Co to jest kampania Performance Max? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

co to jest kampania performance max i co musisz o niej wiedziec
Spis treści

• Co to jest kampania Performance Max?

• Co wyróżnia kampanię Performance Max od innych kampanii automatycznych Google?

• Kto może zrealizować kampanię Performance Max?

• Czy warto skorzystać z kampanii Performance Max?

• Jak utworzyć kampanię Performance Max?

• Podsumowanie

 

Uczenie maszynowe jest coraz częściej wykorzystywane w marketingu internetowym i potrafi przynieść niesamowite efekty. Ważne jest jednak, by wiedzieć, jak z nią pracować - wdrożyć, nadzorować i wyciągać wnioski. Performance Max to kolejna ze sterowanych automatycznie kampanii Google Ads. O tym, na czym polega i jak z nią pracować, omówimy w tym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest kampania Performance Max?

Performance Max jest rodzajem kampanii w Google Ads, która jest w pełni sterowana automatycznie. Pod koniec stycznia Google ogłosiło, że inteligentne kampanie produktowe (Smart Shopping Campaigns) zostaną zastąpione nową wersją, czyli właśnie Performance Max. Celem tej kampanii jest, jak najszybsze zrealizowanie określonego przez marketingowca celu, wykorzystując dostarczone przez niego informacje. Po co ją wykorzystywać? Według danych podawanych przez Google kampania ma pomagać w docieraniu do większej grupy odbiorców poprzez wykorzystanie różnych kanałów Google. W związku z tym kampania Performance Max może się wyświetlać w takich kanałach, jak: 

 • Sieć wyszukiwania Google, 
 • Sieć reklamowa Google,
 • YouTube, 
 • Gmail, 
 • Google Maps, 
 • Google Discover. 


Co wyróżnia kampanię Performance Max od innych kampanii automatycznych Google? 

W Google Ads są już dostępne różne kampanie automatyczne, na przykład elastyczne reklamy w sieci wyszukiwania. W ich przypadku, tak samo, jak w przypadku kampanii Performance Max, automatyzacja pomaga przy dostosowania stawki i wybraniu najtrafniejszych treści (banery, teksty, logo itp.), aby zrealizować najbardziej efektywną formę reklamy. To co jednak wyróżnia nową kampanię to fakt, że w ramach zrealizowania jednej kampanii możesz skierować ją na wiele kanałów. 

Dodatkowo, Google zapewnia również dwie strategie określania stawek dla kampanii: 

 • maksymalizacja liczby konwersji,
 • maksymalizacja wartości konwersji.


Kto może zrealizować kampanię Performance Max?

Ten typ kampanii nie jest dostępny dla wszystkich. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby, które jako swój cel reklamowy określą „Sprzedaż”, „Potencjalni klienci”, “Ruch w witrynie” lub „Wizyty w lokalnym sklepie stacjonarnym i promocje”. Możesz ją również wykorzystać w ramach tworzenia kampanii bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu. 

Szukasz skutecznej reklamy dopasowanej do Twojej strony?

Zdecydowanie się na ten rodzaj kampanii poleca się szczególnie:

 • Przedsiębiorcom, którzy mają jasno określony cel reklamowy oraz cel konwersji, 
 • Przedsiębiorcom, którzy skupiają się na maksymalizacji wyników kampanii,
 • Przedsiębiorcom, którym zależy na łatwym dostępie do wszystkich kanałów reklamowych w ramach jednej kampanii, 
 • Przedsiębiorcom, których celem jest dodatkowy zasięg kampanii i zwiększenie konwersji w stosunku do kampanii w sieci wyszukiwania, które są kierowane na słowa kluczowe.


Czy warto skorzystać z kampanii Performance Max? 

Automatyzacja w marketingu internetowym pełni coraz większą rolę i ignorując ją pozwalasz na to, by wyprzedziła Cię Twoja konkurencja. Jeśli w Twojej głowie wciąż rodzi się wiele wątpliwości dotyczących działania automatyzacji i wykorzystania uczenia maszynowego w marketingu, przeczytaj najpierw nasze artykuły: 

Performance Max w Google Ads może być świetnym ułatwieniem dla realizacji Twoich celów biznesowych. Warunkiem jest jednak to, żeby umieć nadzorować i analizować osiągane wyniki, aby wdrożyć optymalizacji w razie takiej konieczności. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy potrafisz to zrobić samodzielnie, skorzystaj ze wsparcia specjalisty Google Ads. 

Kampania Performance Max niesie ze sobą takie zalety, jak na przykład: 

Znajdowanie większej liczby klientów dokonujących konwersji - możesz tu świetnie dostosować swoje cele biznesowe, aby zmaksymalizować efektywność kampanii i wartość kampanii. Dotrzesz przy tym do znacznie większej liczby klientów, ponieważ jedna kampania będzie się pojawiać na wielu kanałach Google. Ważne jest także, że to kampania Performance pozwoli Ci dotrzeć do zupełnie nowych użytkowników, z segmentów, których normalnie byś nie skojarzył ze swoją grupą docelową.  

Zwiększenie wartości konwersji - Performance Max ma na celu zoptymalizowanie stawki, aby reklama przynosiła Ci, jak największą skuteczność w działaniu.  

Uzyskiwanie szczegółowych statystyk - realizacja rej kampanii pozwoli Ci się dowiedzieć, która z Twoich strategii jest najskuteczniejsza. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zoptymalizować współczynnik konwersji, a także opracować długofalową strategię marketingową.  

 Według Google kampanie Performance Max zwiększają ROAS nawet o 13% w stosunku do wcześniejszych wyników na koncie. Dzieje się tak, ponieważ w ramach jednej kampanii można dotrzeć do użytkowników w YouTube, sieci reklamowej, wyszukiwarce, Discover, Gmail i Mapach. 

  Jak w praktyce wygląda jej skuteczność? Nasze wewnętrzne doświadczenia na ten moment pokazują, że bardzo różnie. Widzimy, że w branży marketingu online panuje delikatne zdezorientowanie czy zwątpienie pod kątem tego rodzaju kampanii. Opinie niejednokrotnie nie są przychylne. Według nas automatyzacja, jaka występuje w Performance Max, przy dobrze ustawionych algorytmach bardzo ułatwi, a wręcz rozwinie, naszą pracę w kierunkach doradczym i rozwojowym. Pozostanie więcej czasu na zagłębianie się w biznesy klientów, poznawanie specyfiki ich branży i proponowanie różnych rozwiązań - a przecież to jest tak naprawdę istotą naszej pracy, jako specjalistów od marketingu.     

Możemy zapomnieć o mozolnym uzupełnianiu wykluczeń i skupmy się na tym, co najważniejsze - na strategii! Na skuteczność działań w kampaniach Performance Max bez wątpienia wpływa dokładność i skrupulatność wprowadzenia sygnałów oraz dane i konwersje historyczne całego konta. Kampania jest nastawiona na konkretnie postawione cele. Wykorzystanie wszystkich dostępnych kanałów w jednej kampanii zwiększa nasze szanse na maksymalne efekty. Niejednokrotnie przedsiębiorcom brakowało budżetu na wszystkie kanały, a co za tym idzie, brakowało również odwagi, aby testować różne rozwiązania na koncie. Kampania Performance Max jest jedna, jednak swoim zasięgiem obejmuje wszystkie media i to jest jej niewątpliwy plus.   

 Zdecydowanie nie warto z niej korzystać, jeżeli dopiero zaczynamy swoje działania, brakuje nam historii konwersji/sprzedaży lub nie mamy ściśle określonego celu. Każdy nowy rodzaj działań proponowany przez Google będzie nieskuteczny, jeżeli nie skupimy się na detalach wewnątrz naszych biznesów. Mówię tutaj np. o dbałości o dobre opinie, dbałości o stronę internetową i dobry produkt.   

Podsumowując - człowiek nigdy nie wygra z dobrze ustawionym algorytmem analizującym niejednokrotnie setki tysięcy danych. W końcu świat online będzie musiał im zaufać. W agencji Widoczni nie stronimy od wprowadzania działań Performance Max na kontach naszych klientów i często skutkuje to bardzo dobrymi efektami.

Daniel Chruściński, Pełnomocnik Zarządu ds. Jakości

Chcesz poprawić poziom konwersji na stronie?


Jak utworzyć kampanię Performance Max?

Jeśli przekonują Cię zalety, jakie niesie ze sobą kampania Performance Max, czas pochylić się nad tym, jak ją poprawnie zrealizować. Przejdziemy po kroku przez każdy etap jej tworzenia.


Określenie celu kampanii Performance Max w Google Ads

Aby rozpocząć proces realizacji kampanii musisz zalogować się do swojego panelu w Google Ads, a następnie kliknąć przycisk Utwórz. Wówczas wyświetlą Ci się możliwe do wybrania cele kampanii. Pamiętaj, żeby móc zrealizować kampanię Performance Marketing, jako swój cel musisz wybrać: Sprzedaż, Potencjalni klienci, Ruch w witrynie, Wizyty w lokalnym sklepie stacjonarnym i promocje lub utworzenie kampanii bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu. 

Pierwszy etap tworzenia kampanii Performance Max - wybór celu. 

Następnie pojawią Ci się typy kampanii do wyboru. Musisz wśród nich wybrać Performance Max, aby przejść do kolejnego kroku.


Określenie celów konwersji Performance Max

Teraz musisz określić, które konwersje są dla Ciebie najbardziej istotne pod kątem biznesowym. To one będą brane pod uwagę podczas automatycznej optymalizacji działań w kampanii. System może zasugerować Ci przykładowe rozwiązania związane z celem kampanii lub z Twoimi domyślnie ustawieniami na koncie Google Ads. Jeśli chcesz dodać inne cele konwersji, których nie wyświetlają się w pierwotnym widoku, kliknij Dodaj cel i wybierz ten, który Cię interesuje. 

Wybór celów konwersji dla kampanii Performance Max.


Przypisanie konta Google Merchant Center do kampanii Performance Max

Następnie musisz przypisać swoje konto Google Merchant Center do kampanii Google Ads. Pamiętaj, że jeśli prowadzisz sklep internetowy, a Twoje konto GMC już zostało powiązane z kontem, znajdziesz o tym informację w panelu Google Ads. Jeżeli Twoje konto w Google Ads jest powiązane z więcej niż jednym kontem GMC, musisz zdecydować, z którego z nich chcesz korzystać. Pamiętaj również, by określić, w jakim kraju znajduje się sprzedaż Twoich produktów. Następnie będziesz musiał/musiała nadać nazwę kampanii.

Chcesz zainwestować w płatną promocję w internecie?


Ustalenie budżetu dla kampanii Performance Max

W kampanii Performance Max możesz wykorzystać dwie strategie określania stawek: maksymalizacja liczby konwersji lub maksymalizacja wartości konwersji. Pierwsza z wymienionych strategii będzie dobrym rozwiązaniem dla sklepów internetowych, natomiast maksymalizacja liczba konwersji jest częstszym wyborem dla stron związanych z usługami. Możesz również dodatkowo określić kolejne elementy związane z budżetem kampanii - Cost Per Acquisition w maksymalizacji liczby konwersji (określa docelowy koszt działania) oraz ROAS w maksymalizacji wartości konwersji (określa docelowy zwrot nakładów reklamowych). Nie polecamy jednak wykorzystywania tych dodatkowych ustawień już przy tworzeniu kampanii. Może to się okazać problemem dla Google Ads, by kampania poprawnie zaczęła działać. Takie rozwiązania wdrażaj dopiero na etapie optymalizacji, mniej więcej po upłynięciu kilku tygodni od uruchomienia kampanii.


Szczegółowe ustawienia kampanii Performance Max 

W tym kroku musisz przejść przez standardowe elementy tworzenia kampanii - są one w dużej mierze spójne z tymi, z którymi mogłeś/mogłaś się spotkać przy realizacji innych kampanii w Google Ads.  

Lokalizacja - określ, do jakiego obszaru chcesz dotrzeć ze swoją reklamą. 

Języki - wybierz język, którym posługują się Twoi docelowi odbiorcy. 

Rozwinięcie końcowego adresu URL - możesz zdecydować, na jakie adresy URL będzie kierowana Twoja reklama. To nowa opcja dla kampanii.

Opcje adresu URL kampanii - jeśli korzystasz z manualnego tagowania, to jest miejsce, gdzie możesz wstawić odpowiednie parametry śledzenia. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, Google Ads zapyta Cię, czy ruch ma być kierowany na najodpowiedniejsze adresy URL w witrynie, czy na adresy podawane przez Ciebie.  

Harmonogram reklam - możesz tu określić, w jakich dniach i godzinach mają się wyświetlać użytkownikom Twoje reklamy.

Daty rozpoczęcia i zakończenia - przedstaw daty ramowe dla Twojej kampanii - kiedy ma się zacząć oraz zakończyć.  

Potrzebujesz wsparcia przy realizacji kampanii Google Ads?


Określ grupę zasobów dla swojej kampanii Performance Max

Grupa zasobów jest podstawą wyświetlania się Twojej kampanii w sieci, składają na to takie elementy jak: grafiki, logo, nagłówki, teksty reklamowe, filmy itp. Zasoby są ze sobą łączone i wyświetlane w zależności od kanału (np. w YouTube, Gmailu i wyszukiwarce). W kampanii Performance Max możesz dodać kilka grup zasobów i testować, które z nich sprawdzą się najlepiej. 

Określanie grupy zasobów dla kampanii Performance Max w Google Ads. 

Na zdjęciu powyżej możesz zauważyć mylącą nazwę “Grupy wizytówek” - oznacza ona po prostu grupy produktów. To ważna opcja, ponieważ pozwala Ci na wybranie asortymentu, który będziesz mógł/mogła promować w ramach kampanii Performance Max. Jeśli tego nie określisz, Google wybierze do promowania cały asortyment przypisany do konta Merchant Center.

W zasobach możesz dodać poniższe elementy:

 • Końcowy adres URL,
 • Obraz (maksymalnie 15)
 • Logo (maksymalnie 5),
 • Wideo (maksymalnie 5),
 • Nagłówki (maksymalnie 5 po 30 znaków),
 • Długie nagłówki (maksymalnie 5 po 90 znaków),
 • Teksty reklam (jeden krótki do 60 znaków i maksymalnie 4 teksty po 90 znaków) 
 • Wezwanie do działania,
 • Nazwa firmy, 
 • HTML5,
 • Ścieżka wyświetlania.

Uwaga! Pamiętaj, że w kampanii Performance Max nie masz możliwości przypisania kolejności wyświetlania nagłówków i tekstów reklam, Google będzie je dowolnie mieszać. Musisz zadbać o to, żeby brzmiały one logicznie w każdym połączeniu. 

Może Cię również zastanawiać opcja “Sygnał dotyczący odbiorców”, to nowa opcja, która pozwala zwiększyć skuteczność kampanii. Możesz tutaj podać informację o swojej liście odbiorców, aby pozwolić kampanii na szybszą naukę i dotarcie do odpowiednich osób. Jeśli masz zapisane na koncie Google Ads listy remarketingowe, listy klientów lub listy konwertujących niestandardowych odbiorców - dodaj je, jako sygnał dotyczący odbiorców. Warto jednak wiedzieć, że kampania Performance Max jest tak zaprogramowana, że może wyświetlać reklamy również osobom spoza wskazanego przez Ciebie kręgu, jeśli stwierdzi, że pojawia się wysoka szansa na konwersję.


Dodanie rozszerzeń do kampanii Performance Max

Rozszerzenia sprawiają, że reklama jest atrakcyjniejsza dla odbiorcy, dlatego warto z nich korzystać. Te, które znajdziesz przy realizacji kampanii Performance Max, niczym się nie różnią od tych, które wiążą się ze standardową kampanią w Google Ads. Możesz tam zamieścić dodatkowe informacje o firmie, np. lokalizacje, dodatkowe linki, ceny itp.

Sekcja dodawania rozszerzeń do kampanii Performance Max. 

Dowiedz się więcej o rozszerzeniach reklam w Google Ads:


Co to jest kampania Performance Max i co trzeba o niej wiedzieć? Podsumowanie

Kampania Performance Max może znacząco odciążyć Cię przy procesie docierania do nowych klientów, bo automatycznie kieruje reklamę w taki sposób, by przyniosła ona, jak najlepsze efekty. Ważne jest jednak jej poprawne zoptymalizowanie i stałe kontrolowanie uzyskiwanych efektów przez specjalistę od Google Ads, aby w razie potrzeby wdrożyć konieczne zmiany. Przy takiej strategii możesz spodziewać się świetnych rezultatów realizowanej kampanii! 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest kampania Performance Max? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 93 głosów

UDOSTĘPNIJ