowania Python. W czasie wystąpienia były pokazywane praktyczne przykłady, które można wykorzystywać. To co spodobało się naszym specjalistom to pokazywanie "na żywo", jak poszczególny program pozwala automatyzować pracę. Aby uczestnicy mogli zweryfikować, jak to wygląda od środka, prelegent pokazał, jak wyglądają kody źródłowe.

 

9. Andi Jarvis Strategy v tactics – which is more importanterer

Świetne wystąpienie pod kątem przekazu i mowy. Andi wyglądał, jakby urodził się na scenie i potrafił przez cały czas przykuwać uwagę publiczności Temat sam w sobie nie był zbyt innowacyjny, jednak "show", jakie zaprezentował prelegent, z przyjemnością się go słuchało.

 

10. Steven van Vessum How to Improve Crawling and Indexing with User-Friendly Log File Insights

Prelegent zaprezentował ciekawe podejście do tematu reverse engineering robota Google. Dzięki sprawdzeniu logów serwera możemy dowiedzieć się jakie strony odwiedza robot Google, a co więcej jak, w jakim czasie, w jakich interwałach to robi. Steven pokazał także konkretne przykłady, a także przekazał informacje, jak zdobyć 45 dniowy trial apki, która ma pomóc w analizach.

 

11. Zahid Mahmood Technical SEO on the Jamstack

Prelegent zaprezentował Jamstack, czyli  framework do tworzenia nowoczesnych stron. Z naszej perspektywy jest to przydatnę dla klientów, których strony są dopiero tworzone. Z reguły klienci, którzy przychodzą do nas mają już gotowe strony. W realiach, gdzie Wordpress i podobne CMS'y zajmują większość internetu, jest to trudne w wykorzystaniu, chyba, że klient będzie stawiał nową stronę.

 

12. T. Mert Azizoğlu SEO Automation Without Using Hard Code

Prelegent pokazał jak przy pomocy kilku prostych technologii i małej ilości kodowania można tworzyć rozbudowane systemy analiz stron. Ponadto Mert pokazał, jak przy wykorzystaniu Ziper'a zautomatyzować taki system, w tym ustawić alarmy w przypadku, gdy wykryjemy nieprawidłowości.

 

13. Michael Van Den Reym  Automate the technical SEO stuff

Prelegent pokazał, że przy użyciu języka Python można tworzyć rozbudowane systemy analizy stron. W trakcie wykładu przedstawił swój system, który weryfikuje wielkość plików graficznych, zmniejszający ich rozmiar (co przyspiesza stronę) i przestawia wyniki (wraz z zoptymalizowanymi plikami) w formie raportu, oraz ze wskazaniem folderu, gdzie obecnie znajduje się plik graficzny. Dzięki temu w kilka chwil (pomijając czas potrzebny na kompresję zdjęć - kilka godzin dla dużych serwisów) możemy przygotować wartościowy audyt z gotowymi do podmianki plikami dla klienta. Takie działanie znacznie przyspieszy jego stronę i poprawi Core Web Vitals.

 

DZIEŃ 2

Jak relacjonuje Michał, drugiego dnia konferencji wydawało się, że jest jeszcze więcej uczestników. Tego dnia było już mniej prelekcji z aspektami stricte technicznymi. Pojawiło się za to więcej spotkań nt. działań PR czy contentu.

 

1. Louise Towler How to improve Core Web Vitals on a WordPress website

Była to jedna z nielicznych prelekcji technicznych drugiego dnia. Prelegent opowiedział, jak zoptymalizować Core Web Vitals na platformie Wordpress. Były omówione praktyczne przykłady jak szukać problemów, jak je rozwiązać i jakich wtyczek do Wordpressa używać. Louise polecił także narzędzia do testowania: Gtmetrix i Webpage test. Zwrócił także uwagę na to, jak ważny jest dobry i szybki hosting, na którym nie warto oszczędzać. Tej prelekcji nasi specjaliści wyciągnęli sporo ciekawych wniosków do przekazania zespołowi. O to kilka z nich:

 • Zwrócić uwagę na fonty, jeśli korzystamy z Google Fonts. Lepiej je trzymać na swoim serwerze
 • Konwersja obrazów z jpg na webp może zwiększyć rozmiar obrazu
 • Wykluczenie niektórych obrazków z lazy load np. banner powinien się od razu ładować, a nie po pierwszym scrollowaniu
 • Dla plików video warto używać poster attribute
 • Sprawdzić i zredukować third-party code 
 • Pozbyć się nieużywanego JavaScript, (powinien się ładować dopiero jak będzie potrzebny), przy wielu wtyczkach, które nie są wykorzystywane działa bardzo słabo.
 • Późne ładowanie dodatkowych fontów może powodować drobne przesunięcia na stronie. Trzeba dobrać taki font, by po załadowaniu go nie było zmian w rozmiarze (wielkość liter w pikselach).

Ustalić rozmiary obrazków iframes videos and advertising banners
Jeżeli używamy animacji, to musimy mieć pewność że Google nie odbiera tego jako CLS.

 

2. Crystal Carter Why Security is the New Go Faster Stripe

Prelekcja opowiadająca o tym, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo użytkowników i samej strony pod kątem SEO (jako kolejny czynnik rankingowy). Prelegentka zaprezentował rozbudowane podejście do wpływu używanych protokołów na prędkość ładowania strony. Wskazała, jak wyeliminowanie niepotrzebnych przekierowań (w tym tych z linków wewnętrznych) potrafi przyspieszyć przyspieszyć ładowanie strony, a finalnie przełożyć się na komfort używania przez użytkownika i poprawę profilu linkowego.Pojawiło się również dużo praktycznych przykładów z jakich narzędzi warto korzystać oraz na jakie aspekty powinniśmy zwracać uwagę.

 

3. Limor Barenholtx Don’t be a cannibal: Identifying and avoiding keyword cannibalization

Prelekcja o tym, jak wykrywać kanibalizację oraz jak ją likwidować. W tym przypadku było to odświeżenie tego, co wykonujemy na co dzień w agencji. Jednak z perspektywy osoby z zewnątrz lub wykorzystującej inne narzędzia było to ciekawym doświadczeniem - prowadzący pokazywał w praktyce, jak skonfigurować dane narzędzie do wykrywania kanibalizacji i jak usprawnić proces jej eliminacji.

 

4.  Tom Greenwood Web design for People and Planet

Prelegent zaprezentował zupełnie inne podejście to tworzenia stron internetowych. Zamiast typowego nastawiania na bardzo lubiane przez klientów wodotryski na stronie (które często znacznie spowalniają stronę) podszedł do tematu od strony niezbędnych elementów. Podzielił się trikami, które mają na celu wdrożyć sposób tworzenia stron bez niepotrzebnych elementów, obciążających serwerów. Konsekwencją tego jest niepotrzebne marnowanie prądu (generującego gazy cieplarniane), jak również sprawienie, że są one bardziej przystępne w krajach, gdzie dostęp do szybkiego internetu jest ograniczony (brak niepotrzebnych elementów przyspieszy ładowanie strony).


Kilka wniosków:

 • Internet (produkcja prądu do jego obsługi) emituje masę gazów cieplarnianych
 • Można wykorzystać blura na bokach zdjęcia wtedy środek będzie wciąż widoczny a będzie dużo mniej ważył
 • Warto korzystać z narzędzi do optymalizacji obrazków które często nie powodują widocznej utraty jakości jak np. Shortpixel
 • Pliki SVG są o wiele bardziej efektywne (lżejsze)
 • Hotels.com - dobry przykład dostosowania strony do słabych łączy na wakacjach
 • Warto sprawdzić czy lżejsza biblioteka nie pozwoli nam zrobić tego samego co niepotrzebnie rozbudowana
 • GA z GTM dużo ważą (w porównaniu do alternatyw), są inne rozwiązania, w dodatku bez cookies które mogą je zastąpić
 • JavaScript jest 7 razy wydajniejszy od PHP, 16 razy od Ruby
 • Warto rozważyć dla kogo tworzymy stronę, np. Dla krajów ze słabym Internetem tworzenie “fancy multimedialnych stron” może zaszkodzić a nie pomóc
 • Kolory: dark mode pobiera więcej prądu niż normalny

 

5. Kara Thurkettle Search in the Metaverse

Prelegentka przybliżyła tematykę Metaverse dla osób nie zaawansowanych. Wskazała, dlaczego warto się zainteresować marketingiem w Metaverse. Tutaj przyblizyła kilka przykładowych korzyści jakie niesie dla klientów wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do zakupów jak np. 

 • Możliwość przymierzenia rzeczy na wirtualnym avatarze, 
 • sprawdzenia na modelu mieszkania jak wpasują się meble, 
 • możliwość wdrażania reklam w gry VR. 

Omówiła tematykę NFT i pokazała, (niestety bardzo ogólnie) jak zadbać o marketing w Metaverse. Na pewno warto przyglądać się tej technologii, nie tylko dlatego, że zgodnie z przewidywaniami będziemy w Metaverse spędzać coraz więcej czasu, ale również ze względu na korzyści, jakie płyną dla klienta. To może przyczynić się do większej szansy na zwrot z inwestycji niż poprzez inne kanały sprzedaży.

 

 

6. Eilish Hughes SEO in a Sustainable Future

Prelegentka rozpoczęła wystąpienie od zwrócenia uwagi na istotne połączenie i widoczny wpływ na nasze środowisko przez przemysł elektroniczny, w tym Internet. Następnie wskazała rosnący trend chęci wdrażania zrównoważonych rozwiązań przez ogół odbiorców. Z tego rosnącego trendu zdaje sobie sprawę coraz więcej firm. Na przykład Google udostępnia wybór serwera do usług działających w chmurze, wspartego danymi dotyczącymi emisyjności do środowiska, czy wyboru bardziej ekologicznych lotów. Oprócz tego Eilish przestawiła alternatywę dla Google - Ecosia, którapromuje w SERPach zrównoważone strony/firmy.

 

7. Adriana Stein How to determine search intended for a B2B audience

Prelegentka zaczęła od tego, jak bardzo istotne jest zrozumienie podejścia klienta biznesowego do zakupu. W przypadku osób prywatnych zakup dokonany może być nawet w kilka minut (jedna osoba decyzyjna). W przypadku klientów biznesowych trzeba mieć świadomość, że przeważnie nie ma jednej osoby decyzyjnej, a jest to cały zespół. Osoba odpowiadają za zakup musi sprawdzić dużo więcej odmiennych elementów, dlatego kluczowe jest przygotowanie strategii, która ułatwi dotarcie na naszą stronę na wielu etapach zakupowych.Będą one inne niż w przypadku standardowych zakupów. Kluczowe jest przygotowanie podstron dedykowanych dla klientów biznesowych, jak również skupienie się na słowach kluczowych, które używają tacy klienci i nie mieszaniu ich z frazami dot. klientów indywidualnych. Każda z tych dwóch grup klientów powinna trafiać na odpowiednią dla siebie podstronę.

 

8. Rebecca Berbel i Koray Tugberk Gübür The Secret Life of Queries: Parsing, Rewriting, and SEO

Jedna z ciekawszych prelekcji podejmująca tematykę działania silnika Google. Mimo prezentacji rozbudowanych schematów działania i wykorzystania skomplikowanych technologii stojących za silnikiem Google, można pokusić się o podsumowanie, że - algorytm nie bierze pod uwagę tego, co wpisujemy w wyszukiwarkę jako frazę wyszukiwaną. Zamiast tego tworzy własne zapytanie, na którym działa bazując na wielu dodatkowych czynnikach. Wiele innych mechanizmów stoi za tym, by odpowiednio zinterpretować nasze zapytanie, jak chociażby: algorytmy przewidujące nasze zamiary wyszukiwania, znaczenia niektórych wieloznacznych słów, czy mechanizmy wyłapywania naszych literówek.. To prowadzi nas do ciekawych wniosków, które trochę zmniejszają rolę samych fraz kluczowych, a zwiększają wagę i rolę Topical Authority strony w celu uzyskania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

9. Felipe Bazon  How to Use Search Intent to Dominate Google Discover

Prelegent podpowiedział, jak sprawdzić, jakie tematy są wartościowe do opisania dla klientów. Pomoże to dostać się do Google Discover i pozyskać dodatkowy ruch. Warto pamiętać o cyklicznych publikacjach Widoczne skoki widoczności po publikacji takiego artykułu niestety nie są zbyt długotrwałe, więc trzeba dodawać regularnie content, by cały czas pozyskiwać ruch z tematycznie powiązanych artykułów.

 

Podsumowanie

Przemek, Michał, jak i Sebastian przyznają, że cała konferencja była dla nich bardzo dużą dawką wiedzy. Większość informacji przekazanych w czasie prelekcji z pewnością przekażą reszcie zespołu i wdrożą w codziennej pracy. Sama obecność wśród wielu ekspertów i specjalistów z branży z całej Europy dała dużą motywację do kolejnych działań i ciągłego rozwijania się w SEO.

BrightonSEO jest jedną z większych branżowych konferencji na których miałem okazję uczestniczyć. Pierwsze wrażenie? Wow!. Wcześniej myślałem, że SEO zajmuje się tylko kilka osób, a tutaj wuchta wiary! Fajnie jest zobaczyć oraz porozmawiać z osobami z innych rynków, branż, firm, które zajmują się tym samym i co więcej, nadal chcą się rozwijać i realizować swoje działania jeszcze lepiej.

Przemek Michałek

 

Z miłą chęcią powtórzyłbym wyjazd, chociażby dla samej możliwości obcowania z branżą i osób z innych firm w inny sposób niż w tradycyjne dni pracy. 

Sebastian Soczka

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Brighton SEO 2022 - nasze wrażenia i najciekawsze prelekcje

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ