Jak wykorzystać kampanie Performance Max w sklepie online?

jak wykorzystac kampanie performance max w e commerce
Spis treści

• Co to jest kampania Performance Max?

• Jak działa Performance Max w e-commerce?

• Kto powinien zdecydować się na kampanię Performance Max?

• U kogo kampania Performance Max się nie sprawdzi?

• Jak maksymalnie wykorzystać strategię Performance Max w e-commerce?

• Dodatkowe wskazówki dla realizacji kampanii Performance Max dla e-commerce

• Podsumowanie

E-commerce rozwija się w tempie błyskawicznym, a w tak konkurencyjnym środowisku trudno zwrócić na siebie uwagę. Co w takiej sytuacji zrobić, skoro przyciągnięcie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży to klucz do sukcesu? Kampanie Performance Max mogą w znaczący sposób pomóc Ci w osiąganiu lepszych wyników w e-commerce. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto wykorzystać Performance Max do zwiększenia zysków w e-commerce oraz omówimy najważniejsze wskazówki i strategie, które warto zastosować, aby osiągnąć sukces w prowadzeniu takiej kampanii.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest kampania Performance Max?

Performance Max to kampania w Google Ads, która jest w pełni sterowana automatycznie i zastępuje inteligentne kampanie produktowe. Jej celem jest jak najszybsze osiągnięcie określonych celów marketingowych, korzystając z informacji dostarczonych przez marketera. Google podaje, że Performance Max pomaga w dotarciu do większej liczby odbiorców poprzez wykorzystanie różnych kanałów Google, dlatego warto ją wykorzystać, aby zwiększyć zasięg reklamy (https://support.google.com/google-ads/answer/10724817?hl=pl).

Kampania Performance Max może się wyświetlać w takich kanałach jak:

 • sieć wyszukiwania Google,
 • sieć reklamowa Google,
 • YouTube,
 • Gmail,
 • Google Maps,
 • Google Discover.

Warto wiedzieć, że Performance Max zastąpiło inteligentne kampanie produktowe (Smart Shopping Campaigns). Nowa kampania miała na celu wprowadzić poprawki w funkcjonowaniu poprzedniej wersji i przyczynić się do poprawy jakości kampanii reklamowych.

Chcesz dowiedzieć się, jak zrealizować kampanię Performance Max krok po kroku? Sprawdź nasz artykuł:


Jak działa Performance Max w e-commerce?

Działanie kampanii Performance Max polega na automatycznej optymalizacji i wyświetlaniu reklam w sposób, który ma największe szanse na osiągnięcie celu biznesowego. System wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby na bieżąco analizować dane dotyczące zachowań użytkowników i efektywnie dostarczać reklamy. Algorytm analizuje dane z wielu źródeł, takich jak zachowania użytkowników na stronie internetowej, konwersje, interakcje z reklamami, lokalizacje i wiele innych czynników, aby określić, które reklamy i kanały reklamowe są najbardziej skuteczne.

W Google Ads istnieją różne kampanie automatyczne, w tym elastyczne reklamy w sieci wyszukiwania, które podobnie jak Performance Max, wykorzystują automatyzację do dostosowania stawek i treści reklamowych. Performance Max wyróżnia się jednak tym, że umożliwia kierowanie jednej kampanii na wiele kanałów, co zwiększa zasięg reklamy. Dodatkowo Google oferuje dwie strategie ustalania stawek dla kampanii: maksymalizacja liczby konwersji i maksymalizacja wartości konwersji. Dzięki temu marketerzy mogą wybierać strategię, która najlepiej odpowiada ich celom.


Kto powinien zdecydować się na kampanię Performance Max?

Kampania Performance Max pozwala na zapomnienie o mozolnym uzupełnianiu wykluczeń i skupienie się na strategii reklamowej. Kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność działań w tych kampaniach jest dokładność i skrupulatność wprowadzania sygnałów oraz danych i konwersji historycznych całego konta. Kampania Performance Max jest nastawiona na konkretne cele i umożliwia wykorzystanie wszystkich dostępnych kanałów reklamowych w jednej kampanii, co zwiększa szanse na zmaksymalizowanie osiąganych efektów, dlatego wydaje się idealnym pomysłem dla promowania biznesu e-commerce.

Kampania Performance Max polecana jest szczególnie dla przedsiębiorców, którzy:

 • posiadają jasno określony cel reklamowy oraz cel konwersji;
 • skupiają się na maksymalizacji wyników kampanii;
 • chcą mieć łatwy dostęp do wszystkich kanałów reklamowych w ramach jednej kampanii;
 • dążą do dodatkowego zasięgu kampanii oraz zwiększenia konwersji w stosunku do kampanii w sieci wyszukiwania, które są kierowane na słowa kluczowe.


U kogo kampania Performance Max się nie sprawdzi?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność lub brakuje Ci historii konwersji/sprzedaży, a także nie masz ściśle określonego celu, to nie warto korzystać z kampanii Performance Max. Każdy nowy rodzaj działań proponowany przez Google będzie nieskuteczny, jeśli nie poświęcisz wystarczającej uwagi na detalach wewnątrz Twojego biznesu. Należy pamiętać, że kampania Performance Max jest narzędziem wymagającym, które może nie przynieść oczekiwanych wyników, jeśli nie będziesz w stanie zapewnić odpowiedniej jakości produktów i usług, dobrej opinii oraz profesjonalnie wykonanej strony internetowej. Przed rozpoczęciem kampanii Performance Max warto poświęcić czas i uwagę na poprawienie jakości produktów i usług, dbałość o wizerunek firmy oraz stronę internetową. Dopiero po upewnieniu się, że te elementy są w dobrym stanie, można rozważyć wykorzystanie kampanii Performance Max, która pozwoli na efektywniejsze i lepsze wykorzystanie budżetu reklamowego oraz zwiększenie zasięgu kampanii.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak maksymalnie wykorzystać strategię Performance Max w e-commerce?

Kampania Performance Max w e-commerce może przynieść liczne korzyści, jednak istotne jest, aby działać w sposób przemyślany i skuteczny, nie podejmować decyzji chaotycznie. Mamy dla Ciebie przygotowane trzy kluczowe wskazówki, które pomogą w maksymalnym wykorzystaniu Performance Max w e-commerce.


Wykaż się cierpliwością w oczekiwaniu na efekty Performance Max

Performance Max działa jako zautomatyzowany system, który wymaga czasu na naukę i zebranie danych w celu stworzenia skutecznych kampanii reklamowych. W początkowej fazie kampanii można się spodziewać spadku wyników, ale po kilku tygodniach system zacznie dostarczać coraz lepsze wyniki. W niektórych przypadkach osiągnięte ostatecznie wyniki mogą nawet przewyższać te, które zostały osiągnięte poprzez Smart Shopping Campaigns. W przypadku większości marek e-commerce, wyrównanie poprzedniego kosztu pozyskania klienta (CPA) zajmuje około od czterech do sześciu tygodni, więc cierpliwość jest kluczowa. Warto jednocześnie pamiętać, że nie wszystkie marki e-commerce odniosą takie same korzyści z Performance Max i należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby swojego biznesu.

Kampania Performance Max ma stromą krzywą uczenia się, co oznacza, że początkowo wydajność kampanii może być niska, a osiągnięcie dobrych wyników będzie wymagać długiego czasu i cierpliwości. Jeśli nie jesteś gotów na długoterminowe inwestycje lub nie masz czasu na zarządzanie tymi kampaniami podczas ich okresu nauki, warto rozważyć zaufanie ekspertom, którzy pomogą Ci szybciej osiągnąć lepsze wyniki.

Dowiedz się więcej na temat nadzorowania automatycznie sterowanych kampanii Google Ads:


Nie opieraj swoich działań tylko na kampanii Performance Max

Kampania Performance Max nie powinna być jedynym rodzajem kampanii reklamowej stosowanym przez reklamodawcę, ponieważ została stworzona w celu uzupełnienia innych kampanii, a nie do samodzielnego prowadzenia działań. Google nazywa Performance Max "finisherem", który pomaga wykorzystać wyniki innych kampanii reklamowych. Aby w pełni wykorzystać możliwości Performance Max, ważne jest nadal prowadzenie kampanii reklamowych opartych na słowach kluczowych, reklam w Google Shopping i innych typach reklam.

Warto pamiętać, że jeśli masz uruchomione kampanie Performance Max i kampanie wyszukiwania, a wpisane zapytanie pasuje do słowa kluczowego z kampanii wyszukiwania, to właśnie kampanie wyszukiwania mają pierwszeństwo. Jednak czasami istniejące słowa kluczowe mogą pojawiać się w Performance Max zamiast w Twoich kampaniach wyszukiwania z powodu czynników uniemożliwiających ich zakwalifikowanie. Innymi słowy, jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym, które słowa kluczowe pojawiają się w których kampaniach, powinieneś zachować ostrożność w przypadku Performance Max.

Dobranie odpowiedniej proporcji między różnymi typami kampanii może wymagać trochę czasu. Niemniej jednak, poprzez dokonanie niewielkich zmian, można określić, jak dużo pieniędzy przeznaczyć na kampanie świadomości w innych kanałach, aby wesprzeć coraz bardziej skuteczne strategie konwersji Performance Max.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Eksperymentuj z największym budżetem dla kampanii

Kampania Performance Max działa skuteczniej przy większej puli środków finansowych, ponieważ pozwala to na testowanie różnych strategii reklamowych na wielu platformach. Ta kampania Google Ads korzysta z zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, które uczą się na podstawie danych i mogą optymalizować kampanię w czasie rzeczywistym, aby osiągnąć lepsze wyniki. Im więcej danych jest dostępnych, tym bardziej skuteczne mogą być algorytmy.

Mamy świadomość tego, że większa inwestycja w Performance Max będzie dla Ciebie prawdopodobnie oznaczać przeniesienie części budżetu z innych kampanii, ale takie działanie może być bardzo korzystne! Dzięki zaawansowanej automatyzacji i optymalizacji kampanii pod kątem konwersji Performance Max może pomóc w osiągnięciu wyższej liczby konwersji za ten sam budżet lub osiągnięciu takiej samej liczby konwersji przy mniejszym budżecie.


Dostarczaj jak najwięcej danych kampanii Performance Max

Kampanie Performance Max korzystają z algorytmów uczenia maszynowego, które potrzebują dużej ilości danych do nauki. Dostarczenie większej ilości danych pozwala algorytmom na szybszą naukę i dostosowywanie kampanii w czasie rzeczywistym, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. W dodatku im więcej danych dostarczysz, tym łatwiej będzie Ci określić optymalny budżet i strategię dla Twoich kampanii Performance Max. Dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć najlepsze wyniki przy minimalnym koszcie.

Warto dostarczyć te dane z co najmniej jednego stałego pliku danych, takiego jak profil Google Moja Firma, Google Merchant Center lub plik danych o produktach, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Zaleca się również aktywne angażowanie się za pośrednictwem interfejsu Audience Signals podczas konfiguracji, aby zwiększyć liczbę konwersji.


Dodatkowe wskazówki dla realizacji kampanii Performance Max dla e-commerce

O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc kampanię Performance Max dla E-commerce? Miej na uwadze cztery poniższe wskazówki.

 • Podczas tworzenia kampanii Google należy pamiętać, że domyślnie ustawiona jest opcja kierowania reklamy do użytkowników na podstawie obecności lub zainteresowania, co może prowadzić do wyświetlania reklam użytkownikom spoza interesującej Cię lokalizacji. Aby temu zapobiec, należy zmienić ustawienia na "obecność" i skupić się na kierowaniu reklam do użytkowników z wybranej lokalizacji.
 • Przy tworzeniu kampanii Performance Max nie jest możliwe przypisanie kolejności wyświetlania nagłówków i tekstów reklam. Google samodzielnie będzie je mieszał, dlatego ważne jest, aby wszystkie kombinacje brzmiały logicznie. Warto zadbać o to już na etapie tworzenia kampanii, aby uniknąć niepożądanych połączeń i zapewnić spójność treści reklam.
 • Należy pamiętać, że kampania Performance Max może wyświetlać reklamy również użytkownikom spoza wskazanej grupy docelowej, jeśli Google uzna, że istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania konwersji.
 • Aby zwiększyć skuteczność kampanii Performance Max, możesz dostarczyć dodatkowe informacje o odbiorcach. To pozwoli szybciej udoskonalić dane demograficzne docelowych odbiorców. Skup się na tym, by przekazać np. dane demograficzne, zainteresowania, zachowania i preferencje.


Jak wykorzystać Performance Max do zwiększenia zysków w e-commerce? Podsumowanie

Kampania Performance Max to nie tylko sposób, który pozwala na automatyzację działań reklamowych w e-commerce, ale przede wszystkim sposób na osiągnięcie lepszych zasięgów i zwiększenie zysków. Dzięki dokładnej analizie danych i skutecznej strategii można osiągnąć historycznie wysokie wyniki w zakresie sprzedaży oraz pozyskania nowych klientów. Pamiętaj, że sukces w e-commerce wymaga testowania różnych rozwiązań, by znaleźć tę strategię, która sprawdza się najlepiej w przypadku Twojego biznesu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać kampanie Performance Max w sklepie online?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 114 głosów

UDOSTĘPNIJ