15 pomysłów na treści dla sklepu internetowego

15 pomyslow na tresci dla sklepu internetowego
Spis treści

• Jakie korzyści daje wartościowy content w sklepie internetowym?

• Jakie rodzaje treści powinny znaleźć się w sklepie internetowym?

• 15 pomysłów na treści dla sklepu internetowego

• Podsumowanie

Treść to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na sukces sklepów e-commerce. W sieci konkurencja jest bardzo duża, więc Twój content powinien się wyróżniać i angażować klientów. Skuteczna strategia content marketingu dla biznesu e-commerce jest kluczem do rozwinięcia Twojej marki. Chcesz publikować wartościowe treści, ale brakuje Ci pomysłów i inspiracji? Sprawdź nasze propozycje na ciekawe treści dla sklepów internetowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie korzyści daje wartościowy content w sklepie internetowym?

Dlaczego jakościowe treści w sklepie internetowym są tak ważne? Dzięki nim przekazujesz swoim klientom ważne informacje, odpowiadasz na ich pytania i wątpliwości, a co najważniejsze budujesz zaufanie i nawiązujesz z nimi relację. Oprócz tego odpowiednie treści wpływają pozytywnie na SEO — poprawiają konwersję i generują leady.

Jakie korzyści daje wartościowy content w sklepie e-commerce?

 • Klienci z chęcią do Ciebie wracają.
 • Zwiększasz zaufanie do swojej marki i wizerunek eksperta.
 • Jesteś w stanie generować więcej wartościowych leadów.
 • Zwiększasz ruch na stronie.
 • Umożliwia wspieranie konwersji.
 • Dzięki treściom dostosowanym do SEO poprawiasz widoczność strony w wyszukiwarce.
 • Wartościowe treści mogą pomóc Ci budować autorytet wśród innych firm z branży.
 • Zadowoleni klienci będą polecać Twój sklep.

[section id="35579"]


Jakie rodzaje treści powinny znaleźć się w sklepie internetowym?

W świecie content marketingu możemy spotkać się z dwoma, bardzo popularnymi i skutecznymi rodzajami treści — fresh content oraz evergreen content. Co kryje się pod tymi określeniami?

Evergreen content to ponadczasowe treści, które nie wymagają częstej aktualizacji, dzięki czemu przynoszą długoterminowe korzyści dla strony internetowej. Oprócz tego, że evergreen content jest ciągle aktualny, to jeszcze bardzo dobrze wpływa na budowanie autorytetu, ponieważ w znacznej części są to artykuły eksperckie, poradniki i treści doradcze. Dodatkowo są one doskonałym wsparciem w strategii pozycjonowania oraz, ze względu na dobrą pozycję w wyszukiwarce, są świetnym źródłem pozyskiwania linków zewnętrznych. Przykładem evergreen content mogą być treści takie jak:

 • artykuły poradnikowe,
 • treści z listą (np. 5 pomysłów na…),
 • artykuły instruktażowe,
 • raporty branżowe,
 • wywiady z cenionymi osobami w branży,
 • artykuły typu Co to…? Dlaczego…?

Z kolei Fresh content opiera się na tworzeniu treści, które poruszają aktualne i najnowsze tematy. Takie treści cieszą się dużym zainteresowaniem i przynoszą korzyści związane z wyjątkowo dużym ruchem na stronie w jednym czasie. Fresh content jest bardzo efektywny, ale potrzebuje częstych aktualizacji i rozbudowy treści, by utrzymać aktualność informacji. Co więcej, jego efektywność jest zazwyczaj krótka, często ograniczona do kilku tygodni, a maksymalnie miesięcy. Jest to m.in. treść:

 • związana z najnowszymi wydarzenia, które zyskują na popularności, np. wybory prezydenckie, wydarzenia sportowe, nowości na temat życia celebrytów,
 • dotycząca wydarzeń, które są organizowane cyklicznie, np. igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata w piłce nożnej,
 • zawierająca recenzje produktów, rankingi i zestawienia.

Google wyświetla w wynikach wyszukiwania najważniejsze artykuły. Aktualnie popularnym tematem są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, więc wpisując taką frazę, widzimy to:

Najważniejsze artykuły w wyszukiwarce Google

Tabela z wynikami meczów wyświetlana przez Google


15 pomysłów na treści dla sklepu internetowego

Zobacz nasze propozycje treści, jakie możesz lub powinieneś umieścić na stronie Twojego sklepu internetowego. Wszystkie z nich z pewnością przyniosą wiele korzyści i pomogą Ci rozwinąć swoją markę.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


1. Treści blogowe dla e-commerce

Wprowadzenie do swojej strony zakładki Blog to najlepsze co możesz zrobić dla Twojego sklepu e-commerce. Masz możliwość publikować tam artykuły blogowe, poradniki, wpisy o nowinkach w Twojej branży czy treści bezpośrednio związane z produktami w Twojej ofercie. Nie masz żadnych ograniczeń. Dzięki takim treściom budujesz wiarygodność marki i autorytet w branży. Treści blogowe pozytywnie wpływają też na pozycjonowanie sklepów internetowych, dzięki nim możesz poprawić konwersję na stronie i pozyskać więcej leadów.

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które są bardzo przydatne podczas prowadzenia bloga:

 • bądź konsekwentny i publikuj treści regularnie, klienci czują wtedy Twoje zaangażowanie i są pewni, że otrzymują aktualne informacje,
 • poruszaj tematy, które są użyteczne dla Twoich odbiorców, nie twórz wpisów sztucznie pod SEO,
 • dowiedz się, co najbardziej interesuje Twoich klientów i odpowiadaj na ich potrzeby,
 • wykorzystaj swoje teksty jako część strategii pozycjonowania, używaj w nich słów kluczowych, ale w jak najbardziej naturalny sposób,
 • stosuj podział na nagłówki, wypunktowania i boldowanie, sprawia to, że tekst jest dużo przyjemniejszy dla czytelnika,
 • pisz w prosty sposób i zawieraj informacje, które faktycznie są przydatne dla Twojego klienta.

Tworzenie wartościowych treści w internecie jest aktualnie bardzo ważne w biznesie e-commerce. Z raportu e-commerce 2022 stworzonego m.in. przez firmę badawczą Gemius, wynika, że ponad połowa (51%) respondentów przyznaje, że kupili produkt na podstawie treści publikowanych w internecie. (https://www.gemius.pl/reklamodawcy-aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny.html)

Raport e-commerce 2022


2. Opisy produktów i kategorie w sklepie internetowym

Prowadząc sklep internetowy, należy szczególnie skupić się na treści, która znajduje się w ofercie. Bardzo ważne jest, aby każda z kategorii była odpowiednio opisana — jest to użyteczna informacja dla klienta, ale w szczególności działa to dobrze na pozycjonowanie sklepu. W opisach możesz zawrzeć dużo słów kluczowych powiązanych z Twoją ofertą, a dodatkowo stanowią one cenne źródło informacji o tym, co znajduje się na Twoje stronie i dzięki temu mogą łatwo ustalić Twoją pozycję w rankingu).

Jeśli chodzi opisy produktów to podobnie jak w przypadku kategorii, możesz dodać wiele fraz kluczowych, tylko zawsze staraj się, aby brzmiały one naturalnie, wyszukiwarka Google bardzo to docenia. Oprócz tego opis musi być przydatny i zawierać najważniejsze informacje, parametry i szczegóły dotyczące produktu. W tworzeniu opisów kategorii i produktów w swojej ofercie używaj języka korzyści — dzięki temu przedstawisz swoją ofertę w atrakcyjny i korzystny sposób, co zachęci klientów do kupna.


3. Treści poradnikowe i edukacyjne dla e-commerce

Poradniki oraz treści edukacyjne okazują się bardzo wartościowe dla strategii content marketingu. Są pisane specjalnie z myślą o klientach i mogą odnosić się bezpośrednio do Twoich produktów lub dotyczyć Twojej branży.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy z obuwiem, to możesz stworzyć poradnik Jak dbać o buty zimą? albo Jakie buty wybrać na wesele? Z kolei, jeśli ma być to treść edukacyjna, możesz napisać o materiałach, z których tworzy się buty albo opisać historie najbardziej znanych marek produkujących obuwie.

Natomiast jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego z odzieżą, twoje poradniki mogą poruszać temat doboru ubrań do konkretnych okazji albo wskazywać najnowsze trendy. Możesz też napisać o tym Jak odpowiednio dobrać rozmiar poszczególnych ubrań? lub Odzież na lato — jakie materiały wybierać?

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Jako inny sposób przedstawienia treści świetnie sprawdzają się infografiki. Jest to graficzne przedstawienie treści, przykuwające uwagę czytelnika, w której zawarte są konkretne i najważniejsze informacje. Zobacz przykładową infografikę z naszego innego artykułu:

Przykładowa infografika


4. Zestawienia produktów dla e-commerce

Podejmując decyzję zakupową, użytkownicy często lubią porównać dany produkt z innymi produktami różnych marek. Jeśli posiadasz w swoim sklepie podobne produkty kilku firm, możesz stworzyć zestawienie i porównać je do siebie. Najlepiej zrobić to w jak najbardziej obiektywny sposób i podkreślić zalety każdego z nich, tak aby klienci mogli sami podjąć decyzję i uznać, który z nich najbardziej odpowiada ich potrzebom. Odbiorcy doceniają szczere porady i recenzje, ponieważ daje im to pewność, że kupują dobry produkt, w korzystnej cenie. Jeśli jesteś szczery w swoich wpisach, właśnie takich jak zestawienie produktów, to wzbudzasz zaufanie w kliencie, co powoduje, że z chęcią do Ciebie wróci.


5. Filmy video dla e-commerce

Filmy video do doskonały pomysł na dotarcie do dużego grona klientów, szczególnie tych, którzy nie mają czasu na czytanie. Jest to bardzo popularna i efektywna strategia na przedstawienie treści w e-commerce. Możesz tworzyć różnego rodzaju video:

 • filmy instruktażowe,
 • filmy poradnikowe,
 • filmy przedstawiające produkty i porównujące je z innymi,
 • webinary.

Tak naprawdę każdą treść tekstową możesz przedstawić w formie filmu video. Ważne jest, aby ją odpowiednio wypromować. Nie poprzestawaj na wstawieniu filmu na swoją stronę internetową, udostępnij go też w mediach społecznościowych czy w serwisie YouTube, dzięki czemu dotrzesz do jeszcze większej grupy odbiorców.


6. Treści generowane przez użytkowników dla e-commerce

Treści generowane przez użytkowników to kolejna ważna część strategii tworzenia treści dla firm e-commerce. Są to treści tworzone przez Twoich klientów, którzy polecają Twoje produkty. Mogą one występować w formie video, zdjęć czy zwykłej tekstowej recenzji.

Zachęcaj swoich klientów do dzielenia się opiniami i doświadczeniami na platformach społecznościowych. Możesz poprosić ich o użycie określonego hashtagu i podanie nazwy Twojej marki, a następnie udostępnić ich post w swoich mediach społecznościowych i na stronie internetowej (oczywiście za zgodą autora). Udostępnienie takiego wpisu to swojego rodzaju forma uznania i podziękowania za skorzystanie z Twoich produktów.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


7. Wpisy gościnne dla sklepów internetowych

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na to, aby Twoja strategia tworzenia treści odniosła sukces, jest pozyskiwanie linków zewnętrznych. Im więcej linków prowadzi do treści na Twojej stronie, tym lepiej oceniają Cię roboty Google. Dzięki temu jesteś uważany za autorytet, więc Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania rośnie.

Na czym polega blogowanie gościnne? Jest to tworzenie treści blogowych na inne strony internetowe. Ty piszesz artykuł za darmo, a w zamian za otrzymany tekst dana strona umieszcza tam link do Twojej witryny lub bezpośrednio do tekstu znajdującego się na Twoim blogu. Często działa to też tak, że inna strona tworzy wpis na Twojego bloga z linkiem do Twojej witryny.


8. Wywiady z ekspertami

Kolejnym pomysłem na ciekawą treść dla Twojego sklepu e-commerce są wywiady z ekspertami z konkretnej branży. Oczywiście wymaga to od Ciebie dodatkowej pracy, ponieważ musisz znaleźć odpowiednich specjalistów i postarać się, aby znaleźli dla Ciebie czas, ale naprawdę warto. Rzecz jasna wywiady nie są treścią, którą publikuje się regularnie, ale dobrze jest mieć kilka takich na swojej stronie.

Wywiady mogą być publikowane w formie tekstowej, ale zdecydowanie bardziej przystępny będzie film video lub podcast. Taka forma przypomina wywiady w telewizji, możesz dodać tam też elementy graficzne i napisy dla niesłyszących. Skoro jest to wywiad z ekspertem, to najlepiej jest poruszać tematy typowo branżowe lub poprosić o odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


9. Newsletter dla e-commerce

Newsletter to bardzo ważna część treści dla sklepu internetowego. Mając już swoją grupę odbiorców, możesz komunikować się z nimi właśnie za pomocą newslettera. Utrzymanie stałego kontaktu z klientami to klucz do sukcesu Twojej marki, więc naprawdę warto. Co możesz umieścić w newsletterze? Mogą to być informacje o:

 • promocjach,
 • kodzie rabatowym,
 • nowych produktach,
 • kampanii reklamowej,
 • stworzonym przez Ciebie e-booku lub webinarze bądź wartościowej treści na blogu.

Zobacz przykładowy newsletter informujący o promocji:

Przykładowy newsletter promocyjny


10. Artykuły o produktach w Twoim sklepie e-commerce

Na swoim blogu możesz też publikować teksty, które bezpośrednio dotyczą Twoich produktów. Pamiętaj jednak, żeby raczej nie przedstawiać ich w sposób sprzedażowy, tylko stworzyć treść użyteczną dla klientów. Może to być artykuł w formie wskazówek jak używać produktu lub opisujący jego dodatkowe zastosowania. Możesz też publikować porady dotyczące tego, jak dbać o produkty, by móc ich używać jak najdłużej. Oczywiście pokazuj swój produkt w jak najlepszym świetle i używaj języka korzyści, ale zwróć uwagę na to, aby wszystko brzmiało naturalnie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


11. Zakładka FAQ — ważna część contentu e-commerce

Zakładka FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania, to część strony, z której użytkownicy korzystają bardzo często, więc z pewnością warto jest mieć ją w swoim sklepie internetowym. Powinny się tam znaleźć odpowiedzi na pytania, które Twoi klienci zadają najczęściej. Wpływa to bardzo korzystnie na podejmowanie decyzji zakupowej — gdy potencjalnego klienta nurtuje jakieś pytanie, wchodzi na zakładkę FAQ i otrzymuje odpowiedź, która pomaga mu zdecydować.

Warto jest też przemyśleć jakie kwestie, mogą być interesujące dla klientów, ale wstydzą się o nie zapytać. Możesz wtedy sam stworzyć takie pytanie i na nie odpowiedzieć. Na pewno zostanie to docenione przez użytkowników.

Co możesz umieścić w sekcji FAQ? Mogą być to informacje o:

 • dostępnych formach płatności i dostawy,
 • możliwości zwrotu i kosztach z nim związanych,
 • opcji wymiany produktu lub anulowania zamówienia
 • sposobach zamawiania
 • rejestracji w sklepie


12. E-booki w sklepie e-commerce

Stworzenie e-booka ma jeden główny cel — pokazanie Cię jako eksperta w branży. W treści e-booka możesz poruszyć kilka różnych tematów związanych Twoim biznesem lub skupić się na jednym i opisać go bardziej szczegółowo. Jest to doskonały sposób na budowanie autorytetu, wiarygodności i zaufania do marki. Takiego e-booka możesz wprowadzić do sprzedaży albo nagradzać nim stałych klientów. Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep internetowy z odzieżą w stylu basic, to możesz stworzyć e-booka o szafie kapsułowej — jest to bardzo ciekawy temat.


13. Treści w formie storytellingu dla e-commerce

Storytelling to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów, w jaki firmy e-commerce mogą tworzyć relację z klientami, a także generować ruch na stronie internetowej. Storytelling możesz wykorzystać jako akapit wprowadzający do artykułu albo przedstawić konkretną historię w formie video.

Dzięki storytellingowi możesz zbudować dobry wizerunek swojej marki i zdobywać zaufanie klientów. Przed tworzeniem treści z opowiedzeniem historii warto zadać sobie kilka pytań:

 • Jaka jest moja grupa docelowa?
 • Jakie są wartości i przekonania moich odbiorców?
 • Jak moje produkty mogą pomóc kupującym?
 • Jaki przekaz chce zawrzeć w treści?

Dodaj element emocjonalny do swoich historii, przedstaw misję Twojej firmy albo porusz temat ważny dla społeczeństwa, który jest Ci bliski. Zobacz, jak Google wykorzystuje storytelling w promowaniu swojej marki:

Dowiedz się więcej o storytellingu:


14. Historia firmy oraz przedstawienie zespołu pracowników w sklepie e-commerce

Historia firmy i przedstawienie zespołu to treści, które powinny znaleźć się w zakładce O nas. Często potencjalni klienci, przed wybraniem produktu, chcą poznać firmę, jej misję i przekonać się, czy jest zgodna z ich przekonaniami.

Zakładka O nas to idealne miejsce do pochwalenia się i pokazania, czym Twoja firma wyróżnia się wśród innych biznesów. Możesz zaznaczyć, że dbasz o środowisko i sprzedajesz tylko ekologiczne produkty, nietestowane na zwierzętach (głównie w przypadku kosmetyków). Albo, że Twoja firma produkuje w trybie slow, produkty są ręcznie wykonywane i masz indywidualne podejście do klienta. Twoja marka na pewno się czymś wyróżnia, więc wykorzystaj to i powiedz o tym swoim potencjalnym klientom.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


15. Quizy i ankiety — prosty sposób na angażujące treści e-commerce

Dla wielu osób quizy i ankiety to przyjemność, mają one swobodną i czasami zabawną formę oraz nie zajmują dużo czasu. Dzięki nim możesz dodać do swojej strony coś w stylu atrakcji dla użytkowników, a dla Ciebie takie treści mogą być bardzo pomocne.

Prowadząc sklep z kosmetykami, możesz stworzyć quiz Jaki masz typ skóry? albo udostępnić ankietę z pytaniami na temat codziennej pielęgnacji. Natomiast jeśli masz sklep sprzedający produkty dla zwierząt, możesz zamieszczać quizy typu Jaka rasa psa do mnie pasuje? albo ankiety z pytaniami o to, co najbardziej lubi Twój zwierzak.

Quizy i ankiety są rozrywką dla użytkowników, a dla Ciebie bardzo przydatną informacją, dzięki której możesz lepiej dostosować ofertę do swoich klientów.


15 pomysłów na treści dla sklepu internetowego. Podsumowanie

Sklepy internetowe muszą wykazać się dużą kreatywnością i tworzyć oryginalne treści, by zachęcić do siebie potencjalnych klientów. Aby osiągnąć sukces, najważniejsze jest, by zrozumieć swoją grupę docelową i odpowiadać na jej potrzeby. Buduj zaufanie i twórz content, który angażuje odbiorców, a sprawisz, że klienci sami będą chcieli być częścią Twojej społeczności. Nasze wskazówki pomogą Ci w ulepszeniu treści na stronie Twojego sklepu i stworzeniu interesującego contentu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
15 pomysłów na treści dla sklepu internetowego

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ