Sprawdź 25 statystyk o optymalizacji konwersji
• Ogólne statystyki o optymalizacji współczynnika konwersji
• Budżety na optymalizację konwersji - statystyki
• Skuteczne działania CRO - statystyki
• Statystyki CRO dla stron docelowych
• Podsumowanie
Chcesz zainwestować w optymalizację konwersji (SXO), ale nie wiesz, jakich efektów się spodziewać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym sprawdziliśmy, co statystyki i badania mówią na temat efektywności optymalizacji konwersji. Czy działania CRO naprawdę się opłacają i przynoszą realny zysk? Co warto wdrożyć w procesie optymalizacji konwersji, by naprawdę zachęcić użytkowników do skorzystania z oferty? Sprawdźmy, jakie działania przynoszą namacalne efekty.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Ogólne statystyki o optymalizacji współczynnika konwersji
1. Średni współczynnik konwersji na wszystkie stronach internetowych wynosi 2,35%.
Według badań WordStream (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/03/17/what-is-a-good-conversion-rate) średni współczynnik konwersji we wszystkich branżach wynosi 2,35%. Warto jednak pamiętać, że wartości te różnią się w zależności od Twojej oferty i branży, w której działasz. Jeśli jednak współczynnik konwersji na Twojej stronie wynosi 5%, to oznacza, że dobrze radzisz sobie z optymalizacją konwersji.
2. Najlepsze strony internetowe mają współczynnik konwersji na poziomie 11%
Według badania WordStream (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/03/17/what-is-a-good-conversion-rate) firmy, które najlepiej radzą sobie z działaniami CRO, mają współczynnik konwersji na poziomie 11% lub więcej. To ponad 5 razy więcej niż średnia!
Dodatkowy miesiąc SEO za 1 zł!
Podpisz umowę na usługę pozycjonowania na 12 miesięcy, a 13. miesiąc otrzymasz za symboliczną złotówkę. To najlepsza okazja, by w pełni wykorzystać potencjał swojej strony.
Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły tej promocji.
Wyślij zapytanie
3. Najwyższy współczynnik konwersji generują komputery stacjonarne
4,14% - tyle wynosi współczynnik konwersji na komputerach stacjonarnych. Na tabletach stanowi odpowiednio 3,3%, a na smartfonach 1,53% (2022, https://www.statista.com/statistics/918503/worldwide-online-shopper-conversion-rate-by-device/). Może to wynikać z braku dostosowania witryn do działania na smartfonach. Dlatego też zadbaj o optymalizację mobilną swojej witryny.
4. Średni współczynnik konwersji w e-commerce wynosi 14,6 dla leadów organicznych
Aż 14,6% leadów organicznych z wyszukiwarki Google kończy się pozyskiwaniem klienta (2022, https://www.statista.com/statistics/1106713/global-conversion-rate-by-industry-and-device). To dużo, wziąwszy pod uwagę średni współczynnik konwersji w ogóle (2,35%). To kolejny argument, dla którego powinieneś zdecydować się na pozycjonowanie sklepu.
5. Reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania generują współćzynnik konwersji 4,4%
Według badań z WordStream reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania generują współczynnik konwersji na poziomie 4,4%, a reklamy w sieci reklamowej na poziomie 0,57% (2019, https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/08/19/conversion-rate-benchmarks). Czy to oznacza, że nie warto inwestować w reklamę w sieci reklamowej? Absolutnie nie. Reklama ta buduje świadomość marki, dlatego warto łączyć ją z innymi formatami reklam Google Ads. Zobacz także, jak optymalizować konwersję w reklamach Google Ads.
Średnie współczynniki konwersji na urządzeniach mobilnych w różnych branżach dla kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania, źródło danych: https://www.wordstream.com/blog/ws/2019/08/19/conversion-rate-benchmarks
6. Reklamy na Facebooku generują współczynnik konwersji na poziomie 9,1%
Chcesz poprawić sprzedaż w swoim sklepie i pozyskiwać więcej leadów ze strony internetowej? Rozważ inwestycję w reklamę Facebook Ads. Według danych WordStream dobrze opracowane reklamy na Facebooku generują współczynnik konwersji na poziomie 9,1% (2021, https://www.wordstream.com/blog/ws/2017/02/28/facebook-advertising-benchmarks)
7. Statystyki współczynników konwersji w e-commerce
Najwyższy współczynnik konwersji w branży e-commerce generują żywność i napoje - 4,95%, a najniższy artykuły sportowe - 2,35% (2022, https://www.yotpo.com/resources/ecommerce-conversion-rate/). Może to wynikać z tego, że użytkownicy chcą mieć produkty sportowe natychmiast i decydują się na skorzystanie z oferty zakupów stacjonarnych.
8. Pierwszy wynik w Google uzyskuje ponad 30% kliknięć
34,36% - to średni współczynnik klikalności (CTR), który uzyskują strony znajdujące się na pierwszej organicznej pozycji w wyszukiwarce Google (2022, https://www.hubspot.com/marketing-statistics). Może się on przełożyć na wyższą liczbę konwersji. Oznacza to, że jeśli chcesz poprawić współczynnik konwersji, powinieneś zadbać także o inwestycję w pozycjonowanie strony lub sklepu.
9. Najskuteczniejsze kanały pod kątem konwersji - statystyki
Największą skuteczność w zakresie pozyskiwania konwersji generują te kanały, które docierają do użytkowników o wysokich zamiarach zakupowych, znajdujących się na ostatnim etapie ścieżki zakupowej. Są to: wyniki organiczne Google, wyniki płatne Google oraz ruch odsyłający (2020, http://episerver.com/globalassets/03.-global-documents/reports/b2c-retail-benchmark-report-q1-2020.pdf). Pozostałe wyniki znajdziesz na wykresie:
Poziom konwersji w zależności od kanału docierania do użytkownika, źródło: http://episerver.com/globalassets/03.-global-documents/reports/b2c-retail-benchmark-report-q1-2020.pdf
Budżety na optymalizację konwersji - statystyki
Czy warto wydawać więcej na optymalizację konwersji? Sprawdźmy, co na ten temat mówią statystyki?
10. Wartość rynku CRO stale rośnie
Przewiduje się, że w 2024 roku rynek optymalizacji konwersji będzie wart 96 milionów dolarów (2022, https://www.statista.com/statistics/814251/total-cro-market-size-worldwide/). W 2015 roku wartość rynku wynosiła jedynie nieco ponad 40 milionów dolarów.
11. Wydatki na optymalizację konwersji są zbyt małe
Badania Eco Consultancy z 2017 roku wykazały, że firmy wydają zaledwie 1 dolar na optymalizację konwersji w stosunku do 92 dolarów wydanych na pozyskanie pojedynczego klienta (2017, https://econsultancy.com/reports/conversion-rate-optimization-report/). To zdecydowanie zbyt mało - wiele firm za bardzo skupia się na wydatkach na pozyskanie ruchu, a nie poświęca środków na przekształcenie ruchu w konwersje. W efekcie są to zmarnowane pieniądze, ponieważ sam ruch nie musi przynieść zwrotu z inwestycji w marketing internetowy.
Skuteczne działania CRO - statystyki
W jakie działania z zakresu CRO warto zainwestować i które z nich przynoszą najwięcej korzyści? Sprawdźmy, co o skuteczność CRO mówią statystyki.
12. Opłaca się zainwestować w marketing omnichannel
Właściciele sklepów internetowych, którzy zainwestowali w strategię omnichannel, deklarują, że uzyskali dodatkowe 168% przychodów ze sprzedaży w swoich punktach stacjonarnych (2022, https://www.smartinsights.com/ecommerce/ecommerce-analytics/ecommerce-conversion-rates/). Więcej o strategii omnichannel znajdziesz w artykułach:
- Omnichannel - co to jest i jak może wesprzeć Twoją sprzedaż?
- Jak wdrożyć strategię omnichannel w sklepie internetowym?
13. Automatyzacja w optymalizacji konwersji - statystyki
W działaniach skierowanych do konsumentów warto wdrożyć automatyzację działań marketingowych. Właściciele biznesów e-commerce deklarują, że po wdrożeniu automatyzacji odnotowały współczynnik konwersji sięgający 50% (2018, https://www.campaignmonitor.com/blog/email-marketing/2016/01/70-email-marketing-stats-you-need-to-know/). Co więcej, zastosowanie narzędzi do automatyzacji pozwoliło zwiększyć liczbę leadów aż o 451% (2022, https://www.business2community.com/infographics/marketing-automation-by-the-numbers-infographic-0342287#!rFqTU). Jakie działania z zakresu automatyzacji marketingu warto wdrożyć? Na przykład automatyczne wiadomości przypominające o porzuconych koszykach, automatyczne planowania działań w social mediach czy remarketing i retargeting.
14. Wideo zwiększa współczynnik konwersji na stronach docelowych aż o 86%
Badania wykazały, że dostępność filmu wideo na stronach docelowych zwiększa współczynnik konwersji aż o 86% (2022, https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics/). Oznacza to, że warto zainwestować w markowe nagrania wideo, które prezentują Twoją markę od zaplecza, pokazują, jak korzystać z produktu czy co potencjalny klient może zyskać dzięki usłudze. Skuteczną formą marketingu wideo są także filmy z case studies oraz wywiady z klientami.
15. Krótsze formularze = więcej konwersji
Sposób tworzenia formularzy również ma wpływ na poziom konwersji. Badania wykazały, że zmniejszenie liczby pól do wypełnienia w formularzach kontaktowych z 11 do 4 pozwala wygenerować o 120% więcej konwersji. Klienci nie lubią wypełniać rzędów danych, dlatego jeśli chcesz ich zachęcić do skorzystania z usługi, ogranicz wymagane informacje do minimum. Jeśli koniecznie musisz pozyskać więcej informacji, rozważ wdrożenie formularzy wielostronicowych, które mają współczynnik wypełnienia na poziomie 13,85% w porównaniu do 4,53% dla dłuższych formularzy jednostronicowych (2022, (2022, https://www.imagescape.com/media/filer_public/06/94/0694c7f4-8914-4598-8871-b857fbc12737/form_case_study.pdf).
16. Cel CTA ma znaczenie w CRO
Okazuje się, że rodzaj wezwania do działania może mieć wpływ na współczynnik konwersji. Najlepszy współczynnik konwersji generują wezwania do pobrania materiału (1,6%), a następnie wezwania do pobrania wersji próbnej lub demonstracyjnej (0,9%) (2022, https://firstpagesage.com/seo-blog/conversion-rate-optimization-statistics-fc/).
Wpływ rodzaju wezwania do działania na poziom współczynnika konwersji | |
---|---|
Typ wezwania do działania | Współczynnik konwersji |
Pobranie materiału | 1.60% |
Dostęp do wersji próbnej . wesji demo | 0.90% |
Zapis do newslettera | 0.80% |
Wezwanie do kontaktu z działem sprzedaży | 0.60% |
Wpływ celu CTA na współczynnik konwersji, źródło: https://firstpagesage.com/seo-blog/conversion-rate-optimization-statistics-fc/
17. Treść CTA ma znaczenie w CRO
Badania wykazały, że nawet treść CTA może mieć wpływ na liczbę kliknięć i konwersji. Najsktueczniejsza treść CTA to Kliknij tutaj - klika w nią 20% użytkowników (2022, https://unbounce.com/conversion-rate-optimization/how-to-optimize-contact-forms/). Co więcej, dobrze skonstruowana treść CTA w postaci tekstu, a nie przycisku jest skuteczniejszy o 121%. (2022, https://blog.hubspot.com/marketing/blog-anchor-text-call-to-action-study).
Treść CTA a współczynnik konwersji | |
---|---|
Treść CTA | Poziom kownersji |
Kliknij tutaj | 30.00% |
Prześij | 25.00% |
Pobierz | 15.00% |
Zarejestruj się | 10.00% |
Wpływ treści CTA na współćzynnik konwersji, źródło: https://unbounce.com/conversion-rate-optimization/how-to-optimize-contact-forms/
18. Biała przestrzeń wokół CTA zwiększa konwersję o 232%
Badania wykazały, że duża ilość białej przestrzeni wokół przycisku CTA oraz ogólne wrażenie harmonii na stronie zwiększają współczynnik konwersji o 232%. Dlatego też warto zadbać o przejrzystą strukturę strony i nie umieszczać zbyt dużo elementów wokół wezwania do działania.
19. Prośba o numer telefonu ogranicza liczbę konwersji
Jak zwiększyć liczbę konwersji? Unikaj w formularzach kontaktowych prośby o podanie numeru telefonu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Badania wykazały, że taka prośba może ograniczyć liczbę konwersji aż o 5% (2022, https://unbounce.com/conversion-rate-optimization/how-to-optimize-contact-forms/).
20. Treści generowane przez użytkowników a współczynnik konwersji
Obecność na stronie treści generowanych przez użytkowników może bardzo pozytywnie wpłynąć na współczynnik konwersji. Badania wykazały, że dodanie opinii użytkowników i tzw. dowodu słuszności może zwiększyć współczynnik konwersji aż o 161% (2022, https://www.yotpo.com/blog/ecommerce-conversion-rate/).
21. Czas ładowania strony a współczynnik konwersji
Jak na współczynnik konwersji na urządzeniach mobilnych wpływa czas ładowania strony? To sprawdziła firma Google w 2017 roku. Okazało się, że 1 dodatkowa sekunda ładowania na mobile zmniejsza:
- współczynnik konwersji o 7%,
- liczbę wyświetleń strony o 11%,
- zadowolenie potencjalnych klientów o 16%.
(2017, https://think.storage.googleapis.com/docs/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks.pdf).
22. Spersonalizowany e-mail marketing 6 razy zwiększa prawdopodobieństwo konwersji
Prowadzisz działania e-mail marketingowe? Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, czy firmę, powinieneś zadbać o personalizację wiadomości. Badania statystyczne wykazały, że personalizacja w e-mail marketingu pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo konwersji aż 6-krotnie (2010, https://www.campaignmonitor.com/resources/guides/email-marketing-new-rules/). W przypadku biznesu e-commerce personalizacja może dotyczyć produktów polecanych do zakupu na podstawie wcześniejszej aktywności na stronie sklepu.
Statystyki CRO dla stron docelowych
Jak optymalizować strony docelowe, by zwiększyć liczbę konwersji? Sprawdźmy, co o skuteczności poszczególnych elementów landing page’y mówią statystyki.
23. Więcej stron docelowych to więcej konwersji
Okazuje się, że im więcej stron docelowych masz w swojej witrynie, tym szanse na konwersję rosną. Badania wykazały, że firmy, które mają 10-15 stron docelowych, zyskują do 55% więcej klientów w porównaniu do firm, które stron docelowych mają mniej niż 10. Co więcej, witryny, które mają ponad 40 stron docelowych, pozyskują 12 razy więcej klientów (2022, https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/33756/Why-You-Yes-You-Need-to-Create-More-Landing-Pages.aspx?__hstc=88897540.2ad38ded0767355bf82386de416169ff.1530627913296.1530627913296.15306279
13296.1&__hssc=88897540.1.1530627913297&__hsfp=3019102376). Oznacza to, że warto tworzyć odrębne strony docelowe dla każdej kampanii i zoptymalizować je pod kątem oczekiwań odbiorców. Dowiedz się więcej o optymalizacji landing page’y:
- Jak zrobić landing page w Google Ads dla e-commerce?
- Jak tworzyć konwertujące strony docelowe w Google Ads?
- Jak zoptymalizować stronę docelową pod kątem UX?
24. Brak nawigacji na stronach docelowych zwiększa konwersję
Jak zwiększyć konwersję na stronach docelowych? Usuń nawigację w postaci głównego menu. Badania wskazują, że likwidacja menu na stronach docelowych może zwiększyć konwersje aż o 100% (2022, https://vwo.com/blog/a-b-testing-case-study-navigation-menu/). Jedynymi elementami, które znajdują się na landing page’u, są te, które prowadzą do konwersji. Menu rozprasza użytkownika i może spowodować, że kliknie w nie, zamiast skorzystać z formularza kontaktowego. Tymczasem okazuje się, że w praktyce tylko 16% stron docelowych faktycznie nie ma menu nawigacyjnego (2022, http://www.marketingsherpa.com/).
25. Strony docelowe z wieloma ofertami mają 266% mniejszy współczynnik konwersji
Jeśli chcesz zwiększyć współczynnik konwersji, na jednej stronie docelowej powinieneś zaprezentować jedną ofertę. Potwierdzają to także statystyki CRO - według badań strony docelowe, na których prezentowanych jest kilka oferty, mają współczynnik aż o 266% niższy od tych stron docelowych, które prezentują pojedynczą ofertę (2020, https://blog.wishpond.com/post/86603979581/11-stats-why-your-landing-page-doesnt-convert#close-overlay).
Statystyki optymalizacji konwersji. Podsumowanie
Wiele działań z zakresu optymalizacji realnie wpływa na poziom przychodów oraz liczbę pozyskanych klientów. Z badań wynika, że szczególnie istotne są takie działania, jak personalizacja, optymalizacja stron docelowych, optymalizacja wezwania do działania czy poprawa szybkości ładowania strony. Ich wdrożenie może sprawić, że pozyskasz więcej konwersji i zachęcisz klientów do skorzystania z usługi lub zakupu produktu.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.