Jak skutecznie realizować linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu? Sprawdzone metody

Jak skutecznie realizowac linkowanie wewnetrzne w pozycjonowaniu
Spis treści

• Linki wewnętrzne w SEO - co to jest?

• Linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu - dlaczego jest ważne?

• zbuduj dobrą strukturę linków krok po kroku

• Twórz dużo treści

• Określ swoje najważniejsze treści

• Zadbaj o treść anchorów

• Ograniczaj linki wewnętrzne do strony głównej i strony kontaktowej

• Skoncentruj się na potrzebach użytkownika

• Twórz linki wewnętrzne w SEO do treści powiązanych tematycznie

• Dodaj linki wewnętrzne do swoich najnowszych lub najpopularniejszych treści

• Unikaj wewnętrznych linków nofollow

• Unikaj płaskiej struktury witryny

• Buduj linki wewnętrzne w SEO zgodnie z User Experience

• Zadbaj o odpowiednią liczbę linków wewnętrznych

• Regularnie przeprowadzaj audyt linków wewnętrznych

• Podsumowanie

Linkowanie wewnętrzne w SEO odgrywa istotną rolę - pozwala powiązać między sobą konkretne podstrony, ułatwia nawigację, a także indeksację witryny. Nie zawsze jednak linki wewnętrzne w pozycjonowaniu działają na korzyść strony www. Jak zaplanować strukturę linków wewnętrznych, by zapewnić użytkownikom doskonałe wrażenia w interakcji ze stroną i poprawić efekty SEO? Poznaj 12 skutecznych praktyk.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Linki wewnętrzne w SEO - co to jest?

Link wewnętrzny to hiperłącze umieszczone na jednej podstronie, które prowadzi do innej podstrony w tej samej witrynie. Stanowi przeciwieństwo linków zewnętrznych, które prowadzą do stron w innych witrynach. Za linki wewnętrzne uznaje się też linki prowadzące do subdomeny mające tego samego właściciela. Jeśli zatem masz blog w subdomenie, dostępny pod adresem blog.twojadomena.pl, to prowadzący do niego link z adresu twojadomena.pl też uznaje się za link zewnętrzny. 

 

Linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu - dlaczego jest ważne?

Dlaczego linkowanie wewnętrzne w SEO jest ważne? Ponieważ pomagają robotom Google znaleźć, zaindeksować i zrozumieć zawartość stron. Jeśli w Twojej witrynie istnieje strona, do której nie prowadzą żadne linki wewnętrzne ani zwrotne, a ponadto nie znajduje się w mapie strony, to roboty Google do niej nie dotrą. Właściwa strategia linkowania wewnętrznego sprawia, że robot będzie mógł odnaleźć adres URL nawet wówczas, jeśli przez pomyłkę zostanie on pominięty w mapie strony. Strony pozbawione linków wewnętrznych określane są jako osierocone i mogą znacząco utrudniać indeksowanie witryny.

Co więcej, linki wewnętrzne w witrynie pomagają w przepływie autorytetu (PageRank) pomiędzy stronami. Im więcej linków wewnętrznych wysokiej jakości ma strona, tym wyższy jest jej PageRank. Roboty Google wykorzystują także tekst kotwicy (anchor), by lepiej zrozumieć zawartość kontekst treści.

Linkowanie wewnętrzne ma też znaczenie dla użytkowników, ponieważ:

 • ułatwia nawigację (poruszanie się po stronie),
 • tworzy hierarchię i strukturę strony internetowej.

Podsumowując, linki wewnętrzne w SEO są ważne, ponieważ:

 • ułatwiają robotom Google indeksowanie i rozumienie zawartości strony,
 • pomagają w przekazywaniu PageRank (autorytetu strony),
 • wskazują robotom Google, które strony w witrynie są szczególnie ważne,
 • mają znaczenie dla użytkownika, gdyż poprawiają nawigację,

Pamiętaj jednak, że linki wewnętrzne mogę mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie sklepów i stron tylko wówczas, gdy są dobrze zaplanowane. Sprawdźmy, jak zaplanować spójną i efektywną strukturę linkowania wewnętrznego w SEO.

 

Linkowanie wewnętrzne w SEO - zbuduj dobrą strukturę linków krok po kroku

Zanim zaczniesz tworzyć strukturę linkowania wewnętrznego w witrynie, pomyśl o niej jak o piramidzie, w której najważniejsze treści znajdują się na szczycie, a najmniej ważne u jej podstawy.

Struktura strony przygotowana do linkowania wewnętrznego w SEO powinna wyglądać następująco:

 • na samym szczycie piramidy powinna znajdować się strona główna,
 • poniżej strony głównej powinny znaleźć się najważniejsze podstrony (podstrona oferty, kategorie produktowe, usług, strona blogowa, o nas itp.),
 • jeszcze niżej należy umieścić strony produktowe, wpisy blogowe, zagłębione podstrony ofertowe (np. landing page’e na miasta).

Jak budować linki wewnętrzne pomiędzy podstronami (adresami URL)? Nie należy łączyć ze sobą wszystkich stron na jednym poziomie. Struktura linków musi być przemyślana i łączyć ze sobą powiązane adresy URL i zagadnienia. Sprawdź, jak krok po kroku zbudować spójną strukturę linków wewnętrznych w SEO.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

1. Twórz dużo treści, by budować linkowanie wewnętrzne w SEO

By mieć dużo linków wewnętrznych, musisz mieć dużo treści. Dlatego zadbaj o stałą rozbudowę zawartości strony, Zaplanuj zatem strategię content marketingowa, która stanie się podstawą strategii linkowania wewnętrznego i budowania struktury witryny. NIe wystarczy mieć strony głównej i kilku podstron ofertowych, by dobrze linkować wewnątrz domeny. Strategia tworzenia treści powinna obejmować:

 • rozbudowaną strukturę podstron ofertowych - dla każdej usługi i kategorii oraz podkategorii produktowej stwórz odrębną podstronę (np. landing page’e na miasta) z rozbudowaną treścią,
 • pisanie bloga z wartościowymi artykułami, powiązanymi tematycznie,
 • tworzenie opisów kategorii produktowych.

Pamiętaj, że treści powinny być unikalne. Wystrzegaj się zatem kopiowania treści z innych serwisów oraz od producentów (np. opisów produktów). Jeśli w obrębie Twojej witryny występuje duplikacja techniczna, zadbaj o wdrożenie linków kanonicznych.

 

2. Określ swoje najważniejsze treści w pozycjonowaniu

Najwięcej linków wewnętrznych powinno prowadzić do adresów URL zawierających najważniejsze dla Ciebie treści. Jak określić, które treści są najbardziej istotne? Są to strony, które są najważniejsze pod kątem sprzedażowym - na przykład strony ofertowe w firmie usługowej, omawiające szczegóły usług, które dają największy zysk i stanowią filar Twojej działalności. Powinieneś także rozwijać treści “od ogółu do szczegółu” - tak, by móc linkować z bardziej szczegółowych treści do tych ogólnych i odwrotnie. Jak znaleźć najważniejsze treści pod kątem linków? Skorzystaj z narzędzia Ahrefs i przejdź do raportu Site Explorer. W sekcji podstrony znajdziesz informacje o najlepszych podstronach według treści, linków i przyrostu linków.

  Najlepsze podstrony według linków w narzędziu Ahrefs

 

Najlepsze treści w narzędziu Ahrefs

 

3. Zadbaj o treść anchorów w linkowaniu wewnętrznym SEO

Budując strukturę linków wewnętrznych w SEO i dodając nowe linki, pamiętaj o stosowaniu anchorów. Są to odpowiednie treści linków wyświetlane użytkownikowi i widoczne dla robota Google w kodzie HTML strony. Na ich podstawie oraz na podstawie znajdującej się w obrębie anchoru treści roboty Google ustalają treść strony, do której link prowadzi. Jeśli umieścisz link wewnętrzny na frazie mobilne SEO, robot Google zrozumie, że zawartość linkowanego adresu URL dotyczy zagadnienia pozycjonowania mobilnego. Treści anchorów powinny być różnorodne i mogą obejmować:

 • nazwę Twojej marki,
 • frazę kluczową,
 • frazę kluczową z dodatkowym tekstem,
 • zwroty do adresata (zobacz tutaj, dowiedz się więcej itp.).

Możesz także wykorzystać anchory w postaci obrazów, jednak powinny one stanowić mniejszość. Pamiętaj także, by wówczas uzupełnić obraz stanowiący link o tekst alternatywny. 

 

4. Ograniczaj linki wewnętrzne do strony głównej i strony kontaktowej w pozycjonowaniu

Wiele firm stosuje nadmierne linkowanie wewnętrzne do strony głównej, podczas gdy nie jest ono potrzebne w efektywnej strategii SEO. Lepszym rozwiązaniem jest rozbudowa struktury linków wewnętrznych prowadzących do stron ofertowych czy produktowych. to z tych stron najczęściej pochodzą konwersje i są to najczęściej ostatnie strony przeglądane przez użytkowników przed podjęciem decyzji o zakupie czy podjęciu współpracy. Warto także ograniczyć linki wewnętrzne do strony kontaktu. Zamiast umieszczać link wewnętrzny do strony kontaktowej na call to action “skontaktuj się z nami” zadbaj, by po kliknięciu w link użytkownik zobaczył odpowiedni formularz kontaktowy. Sprawdź, jak stworzyć skuteczne CTA.

W ten sposób unikasz linkowania wewnętrznego do stron, które są już podlinkowane w głównym menu nawigacyjnym. Tworzysz za to linki do adresów URL położonych głębiej w strukturze strony. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

5. Skoncentruj się na potrzebach użytkownika w linkowaniu wewnętrznym dla SEO

Linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu powinno być skoncentrowane na użytkowniku i przekazywaniu mu wartościowych informacji. By zachęcić użytkownika do kliknięcia w link, warto zadbać o:

 • powiązanie tematyczne linki z treścią artykułu,
 • dopasowanie linku do kontekstu treści,
 • umieszczenie w treści linkowanej naprawę przydatnych informacji.

Linki wewnętrzne w SEO są silnym sygnałem dla robotów Google i użytkowników, że treść znajdująca się pod linkiem jest tak dobra, że wymaga uwagi zarówno robota, jak i czytelnika. Sprawdź czynniki rankingowe w pozycjonowaniu.

 

6. Twórz linki wewnętrzne w SEO do treści powiązanych tematycznie

Samo umieszczenie jakiegokolwiek linku wewnętrznego w treści może nie przynieść zamierzonych efektów w pozycjonowaniu. Istotne jest, by zawartość linku wewnętrznego była tematycznie i kontekstowo powiązana z treścią strony linkującej. Jeśli prowadzisz sklep z artykułami dla zwierząt, właściwe linkowanie obejmuje:

 • dodanie linków wewnętrznych do określonej karmy dla psów w artykule o żywieniu psów,
 • umieszczenie linków wewnętrznych do innych kategorii produktowych dla psów w kategorii karmy dla psów.

Jeśli jednak tworzysz wpis blogowy o żywieniu królików, nie umieszczaj w linkach wewnętrznych adresów URL zawierających karmę dla kotów, ponieważ taka treść nie zainteresuje użytkownika i nie jest powiązana tematycznie z treścią linkujące strony.

 

 Przykład linkowania wewnętrznego w treści na blogu agencji widoczni

 

7. Dodaj linki wewnętrzne do swoich najnowszych lub najpopularniejszych treści

Jak wykorzystać linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu? Dzięki linkom w obrębie witryny możesz wypromować najpopularniejsze lub ostatnie wpisy na blogu. Umieść w różnych miejscach w witrynie sekcje z najpopularniejszymi wpisem blogowymi. Możesz to zrobić m.in.:

 • w górnej sekcji głównej storny bloga,
 • w dolnej sekcji strony głównej,
 • na stronach ofertowych.

 Sekcja “Ostatnio na blogu: na stronie ofertowej agencji widoczni

 

8. Unikaj wewnętrznych linków nofollow w pozycjonowaniu

Linki wewnętrzne zapewniają przepływ autorytetu stron pomiędzy stroną linkującą a linkowaną. Nie możesz ograniczać tego przepływu poprzez oznaczanie linków wewnętrznych atrybutem nofollow. Dlatego też pamiętaj, że każdy link wewnętrzny w pozycjonowaniu powinien być linkiem dofollow.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

9. Unikaj płaskiej struktury witryny w linkowaniu wewnętrznym w SEO

Płaska architektura witryny oznacza, że ta nie ma określonej hierarchii. Należy jej unikać, ponieważ może ona sprawiać trudności w linkowaniu wewnętrznym. Hierarchiczna struktura pozwala łączyć linkami wewnętrznymi strony podrzędne z nadrzędnymi i odwrotnie. Jak wykorzystać hierarchiczną strukturę witryny w linkowaniu wewnętrznym SEO? 

 • W treści opisu produktu możesz umieścić link do kategorii, w której się on znajduje.
 • W kategorii produktowej umieść linki do podkategorii, a w treściach treści dla podkategorii podlinkuj do kategorii głównej.

 

10. Buduj linki wewnętrzne w SEO zgodnie z User Experience

Linki wewnętrzne w pozycjonowaniu mają ułatwiać użytkownikom zapoznanie się z zawartością strony, a  nie je utrudniać. Dlatego też w procesie budowania struktury linków wewnętrznych, weź pod uwagę wskazówki ux widoczni. Określają one, że linki zewnętrzne:

 • nie powinny utrudniać odbioru treści,
 • powinny być naturalnym elementem treści,
 • powinny ułatwiać użytkownikowi zapoznanie się z treściami powiązanymi tematycznie.

Dowiedz się więcej o UX w pozycjonowaniu.

 Przykład linkowania (boksu z linkami) na blogu widoczni

 

11. Zadbaj o odpowiednią liczbę linków wewnętrznych w obrębie pojedynczej strony

Liczba linków wewnętrznych w SEO na pojedynczej podstronie powinna być rozsądna. Co to jednak oznacza? W 2009 roku Matt Cutts określił, że za rozsądną liczbę linków na stronie uznaje się mniej niż 100. Liczba ta obejmowała jednak wszystkie linki, także te dostępne w stopce, nagłówku czy menu. Przekroczenie liczby 100 linków nie groziło jednak żadną karą, np. usunięciem strony. W praktyce liczba 100 linków jest tylko wskazówką, a całokształt linków należy dopasować do struktury swojej strony i jej tematyki. Czasem wystarczy jedynie kilka linków wewnętrznych, ale w rozbudowanych artykułach blogowych 10 czy 20 linków w treści również może być odpowiednie.  Twoim nadrzędnym celem jest dodawanie takich linków, które faktycznie niosą wartość dla użytkownika.

Uwaga: nie dodawaj dużej liczby linków w blokach stopce strony. Jeszcze kilka lat temu część właścicieli witryn próbowała w ten sposób poprawić efekty SEO. nieskutecznie, ponieważ takie praktyki są niezgodne ze wskazówkami Google dla webmasterów i skutkowały nałożeniem kar od Google. Najlepsze są naturalne linki znajdujące się w treści, a nie bloki linków dodawane automatycznie w systemie CMS. Sprawdź, za jakie inne działania możesz otrzymać filtr (karę) od Google.

 

12. Regularnie przeprowadzaj audyt linków wewnętrznych w SEO na swojej stronie

Jeśli chcesz mieć pewność, że linki zewnętrzne działają na korzyść pozycjonowania swojej strony, regularnie przeprowadzaj audyt linków wewnętrznych w swojej witrynie. Weryfikuj:

 • obecność linków uszkodzonych (np. błędnie przekierowanych, prowadzących do usuniętych podstron),
 • obecność stron osieroconych, do których nie prowadzi żaden link.

Do audytu linków wewnętrznych w pozycjonowaniu możesz wykorzystać:

 • darmowe narzędzie Google Search Console, mające raport “Linki” dotyczące linków wewnętrznych,
 • płatne narzędzia SEO - Ahrefs i Majestic.

Za pomocą wyżej wspomnianych narzędzi przeprowadzisz także audyt linków zewnętrznych.

 

Podsumowanie

Linki wewnętrzne to często pomijany element strategii pozycjonowania. Niesłusznie, ponieważ dobrze zaplanowana struktura linkowania wewnętrznego pozwala poprawić nawigację w witrynie, usprawnić i przyspieszyć indeksowanie, a także zwiększyć czas przebywania użytkowników na stronie. Pamiętaj jednak, by podczas tworzenia i planowania struktury linków w SEO brać pod uwagę nie tylko roboty Google, ale także potrzeby użytkowników. buduj linki wewnętrzne w sposób naturalny, linkuj do podstron powiązanych tematycznie, stosuj odpowiednie i różnorodne anchory. W ten sposób wesprzesz pozycjonowanie i optymalizację strony, a ponadto poprawisz UX.  

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak skutecznie realizować linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu? Sprawdzone metody

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 141 głosów

UDOSTĘPNIJ