Sprawdź 25 statystyk o optymalizacji konwersji

Optymalizacja wspolczynnika konwersji statystyki
Spis treści

• Ogólne statystyki o optymalizacji współczynnika konwersji

• Budżety na optymalizację konwersji - statystyki

• Skuteczne działania CRO - statystyki

• Statystyki CRO dla stron docelowych

• Podsumowanie

Chcesz zainwestować w optymalizację konwersji (SXO), ale nie wiesz, jakich efektów się spodziewać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym sprawdziliśmy, co statystyki i badania mówią na temat efektywności optymalizacji konwersji. Czy działania CRO naprawdę się opłacają i przynoszą realny zysk? Co warto wdrożyć w procesie optymalizacji konwersji, by naprawdę zachęcić użytkowników do skorzystania z oferty? Sprawdźmy, jakie działania przynoszą namacalne efekty.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na bezpłatny audyt
widoczni 54


Ogólne statystyki o optymalizacji współczynnika konwersji


1. Średni współczynnik konwersji na wszystkie stronach internetowych wynosi 2,35%.

Według badań WordStream (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/03/17/what-is-a-good-conversion-rate) średni współczynnik konwersji we wszystkich branżach wynosi 2,35%. Warto jednak pamiętać, że wartości te różnią się w zależności od Twojej oferty i branży, w której działasz. Jeśli jednak współczynnik konwersji na Twojej stronie wynosi 5%, to oznacza, że dobrze radzisz sobie z optymalizacją konwersji.


2. Najlepsze strony internetowe mają współczynnik konwersji na poziomie 11%

Według badania WordStream (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/03/17/what-is-a-good-conversion-rate) firmy, które najlepiej radzą sobie z działaniami CRO, mają współczynnik konwersji na poziomie 11% lub więcej. To ponad 5 razy więcej niż średnia!

promocja dla Ciebie

Twój marketing może być skuteczniejszy


Chcesz w pełni wykorzystać jego potencjał?

Zamów profesjonalny audyt i otrzymaj konkretny plan na zwiększenie zysków. Nasi eksperci przeanalizują Twoje kampanie (Google, Facebook, Allegro Ads), SEO, UX oraz całą strategię marketingową.

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Wyślij zapytanie
1. Bezplatny audyt 2


3. Najwyższy współczynnik konwersji generują komputery stacjonarne

4,14% - tyle wynosi współczynnik konwersji na komputerach stacjonarnych. Na tabletach stanowi odpowiednio 3,3%, a na smartfonach 1,53% (2022, https://www.statista.com/statistics/918503/worldwide-online-shopper-conversion-rate-by-device/). Może to wynikać z braku dostosowania witryn do działania na smartfonach. Dlatego też zadbaj o optymalizację mobilną swojej witryny.


4. Średni współczynnik konwersji w e-commerce wynosi 14,6 dla leadów organicznych

Aż 14,6% leadów organicznych z wyszukiwarki Google kończy się pozyskiwaniem klienta (2022, https://www.statista.com/statistics/1106713/global-conversion-rate-by-industry-and-device). To dużo, wziąwszy pod uwagę średni współczynnik konwersji w ogóle (2,35%). To kolejny argument, dla którego powinieneś zdecydować się na pozycjonowanie sklepu.


5. Reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania generują współćzynnik konwersji 4,4%

Według badań z WordStream reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania generują współczynnik konwersji na poziomie 4,4%, a reklamy w sieci reklamowej na poziomie 0,57% (2019, https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/08/19/conversion-rate-benchmarks). Czy to oznacza, że nie warto inwestować w reklamę w sieci reklamowej? Absolutnie nie. Reklama ta buduje świadomość marki, dlatego warto łączyć ją z innymi formatami reklam Google Ads. Zobacz także, jak optymalizować konwersję w reklamach Google Ads.

Średnie współczynniki konwersji na urządzeniach mobilnych w różnych branżach dla kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania, źródło danych: https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/08/19/conversion-rate-benchmarks


6. Reklamy na Facebooku generują współczynnik konwersji na poziomie 9,1%

Chcesz poprawić sprzedaż w swoim sklepie i pozyskiwać więcej leadów ze strony internetowej? Rozważ inwestycję w reklamę Facebook Ads. Według danych WordStream dobrze opracowane reklamy na Facebooku generują współczynnik konwersji na poziomie 9,1% (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/02/28/facebook-advertising-benchmarks)


7. Statystyki współczynników konwersji w e-commerce

Najwyższy współczynnik konwersji w branży e-commerce generują żywność i napoje - 4,95%, a najniższy artykuły sportowe - 2,35% (2022, https://www.yotpo.com/resources/ecommerce-conversion-rate/). Może to wynikać z tego, że użytkownicy chcą mieć produkty sportowe natychmiast i decydują się na skorzystanie z oferty zakupów stacjonarnych.


8. Pierwszy wynik w Google uzyskuje ponad 30% kliknięć

34,36% - to średni współczynnik klikalności (CTR), który uzyskują strony znajdujące się na pierwszej organicznej pozycji w wyszukiwarce Google (2022, https://www.hubspot.com/marketing-statistics). Może się on przełożyć na wyższą liczbę konwersji. Oznacza to, że jeśli chcesz poprawić współczynnik konwersji, powinieneś zadbać także o inwestycję w pozycjonowanie strony lub sklepu.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


9. Najskuteczniejsze kanały pod kątem konwersji - statystyki

Największą skuteczność w zakresie pozyskiwania konwersji generują te kanały, które docierają do użytkowników o wysokich zamiarach zakupowych, znajdujących się na ostatnim etapie ścieżki zakupowej. Są to: wyniki organiczne Google, wyniki płatne Google oraz ruch odsyłający (2020, http://episerver.com/globalassets/03.-global-documents/reports/b2c-retail-benchmark-report-q1-2020.pdf). Pozostałe wyniki znajdziesz na wykresie:

Poziom konwersji w zależności od kanału docierania do użytkownika, źródło: http://episerver.com/globalassets/03.-global-documents/reports/b2c-retail-benchmark-report-q1-2020.pdf


Budżety na optymalizację konwersji - statystyki

Czy warto wydawać więcej na optymalizację konwersji? Sprawdźmy, co na ten temat mówią statystyki?


10. Wartość rynku CRO stale rośnie

Przewiduje się, że w 2024 roku rynek optymalizacji konwersji będzie wart 96 milionów dolarów (2022, https://www.statista.com/statistics/814251/total-cro-market-size-worldwide/). W 2015 roku wartość rynku wynosiła jedynie nieco ponad 40 milionów dolarów.


11. Wydatki na optymalizację konwersji są zbyt małe

Badania Eco Consultancy z 2017 roku wykazały, że firmy wydają zaledwie 1 dolar na optymalizację konwersji w stosunku do 92 dolarów wydanych na pozyskanie pojedynczego klienta (2017, https://econsultancy.com/reports/conversion-rate-optimization-report/). To zdecydowanie zbyt mało - wiele firm za bardzo skupia się na wydatkach na pozyskanie ruchu, a nie poświęca środków na przekształcenie ruchu w konwersje. W efekcie są to zmarnowane pieniądze, ponieważ sam ruch nie musi przynieść zwrotu z inwestycji w marketing internetowy.


Skuteczne działania CRO - statystyki

W jakie działania z zakresu CRO warto zainwestować i które z nich przynoszą najwięcej korzyści? Sprawdźmy, co o skuteczność CRO mówią statystyki.


12. Opłaca się zainwestować w marketing omnichannel

Właściciele sklepów internetowych, którzy zainwestowali w strategię omnichannel, deklarują, że uzyskali dodatkowe 168% przychodów ze sprzedaży w swoich punktach stacjonarnych (2022, https://www.smartinsights.com/ecommerce/ecommerce-analytics/ecommerce-conversion-rates/). Więcej o strategii omnichannel znajdziesz w artykułach:


13. Automatyzacja w optymalizacji konwersji - statystyki

W działaniach skierowanych do konsumentów warto wdrożyć automatyzację działań marketingowych. Właściciele biznesów e-commerce deklarują, że po wdrożeniu automatyzacji odnotowały współczynnik konwersji sięgający 50% (2018, https://www.campaignmonitor.com/blog/email-marketing/2016/01/70-email-marketing-stats-you-need-to-know/). Co więcej, zastosowanie narzędzi do automatyzacji pozwoliło zwiększyć liczbę leadów aż o 451% (2022, https://www.business2community.com/infographics/marketing-automation-by-the-numbers-infographic-0342287#!rFqTU). Jakie działania z zakresu automatyzacji marketingu warto wdrożyć? Na przykład automatyczne wiadomości przypominające o porzuconych koszykach, automatyczne planowania działań w social mediach czy remarketing i retargeting.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


14. Wideo zwiększa współczynnik konwersji na stronach docelowych aż o 86%

Badania wykazały, że dostępność filmu wideo na stronach docelowych zwiększa współczynnik konwersji aż o 86% (2022, https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/). Oznacza to, że warto zainwestować w markowe nagrania wideo, które prezentują Twoją markę od zaplecza, pokazują, jak korzystać z produktu czy co potencjalny klient może zyskać dzięki usłudze. Skuteczną formą marketingu wideo są także filmy z case studies oraz wywiady z klientami.


15. Krótsze formularze = więcej konwersji

Sposób tworzenia formularzy również ma wpływ na poziom konwersji. Badania wykazały, że zmniejszenie liczby pól do wypełnienia w formularzach kontaktowych z 11 do 4 pozwala wygenerować o 120% więcej konwersji. Klienci nie lubią wypełniać rzędów danych, dlatego jeśli chcesz ich zachęcić do skorzystania z usługi, ogranicz wymagane informacje do minimum. Jeśli koniecznie musisz pozyskać więcej informacji, rozważ wdrożenie formularzy wielostronicowych, które mają współczynnik wypełnienia na poziomie 13,85% w porównaniu do 4,53% dla dłuższych formularzy jednostronicowych (2022, (2022, https://www.imagescape.com/media/filer_public/06/94/0694c7f4-8914-4598-8871-b857fbc12737/form_case_study.pdf).


16. Cel CTA ma znaczenie w CRO

Okazuje się, że rodzaj wezwania do działania może mieć wpływ na współczynnik konwersji. Najlepszy współczynnik konwersji generują wezwania do pobrania materiału (1,6%), a następnie wezwania do pobrania wersji próbnej lub demonstracyjnej (0,9%) (2022, https://firstpagesage.com/seo-blog/conversion-rate-optimization-statistics-fc/).

Wpływ rodzaju wezwania do działania na poziom współczynnika konwersji
Typ wezwania do działania Współczynnik konwersji
Pobranie materiału 1.60%
Dostęp do wersji próbnej . wesji demo 0.90%
Zapis do newslettera 0.80%
Wezwanie do kontaktu z działem sprzedaży 0.60%

Wpływ celu CTA na współczynnik konwersji, źródło: https://firstpagesage.com/seo-blog/conversion-rate-optimization-statistics-fc/


17. Treść CTA ma znaczenie w CRO

Badania wykazały, że nawet treść CTA może mieć wpływ na liczbę kliknięć i konwersji. Najsktueczniejsza treść CTA to Kliknij tutaj - klika w nią 20% użytkowników (2022, https://unbounce.com/conversion-rate-optimization/how-to-optimize-contact-forms/). Co więcej, dobrze skonstruowana treść CTA w postaci tekstu, a nie przycisku jest skuteczniejszy o 121%. (2022, https://blog.hubspot.com/marketing/blog-anchor-text-call-to-action-study).

Treść CTA a współczynnik konwersji
Treść CTA Poziom kownersji
Kliknij tutaj 30.00%
Prześij 25.00%
Pobierz 15.00%
Zarejestruj się 10.00%

Wpływ treści CTA na współćzynnik konwersji, źródło: https://unbounce.com/conversion-rate-optimization/how-to-optimize-contact-forms/


18. Biała przestrzeń wokół CTA zwiększa konwersję o 232%

Badania wykazały, że duża ilość białej przestrzeni wokół przycisku CTA oraz ogólne wrażenie harmonii na stronie zwiększają współczynnik konwersji o 232%. Dlatego też warto zadbać o przejrzystą strukturę strony i nie umieszczać zbyt dużo elementów wokół wezwania do działania.


19. Prośba o numer telefonu ogranicza liczbę konwersji

Jak zwiększyć liczbę konwersji? Unikaj w formularzach kontaktowych prośby o podanie numeru telefonu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Badania wykazały, że taka prośba może ograniczyć liczbę konwersji aż o 5% (2022, https://unbounce.com/conversion-rate-optimization/how-to-optimize-contact-forms/).

Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


20. Treści generowane przez użytkowników a współczynnik konwersji

Obecność na stronie treści generowanych przez użytkowników może bardzo pozytywnie wpłynąć na współczynnik konwersji. Badania wykazały, że dodanie opinii użytkowników i tzw. dowodu słuszności może zwiększyć współczynnik konwersji aż o 161% (2022, https://www.yotpo.com/blog/ecommerce-conversion-rate/).


21. Czas ładowania strony a współczynnik konwersji

Jak na współczynnik konwersji na urządzeniach mobilnych wpływa czas ładowania strony? To sprawdziła firma Google w 2017 roku. Okazało się, że 1 dodatkowa sekunda ładowania na mobile zmniejsza:

  • współczynnik konwersji o 7%,
  • liczbę wyświetleń strony o 11%,
  • zadowolenie potencjalnych klientów o 16%.

(2017, https://think.storage.googleapis.com/docs/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks.pdf).


22. Spersonalizowany e-mail marketing 6 razy zwiększa prawdopodobieństwo konwersji

Prowadzisz działania e-mail marketingowe? Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, czy firmę, powinieneś zadbać o personalizację wiadomości. Badania statystyczne wykazały, że personalizacja w e-mail marketingu pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo konwersji aż 6-krotnie (2010, https://www.campaignmonitor.com/resources/guides/email-marketing-new-rules/). W przypadku biznesu e-commerce personalizacja może dotyczyć produktów polecanych do zakupu na podstawie wcześniejszej aktywności na stronie sklepu.


Statystyki CRO dla stron docelowych

Jak optymalizować strony docelowe, by zwiększyć liczbę konwersji? Sprawdźmy, co o skuteczności poszczególnych elementów landing page’y mówią statystyki.


23. Więcej stron docelowych to więcej konwersji

Okazuje się, że im więcej stron docelowych masz w swojej witrynie, tym szanse na konwersję rosną. Badania wykazały, że firmy, które mają 10-15 stron docelowych, zyskują do 55% więcej klientów w porównaniu do firm, które stron docelowych mają mniej niż 10. Co więcej, witryny, które mają ponad 40 stron docelowych, pozyskują 12 razy więcej klientów (2022, https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/33756/Why-You-Yes-You-Need-to-Create-More-Landing-Pages.aspx?__hstc=88897540.2ad38ded0767355bf82386de416169ff.1530627913296.1530627913296.15306279
13296.1&__hssc=88897540.1.1530627913297&__hsfp=3019102376). Oznacza to, że warto tworzyć odrębne strony docelowe dla każdej kampanii i zoptymalizować je pod kątem oczekiwań odbiorców. Dowiedz się więcej o optymalizacji landing page’y:


24. Brak nawigacji na stronach docelowych zwiększa konwersję

Jak zwiększyć konwersję na stronach docelowych? Usuń nawigację w postaci głównego menu. Badania wskazują, że likwidacja menu na stronach docelowych może zwiększyć konwersje aż o 100% (2022, https://vwo.com/blog/a-b-testing-case-study-navigation-menu/). Jedynymi elementami, które znajdują się na landing page’u, są te, które prowadzą do konwersji. Menu rozprasza użytkownika i może spowodować, że kliknie w nie, zamiast skorzystać z formularza kontaktowego. Tymczasem okazuje się, że w praktyce tylko 16% stron docelowych faktycznie nie ma menu nawigacyjnego (2022, http://www.marketingsherpa.com/).

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


25. Strony docelowe z wieloma ofertami mają 266% mniejszy współczynnik konwersji

Jeśli chcesz zwiększyć współczynnik konwersji, na jednej stronie docelowej powinieneś zaprezentować jedną ofertę. Potwierdzają to także statystyki CRO - według badań strony docelowe, na których prezentowanych jest kilka oferty, mają współczynnik aż o 266% niższy od tych stron docelowych, które prezentują pojedynczą ofertę (2020, https://blog.wishpond.com/post/86603979581/11-stats-why-your-landing-page-doesnt-convert#close-overlay).


Statystyki optymalizacji konwersji. Podsumowanie

Wiele działań z zakresu optymalizacji realnie wpływa na poziom przychodów oraz liczbę pozyskanych klientów. Z badań wynika, że szczególnie istotne są takie działania, jak personalizacja, optymalizacja stron docelowych, optymalizacja wezwania do działania czy poprawa szybkości ładowania strony. Ich wdrożenie może sprawić, że pozyskasz więcej konwersji i zachęcisz klientów do skorzystania z usługi lub zakupu produktu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.6
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 110 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Umów się na BEZPŁATNE KONSULTACJE i otrzymaj SKUTECZNĄ STRATEGIĘ zwiększenia ruchu i sprzedaży.
Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail i/lub numer telefonu) przez Widoczni Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (ul. Złotowska 41), w celach marketingowych, w tym w celu przedstawiania informacji o produktach i usługach. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdują się w Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Widoczni Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną na podany adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Sprawdź 25 statystyk o optymalizacji konwersji

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ