Inteligentne kampanie produktowe. Jak wycisnąć z nich 100%?
• Czym są inteligentne kampanie produktowe w Google Ads?
• Jak stworzyć skuteczną inteligentną kampanię produktową krok po kroku
• Jak zwiększyć skuteczność inteligentnej kampanii produktowej?
• Podsumowanie
Marketing internetowy w dużej mierze opiera się o ciągłe analizy i optymalizacje, ale można sobie ten proces ułatwić, wykorzystując automatyczne rozwiązania. Google Ads oferuje przedsiębiorcom inteligentne kampanie produktowe do skuteczniejszego i prostszego promowania produktów ze swojej oferty. Jak korzystać z tej opcji, aby zmaksymalizować swoje efekty? O tym dowiesz się z naszego artykułu!
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Czym są inteligentne kampanie produktowe w Google Ads?
Google Ads stale się rozwija, aby zapewnić użytkownikom możliwość jak najprostszego, bezproblemowego realizowania kampanii reklamowych. Jednym z największych ułatwień, które dotychczas się pojawiły, jest inteligentna kampania Google Ads. Jej cechą charakterystyczną jest sposób optymalizacji, który częściowo jest realizowany w sposób automatyczny. W standardowych kampaniach reklamowych należy samodzielnie wszystko wdrażać oraz kontrolować, by uzyskać satysfakcjonujące wyniki. W przypadku inteligentnych kampanii Google wykonuje za Ciebie część pracy i dba o to, by reklama przynosiła jak najlepsze efekty i jak najszybciej zrealizowała Twoje cele. W tym celu system wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz machine learning.
Automatyzacja reklamy w Google Ads opiera się o:
- dobór strategii,
- ustalenie stawek,
- kierowanie reklam,
- sposób tworzenia reklamy.
W ramach tworzenia inteligentnych kampanii można wykorzystać trzy typy reklam:
- Google Ads w sieci wyszukiwania,
- Google Ads w sieci reklamowej,
- reklamę produktową w Google Zakupy.
[section id="35747"]
W tym artykule będziemy skupiać się na inteligentnych kampaniach produktowych i ich optymalizacji, bo chociaż są to reklamy, które w dużej mierze są zarządzane automatycznie, to wciąż na wiele elementów ma wpływ sam marketingowiec.
Warto poświęcić czas na nauczenie się, jak pracować nad inteligentnymi kampaniami produktowymi, ponieważ zapewniają one większy zasięg we wszystkich sieciach Google. Takie reklamy mogą być wyświetlane w sieci reklamowej Google, Zakupach, YouTube i Gmailu poprzez wykorzystanie reklam produktowych, reklam lokalnego asortymentu produktów i reklam displayowych. Pozwalają one również wykorzystać strategię inteligentnego określania stawek i tym samym maksymalizować wartość konwersji.
Miejsca wyświetlania się inteligentnych kampanii produktowych. Źródło: https://www.datafeedwatch.com/blog/google-smart-shopping-campaigns#what-are-google-shopping-smart-campaigns%3F
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł dedykowany temu tematowi:
- Co to jest kampania inteligentna Google Ads i jak działa?
- Dlaczego kampanie inteligentne potrzebują opieki specjalisty? Poznaj 8 najważniejszych powodów
Jak stworzyć skuteczną inteligentną kampanię produktową krok po kroku
Konfigurowanie inteligentnych kampanii produktowych jest dość proste, na pewno sobie z tym poradzisz. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kolejnych kroków do realizacji.
1. Załóż konto w Google Merchant Center i połącz je z kontem Google Ads
To punkt, który pozwoli Ci na przepływ danych dotyczących produktów z Merchant Center do Google Ads w celu zrealizowania reklam produktowych. Aby połączyć konta Google Ads i Merchant Center, musisz mieć uprawnienia administratora do konta w Google Ads. Jeśli je posiadasz, przejdź do ustawień na koncie Merchant Center, kliknij Połączone konta, a następnie wybierz Reklamy Google. W sekcji Twoje konto Google Ads musisz znaleźć swój identyfikator klienta (znajdziesz go w górnej części dowolnej strony Google Ads po zalogowaniu). Następnie kliknij link w sekcji Akcje. Gdy dostaniesz od Merchant Center prośbę o połączenie kont, wyświetli Ci się informacja o zaproszeniu na stronie Połączone konta Merchant Center w Google Ads. W tym celu w sekcji Konto w Google Ads kliknij Połączone konta, a następnie Zarządzaj i połącz. Zatwierdź połączenie kont.
Połączenie kont Google Merchant Center i Google Ads
Chcesz lepiej zrozumieć ten proces lub dowiedzieć się więcej o Google Merchant Center? Sprawdź ten artykuł:
2. Stwórz listy remarketingowe
Remarketing to jedna ze skuteczniejszych (i tańszych) form reklamy w internecie, ponieważ pozwala dotrzeć do osób, które już wcześniej zainteresowały się Twoją marką lub ofertą. Warto tę formę promocji wykorzystywać również w przypadku kampanii produktowych. Aby stworzyć listę remarketingową, postępuj zgodnie z kolejnymi krokami.
- Zaloguj się na swoje konto Google Ads, kliknij w ikonę narzędzia, a następnie Zasoby wspólne.
- Przejdź do Menedżera odbiorców > Listy odbiorców.
- Kliknij na dużą ikonę plusa, aby dodać Odwiedzających witrynę.
- Wprowadź opisową nazwę i wybierz szablon z menu Członkowie listy.
- Wybierz reguły, które chcesz zastosować.
- Wybierz rozmiar swojej listy (czyli liczbę osób odwiedzających witrynę w określonym przedziale czasu).
- Określ, jak długo użytkownicy mają pozostawać na Twojej liście remarketingowej.
3. Przygotuj informacje o swojej firmie
Bardzo ważnym elementem inteligentnej reklamy jest przygotowanie zasobów, takich jak dodatkowe informacje o działalności i grafiki firmowe. Google będzie je automatycznie wykorzystywać w różnych kombinacjach podczas tworzenia reklamy. Jakie pliki muszą zostać dodane do konta w Google Merchant Center?
- Logo,
- obrazy, które dobrze przedstawiają Twoją firmę lub produkty,
- teksty, które mają być użyte do stworzenia reklam (krótkie nagłówki, długie nagłówki, opisy),
- link, do którego przejdą kupujący po kliknięciu Twojej reklamy,
- wideo, jeśli takie posiadasz (o firmie lub produkcie).
4. Zoptymalizuj swoją inteligentną kampanię produktową
Przygotowania do stworzenia reklamy za Tobą, teraz przyszedł czas na stworzenie pierwszej inteligentnej kampanii produktowej. Postępuj zgodnie z następującymi krokami.
- Zaloguj się do swojego konta Google Ads.
- Przejdź do sekcji Kampanie.
- Kliknij przycisk + i wybierz opcję Nowa kampania.
- Przy ustawieniach celu kampanii wybierz Sprzedaż lub pozostaw puste.
- Wybierz typ kampanii Produktowy.
- Wybierz konto Merchant Center zawierające produkty, których chcesz użyć.
- Jako podtyp kampanii wybierz Inteligentna kampania produktowa.
- Kliknij Kontynuuj i nadaj nazwę swojej kampanii.
- Określ swój budżet dla kampanii.
- Wybierz rodzaj licytacji. Google automatycznie będzie działać tak, by zmaksymalizować Twoje konwersje przy zachowaniu średniego budżetu dziennego.
- Określ swój ROAS (sugerujemy by zrobić to po 30/45 dniach od rozpoczęcia kampanii. To odpowiedni czas dla Google na nauczenie się pracy z Twoimi produktami i budżetem).
- Dodaj produkty, które chcesz, żeby były wykorzystane przy kampanii. Zalecamy dodanie wielu produktów, aby dać Google więcej możliwości podczas optymalizacji.
- Dodaj zasoby, które były przygotowywane w trzecim punkcie.
- Wyświetl podgląd i zapisz.
- Po uruchomieniu kampanii weryfikuj efekty jej działania.
Panel wyboru typu kampanii w Google Ads, zawierający m.in. kampanię produktową
Nieodłączną cechą kampanii inteligentnej jest jej automatyzacja, z czym wiążą się również pewne utrudnienia. Musisz pamiętać, że w tej kampanii produktowej nie będziesz mieć wpływu na część czynników, w tym na przykład:
- nie możesz dodać do kampanii wykluczających słów kluczowych,
- nie możesz kierować reklamy na urządzenia,
- nie możesz samodzielnie ustawiać stawek,
- nie możesz używać niestandardowego kierowania na lokalizację (poza określeniem kraju).
Ważne! Pamiętaj, że jeśli jednocześnie dla wybranych produktów uruchomisz kampanię standardową i inteligentną, inteligentna kampania produktowa będzie miała pierwszeństwo. Dlatego radzimy dezaktywować zwykłą kampanię na czas trwania reklamy inteligentnej.
Jak zwiększyć skuteczność inteligentnej kampanii produktowej?
Inteligentne kampanie produktowe działają w sposób automatyczny, poprzez wykorzystanie uczenia maszynowego, a żeby ich skuteczność była wysoka, potrzebują jak najwięcej informacji o Twojej ofercie i firmie. Jeśli zadbasz o przygotowanie swojej kampanii, pomożesz systemowi lepiej docierać do konwertujących odbiorców.
Zacznij od jednej kategorii produktów
Warto zacząć od kierowania inteligentnej reklamy na jedną, określoną grupę produktów, a pozostałą ofertę reklamować z wykorzystaniem standardowych reklam Google Ads. System potrzebuje czasu, aby zrozumieć Twoich odbiorców, nauczyć się ich zachowań i potrzeb, a tym samym zoptymalizować skuteczność kampanii. Zaczynając od jednej kategorii produktów, nie zaburzysz swoich wyników sprzedażowych.
Regularnie oceniaj efektywność reklamy produktowej
Ocena efektywności działań jest bardzo ważna podczas prowadzenia inteligentnej kampanii produktowej. Mimo że jest to zaawansowana automatyzacja, nie zastąpi ona pracy specjalisty SEM. Kontroluj wyniki, ale jednocześnie nie spiesz się z wyciąganiem pochopnych wniosków. Odczekaj przynajmniej 30 dni, zanim poddasz taką reklamę ocenie. Jej proces uczenia się jest dłuższy niż w przypadku standardowej reklamy Google Ads. Jeśli osiągnięte wyniki Cię zadowalają, możesz dodawać kolejne grupy produktów.
Więcej informacji na temat tego, dlaczego nadzorowanie wyników inteligentnych kampanii jest ważne, możesz znaleźć w naszym artykule:
Segmentuj swoje produkty
Utwórz tylko jedną inteligentną kampanię produktową, której celem jest cały katalog produktów. Google za Ciebie zdecyduje, który produkt, w jakim miejscu i o jakim czasie pokazać. Polecamy Ci segmentować swoje produkty na kilka grup, nawet w ramach tej samej kampanii. W ten sposób możesz uzyskać bardziej szczegółowe raporty, co pozwoli Ci lepiej mierzyć skuteczność kampanii.
Optymalizuj swój plik produktowy
Twój plik produktowy w Google Merchant Center to jeden z niewielu elementów, na które masz wpływ w przypadku inteligentnej kampanii. Nie możesz oczekiwać, że Google wykona za Ciebie całą pracę, podczas gdy Ty nie dbasz o dostarczenie systemowi najważniejszych informacji.
W Twoim pliku produktowym w GMC powinny znaleźć się:
- ID (unikalny numer produktu),
- nazwa Twojego produktu,
- opis produktu (przedstaw tu jego najważniejsze cechy),
- link do strony docelowej konkretnego produktu (zaczynający się od https),
- adres URL głównego zdjęcia produktu (zaczynający się od https lub http),
- dostępność produktu (zgodna z informacją podaną na stronie docelowej),
- cena produktu,
- kategoria produktu zdefiniowana przez Google,
- marka produktu.
Przy opisie zadbaj o to, by najważniejsze informacje były umieszczone w pierwszych 160-500 znakach. Wówczas klient dostrzeże je z poziomu wyszukiwarki, nie będzie musiał klikać w link, by się z nimi zapoznać. Dbaj o konkretność i dokładność, przedstawiaj specyfikację techniczną. Zastanów się nad tym, co może być powodem, dla którego klient chce kupić produkt i pod tym kątem optymalizuj treść.
Zależy Ci na tym, żeby zwiększyć konwersję w swoim sklepie internetowym? Zobacz, jak może Ci w tym pomóc reklama produktowa:
Wykorzystuj zdjęcia w stylu lifestyle
Na skuteczność kampanii produktowej w dużej mierze wpływa jej atrakcyjność wizualna. To sposób, dzięki któremu możesz przykuć uwagę odbiorcy. Warto zadbać nie tylko o jakość zdjęć, ale również to, w jaki sposób przedstawione są na nich produkty. Według badań (https://www.datafeedwatch.com/blog/google-shopping-images) aż 82% osób jest bardziej skłonnych kliknąć w reklamę produktową, na której zdjęcie przedstawia osobę noszącą produkt, niż w reklamę, której zdjęcie przestawia sam produkt.
Inteligentne kampanie produktowe. Jak wycisnąć z nich 100%? Podsumowanie
Inteligentna kampania produktowa potrafi świetnie podnieść wyniki sprzedażowe, jeśli jest odpowiednio zoptymalizowana. Jej dużym atutem jest usprawnienie pracy poprzez automatyczne działania. Jednak wiele osób popełnia błąd całego zawierzenia pracy automatyzacji i zaniechania kontroli przebiegu kampanii - nie rób tak! Zadbaj o dokładne przygotowanie swojej reklamy i kontroluj osiągane przez nią wyniki. Wówczas uda Ci się wycisnąć z kampanii 100% możliwości!
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.