Jak reklamować szkolenia w internecie?

jak reklamowac szkoleniia
Spis treści

• Dlaczego reklama szkoleń w internecie jest ważna?

• Jak reklamować firmę szkoleniową za pomocą pozycjonowania?

• Jak reklamować szkolenia za pomocą Google Ads?

• SXO - reklama dla firm szkoleniowych

• Jak reklamować szkolenia w mediach społecznościowych?

• Podsumowanie

Chcąc wypromować swoją firmę szkoleniową w internecie, należy przygotować kompleksowy plan działania. Jeżeli nie wiesz, jak się do tego przygotować, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, przygotuj swoją strategię marketingu internetowego i zdobywaj kolejnych klientów!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego reklama szkoleń w internecie jest ważna?

Prowadzisz firmę szkoleniową, ale nadal nie promujesz jej w internecie? Popełniasz duży błąd! Internet jest nie tylko źródłem rozrywki, ale jednym z głównych źródeł informacji dla użytkowników. Aż 81% użytkowników szuka w internecie informacji przed podjęciem decyzji zakupowej, natomiast 45,3% (źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland) osób wykorzystuje media społecznościowe do researchu wybranej marki. Co więcej, szacuje się, że do 2040 roku 95% zakupów będzie realizowana online (źródło: https://www.nasdaq.com/articles/uk-online-shopping-and-e-commerce-statistics-2017-2017-03-14). 

Takie dane powinny dać Ci do myślenia, nawet jeżeli nie prowadzisz sprzedaży internetowej. Wniosek jest jasny - internet stanowi coraz ważniejszą rolę w marketingu i absolutnie nie powinno się go ignorować. Co więcej, obecność firm na rynku (również z branży szkoleniowej) jest z każdym dniem coraz większa, więc już dzisiaj warto się zastanowić nad tym, jak się wyróżnić na tle konkurencji. Marketing internetowy daje na szczęście bardzo wiele możliwości, dlatego możesz dostosować strategię do swojej branży, celów i potrzeb. Nie wiesz, jak promować szkolenia w internecie? Poniżej opisujemy, jak my zajmujemy się tym tematem. Zainspiruj się i wypromuj swoją firmą w internecie!


Jak reklamować firmę szkoleniową za pomocą pozycjonowania?

Skuteczna reklama i promocja firmy szkoleniowej w internecie powinna być wieloetapowa, rozpoczynając od zrobienia szczegółowego researchu aż po szerokie działania w internecie. Agencja widoczni przy promowaniu szkoleń w internecie przyjmuje następującą strategię: 

 1. Audyt strony firmy szkoleniowej
 2. Analiza konkurencji w branży usług szkoleniowych
 3. Dobór słów kluczowych do kampanii dla firmy szkoleniowej
 4. Rozbudowa struktury strony
 5. Tworzenie treści na stronę i na bloga o tematyce związanej ze szkoleniami
 6. Pozyskiwanie linkóœ, optymalizacja techniczna i rozbudowa struktury strony

Taka sześcioetapowa strategia pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów - przekłada się na zwiększenie widoczności strony w sieci, zwiększenie ruchu na stronie, a także podniesienie poziomu współczynnika konwersji.

 

Historia współpracy

Zobacz, jak wypozycjonowaliśmy kursy online u naszego klienta!

W naszym portfolio mamy wiele firm szkoleniowych. Jedną z nich jest Matura 100 Procent, oferująca kursy maturalne online, dla której 9-krotnie zwiększyliśmy liczbę odwiedzin na stronie!

Zobacz, jak to zrobiliśmy!
MICHAL BORZYSZKOWSKI ekspert DS. SEO W AGENCJI WIDOCZNI 1


Jak przeprowadzić audyt strony firmy szkoleniowej? 

Aby skutecznie promować swoją stronę w sieci, należy najpierw szczegółowo zbadać swoje własne zasoby. Warto znać odpowiedź na pytanie, jakie mamy zasoby, a także znać swoje silne i słabe strony. W ten sposób maksymalnie zoptymalizujemy całą strategię promowania witryny.

Audyt, który jako agencja widoczni realizujemy na stronach naszych klientów, obejmuje między innymi następujące elementy:  

 • Optymalizacja techniczna witryny (jej poziom dostosowania do wymagań robotów Google),
 • Widoczność strony w sieci (na jakie słowa kluczowe jest widoczna, a także na jakich pozycjach),
 • Poziom ruchu na stronie,
 • Poziom współczynnika konwersji (czy strona generuje sprzedaż, jak dużą i z jakich kanałów),
 • Szybkość ładowania się strony,
 • Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych,
 • Obecność treści na stronie i jej jakość,
 • Obecność linków przychodzących,
 • Stopień optymalizacji konwersji na stronie,
 • Dostosowanie strony do generowania pozytywnych doświadczeń użytkownika podczas przeglądanie strony (UX).

Do wykonywania tak szczegółowych analiz wykorzystujemy profesjonalne narzędzia, jak na przykład Senuto, Google Analytics, Google Search Console. 

Przykładowa analiza widoczności strony firmy szkoleniowej w narzędziu Senuto. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o przeprowadzaniu audytu strony? Sprawdź te artykuły: 


Jak przeprowadzić analizę konkurencji w branży usług szkoleniowych? 

Nie wiesz, jak reklamować firmę szkoleniową? Sprawdź, jak to robi konkurencja! Absolutnie nie chodzi o to, żeby naśladować strategię innej firmy, lecz żeby wiedzieć, z kim konkurujesz. Powinieneś/powinnaś sprawdzić, w jaki sposób działa Twoja konkurencja, na czym się skupia,  - w ten sposób znajdziesz niszę dla siebie. Co więcej, dzięki analizie konkurencji, będziesz mógł/mogła lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania swojej grupy docelowej. 

Analiza konkurencji w sieci powinna opierać się między innymi o: 

 • Sprawdzenie fraz, na które pozycjonują się inne firmy;
 • Sprawdzenie widoczności stron konkurencji w sieci;
 • Zweryfikowanie oferty konkurencji;
 • Zapoznanie się ze strukturą strony konkurencyjnych firm (nawigacja, menu);
 • Sprawdzenie źródła linków zewnętrznych konkurencji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie analizować stronę konkurencji i poznać przydatne narzędzia? Przeczytaj nasz wpis blogowy w tym temacie: 

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?


Jak dobrać słowa kluczowe do promowania szkoleń w sieci? 

Aby dobrze zaplanować strategię, jak reklamować szkolenia w internecie, konieczne jest dobranie odpowiednich słów kluczowych. Wybrane frazy powinny nie tylko odzwierciedlać ofertę Twojej firmy, ale również odnosić się do potrzeb klientów, a także być dobrze dobrane pod kątem konkurencyjności. Logicznym wyborem mogłoby się wydawać wybranie słowa kluczowego “szkolenia” do pozycjonowania firmy, w której ofercie znajdują się szkolenia. Jednak tak ogólne słowo będzie bardzo konkurencyjne i trudne do wypozycjonowania, a w dodatku nie jest sprecyzowane na tyle, by dotrzeć do konwertującej grupy odbiorców. Załóżmy, że frazę “szkolenia” w Google wpisze osoba, która szuka szkoleń z zakresu marketingu internetowego, a w Twojej ofercie znajdują się głównie szkolenia BHP i PPOŻ. W takim wypadku czas i pieniądze poświęcone na pozycjonowanie nie przyniosą oczekiwanych skutków. 

Aby dobrać najbardziej efektywne słowa kluczowe do promowania szkoleń w internecie, warto wykorzystać takie narzędzia jak Google Keyword Planner, Ahrefs, Senuto czy Surfer SEO. W poszukiwaniu słów kluczowych przydatna może się okazać również sama wyszukiwarka Google - sprawdź, na jakie hasła pozycjonują się inne firmy szkoleniowe, a także, jakie wyświetlają się frazy sugerowane po wpisaniu hasła związanego z Twoją branżą w Google. 

Z pomocą takich narzędzi możesz sprawdzić popularność wybranych słów kluczowych, ich konkurencyjność, a także znaleźć dodatkowe pomysły na wyszukiwane przez użytkowników frazy. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu wcale nie jest wybieranie tych słów, które mają najwyższy poziom wyszukiwania przez użytkowników. Takie frazy mogą wydawać się atrakcyjne, ale są one bardzo trudne do wypozycjonowania i często są zbyt ogólne, by skutecznie oddawać prawdziwe intencje użytkowników. Na początku promowania swojej firmy ze szkoleniami skup się na frazach, które są bardziej rozbudowane, czyli na tzw. frazach z długim ogonem. Takie słowa kluczowe świetnie oddają oczekiwania użytkowników, dają przez to większą szansę na konwersję, a także są łatwiejsze do wypozycjonowania.

Przykładowe frazy z długim ogonem z branży szkoleniowej. Źródło: Senuto.

Zastanów się również, czy Twoją ofertę możesz skierować na rynek lokalny. Łatwiej będzie Ci osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google na frazy lokalne, a może mieć to również zaskakująco pozytywne przełożenie na poziom konwersji. Co więcej, osiągając wysokie pozycje na przykład na frazę “szkolenia okresowe bhp kraków” wzmacniasz również widoczność swojej strony na frazę ogólną “szkolenia okresowe bhp”. Dzięki temu łatwiej Ci będzie osiągnąć pozycję lidera na rynku krajowym. 

Średnia liczba wyszukiwań fraz ogólnopolskich związanych ze szkoleniami BHP. Źródło: Senuto. 

Średnia liczba wyszukiwań fraz lokalnych związanych ze szkoleniami BHP. Źródło: Senuto. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze słów kluczowych, przeczytaj nasz poprzedni artykuł: 

Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu? Skuteczne strategie fraz.


Inne działania SEO promujące firmę szkoleniową

Jak reklamować firmę szkoleniową z SEO? Nie możesz zapomnieć o takich działaniach, jak optymalizacja struktury witryny, pozyskiwanie linków przychodzących oraz optymalizacja techniczna strony. Na czym one polegają?

 • Pozyskiwanie linków przychodzących to proces rozbudowy profilu linkowego witryny. Za jego pomocą pozyskujemy wartościowe odnośniki prowadzące do twojej witryny. Rozbudowujemy linki w sposób naturalny, dbamy o jakość linków, co pozwala sukcesywnie poprawiać efekty pozycjonowania strony Twojej firmy szkoleniowej.
 • Optymalizacja techniczna strony to proces dostosowywania witryny do wymagań SEO, czyli oczekiwań użytkowników i robotów Google. Obejmuje wszystkie zmiany na stronie, które nie dotyczą treści. W zakres technicznego SEO wchodzą optymalizacja adresów URL, linków wewnętrznych stworzenie mapy strony oraz pliku robots.txt, wdrożenie przekierowań i wiele więcej.
 • Rozbudowa struktury strony to proces tworzenia nowych podstron oraz optymalizacji istniejących. Dla każdej usługi tworzymy odrębną podstronę - po to, by użytkownik trafiał na treści, które dotyczą dokładnie tego, czego szuka. To zwiększa jego satysfakcję , zaangażowanie i może zwiększyć współczynnik konwersji.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?


Jak reklamować szkolenia za pomocą Google Ads?

Jak promować firmę szkoleniową w internecie? Niezawodnym sposobem są kampanie Google Ads. Pozwalają one szybko zbudować widoczność firmy szkoleniowej w wyszukiwarce i dotrzeć do docelowych odbiorców. Jakie formaty reklam Google Ads warto wybrać do promowania firm szkoleniowych? Skuteczne są:


Reklama firmy szkoleniowej w sieci wyszukiwania

Reklama w sieci wyszukiwania dla firm szkoleniowych to podstawa promocji w Google Ads. Jak przygotować skuteczną kampanię?

 • Wybierz odpowiednie słowa kluczowe - zacznij od słów o niskiej i średniej konkurencji oraz dużej liczbie wyszukiwań. Unikaj haseł ogólnych, zwłaszcza na początku, uwzględnij we frazach lokalizację.
 • Wybierz dopasowania słów kluczowych - zacznij od dopasowania ścisłego, a następnie postaw na inne typy dopasowań, w zależności od uzyskiwanych wyników.
 • Pamiętaj o dodaniu fraz wykluczających, by nie marnować budżetu na kliknięcia.
 • Rozważ dodanie rozszerzeń (linków, lokalizacji itp.), by wyróżnić swoją reklamę w wynikach wyszukiwania.
 • Zaplanuj wydatki na kliknięcie - zacznij od niskich stawek, a następnie podnoś je
 • Zaplanuj dobrą strukturę kampanii, odzwierciedlającą strukturę Twojej strony internetowej. Dla każdej usługi przygotuj oddzielną grupę reklam.
 • Zaplanuj skuteczny tekst reklamy - umieść w nim informacje istotne dla odbiorców, dodaj call to action.
 • Przygotuj unikalne strony docelowe, powiązane z treścią reklamy i rozwijające ją. Dodaj na stronach docelowych obrazy, korzyści i zalety szkoleń. Nie odsyłaj odbiorców do strony głównej.
 • Przygotuj reklamę skierowaną na uzyskiwanie połączeń telefonicznych oraz rezerwacje.


Remarketing dla firm szkoleniowych

Remarketing to skuteczna reklama dla firm szkoleniowych wśród odbiorców, którzy już znają daną markę. Za pomocą remarketingu dotrzesz do osób, które były na Twojej stronie, ale nie zrealizowały celu, np. nie zarezerwowały miejsca na szkolenie. Odbiorcy zobaczą twoją reklamę w formie baneru w trakcie przeglądania innych witryn zrzeszonych w sieci reklamowej Google. By wzmocnić przekaz, możesz zaoferować rabat na szkolenie lub jakąś ofertę specjalną.


Inne formaty reklam do promowania szkoleń

W reklamie firm szkoleniowych warto wykorzystać reklamę video oraz reklamę w sieci reklamowej Google. Są to stosunkowo tanie formaty reklam. Skuteczna może okazać się zwłaszcza reklama video na YouTube. Reklamę w sieci reklamowej warto stosować jako promocję uzupełniającą, do budowania świadomości marki.


SXO - reklama dla firm szkoleniowych

Jak zwiększyć liczbę zapisów na szkolenia za pośrednictwem strony www? Jednym ze sposobem jest usługa SXO. Obejmuje ona szereg działań, których celem jest poprawa komfortu korzystania ze strony oraz wzrost liczby konwersji w ramach tego samego ruchu. Sprawdźmy, jak dbamy o UX oraz optymalizację konwersji w ramach reklamy firm szkoleniowych w internecie:

 • Dla każdej usługi tworzymy odrębną podstronę.
 • Dodajemy formularze rezerwacyjne na każdej stronie szkolenia.
 • Sugerujemy dodanie wszystkich ważnych informacji na stronie szkolenia.
 • Dodaj informacje kontaktowe na każdej podstronie - np. w stopce.
 • Dodajemy na stronie kalendarz informujący o terminach wszystkich dostępnych szkoleń.
 • Poprawiamy szybkość działania strony.
 • Optymalizujemy witrynę pod kątem urządzeń mobilnych.

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?


Jak reklamować szkolenia w mediach społecznościowych?

Reklama firm szkoleniowych w mediach społecznościowych? Czemu nie! W systemie Facebook Ads możesz stworzyć skuteczną reklamę szkoleń, która dotrze do ściśle określonej grupy odbiorców. Sprawdźmy, na jakich elementach strategii reklamowej w mediach społecznościowych warto się skupić.

 • Dobrze poznaj swoją grupę docelową pod kątem demograficznym, behawioralnym oraz osobowościowym. Kim są Twoi odbiorcy, w jakim są wieku oraz jakiej płci, jaka jest ich sytuacja życiowa i zawodowa oraz zainteresowania.
 • Przygotuj oddzielne grupy reklam dla użytkowników znajdujących się w różnych lokalizacjach.
 • Kieruj reklamy do osób zainteresowanych rozwojem zawodowym lub osobistym, a także użytkowników, którzy szukali w internecie firm szkoleniowych, korzystali wcześniej ze szkoleń itp.
 • Kieruj reklamy na użytkowników podobnych i niestandardowych.
 • Jeśli Twoją grupę docelową stanowią osoby z pokolenia millenialsów i starsze, postaw na reklamę na FAcebooku. Jeśli kierujesz ofertę do osób młodszych, rozważ także reklamę na Instagramie.
 • Jako cele reklamowe wybierz pozyskiwanie leadów, ruch, konwersje.
 • Rozważ różne formaty reklam i miejsca docelowe - w bocznej kolumnie Facebooka, na głównym kanale, w formie karuzeli. Postaw na reklamę w formie postów tekstowych ze zdjęciem oraz reklamę video.
 • Stwórz reklamę, która po kliknięciu przeniesie użytkownika do formularza rezerwacyjnego konkretnego szkolenia.
 • Masz pozytywne opinie uczestników szkoleń? Umieść je w treści przekazu reklamowego.


Jak reklamować szkolenia w internecie? Podsumowanie

Po tym artykule już wiesz, jak promować szkolenia w internecie - teraz przyszedł czas na działanie. Usiądź ze swoim zespołem marketingowym i opracujcie dokładny plan działania krok po kroku. Dodatkowe informacje konieczne do realizacji skutecznej kampanii marketingowej znajdziecie na naszym blogu. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować szkolenia w internecie?

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ