Klastry tematyczne w SEO - kompleksowy przewodnik

Klastry tematyczne w SEO kompleksowy przewodnik
Spis treści

• Czym są klastry tematyczne?

• Dlaczego klastry tematyczne są ważne dla SEO?

• Jak stworzyć klastry tematyczne? Podstawowe kroki

• Przykłady klastrów tematycznych

• Podsumowanie

Gdy konkurencja w sieci jest coraz większa, dobra strategia SEO jest niezbędna! Podczas procesu optymalizacji strony internetowej, nie wystarczy już tylko umiejętny wybór słów kluczowych. Konieczne jest także właściwe zorganizowanie zawartości na stronie. Jednym ze sposobów na to, aby Twoja witryna była bardziej atrakcyjna dla użytkowników i algorytmów wyszukiwarek, jest tworzenie klastrów tematycznych. Dowiedz się, jak krok po kroku tworzyć klastry tematyczne w SEO i w ten sposób skutecznie podnieść pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są klastry tematyczne?

Klastry tematyczne w SEO to strategia, która pomaga zrozumieć i wykorzystać sposób, w jaki wyszukiwarki internetowe analizują treści na stronach internetowych. Polega to na grupowaniu powiązanych ze sobą treści w witrynie w tzw. klastry tematyczne lub grupy tematyczne. Każdy taki klaster skupia się na konkretnym temacie lub słowie kluczowym, a na jego czele znajduje się tzw. strona filarowa, która zawiera najważniejsze informacje na dany temat. Wszystkie inne treści związane z danym tematem są łączone z tą stroną filarową za pomocą linków wewnętrznych. Mówiąc najprościej, klaster tematyczny składa się z trzech elementów:

 • Strony, która skupia się na konkretnym temacie.
 • Zbiorze stron obejmujących bardziej szczegółowe podtematy.
 • Linkowania wewnętrznego pomiędzy wszystkimi tymi stronami.

Dzięki temu wyszukiwarki lepiej rozumieją strukturę treści na stronie i mogą bardziej precyzyjnie indeksować i klasyfikować zawartość. Klastry tematyczne pomagają również w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, ponieważ pozycjonowanie wielu powiązanych ze sobą treści na jednej stronie jest bardziej efektywne niż próba pozycjonowania każdej z nich osobno.


Dlaczego klastry tematyczne są ważne dla SEO?

Jeśli jeszcze nie zastosowałeś klastrów tematycznych na swojej stronie, nie czekaj dłużej! Dlaczego są one tak ważne? Klastry tematyczne to kluczowy element strategii SEO z kilku istotnych powodów:

 • Poprawiają strukturę strony - tworzenie klastrów tematycznych wymaga uporządkowania zawartości i stworzenia odpowiedniej struktury na stronie. To pomaga zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek łatwo odszukać treści na stronie oraz lepiej je zrozumieć.
 • Zwiększają wartość treści - klastry tematyczne pozwalają na pogłębianie tematów, co oznacza dostarczanie bardziej szczegółowych i wartościowych informacji dla użytkowników. To sprzyja zwiększeniu zaangażowania oraz wydłużeniu czasu spędzanego na stronie.
 • Poprawiają indeksację - dzięki logicznej strukturze klastrów, wyszukiwarki mogą dokładniej indeksować treści, co ułatwia zrozumienie, czego dokładnie dotyczy dana strona.
 • Zwiększają widoczność - dobre pozycjonowanie stron filarowych przekłada się na wyższą widoczność w wynikach wyszukiwania, co jest kluczowe dla przyciągania ruchu organicznego.
 • Redukują konkurencję - klastry tematyczne pozwalają na skupienie się na frazach long tail, co jest dużo bardziej efektywne niż próba rywalizacji o popularne i bardziej ogólne frazy.
 • Zwiększają autorytet strony - poprzez linkowania wewnętrzne między stronami klastra, strona filarowa staje się bardziej autorytatywna i wartościowa w oczach wyszukiwarek.
 • Wspierają strategię content marketingową - klastry tematyczne pomagają w planowaniu i tworzeniu treści, co ułatwia skuteczną realizację strategii content marketingowej.


Jak stworzyć klastry tematyczne? Podstawowe kroki

Stworzenie klastrów tematycznych w SEO nie jest skomplikowanym procesem, więc tym bardziej warto wprowadzić te działania do swojej strategii. Sprawdź podstawowe kroki, które pomogą Ci w efektywnym tworzeniu klastrów tematycznych:


Zdecyduj się na główny temat

Pierwszym i kluczowym krokiem w tworzeniu klastrów tematycznych jest wybór odpowiedniego głównego tematu. To on będzie stanowił podstawę całej strategii treści i będzie pełnić rolę strony filarowej. Wybierając ten temat, musisz znaleźć złoty środek pomiędzy zbyt ogólnym a zbyt wąskim przedstawieniem treści.

Główny temat powinien być na tyle szeroki, aby umożliwić tworzenie wielu powiązanych treści, ale jednocześnie na tyle konkretny, aby zapewnić skoncentrowane i zrozumiałe klastry tematyczne. Warto wziąć pod uwagę, które tematy są istotne dla Twojej grupy docelowej, jakie pytania najczęściej wyszukują Twoi odbiorcy, oraz skupić się na tym, co jest ważne w Twojej branży czy dziedzinie.

Aby znaleźć główny temat dla strony filarowej, użyj narzędzi do analizy słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs czy Senuto. Sprawdźmy to na praktycznym przykładzie i zobaczmy potencjalne tematy dla sklepu z obuwiem:

Przykładowe tematy do strony filarowej dla sklepu z obuwiem.

Narzędzie Senuto dostarczyło nam wiele różnych tematów, które sprawdziłby się w przypadku strony internetowej sklepu obuwniczego. Z analizy danych wynika, że użytkownicy często szukają informacji o butach do biegania, butach ortopedycznych czy obuwia, które jest dostosowane do różnych schorzeń. Te zagadnienia doskonale pasują do strony filarowej, która poprowadzi użytkowników do kolejnych podtematów.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Przeprowadź analizę słów kluczowych

Kolejnym kluczowym krokiem w procesie tworzenia klastrów tematycznych jest przeprowadzenie dokładnej analizy słów kluczowych. To etap, na którym buduje się całą strukturę klastrów, opierając ją na rzetelnych danych i potrzebach użytkowników. Analiza słów kluczowych pomoże w określeniu podtematów i pytań, które użytkownicy zadają w związku z głównym tematem. Te informacje staną się punktem wyjścia do tworzenia konkretnych treści w ramach klastrów tematycznych. Istnieje kilka istotnych aspektów, które warto uwzględnić w trakcie tej analizy:

 • Użyj specjalnych narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Semrush czy Ahrefs, które pomogą Ci w znalezieniu odpowiednich fraz oraz ocenie ich wartości.
 • Szukaj fraz kluczowych związanych z wybranym głównym tematem. Skup się na pytaniach, jakie użytkownicy najczęściej wpisują w wyszukiwarkę oraz słowach kluczowych, które są z nimi związane.
 • Na koniec oceń potencjał każdej frazy kluczowej, aby znaleźć te, które wygenerują najwięcej ruchu, a jednocześnie nie są zbyt konkurencyjne. W ramach tej oceny przeanalizuj liczbę miesięcznych wyszukiwań, konkurencyjność oraz trendy związane z danym słowem kluczowym. Popularność danej frazy na przestrzeni czasu możesz łatwo sprawdzić w narzędziu Google Trends.

Analiza fraz w narzędziu Senuto w celu znalezienia bardziej szczegółowych tematów.


Ustal strukturę klastrów tematycznych

Kiedy już wybrałeś główny temat i przeprowadziłeś analizę słów kluczowych, czas na ustalenie struktury klastrów tematycznych. Warto zaplanować ją wcześniej, aby ułatwić sobie tworzenie treści, zapewnić spójność informacji i odpowiednio dodać linki wewnętrzne. Zobacz, jak wygląda struktura klastrów tematycznych:

 • Strona filarowa (Pillar Page) - to centralna strona, która zapewnia obszerny przegląd głównego tematu. Jej zadaniem jest dostarczenie użytkownikowi wszechstronnych informacji, aby zapewnić pełny obraz omawianej tematyki. Jest to miejsce, z którego użytkownicy mogą łatwo przechodzić do kolejnych podstron związanych z danym tematem.
 • Podstrony klastrów (Cluster Content) - to podstrony, które dotyczą dodatkowych zagadnień związanych z głównym tematem. Każda podstrona klastra powinna być zoptymalizowana pod konkretne słowa kluczowe i zawierać informacje skoncentrowane na jednym zagadnieniu.
 • Linki wewnętrzne (Internal Linking) - kluczowym elementem struktury klastra tematycznego są linki wewnętrzne, które łączą ze sobą stronę filarową i podstrony klastrów. To właśnie dzięki nim użytkownicy mogą łatwo przechodzić między różnymi częściami klastra, a wyszukiwarki mogą lepiej zrozumieć strukturę treści.

Struktura klastrów tematycznych.

Taka struktura umożliwia skuteczne uporządkowanie treści, dostarczając użytkownikom wszechstronne informacje i satysfakcjonujące odpowiedzi na zadawane pytania. To kluczowy element skutecznej nawigacji po witrynie, który poprawia doświadczenie użytkowników i zwiększa widoczność strony w wynikach wyszukiwania.


Stwórz jakościową treść

Po ustaleniu struktury klastrów tematycznych przyszedł czas na tworzenie treści. Jej jakość i odpowiednie dopasowanie do potrzeb użytkowników jest kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces tej strategii. Oto kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia treści do klastrów tematycznych:

 • Postaw na unikalność - nie powielaj tekstów, które już znajdują się w sieci. Staraj się przekazywać nowości z Twojej branży lub przedstawiać informacje w nowy, interesujący sposób. Unikalność treści wpływa korzystnie na SEO i przyciąga użytkowników.
 • Zadbaj o zgodność z intencją wyszukiwania - upewnij się, że Twoja treść odpowiada na pytania i potrzeby użytkowników. Dzięki temu zadbasz o pozytywne doświadczenia internautów i trafność informacji, co wpływa na Twoją pozycję w SERP.
 • Wykorzystaj słowa kluczowe - umieść w treści słowa kluczowe zidentyfikowane podczas analizy. Powinny one być integralną częścią treści, więc rób to naturalnie i unikaj ich nadmiernego upychania (tzw. keyword stuffing). Poznaj najgorsze praktyki SEO i sprawdź, jak ich unikać!
 • Zadbaj o strukturę i czytelność - podziel treść na czytelne sekcje i używaj nagłówków, aby ułatwić użytkownikom przeglądanie materiału. Użyj też boldowania i wypunktowań, aby zwrócić uwagę na najważniejsze informacje.
 • Dodaj multimedia - ilustracje, zdjęcia, wideo i inne multimedia mogą wzbogacić treść i uczynić ją bardziej atrakcyjną. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio zoptymalizować je pod kątem SEO (rozmiar, format pliku, opis alt).
 • Wyczerpuj temat - nie ma jednej idealnej długości tekstu, ale staraj się zawierać w nim wystarczająco dużo informacji, aby odpowiedzieć na pytania użytkowników. Obszerne treści mogą okazać się bardziej wartościowe, ponieważ pozwalają na pełniejsze omówienie tematu.
 • Aktualizuj treści - aby utrzymać treść atrakcyjną i efektywną, kluczowe jest regularne jej aktualizowanie i dostosowywanie do bieżących potrzeb. Świeża treść przyciąga zarówno uwagę użytkowników, jak i wyszukiwarek internetowych, co pomaga utrzymać wysoki poziom zainteresowania i dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania. Sprawdź, co to jest evergreen content i jak go wykorzystać.

Dowiedz się więcej o tworzeniu jakościowego contentu:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Dodaj linki wewnętrzne i opublikuj treść

Kiedy masz już przygotowaną treść, należy zadbać o jej optymalne wdrożenie na stronie internetowej. Kluczowym elementem tego procesu są linki wewnętrzne, które łączą ze sobą stronę filarową i podstrony klastrów tematycznych. To właśnie one pomagają użytkownikom łatwo nawigować między różnymi częściami klastra oraz pozwalają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę treści. Jak więc poprawnie dodać linki wewnętrzne i opublikować treść na stronie?

 • Linki wewnętrzne - na stronie filarowej umieść linki prowadzące do odpowiednich podstron klastrów tematycznych. Następnie na tych podstronach dodaj odnośniki, które umożliwią powrót do strony filarowej. Możesz je umieszczać w różnych miejscach, zarówno w treści, jak i specjalnych sekcjach czy nagłówkach - najważniejsze jest, aby były dobrze widoczne.
 • Optymalizacja dla SEO - tworząc link wewnętrzny użyj odpowiedniego anchor text, czyli tekstu kotwiczącego, który opisuje zawartość, do której prowadzi link. Staraj się wykorzystać słowa kluczowe związane z tematem treści, ale nie na siłę. Ważne jest, aby linki były przydatne i wartościowe dla użytkowników.
 • Publikacja treści - po dodaniu linków wewnętrznych i dokładnym sprawdzeniu treści pod kątem poprawności gramatycznej oraz innych błędów, możesz opublikować ją na swojej stronie internetowej. Upewnij się, że jest ona łatwo dostępna dla użytkowników i umożliwia poprawną indeksację przez wyszukiwarki.
 • Monitorowanie i aktualizacja - po opublikowaniu treści nie zapomnij o jej regularnej aktualizacji i monitorowaniu wyników. Analizuj, jakie słowa kluczowe przyciągają użytkowników, jakie są wskaźniki klikalności i generowanego ruchu. W razie potrzeby dokonuj korekt i aktualizacji.

Tworzenie klastrów tematycznych to proces długotrwały, ale skuteczny w dążeniu do poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania i dostarczania wartościowej treści użytkownikom. Dlatego warto poświęcić czas na staranne przygotowanie i wdrożenie strategii klastrów tematycznych.


Przykłady klastrów tematycznych

Aby jeszcze lepiej zrozumieć zagadnienie klastrów tematycznych, sprawdź, jak zastosowały je inne strony:

Pierwszym przykładem jest blog Semrush, który jest podzielony na kilka głównych kategorii, z których można przechodzić do podstron opisujących bardziej szczegółowe tematy. Jednym z głównych jest SEO - na tej stronie znajdują się podkategorie, które opisują zagadnienia takie jak Co to jest SEO?, Analiza słów kluczowych, On-page SEO czy Link building.

Klastry tematyczne na blogu Semrush.

Kolejnym przykładem jest strona agencji WebFX, która jest podzielona na kategorie według oferowanych usług. Przechodząc do konkretnej strony opisującej daną usługę, możesz kierować się do konkretnych podstron, które dostarczają informacji na temat strategii, cen czy elementów wchodzących w tę ofertę oraz zagadnień związanych z tą usługą.

Klastry tematyczne na stronie WebFX.

Ostatnim już przykładem jest strona agencji Widoczni, która również stosuje podział na oferowane usługi. Na stronie filarowej opisującej daną ofertę znajdują się najważniejsze szczegóły oraz sekcje, z których możesz przejść do podstron opisujących tematy związane z konkretną usługą.

Klastry tematyczne na stronie Widoczni.

Dowiedz się, jak stworzyć efektywną stronę internetową:


Klastry tematyczne w SEO - kompleksowy przewodnik. Podsumowanie

Tworzenie klastrów tematycznych to nie tylko skuteczna strategia SEO, ale również sposób na organizowanie treści na stronie i tworzenie wartościowej oraz spójnej struktury dla użytkowników. Dzięki temu użytkownicy łatwiej znajdują to, czego szukają, a wyszukiwarki łatwiej indeksują i klasyfikują treści na stronie. Powyższe wskazówki pomogą Ci w skutecznej optymalizacji strony i zwiększeniu jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że tworzenie wartościowych treści i ich odpowiednia organizacja to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie online.

Co to są klastry tematyczne w SEO?
Down arrow

Klastry tematyczne w SEO to strategia organizowania treści na stronie internetowej w taki sposób, aby łączyć ze sobą powiązane tematy za pomocą linków wewnętrznych. Klastry składają się ze strony filarowej, zawierającej obszerne informacje na dany temat, oraz podstron klastrów, które opisują bardziej szczegółowe zagadnienia dotyczące tego tematu.

Dlaczego klastry tematyczne są ważne dla SEO?
Down arrow

Klastry tematyczne pomagają w lepszym zrozumieniu treści przez roboty wyszukiwarek i poprawnej indeksacji strony. Dodatkowo, poprzez tworzenie linków wewnętrznych między filarem a podstronami klastrów, możesz poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć jej autorytet w danej branży. Klastry poprawiają też strukturę witryny i ułatwiają użytkownikom poruszanie się po stronach.

Jak wybrać odpowiedni temat do stworzenia klastra tematycznego?
Down arrow

Odpowiedni temat do stworzenia klastra tematycznego powinien być związany z zagadnieniami istotnymi dla Twojej branży lub treścią, którą chcesz promować. Wybierając temat, warto również przeprowadzić badanie słów kluczowych, aby określić, jakie pytania i potrzeby mają użytkownicy.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Klastry tematyczne w SEO - kompleksowy przewodnik

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 133 głosów

UDOSTĘPNIJ