Outreach marketing - sposób na lepsze SEO i większą rozpoznawalność marki

Outreach marketing sposob na lepsze SEO i wieksza rozpoznawalnosc marki
Spis treści

• Co to jest outreach marketing?

• Dlaczego outreach marketing jest ważny dla SEO?

• Linki zewnętrzne a outreach marketing

• Popularność marki w internecie a outreach marketing

• Pomysły na strategię outreach marketing

Nie wiesz, jaką strategię marketingową wybrać? Skutecznym rozwiązaniem może się dla Ciebie okazać outreach marketing. To sposób na wsparcie działań SEO, zwiększenie grona odbiorców, zbudowanie wyższego poziomu zaufania do marki, a także na zwiększenie konwersji. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest outreach marketing?

 

Outreach marketing to jedna z popularnych strategii marketingowych. Skupia się ona na współpracy z wpływowymi osobami, które mają silne relacje z docelową grupą odbiorców wybranej marki. Z tego względu outreach marketing jest często określany także jako influencer marketing. 

Przedstawianie treści biznesowych influencerom jest coraz istotniejszym elementem strategii promocyjnych firm. Ważne jest jednak umiejętne znalezienie osób do takiej współpracy. Należy się skupić na wyszukiwaniu osób i organizacji, których odbiorców łączą podobne zainteresowania, potrzeby lub problemy. Influencerzy docierając do tych osób mogą zwiększyć świadomość marki i jej popularność, zwiększyć ruch na stronie i ogólną widoczność w sieci. Współpraca z kimś, kto cieszy się zaufaniem kilkudziesięciu tysięcy lub nawet setek tysięcy osób, może dać także długofalowe skutki w postaci zwiększenia współczynnika konwersji.

Outreach marketing warto rozważyć chociażby ze względu na to, jak intensywnie przybiera na sile znaczenie mediów społecznościowych. Coraz więcej osób przed zakupem częściej opiera się o rekomendacje osób, które zna z sieci niż o opinie znajomych czy też rodziny. Tę tendencję popierają wyniki badań marketingowych.

  • Według badania przeprowadzonego przez Defy Media 60% millenialsów chętniej skorzysta z rekomendacji znalezionych na YouTube niż z opinii osoby z tradycyjnych mediów (źródło: https://variety.com/2015/digital/news/millennials-find-youtube-content-more-entertaining-relatable-than-tv-study-1201445092/). 
  • Według raportu Rakuten z 2019 roku, aż 80% konsumentów kupiło coś dzięki rekomendacji influencera (źródło: https://go.rakutenmarketing.com/hubfs/docs/2019%20Influencer%20Marketing%20Report%20-%20Rakuten%20Marketing.pdf)
  • Zgodnie z danymi podawanymi przez ClickZ, na 22% dużych decyzji zakupowych osób w wieku 18-34 lata, mają wpływ rekomendacje influencerów (źródło: https://www.clickz.com/influencer-marketing-2019-stats/223174/). 

Warto mieć to na uwadze, chcąc osiągnąć sukces w sieci. 

 

Dlaczego outreach marketing jest ważny dla SEO?

Na pozycję w wynikach wyszukiwania wpływa bardzo wiele elementów, które trzeba umiejętnie ze sobą łączyć w strategii SEO. Jeśli chcesz poznać wszystkie kluczowe czynniki rankingowe SEO, sprawdź nasz wcześniejszy artykuł. Tutaj skupimy się na czynnikach rankingowych Google, na które ma wpływ outreach marketing. 

 

Linki zewnętrzne a outreach marketing

Jednym z ważniejszych elementów pozycjonowania strony jest pozyskiwanie wysokiej jakości, wartościowych linków ze stron internetowych o silnym autorytecie. Linki powinny odsyłać do strony głównej firmy lub wybranej podstrony. Profil linków powinien zawierać zarówno linki dofollow, jak i nofollow. Istotne jest także prawidłowe rozłożenie linków czystych i tych wykorzystujących anchor.

Wiele firm decyduje się na skorzystanie z oferty płatnych linków - należy jednak pamiętać, że takie oferty raczej nie obejmują silnych, znanych stron. W dodatku, takie rozwiązanie, choć może mieć pozytywny wpływ na SEO, nie zwiększy zaufania do marki. Decydując się na influencer marketing możesz w ramach współpracy ustalić wykorzystywany rodzaj linków odsyłających do strony. Możesz mieć również pewność, że strona, na której linki się znajdą, jest wartościowa i będzie miała świetny wpływ na pozycjonowanie witryny. 

Uwaga! Pamiętaj, że w pozycjonowaniu ważna jest również różnorodność linków. Nie skupiaj się wyłącznie na współpracy z influencerami Warto zadbać o to, by linki do strony pochodziły z różnych źródeł, np. forów, blogów, portali, katalogów. Staraj się także zmieniać influencerów, z  którymi współpracujesz, dobierając ich pod względem aktualnie prowadzonej kampanii.

 

Popularność marki w internecie a outreach marketing

Niektóre badania wskazują, że Google potrafi uznawać wzmianki o marce na równi z linkowaniem do strony. Z tego względu samo polecenie firmy przez influencera może sprawić, że strona będzie lepiej oceniana przez algorytmy Google. Dodatkowo, wspomnienie o marce na popularnych kanałach społecznościowych często przekłada się na dyskusję wśród obserwatorów influencera, wskutek czego wzmianek o marce jest znacznie więcej. Obserwatorzy danego influencera zdobywają również większe zaufanie do marki, chętniej decydują się na odwiedzenie strony internetowej.  

Chcesz wiedzieć więcej o czynnikach rankingowych SEO? Sprawdź te artykuły:  

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Pomysły na strategię outreach marketing

To, w jaki sposób wykorzystasz możliwości, które daje outreach marketing, zależy wyłącznie od Twojej kreatywności. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętne wykorzystanie zaufania, którym darzą influencera jego obserwatorzy. Pomysły na strategię outreach marketing dla swojej marki można znaleźć, przyglądając się działaniom innych firm w tym zakresie. 

Recenzowanie produktów przez influencerów

Jednym z popularniejszych sposobów na współpracę z influencerami jest dostarczanie im produktów z oferty sklepu. Ze względu na to, że jest to bardzo powszechna forma współpracy, która jednocześnie potrafi przynieść bardzo dobre efekty, rosną również oczekiwania względem jej warunków. Najpopularniejsi, najbardziej wpływowi influencerzy decydują się na współpracę tylko z wybranymi markami, w ramach odpowiednio wysokiego wynagrodzenia. W niektórych branżach wciąż funkcjonują współprace barterowe, jednak powoli się od nich odchodzi. 

 

 Przykład współpracy barterowej na blogu z recenzjami książek. 

 

  Przykład współpracy na Instagramie z influencerką Mają Bohosiewicz.

 

Wysyłaj prezenty do influencerów 

Jedną ze znanych strategii w outreach marketingu jest wysyłanie w prezencie produktów do influencerów. Część firm decyduje się na takie rozwiązanie licząc na to, że pozwoli im to zaoszczędzić i nie angażować się w płatną współpracę z influencerem. Prawda jest jednak taka, że prezenty od marek to bardzo popularne rozwiązanie, a influencerzy nie są w żaden sposób zobligowani do informowania na swoich kanałach o ich otrzymaniu. Dlatego kierowanie się myślą o oszczędnościach, może się okazać całkowicie błędnym rozwiązaniem. Prezenty od firm sprawdzają się natomiast, jeżeli za cel stawia się budowanie relacji z influencerem, która może w przyszłości zaowocować skuteczniejszą formą współpracy. 

  Jedna z form outreach marketingu - wysyłanie prezentów do influencerów. 

 

Bądź zaangażowanym wsparciem 

Skuteczną formą promocji są pozytywne relacje z innymi markami - ta zasada dotyczy również strategii outreach marketing. Jeżeli Twoja marka w zaangażowany sposób będzie wspierać inne marki lub twórców internetowych, możesz w ten sposób osiągnąć jeszcze lepsze efekty promocji, ponieważ wzmianki o Twojej firmie będą naturalne, nieopłacane. Przykładem może być tutaj współpraca firmy Zakład Złotniczy Koronowo, który wspierał influencerkę Kamilę Piwowarską (Milabyli) na różnych etapach tworzenia własnej marki odzieżowej Naree. Jedną z zasad tej influencerki jest brak płatnych współprac z markami, skupia się na promocji swoich produktów - mimo to, chętnie wspomina na swoich kanałach o produktach Zakładu Złotniczego Koronowo. 

Odzyskuj przekierowania z istniejących wzmianek

Jeżeli zależy Ci na zdobyciu wartościowych linków prowadzących do Twojej witryny, możesz poszukać istniejących już w sieci wzmianek o Twojej marce. Skontaktuj się z autorami tych treści z prośbą o dodanie w artykule aktywnego linku do Twojej strony. W tym procesie może Ci pomóc wykorzystanie alertu Google Ads, który będzie Cię informował o każdej pojawiającej się wzmiance o firmie. 

 

 Planowanie alertu w narzędziu Google Ads. 

 

Zaangażuj influencerów w działania promocyjne

Outreach marketing może przybierać różne formy, nie tylko te opierające się o recenzowanie i promowanie produktów na kanałach influencera. Świetnym sposobem jest wykorzystanie wpływowej osoby w działaniach promocyjnych na swojej stronie. Znana postać przyciągnie do prowadzonej kampanii swoich obserwatorów i wzbudzi większe zaufanie. Jako przykład mogą tutaj posłużyć działania promocyjne firmy lazienkaplus.pl, która zdecydowała się na współpracę z influencerką Michaliną Grzesiak (znana w sieci jako KrystynoNieDenerwujMatki). Na swoim kanale YouTube rozpoczęli serię wywiadów w formie talk-show pod nazwą Wanna Talk, prowadzącą była Michalina Grzesiak. Najpopularniejszy odcinek na kanale obejrzało ponad 500 tysięcy osób. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Zorganizuj/zaangażuj się w wydarzenie z influencerami

Influencer marketing może również przyjąć formę bycia partnerem, sponsorem wybranego eventu. Angażując się w ważne dla branży wydarzenie zdobywasz jednocześnie zaufanie osób zaangażowanych w event i obserwatorów influencerów. Forma współpracy może przybrać różne formy - prezenty dla uczestników, zapewnienie firmowego zaopatrzenia na czas eventu lub wsparcie finansowe. W tym przypadku za przykład może posłużyć bardzo popularna swego czasu Blogowilia, która jednoczyła w jednym miejscu kilka tysięcy najbardziej wpływowych blogerów w Polsce. Warto także wspierać mniejsze wydarzenia organizowane przez influencerów - ważne jest jednak, by wybrać taki event, którego uczestnikami są osoby z grupy docelowej Twojej firmy.

 

  Wsparcie wydarzenia skupiającego wielu influencerów. 

 

 Przykład outreach marketingu - wsparcie wydarzenia sportowego organizowanego przez influencerkę. 

 

Partnerstwo treści 

Jeżeli outreach marketing chcesz wykorzystać przede wszystkim do zdobywania wartościowych linków zewnętrznych, zdecyduj się na partnerstwo treści z cenioną firmą z Twojej branży. Dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie się wiedzą w gościnnym wpisie na blogu innej firmy lub udzielenie wywiadu. 

 Wpis gościnny na blogu branżowym. 

 

Autorska linia produktowa influencera

Chcesz skutecznie zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym? Możesz zdecydować się na głębszą współpracę z jednym z zaufanych influencerów i zaoferować mu wspólne stworzenie autorskiego produktu. Oddani fani influencerów chętnie angażują się w takie działania i kupują ich produkty. 

  Autorski produkt popularnej trenerki w jednym ze sklepów internetowych ze zdrową żywnością. 

 

Jak skutecznie nawiązać współpracę w outreach marketingu?

Outreach marketing wydaje się być prostą strategią marketingową, jednak brak skutecznego planu na wdrożenie go w plan promocji marki, może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych. Jak się przygotować do wdrożenia outreach marketingu w firmie i jak przekonać influencerów do podjęcia współpracy z Twoją firmą? 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Outreach marketing - wykorzystaj chwytliwy tytuł maila

Według danych podawanych przez Campaign Monitor, średni wskaźnik otwarcia wiadomości e-mail wynosi około 18%. To właśnie temat maila jest elementem, który może przekonać odbiorców do tego, by go otworzyli. W tym celu możesz wykorzystać intrygujący, pobudzający ciekawość tytuł np. “Brakuje linku w Twoim najlepszym artykule”. Często spotykaną taktyką jest również jasne określenie tematyki maila, np. “Propozycja współpracy z firmą XYZ”. Pamiętaj, by wysyłać spersonalizowane maile - da to lepszą skuteczność w dotarciu do odbiorcy, a także pozwoli uniknąć sytuacji, w której mail trafia do spamu. 

 

Outreach marketing - pokaż wartość

Pamiętaj, że współpraca w influencer marketingu ma nieść korzyści dla obu stron - dla Ciebie i osoby wybranej do współpracy. Już na etapie proponowania podjęcia współpracy podkreśl, jakie korzyści uzyska w ten sposób influencer. Wartość, którą oferujesz, powinieneś dostosować do formy współpracy, rozpoznawalności wybranego influencera, rodzaju promowanego produktu, założonego celu itp. 

 

Outreach marketing - spersonalizuj ofertę współpracy 

Zanim zaoferujesz współpracę wybranej osobie, zapoznaj się dokładnie z jej działalnością. Sprawdzenie tylko, czy obserwatorzy influencera są zgodni z Twoją grupą docelową, to za mało. Zapoznaj się dokładnie z wcześniejszą działalnością tej osoby, jak wyglądały jej współprace (czy były kreatywne, czy cieszyły się popularnością). Upewnij się również, czy charakter publikowanych przez influencera treści jest podobny do Twojego. Załóżmy, że zajmujesz się sprzedażą zdrowej żywności i budujesz wizerunek marki eleganckiej, a influencer, z którym chcesz współpracować jest znany z sarkazmu i ostrego żartu - Wasza współpraca może się okazać nieefektywna. Jeśli zadbasz o dobre dobranie osoby do współpracy, marketing outreach może przynieść bardzo dobre efekty. 

 

Outreach marketing - sposób na lepsze SEO i większą rozpoznawalność marki. Podsumowanie

Outreach marketing to strategia marketingowa, która może pomóc Ci zwiększyć zasięgi i rozpoznawalność Twojej marki. Kluczem do sukcesu jest jednak wcześniejsze wykonanie researchu i umiejętne dobranie osób do współpracy. Zdefiniuj swoje cele oraz grupę docelową, a następnie znajdź influencerów, których działalność będzie spójna z określonymi założeniami. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Outreach marketing - sposób na lepsze SEO i większą rozpoznawalność marki

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ