Jak analizować użytkownika w Google Analytics 4?

Jak analizowac uzytkownika w Google Analytics 4
Spis treści

• Analiza użytkownika w Google Analytics 4. Nowy sposób zbierania danych

• Analiza użytkownika w Google Analytics 4. Jakie dane wziąć pod uwagę?

• Jak analizować użytkowników w GA4? Dane demograficzne

• Analiza zachowań użytkowników na stronie w Google Analytics 4

• Segmentacja użytkowników w Google Analytics 4

• Funkcja User-ID w Google Analytics 4 (GA4)

• Analiza pojedynczych użytkowników - eksplorowanie w Google Analytics 4

• Podsumowanie

Poznanie i zrozumienie użytkowników to jeden z kluczowych elementów skutecznej strategii marketingu internetowego. Jednym z narzędzi, które warto wykorzystać do analizy użytkowników, jest Google Analytics 4. Jakie dane o odbiorcach można znaleźć w GA4 i jak je analizować? Poniżej znajdziesz przewodnik, dzięki któremu krok po kroku przeprowadzisz analizę użytkownika w Google Analytics 4.

Pobierz bezpłatnie

Gubisz się w GA4? Pobierz nasz poradnik i zobacz, jakie to proste!

Stworzyliśmy poradnik dla każdego, w którym w prosty sposób omawiamy najważniejsze zmiany i nowości w Google Analytics. Pokazujemy m.in. jak w GA4 wygląda:

 • analiza ruchu na stronie
 • śledzenie konwersji
 • badanie skuteczności treści
 • weryfikacja efektywności marketingu internetowego i wiele innych.

Z nami poznasz wszystkie najważniejsze raporty i zobaczysz, ja je modyfikować, aby zyskać cenne dane.

Pobierz

ebook-ga4

 


Analiza użytkownika w Google Analytics 4. Nowy sposób zbierania danych

Google Analytics 4, w przeciwieństwie do Google Analytics Universal, zbiera i analizuje dane, skupiając się nie na sesjach, ale na zdarzeniach. To umożliwia łączenie danych i działań użytkowników, które ci generują z różnych urządzeń. Tym samym lepiej przystaje do współczesnych trendów, w których to użytkownicy korzystają ze stron na wielu platformach i na różnorodnych urządzeniach. Zmiana sposobu zbierania danych ułatwia ich analizę. W GA4 rozszerzono także możliwość konfigurowania własnych raportów i zbierania w nich tych danych, których naprawdę potrzebujesz. Sprawdź, jak wdrożyć GA na swojej stronie.


Analiza użytkownika w Google Analytics 4. Jakie dane wziąć pod uwagę?

Jakie dane o użytkownikach powinieneś wziąć pod uwagę, prowadząc analizę odbiorców za pomocą GA4 (Google Analytics 4)? Są to:

 • dane demograficzne (wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania),
 • dane o technologiach wykorzystywanych przez użytkowników,
 • dane o zachowaniach użytkownikach i sposobach interakcji ze stroną / aplikacją.

Warto także przeprowadzić porównania użytkowników w różnych okresach oraz wdrożyć segmentację użytkowników według różnych parametrów. W tym artykule dowiesz się, jak przeprowadzić każdy z tych kroków za pomocą Google Analytics 4.

Jakie korzyści dla firmy przynosi analiza użytkownika?


Jak analizować użytkowników w GA4? Dane demograficzne

Jedne z podstawowych, obszernych danych o użytkownikach w GA4 Obejmują dane demograficzne. Wszystkie dane demograficzne dostępne są w sekcji Użytkownik w raporcie Dane demograficzne. Dla każdej z wartości możesz wyświetlić szczegółowy raport. Zobacz, jak analizować grupę docelową w e-commerce za pomocą danych demograficznych.


Wiek i płeć użytkowników w Google Analytics 4

Podstawowe dane o płci i wieku użytkowników znajdziesz w Google Analytics 4 w raporcie Użytkownik > Dane demograficzne. Jak można wykorzystać te informacje w strategii marketingowej?

 • Wiek i płeć odbiorców wpływają na język i styl oraz zawartość treści, które powinieneś zastosować. Jeśli grupę docelową stanowią kobiety, przygotuj treści skupione na emocjach i działające na wyobraźnię. Stosuj zaimki żeńskie. Jeśli Prowadzisz sklep motoryzacyjny, lepszym rozwiązaniem będą zaimki męskie i wypełnienie treści aspektami technicznymi, które mogą mieć znaczenie dla podejmowania decyzji. prowadzisz sklep z artykułami dziecięcymi? Pamiętaj, że odbiorcy mogą być zróżnicowani zarówno pod względem wieku, jak i płci (większość będą stanowiły kobiety, ale na przykład treści dotyczące wyboru wózka czy fotelika samochodowego, warto kierować zarówno do kobiet, jak i do płci męskiej).
 • Płeć i wiek odbiorców wpływają na kanały marketingowe, które warto zastosować w swojej strategii. O ile pozycjonowanie stron czy Google Ads są opłacalne dla wszystkich, o tyle już TikTok to kanał skierowany do młodzieży. Jeśli Twoją grupę docelową stanowią nastolatkowie oraz młodzi dorośli w wieku 18-24, nie może Cię tam zabraknąć. Z kolei jeśli kierujesz przekaz do osób 40+, nie zapomnij o prowadzeniu konta na Facebooku.

Dane o płci użytkowników w Google Analytics 4

Struktura wieku w Google Analytics 4


Lokalizacja użytkowników w GA4

Jak lokalizacja docelowych odbiorców wpływa na Twoją strategię marketingową?

 • Jeśli oferujesz produkty w różnych lokalizacjach, sprawdź, która z tych lokalizacji daje największe efekty i skąd pochodzi najwięcej odbiorców. Następnie intensyfikuje działania marketingowe na tym obszarze.
 • Kieruj reklamy na najbardziej intratne lokalizacje i wyłącz płatną promocję na te lokalizacje, które nie generują wyświetleń i kliknięć.
 • Zainwestuj w pozycjonowanie lokalne - dla każdego z popularnych miast utwórz odrębną stronę docelową opisującą Twoją usługę.
 • Zastanów się, czy sprzedaż produktów w określonych lokalizacjach za granicą jest opłacalna - być może warto zrezygnować z wysyłki do niektórych krajów, jeśli zamówień jest zbyt mało.

Lokalizacja użytkowników według kraju pochodzenia w Google Analytics 4

Lokalizacja użytkowników według miasta w GA4


Język użytkowników w Google Analytics 4

Język użytkowników może przekazać Ci ważne informacje, które warto wykorzystać w strategii marketingowej. Jeśli na Twoją stronę trafia dużo użytkowników mówiących w innym języku, być może opłaca się stworzyć dla nich odrębną witrynę w tej wersji językowej i zainwestować w ofertę usług na danym obszarze językowym. Język ma także znaczenie dla tworzenia treści is tylu komunikacji - jeśli prowadzisz działania na rynek zagraniczny i większość odbiorców posługuje się brytyjską odmianą języka angielskiego, stosuj słownictwo charakterystyczne dla brytyjskiej odmiany angielskiego.

Język użytkowników w Google Analytics w raporcie Użytkownik > Dane demograficzne


Zainteresowania odbiorców w Google Analytics 4

W raporcie Użytkownik w GA4 znajdziesz także informacje o zainteresowaniach Twoich odbiorców. Jak uwzględnić je w swojej strategii marketingowej? Zainteresowania użytkowników mogą mieć wpływ na wybrane przez Ciebie kanały marketingowe, sposób optymalizacji i budowy strony. Jeśli użytkownicy interesują się nowymi technologiami, musisz zapewnić im nowoczesny UX oraz takie same rozwiązania w swojej witrynie czy aplikacji. Dane na ten temat również znajdziesz w raporcie użytkownika w sekcji dane demograficzne GA4.

Zadbaj o doświadczenie użytkowników z Twoją stroną

Informacje o zainteresowaniach odbiorców w Google Analytics 4


Analiza zachowań użytkowników na stronie w Google Analytics 4

W Google Analytics 4 znajdziesz nie tylko dane demograficzne, ale także obszerne informacje o zachowaniu użytkowników na stronie oraz ich interakcjach z witryną. Jakie dane o odbiorcach warto śledzić i uwzględnić w strategii marketingowej?

 • kanał, z którego pochodzą użytkownicy - dane te znajdziesz w raporcie Pozyskanie > Pozyskiwanie ruchu,
 • czas przebywania na stronie, współczynnik zaangażowania sesje zaangażowane, stosunek nowych do powracających użytkowników, wyświetlenia i wyświetlenia na użytkownika, średni czas zaangażowania - dane te znajdziesz w raporcie Utrzymanie, m.in. w sekcji Strony i ekrany.

Informacje te pozwolą Ci sprawdzić, które strony generują najwięcej wyświetleń i największy ruch, a także które budzą największe zaangażowanie użytkowników. Jak interpretować dane? Jeśli czas przebywania na danej stronie jest długi, oznacza to, że treść jest angażująca. Jeśli przeciwnie, artykuły blogowe są wyświetlane jedynie przez kilkanaście bądź kilkadziesiąt sekund, być może trzeba popracować nad dopasowaniem treści do intencji wyszukiwania. Zobacz, jak i po co przeprowadzać analizę zachowań użytkowników na stronie.

Raport strony i ekrany w GA4


Segmentacja użytkowników w Google Analytics 4

W Google Analytics 4 znacznie rozszerzono możliwości segmentacji, porównywania i grupowania danych w stosunku do rozwiązań w Google Analytics Universal. Dostępne funkcje obejmują porównywanie i segmentację danych.


Porównywanie danych o użytkownikach w Google Analytics 4

Porównywanie dostępne jest w ramach gotowych raportów (Pozyskanie, Utrzymanie, Zaangażowanie, Generowanie przychodu, Użytkownik). Porównywanie działa wstecz, co oznacza, że użytkownicy są grupowane według historycznych danych. Porównywanie sprawdzi się w momencie, gdy chcesz szybko uzyskać istotne dane na temat użytkowników. Porównania pozwalają zdefiniować do 5 warunków na podstawie wymiarów. Porównania mają jednak jedną wadę - nie można zapisać danych do ponownego wykorzystania, możesz jedynie wyeksportować dane do wykorzystania na zewnątrz, np. do arkusza Google.

Tworzenie porównania w GA4


Segmentacja odbiorców w GA4

Segmenty pełnią podobną funkcję, co porównania, ale są dostępne jedynie w sekcji Eksplorowanie. Podobnie jak porównania, umożliwiają grupowanie danych w mniejszych podgrupach, by lepiej zrozumieć różnice między nimi. Segmentów nie można zastosować do gotowych raportów z zakresu Cyklu życia czy użytkownika. Możesz je uwzględnić podczas tworzenia eksploracji i zdefiniować segment wraz z wymiarami oraz danymi, które chcesz uwzględnić.

Chcesz poprawić widoczność strony w Google?


Listy odbiorców w Google Analytics 4

Kolejną z metod grupowania odbiorców za pomocą Google Analytics 4 jest tworzenie list odbiorców. Analizują one dane w czasie rzeczywistym (a nie wstecz, jak w przypadku porównań i segmentów), - użytkownicy są stale oceniani, by upewnić się, że wciąż spełniają założone kryteria. Największą zaletą jest możliwość udostępnienia list odbiorców w Google Ads i kierowania reklam na użytkowników z określonych list, spełniających określone kryteria.


Funkcja User-ID w Google Analytics 4 (GA4)

Funkcja User-ID umożliwia połączenie własnych identyfikatorów użytkowników z poszczególnymi użytkownikami, dzięki czemu narzędzie Google Analytics analizuje zachowania użytkowników na różnych platformach i urządzeniach oraz w różnych sesjach. Tworzenie i identyfikowanie użytkowników zazwyczaj odbywa się podczas logowania. Na przykład jeśli użytkownik jest zalogowany do konta Google na różnych urządzeniach, za pomocą unikalnego identyfikatora możesz wykorzystać te dane do przypisania do jednej osoby działań na stronie z różnych urządzeń, platform i sesji. Pamiętaj jednak, że musisz poinformować użytkowników o takim wykorzystywaniu danych w swojej polityce prywatności. Co więcej, identyfikator musi mieć mniej niż 256 znaków. Jak wykorzystać funkcję ID użytkownika w analizie danych w Google Analytics 4?

 • Za pomocą wymiarów utwórz porównanie zachowań zalogowanych i niezalogowanych użytkowników.
 • Wykorzystaj ID do eksploracji użytkowników w raporcie Eksplorowanie.
 • Twórz listy remarketingowe do kampanii Google Ads oraz Facebook Ads na podstawie ID użytkownika.

Zdarza się, że użytkownicy generują sesje na Twojej stronie przed zalogowaniem na konto Google lub po wylogowaniu z niego. Jak wówczas Analytics zbiera dane? W pierwszym przypadku łączy identyfikator sesji, aby powiązać sesję z identyfikatorem użytkownika po zalogowaniu. W drugim przypadku - jeśli użytkownik się wyloguje, przypisywanie sesji do danego identyfikatora zostaje zatrzymane.

Popraw widoczność i ruch na Twojej stronie


Analiza pojedynczych użytkowników - eksplorowanie w Google Analytics 4

Google Analytics 4 umożliwia także analizowanie pojedynczych użytkowników na stronie czy w aplikacji. Jest to możliwe dzięki funkcji eksplorowania. Za jej pomocą możesz wybrać określone grupy odbiorców i przeanalizować zachowania pojedynczych odbiorców na stronie. Dzięki temu możesz zapewnić adekwatną personalizację oraz zapewnić sobie wgląd w indywidualną podróż klienta. W efekcie dowiesz się, na jakim etapie interakcji z witryną użytkownik miał problem z dokonaniem zamówienia, a także przeanalizujesz ścieżkę zakupową wyjątkowych użytkowników - np. takich, których średnia wartość zamówienia jest wyjątkowo wysoka. W efekcie poznasz sposób i czas pozyskania tego użytkownika, podsumowujące dane dotyczące tego użytkownika oraz harmonogram jego działań w Twojej witrynie lub aplikacji. Możesz utworzyć segment z różnych wydarzeń zrealizowanych przez użytkownika, żeby zweryfikować czy inni odbiorcy także podejmują podobne działania w przyszłości. Nową eksplorację możesz utworzyć w sekcji Eksploracje, także za pomocą galerii szablonów.

Eksploracje w Google Analytics 4 wraz z galerią szablonów


Analiza użytkownika w Google Analytics (GA4). Podsumowanie

Analiza użytkownika w Google Analytics 4 oferuje rozbudowane dane o odbiorcach, które umożliwiają lepsze zaplanowanie strategii marketingowej. Dane te obejmują zarówno dane demograficzne, jak i dane o zachowaniach użytkowników na stronie i interakcjach z nią. Ulepszony proces zbierania danych sprawia, że narzędzie skuteczniej łączy działania użytkowników z różnych sesji, urządzeń i platform, co pozwala na wieloplatformową analizę i wyciąganie bardziej trafnych wniosków. Zacznij korzystać z GA4 i wnieś analizę użytkownika na wyższy poziom.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak analizować użytkownika w Google Analytics 4?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ