Dlaczego kampanie inteligentne potrzebują opieki specjalisty? Poznaj 8 najważniejszych powodów

Dlaczego kampanie inteligentne potrzebuja opieki specjalisty Poznaj 8 najwazniejszych powodow

Kampanie inteligentne to jeden ze skutecznych sposobów na pozyskanie nowych klientów i dotarcie do nich na różnych etapach ścieżki zakupowej. Chociaż uchodzą one za idealną formę reklamy dla zapracowanych właścicieli firm, to jednak do osiągnięcia efektów wymagają pracy specjalisty SEM. Sprawdźmy, dlaczego tak jest i jaką rolę pełni specjalista Google Ads w prowadzeniu kampanii inteligentnych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Czym są kampanie inteligentne?

Kampanie inteligentne to jeden z typów kampanii Google Ads, który wyróżnia się sposobem optymalizacji. W przypadku tradycyjnych kampanii każde działanie - od wyboru słów kluczowych, przez kierowanie czy utworzenie kampanii - przeprowadzasz ręcznie. W kampaniach inteligentnych część działań jest zautomatyzowana dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz machine learning. Algorytmy automatycznie dostosowują pewne elementy kampanii w taki sposób, by osiągnąć wyznaczone cele i jak najlepsze efekty. Automatyzacja w kampaniach inteligentnych dotyczy doboru samej strategii oraz przede wszystkim:

 • ustalania stawek,
 • kierowania reklam,
 • sposobu tworzenia reklamy.

Poniżej omówimy automatyzację w kampaniach inteligentnych w każdym z tych trzech powyższych obszarów.

Wybór typu kampanii w panelu Google Ads

 

Automatyczne ustalanie stawek w kampaniach inteligentnych

W tradycyjnej kampanii ustalasz zarówno budżet miesięczny, jak i maksymalny koszt kliknięcia (lub koszt konwersji itp), który chcesz ponieść. W przypadku kampanii inteligentnych ręcznie ustala się tylko miesięczny budżet oraz opracowuje strategię uwzględniającą cele klienta.

Algorytmy same ustalają stawki za konkretne działania (wyświetlenie reklamy, kliknięcie, pozyskanie klienta / leada itp.) w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze efekty, czyli np. jak najniższy koszt konwersji lub jak największe przychody. Stawki będą dostosowywane w odpowiedni sposób pod te pory dnia i te urządzenia, które generują największe prawdopodobieństwo konwersji.

Zależy Ci na długofalowej strategii marketingowej?

 

Automatyczne kierowanie reklam w kampaniach inteligentnych

Algorytmy automatycznie wybierają także miejsce wyświetlania się Twoich reklam. Oznacza to, że reklamy wyświetlają się częściej w tych miejscach, w których są skuteczne, generują najwięcej kliknięć oraz konwersji.

 

Automatyczne tworzenie reklam w kampaniach inteligentnych

W kampanii inteligentnej nie przygotowujesz reklam samodzielnie. Tworzysz jedynie zestaw kilku różnych:

 • nagłówków,
 • treści reklam,
 • obrazów.

Na podstawie przesłanych elementów inteligentny algorytm samodzielnie łączy je w reklamę w taki sposób, by:

 • uzyskać jak najlepsze efekty (jak najwięcej konwersji, jak najwyższe przychody itp.),
 • dopasować wygląd reklamy do miejsca, w którym się ona znajduje.

Dzięki kampaniom inteligentnym możesz tworzyć reklamy:

 • w sieci reklamowej (w tym reklamy remarketingowe, także w remarketingu dynamicznym),
 • w mapach Google,
 • na stronach partnerskich Google (np. YouTube)
 • produktowe w wynikach wyszukiwania.

Więcej o rodzajach reklam Google Ads znajdziesz w artykułach:

 

Dlaczego warto zainwestować w kampanie inteligentne?

Kampanie inteligentne nie zawsze będą działać skuteczniej od innych typów kampanii, ustawianych ręcznie, ale mają wiele zalet.

 • W krótkim czasie zbierają i analizują dużą ilość danych, których człowiek nie byłby w stanie zebrać (w takiej ilości) ani przeanalizować samodzielnie.
 • Sprawdzają się w przypadku firm, które chcą dotrzeć do klientów na różnych etapach procesu zakupowego oraz zwiększyć ruch z reklam.
 • Oszczędzają czas na konfigurację kampanii i eliminują konieczność wykonywania wielu żmudnych, powtarzalnych czynności.
 • Umożliwiają stworzenie skutecznej kampanii w krótkim czasie.
 • Dają więcej przestrzeni na pracę kreatywną.

Chcesz zainwestować w reklamę Google Ads?

Dlaczego kampanie inteligentne potrzebują pracy specjalisty?

Skuteczność kampanii inteligentnych nie podlega dyskusji. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one wsparcia i wiedzy specjalisty Google Ads. Dlaczego warto zainwestować we współpracę z agencją Google Ads, decydując się na kampanię inteligentną?

 

1. Sztuczna inteligencja nie zastąpi wiedzy specjalisty

Mimo że algorytm jest w stanie wykonać pewne działania samodzielnie, na podstawie zebranych danych i w ten sposób poprawić wyniki reklamy, to jednak nie jest doskonały. Dlatego też kampania inteligentna, jak każda inna, wymaga pracy specjalisty, który:

 • dobierze strategię dla konkretnej kampanii inteligentnej,
 • przeanalizuje, czy kampania inteligentna naprawdę będzie skuteczna i czy można coś poprawić, by w 100% wykorzystać jej potencjał.

 

2. W kampaniach inteligentnych nadal występują ręczne ustawienia

Optymalizacja kampanii inteligentnej nie kończy się na jej uruchomieniu. Mimo że znaczna część powtarzalnych działań następuje w sposób automatyczny, to jednak dalej konieczne jest wprowadzanie niektórych ustawień ręcznie. Dotyczą one m.in.:

 • doboru tematyki słów kluczowych, na które chcesz się reklamować;
 • usuwania słów kluczowych, na które nie chcesz się reklamować, a które powodują wyświetlenie się Twojej reklamy;
 • ustalania miesięcznego budżetu - bez specjalistycznej wiedzy o systemie Google Ads i budżetach w konkretnej branży możesz mieć z tym problem. Inne budżety będą skuteczne w branży finansowej, inne w sklepie z artykułami dla dzieci, a jeszcze inne w niszowej branży, która dopiero zdobywa popularność na rynku,
 • ustalania lokalizacji - reklamy powinny wyświetlać się tylko tym użytkownikom, którzy znajdują się w konkretnej lokalizacji i są w stanie skorzystać z usługi. Dotyczy to zwłaszcza firm mających swoją stacjonarną siedzibę lub punkt sprzedaży, które reklamują się w internecie.

Bez specjalistycznej wiedzy możesz mieć problem z dopasowaniem wyżej wymienionych elementów do swoich celów biznesowych. Warto powierzyć to zadanie specjaliście Google Ads, ponieważ dopiero na ich podstawie automatyczne algorytmy Google przygotowują treść i wygląd kampanii, a także dobierają stawki. Jeśli budżet miesięczny będzie zbyt niski dla danej branży, a słowa kluczowe nie do końca dopasowane, algorytm nie będzie w stanie nadrobić tych braków, co oznacza, że efekty kampanii inteligentnej mogą nie będą w 100% zadowalające.

 

Jakie efekty możesz osiągnąć dzięki Google Ads?

 

3. Specjalista Google Ads wie, jakie dane w kampanii inteligentnej wziąć pod uwagę

System Google Ads w kampaniach inteligentnych, podobnie jak w innych typach, zbiera bardzo dużo różnych danych dotyczących kampanii. Jeśli kampanię stworzyła osoba bez doświadczenia, może mieć problem z ich analizą i interpretacją. Tylko specjalista wie, czy współczynnik konwersji na poziomie 1,5% jest niski, średni czy wysoki w danej branży, i jest w stanie ocenić, czy trzeba podjąć działania naprawcze i co można zrobić lepiej. Co więcej, wstępne założenia o skuteczności kampanii mogą być błędne i wymagać analizy lub dodatkowych działań. Być może trzeba:

 • zwiększyć miesięczny budżet,
 • sprawdzić strategię i podstawowe ustawienia kampanii (kierowanie na lokalizację, tematykę słów kluczowych),
 • wybrać inny typ kampanii (np. inteligentną kampanię produktową zamiast inteligentnej kampanii displayowej w sieci wyszukiwania).

4. Specjalista SEM ma dodatkowe dane, które mogą wpłynąć na kampanię

Kampanie inteligentne do skutecznego działania potrzebują czasu - minimum 2 tygodni, w którym zbierają dane i uczą się stawek, treści reklam oraz skutecznych sposobów kierowania. Co więcej, jeśli konto jest nowe, czas zbierania danych może się wydłużyć do miesiąca, a nawet dwóch. Dlatego na nowych kontach najpierw, przez około 2 miesiące, prowadzimy kampanie ustawiane ręcznie. Dopiero później wdrażamy kampanie inteligentne. Jeśli przejmujemy konto, które ma już swoją historię działań, to kampanię inteligentną wprowadzamy po ok. 2 tygodniach, na podstawie wcześniej zebranych danych.

Warto podkreślić, że w przypadku nowych kont Google Ads algorytmy nie są w stanie zorientować się, że w konkretnym okresie przypadają święta, np. Boże Narodzenie, Black Friday, Cyber Monday, i prawdopodobnie nie dostosują ustawień do sytuacji na rynku. Tylko specjalista Google Ads może odpowiednio zoptymalizować nową kampanię inteligentną pod kątem sezonowości i opracować skuteczną strategię. Ponadto algorytmy Google ustalają automatyczne rozwiązania na podstawie danych, które posiadają, np. współczynnika konwersji, ROAS itp. Nie dysponują informacjami o tym, które produkty mają największą marżę, które są ważne dla klienta z powodów wizerunkowych. To opiekun zoptymalizuje kampanię inteligentną tak, by promować produkty generujące największy zysk oraz te, na których zależy klientowi.

 

5. Specjalista SEM jest na bieżąco ze zmianami i nowinkami w branży marketingu internetowego

Samodzielna optymalizacja kampanii inteligentnej, choć teoretycznie prosta, w praktyce może przysporzyć sporo problemów. Google stale udoskonala i zmienia swój system reklamowy, by tworzyć komunikaty reklamowe dopasowane do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Zmian jest bardzo dużo i tylko specjalista z branży marketingu internetowego śledzi je na bieżąco. Co jakiś czas pojawiają się nowe typy reklam, zmieniają się strategie, sytuacja na rynku, pojawiają się nowe możliwości kierowania reklam czy zmiany w strukturze konta. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną optymalizację kampanii inteligentnej, produktowej, w sieci reklamowej lub innej, możesz nie skorzystać z pełni jej możliwości ze względu na brak aktualnej i rzetelnej wiedzy. Jesteś specjalistą w swojej branży, a nie w dziedzinie reklamy w internecie. Poznaj 9 sposobów na optymalizację konta Google Ads. 

Wypromuj swój e-commerce

 

6. Tylko specjalista Google Ads oceni, czy kampania inteligentna jest naprawdę potrzebna

Nie zawsze kampania inteligentna będzie najskuteczniejsza - na jednym koncie zazwyczaj prowadzone są zarówno kampanie inteligentne, jak i inne, ustawiane ręcznie. Może zdarzyć się tak, że inne typy kampanii będą przynosiły lepsze efekty, jednak tylko specjalista z doświadczeniem i rzetelną wiedzą jest w stanie to ocenić, ponieważ potrafi przeanalizować dane i wyniki kampanii oraz wyciągnąć z nich wnioski. Zdarzają się przypadki, w których kampania inteligenta wcale nie przynosi lepszych efektów od innych typów. Specjalista SEM może to sprawdzić poprzez analizę oraz testy A/B. Bez niego prawdopodobnie nie będziesz w stanie ocenić skuteczności działań i wprowadzić zmiany.

 

7. Specjalista SEM jest w stanie optymalnie wykorzystać możliwości kampanii inteligentnych

Chociaż kampania inteligentna jest teoretycznie łatwiejsza w przygotowaniu, w procesie jej optymalizacji czyha kilka pułapek. Jeśli nie masz wiedzy i umiejętności, możesz szybko roztrwonić budżet i wydać go w sposób nieefektywny, nawet jeśli korzystasz ze wsparcia algorytmów. Pamiętajmy, że istnieją algorytmy, które w zamiarze dążą do maksymalizacji wydatków. Przykład? Wprowadzamy kampanię, której celem jest maksymalizacja liczby konwersji lub wartości konwersji. Pośrednio dąży ona jednocześnie do maksymalizacji wydatków. Co więcej, może się zdarzyć, że w praktyce wydatki będą wysokie, a kowersje lub ich wartość nie wzrosną lub wzrosną nieznacznie. Specjalista Google Ads w takiej sytuacji jest w stanie zapanować nad kampanią i zareagować w odpowiednim momencie, a dzięki temu unikniesz przepalenia budżetu. Sprawdź inne popularne błędy w prowadzeniu i optymalizacji kampanii Google Ads.

 

8. W kampaniach inteligentnych specjalista może przeznaczyć czas na rozwój Twojego konta


W kampaniach inteligentnych wiele żmudnych i powtarzalnych czynności wykonują automatyczne algorytmy. To daje specjaliście Google Ads większe pole do popisu. Zyskuje on czas, który może poświęcić na działania kreatywne - udoskonalenie Twojej kampanii, reklamy czy też konta Google Ads. Może zastanowić się, w jaki sposób ulepszyć istniejące kampanie lub w jakie nowe działania zainwestować. Doświadczony specjalista w zakresie reklam Google i marketingu internetowego będzie w stanie wskazać kierunki rozwoju także w innych gałęziach, np. pozycjonowaniu czy reklamie w mediach społecznościowych. Dzięki temu zyskasz znacznie więcej niż tylko dochody z reklam Google. 

Wybierz najlepsza formę marketingu online dla swojej firmy

 

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu specjalista SEM wykonywał wiele powtarzalnych czynności. Obecnie system Google Ads się zmienia, a kampanie inteligentne dają znacznie więcej przestrzeni na pracę kreatywną. Specjalista Google Ads i opiekun kampanii powinien być pilotem promocji Twojego biznesu online. Szerokie spojrzenie na różne aspekty marketingu internetowego pozwoli Ci rozwinąć skrzydła, dotrzeć do odbiorców i zapewnić im przekaz, którego szukają.

Jak osiągnąć najlepsze efekty w reklamie Google Ads? Połącz kampanie inteligentne i zasoby algorytmów z wiedzą, doświadczeniem i kreatywnością specjalisty SEM. Dzięki inteligentnym kampaniom specjalista SEM może poświęcić więcej czasu na analizę danych i rozwój, co przyniesie szereg korzyści dla Twojego biznesu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego kampanie inteligentne potrzebują opieki specjalisty? Poznaj 8 najważniejszych powodów

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ