Jak reklamować szkolenia w internecie? Plan działania krok po kroku

jak reklamowac szkoleniia
Spis treści

1. Dlaczego promowanie szkoleń w internecie jest ważne?

2. Promowane szkoleń w internecie - jak my to robimy?

3. Jak przeprowadzić audyt strony firmy szkoleniowej?

4. Jak przeprowadzić analizę konkurencji w branży usług szkoleniowych?

5. Jak dobrać słowa kluczowe do promowania szkoleń w sieci?

6. Jak zaplanować strukturę strony dla firmy szkoleniowej?

7. Google Ads czy SEO - jak reklamować firmę szkoleniową?

8. Dodatkowe działania promujące firmę szkoleniową w sieci

9. Podsumowanie

Chcąc wypromować swoją firmę szkoleniową w internecie, należy przygotować kompleksowy plan działania. Jeżeli nie wiesz, jak się do tego przygotować, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, przygotuj swoją strategię marketingu internetowego i zdobywaj kolejnych klientów!

Znasz już naszą ofertę? Zobacz, co dla Ciebie zrobimy :)


Dlaczego promowanie szkoleń w internecie jest ważne? 

Prowadzisz firmę szkoleniową, ale nadal nie promujesz jej w internecie? Popełniasz duży błąd! Internet jest nie tylko źródłem rozrywki, ale jednym z głównych źródeł informacji dla użytkowników. Aż 81% użytkowników szuka w internecie informacji przed podjęciem decyzji zakupowej, natomiast 45,3% osób wykorzystuje media społecznościowe do researchu wybranej marki. Co więcej, szacuje się, że do 2040 roku 95% zakupów będzie realizowana online. 

Takie dane powinny dać Ci do myślenia, nawet jeżeli nie prowadzisz sprzedaży internetowej. Wniosek jest jasny - internet stanowi coraz ważniejszą rolę w marketingu i absolutnie nie powinno się go ignorować. Co więcej, obecność firm na rynku (również z branży szkoleniowej) jest z każdym dniem coraz większa, więc już dzisiaj warto się zastanowić nad tym, jak się wyróżnić na tle konkurencji. Marketing internetowy daje na szczęście bardzo wiele możliwości, dlatego możesz dostosować strategię do swojej branży, celów i potrzeb. Nie wiesz, jak promować szkolenia w internecie? Poniżej opisujemy, jak my zajmujemy się tym tematem. Zainspiruj się i wypromuj swoją firmą w internecie!


Promowane szkoleń w internecie - jak my to robimy?

Skuteczne promowanie firmy szkoleniowej w internecie powinno być wieloetapowe, rozpoczynając od zrobienia szczegółowego researchu aż po szerokie działania w internecie. Agencja widoczni przy promowaniu szkoleń w internecie przyjmuje następującą strategię: 

 1. Audyt strony firmy szkoleniowej
 2. Analiza konkurencji w branży usług szkoleniowych
 3. Dobór słów kluczowych do kampanii dla firmy szkoleniowej
 4. Rozbudowa struktury strony
 5. Tworzenie treści na stronę i na bloga o tematyce związanej ze szkoleniami
 6. Dodatkowe działania promujące firmę szkoleniową w internecie

Taka sześcioetapowa strategia pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów - przekłada się na zwiększenie widoczności strony w sieci, zwiększenie ruchu na stronie, a także podniesienie poziomu współczynnika konwersji.


Jak przeprowadzić audyt strony firmy szkoleniowej? 

Aby skutecznie promować swoją stronę w sieci, należy najpierw szczegółowo zbadać swoje własne zasoby. Warto znać odpowiedź na pytanie, jakie mamy zasoby, a także znać swoje silne i słabe strony. W ten sposób maksymalnie zoptymalizujemy całą strategię promowania witryny.

Audyt, który jako agencja widoczni realizujemy na stronach naszych klientów, obejmuje między innymi następujące elementy:  

 • Optymalizacja techniczna witryny (jej poziom dostosowania do wymagań robotów Google),
 • Widoczność strony w sieci (na jakie słowa kluczowe jest widoczna, a także na jakich pozycjach),
 • Poziom ruchu na stronie,
 • Poziom współczynnika konwersji (czy strona generuje sprzedaż, jak dużą i z jakich kanałów),
 • Szybkość ładowania się strony,
 • Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych,
 • Obecność treści na stronie i jej jakość,
 • Obecność linków przychodzących,
 • Stopień optymalizacji konwersji na stronie,
 • Dostosowanie strony do generowania pozytywnych doświadczeń użytkownika podczas przeglądanie strony (UX).

Do wykonywania tak szczegółowych analiz wykorzystujemy profesjonalne narzędzia, jak na przykład Senuto, Google Analytics, Google Search Console. 

Przykładowa analiza widoczności strony firmy szkoleniowej w narzędziu Senuto. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o przeprowadzaniu audytu strony? Sprawdź te artykuły: 


Jak przeprowadzić analizę konkurencji w branży usług szkoleniowych? 

Nie wiesz, jak reklamować firmę szkoleniową? Sprawdź, jak to robi konkurencja! Absolutnie nie chodzi o to, żeby naśladować strategię innej firmy, lecz żeby wiedzieć, z kim konkurujesz. Powinieneś/powinnaś sprawdzić, w jaki sposób działa Twoja konkurencja, na czym się skupia,  - w ten sposób znajdziesz niszę dla siebie. Co więcej, dzięki analizie konkurencji, będziesz mógł/mogła lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania swojej grupy docelowej. 

Analiza konkurencji w sieci powinna opierać się między innymi o: 

 • Sprawdzenie fraz, na które pozycjonują się inne firmy;
 • Sprawdzenie widoczności stron konkurencji w sieci;
 • Zweryfikowanie oferty konkurencji;
 • Zapoznanie się ze strukturą strony konkurencyjnych firm (nawigacja, menu);
 • Sprawdzenie źródła linków zewnętrznych konkurencji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie analizować stronę konkurencji i poznać przydatne narzędzia? Przeczytaj nasz wpis blogowy w tym temacie: 

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?


Jak dobrać słowa kluczowe do promowania szkoleń w sieci? 

Aby dobrze zaplanować strategię, jak reklamować szkolenia w internecie, konieczne jest dobranie odpowiednich słów kluczowych. Wybrane frazy powinny nie tylko odzwierciedlać ofertę Twojej firmy, ale również odnosić się do potrzeb klientów, a także być dobrze dobrane pod kątem konkurencyjności. Logicznym wyborem mogłoby się wydawać wybranie słowa kluczowego “szkolenia” do pozycjonowania firmy, w której ofercie znajdują się szkolenia. Jednak tak ogólne słowo będzie bardzo konkurencyjne i trudne do wypozycjonowania, a w dodatku nie jest sprecyzowane na tyle, by dotrzeć do konwertującej grupy odbiorców. Załóżmy, że frazę “szkolenia” w Google wpisze osoba, która szuka szkoleń z zakresu marketingu internetowego, a w Twojej ofercie znajdują się głównie szkolenia BHP i PPOŻ. W takim wypadku czas i pieniądze poświęcone na pozycjonowanie nie przyniosą oczekiwanych skutków. 

Aby dobrać najbardziej efektywne słowa kluczowe do promowania szkoleń w internecie, warto wykorzystać takie narzędzia jak Google Keyword Planner, Ahrefs, Senuto czy Surfer SEO. W poszukiwaniu słów kluczowych przydatna może się okazać również sama wyszukiwarka Google - sprawdź, na jakie hasła pozycjonują się inne firmy szkoleniowe, a także, jakie wyświetlają się frazy sugerowane po wpisaniu hasła związanego z Twoją branżą w Google. 

Z pomocą takich narzędzi możesz sprawdzić popularność wybranych słów kluczowych, ich konkurencyjność, a także znaleźć dodatkowe pomysły na wyszukiwane przez użytkowników frazy. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu wcale nie jest wybieranie tych słów, które mają najwyższy poziom wyszukiwania przez użytkowników. Takie frazy mogą wydawać się atrakcyjne, ale są one bardzo trudne do wypozycjonowania i często są zbyt ogólne, by skutecznie oddawać prawdziwe intencje użytkowników. Na początku promowania swojej firmy ze szkoleniami skup się na frazach, które są bardziej rozbudowane, czyli na tzw. frazach z długim ogonem. Takie słowa kluczowe świetnie oddają oczekiwania użytkowników, dają przez to większą szansę na konwersję, a także są łatwiejsze do wypozycjonowania.

Przykładowe frazy z długim ogonem z branży szkoleniowej. Źródło: Senuto.

Zastanów się również, czy Twoją ofertę możesz skierować na rynek lokalny. Łatwiej będzie Ci osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google na frazy lokalne, a może mieć to również zaskakująco pozytywne przełożenie na poziom konwersji. Co więcej, osiągając wysokie pozycje na przykład na frazę “szkolenia okresowe bhp kraków” wzmacniasz również widoczność swojej strony na frazę ogólną “szkolenia okresowe bhp”. Dzięki temu łatwiej Ci będzie osiągnąć pozycję lidera na rynku krajowym. 

Średnia liczba wyszukiwań fraz ogólnopolskich związanych ze szkoleniami BHP. Źródło: Senuto. 

Średnia liczba wyszukiwań fraz lokalnych związanych ze szkoleniami BHP. Źródło: Senuto. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze słów kluczowych, przeczytaj nasz poprzedni artykuł: 


Jak zaplanować strukturę strony dla firmy szkoleniowej?

Dobrze zaprojektowana witryna powinna spełniać zasady UX, co zapewni pozytywne doświadczenia użytkownika na stronie. Przede wszystkim należy zadbać o następujące elementy:

 • Estetyczność strony, 
 • Intuicyjna nawigacja,
 • Logiczne, dobrze zaplanowane linkowanie wewnętrzne, 
 • Zapewnienie szybkiego dostępu do najważniejszych informacji,
 • Zadbanie o zbieranie informacji zwrotnej od klientów, 
 • Atrakcyjna prezentacja produktów,
 • Sprawny i bezpieczny proces płatności,
 • Bezproblemowy, szybki proces zakupowy. 

Więcej porad dotyczących projektowania strony pod kątem UX znajdziesz w poniższym artykule:

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?

Planowanie struktury strony to wieloetapowy proces, który należy szczegółowo zaplanować. W agencji widoczni nasze działania opieramy o zaplanowanie: 

 • menu nawigacyjnego,
 • struktury adresów URL,
 • struktury kategorii,
 • menu okruszkowego,
 • linkowania wewnętrznego,
 • nagłówka strony oraz stopki,
 • nagłówków wewnątrz treści.

Aby stworzyć przejrzystą strukturę strony warto wizualizować sobie planowaną realizację. W tym celu można posiłkować się specjalnie przygotowanymi narzędziami, jak na przykład GlooMaps lub wykorzystać analogową wersję - kartkę i długopis. 

Wykorzystanie narzędzia Gloo  Maps do tworzenia struktury strony internetowej. 

Dowiedz się więcej o projektowaniu struktury strony: 


Google Ads czy SEO - jak reklamować firmę szkoleniową? 

Po wybraniu słów kluczowych i przygotowaniu strony kluczowej możesz zastanowić się nad tym, w jaki sposób promować szkolenia w formie długodystansowej. Dwoma najczęściej wybieranymi strategiami są: promowanie firmy w Google Ads lub pozycjonowanie witryny. Która z tych strategii będzie dla Ciebie lepsza? Jeśli masz wystarczające zasoby finansowe i czasowe możesz połączyć oba rozwiązania - dzięki temu zmaksymalizujesz swoje wyniki. Jeśli natomiast stoisz przed wyborem - SEO czy Google Ads - sprawdź nasze wskazówki. 

Google Ads da Ci szybkie, ale krótkotrwałe efekty, które są w dużej mierze uzależnione od Twoich środków finansowych. W tym typie reklam masz zapewnione duże możliwości kierowania treści na konkretnych odbiorców, lokalizacje itp.Co więcej, docierają one do dużej grupy odbiorców, ale jednocześnie wymagają płatności za działanie użytkownika, które stale rosną. Podsumowując Google Ads jest dobrym rozwiązaniem, gdy szukasz szybkiego rozwiązania i Twoje zasoby finansowe pozwalają na taką inwestycję. 

Z kolei pozycjonowanie strony internetowej daje świetne efekty, ale wymaga znacznie więcej czasu i cierpliwości. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest na pewno to, że jest dużo tańsze i pozwala uzyskać długofalowe efekty poprzez generowanie stałego, równomiernego ruchu na stronie. SEO jest polecane każdej firmie działającej w sieci, ale jeżeli chcesz się skupić wyłącznie na tej strategii powinieneś/powinnaś mieć odpowiednio dużo czasu na uzyskanie efektów.

Wciąż się zastanawiasz, które rozwiązanie wybrać? Przeczytaj więcej w tym temacie: 

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?


Dodatkowe działania promujące firmę szkoleniową w sieci

Czy możesz zrobić coś jeszcze by promować swoje usługi szkoleniowe w internecie? Oczywiście! Sieć daje nieskończenie wiele możliwości i wiele zależy od Twojej kreatywności. Wśród polecanych działań marketingowych wymienia się między innymi: 

 • Aktywne działanie w mediach społecznościowych, 
 • Posty sponsorowane w mediach społecznościowych, 
 • Remarketing i retargeting, 
 • Influencer marketing, 
 • Marketing szeptany, 
 • Wpisy gościnne na innych blogach, 
 • E-mail marketing.


Jak reklamować szkolenia w internecie? Plan działania krok po kroku. Podsumowanie

Po tym artykule już wiesz, jak promować szkolenia w internecie - teraz przyszedł czas na działanie. Usiądź ze swoim zespołem marketingowym i opracujcie dokładny plan działania krok po kroku. Dodatkowe informacje konieczne do realizacji skutecznej kampanii marketingowej znajdziecie na naszym blogu. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

opinie

450 pozytywnych opinii

Ponad 450 pozytywnych opinii w Google - to zobowiązuje!

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na Facebooku i Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

"Zdaniem naszych klientów jesteśmy skuteczną i profesjonalną firmą, która zawsze dotrzymuje słowa. A przy tym sympatycznymi ludźmi, z którymi dobrze się współpracuje."

 

 

Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować szkolenia w internecie? Plan działania krok po kroku

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ