Jak zwiększyć ruch na blogu wykorzystując wpisy gościnne? 9 skutecznych zasad

jak zwiekszyc ruch na blogu wykorzystujac wpisy goscinne
Spis treści

• Na czym polegają wpisy gościnne?

• Jak publikować wpisy gościnne na wartościowych stronach?

• Gdzie szukać stron do publikowania wpisów gościnnych?

• Jak poprawić ruch na stronie wykorzystując wpisy gościnne?

Wpisy gościnne mogą znacząco wpłynąć na widoczność strony i zwiększenie ruchu organicznego Jednak osiągnięcie wymarzonego efektu nie należy do najprostszych. Konkurencja jest duża, a z najbardziej wpływowymi stronami chciałby współpracować niemal każdy. Co zrobić, by skutecznie współpracować z innymi blogami? Jak wykorzystać wpisy gościnne do zwiększenia ruchu na blogu firmowym? Tego dowiesz się w tym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Na czym polegają wpisy gościnne?

Gościnne wpisy to praktyczna forma współpracy między dwoma firmami, z której mogą skorzystać obie strony. Jako marketingowiec lub przedsiębiorca możesz zaprosić innych twórców do stworzenia treści na Twoim blogu lub podjąć współpracę z innym przedsiębiorstwem z branży i opublikować artykuł na ich blogu. W ten sposób obie strony poszerzają grono swoich odbiorców, budują pozytywny wizerunek marki i zwiększają ruch na stronie. Dobrze zrealizowany wpis gościnny może również mieć pozytywny wpływ na ranking SEO. 

Czasami osoby publikujące wpis gościnny na swojej stronie lub przekazujące własny artykuł do udostępnienia na czyjejś stronie, chcą za to zapłaty. Jest to jednak rzadki przypadek, zdecydowanie częściej wymiana wpisów opiera się o wzajemną współpracę - obie strony chcą dotrzeć do nowych osób i poprawić swoją rozpoznawalność w sieci. To, czy ktoś poprosi o zapłatę za wpis gościnny jest zwykle zależne od reputacji i doświadczenia danego blogera lub popularności witryny, na której wpis miałby się pojawić. 

 

Jak publikować wpisy gościnne na wartościowych stronach? 

Jeśli nie wiesz, jak zwiększyć ruch na stronie swojej firmy, powinieneś spróbować publikować wpisy gościnne na innych stronach. Dotrzesz do nowej grupy odbiorców, pozyskasz wartościowe linki zwrotne i zwiększysz rozpoznawalność marki. Ważne jest jednak, by do publikowania wpisów gościnnych na innych stronach odpowiednio się przygotować i zaplanować cały proces.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że aby ktoś zechciał podjąć z Tobą współpracę, powinieneś mieć wizerunek interesującej, wartościowej marki. Od początku działania w sieci powinieneś dbać o swoją reputację. W jaki sposób? 

Przygotuj przekonującą biografię - opisz siebie i swoje osiągnięcia w interesujący, jasny sposób. Nie przechwalaj się, lecz skup się na konkretach - pokaż, w czym jesteś ekspertem i jakie masz doświadczenie w branży. Dobrze widziane jest również dodanie zdania lub dwóch o Twoich pasjach, tym co robisz w czasie wolnym - w ten sposób nadasz biografii naturalny wydźwięk. 

Dbaj o własnego bloga - jeśli chcesz publikować wpisy na innych stronach, powinieneś móc pochwalić się treściami dostępnymi na Twojej stronie. Blog jest Twoją wizytówką - tutaj prezentujesz swoją wiedzę, doświadczenie, a także swoje zdolności pisarskie. Pamiętaj również o regularności dodawania wpisów - to świadczy o profesjonalizmie i sumienności. 

Promuj swoje publikacje - nawet jeżeli dopiero zaczynasz swoją pracę w sieci, nie zapominaj o budowaniu grupy odbiorców. W ten sposób zwiększysz zaangażowanie czytelników, a także pokażesz innym markom, że warto z Tobą współpracować. Swoje publikacje możesz promować na przykład w mediach społecznościowych lub newsletterze.

 

Gdzie szukać stron do publikowania wpisów gościnnych? 

Istnieją różne sposoby poszukiwania witryn, z którymi można podjąć współpracę. Najłatwiej jest oprzeć swoje poszukiwania o trzy poniższe źródła: 

Media społecznościowe - poszukuj profili społecznościowych blogów o bliskiej Ci tematyce. Mogą Ci w tym pomóc na przykład hashtagi, pole wyszukiwania, a także inteligentne polecenia profili przez platformę. 

Popularne blogi - bez wątpienia znasz choć kilka popularnych blogów z Twojej branży. Sprawdź, czy akceptują posty gości. Jeśli publikują gościnne wpisy - możesz spróbować swoich sił w podjęciu współpracy, a także sprawdzić, jakie firmy publikowały wcześniej na ich stronie i to z nimi podjąć współpracę.  

Wyniki wyszukiwania Google  - wpisując odpowiednią frazę w Google możesz znaleźć blogi, które będą odpowiadać tematyce, w której jesteś specjalistą. Google może również Ci pomóc w sprawdzeniu, czy na danym blogu pojawiają się wpisy gościnne. Przed adresem interesującej Cię strony wpisz sformułowanie “site:”, a także frazę “wpis gościnny” lub “artykuł gościnny” itp. Będzie to wyglądać na przykład w ten sposób: “artykuł gościnny site:example.com/blog/”. W naszym artykule poznasz więcej skutecznych sposobów wyszukiwania w Google. 

 

Wyszukiwanie wpisów gościnnych na blogu. 

 

 Po znalezieniu odpowiednich witryn, skontaktuj się z ich właścicielami i spytaj, czy są zainteresowani opublikowaniem przygotowanego przez Ciebie wpisu gościnnego. 

Wypromuj swoją stronę internetową
 

 

Jak poprawić ruch na stronie wykorzystując wpisy gościnne?

Teraz, kiedy już wiesz, jak publikować wpisy gościnne na blogach innych firm, skupimy się na najważniejszej części tego artykułu. Teraz dowiesz się, jak zwiększyć ruch na blogu swojej firmy, dzięki gościnnym wpisom. Skup się na dziewięciu poniższych zasadach. 

 

1. Określ, kim jest Twoja grupa docelowa

Aby Twoje wpisy gościnne przyniosły rezultaty, musisz wiedzieć, kim są Twoi klienci, co ich interesuje, czego szukają, a także jak trafiają na Twoją stronę. Im więcej szczegółowych informacji tym lepiej - poznaj ich wiek, płeć, lokalizację, zainteresowania, status zatrudnienia i inne ważne dane demograficzne. Dowiedz się, jakie platformy najchętniej odwiedzają w internecie, gdzie są najbardziej aktywni. W ten sposób dowiesz się, gdzie publikować wpisy gościnne, a także gdzie je promować. Jeżeli będziesz wiedzieć, jakie osoby najczęściej docierają na Twoją stronę, skuteczniej wybierzesz strony do publikacji wpisów gościnnych. W ten sposób skutecznie zwiększysz ruch w Twojej witrynie. W tym celu możesz wykorzystać dane z raportu Google Analytics - znajdziesz tam funkcję Eksplorator użytkownika, która dostarcza informacji o pojedynczych użytkownikach, a także dane zbiorcze o Twoich odbiorcach. 

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przeprowadzić analizę użytkowników w internecie.

 

2. Określ, które strony przyniosą Ci największy wzrost ruchu 

Jeżeli masz już przygotowaną listę blogów, które są powiązane tematycznie z Twoją branżą, powinieneś zweryfikować, które z nich są dla Ciebie najbardziej atrakcyjne pod kątem współpracy. Sprawdź przede wszystkim poziom ruchu na tych stronach. Możesz to oszacować samodzielnie na przykład poprzez analizę liczbę wyświetleń filmów na YouTube, liczbę komentarzy na blogu, a także liczbę obserwatorów w mediach społecznościowych. Ręczne działania nie są jednak tak miarodajne, jak wyniki analiz z profesjonalnych narzędzi SEO. Możesz skorzystać na przykład z Senuto, Ahrefs, Semstorm lub SimilarWeb. Znajdziesz tam między innymi informację o liczbie  unikalnych użytkowników, liczbie wyświetleń strony, ruchu z wyników organicznych i ruchu z innych kanałów. Pamiętaj również o analizowaniu ruchu na swojej stronie po opublikowaniu wpisu - Google Analytics pomoże Ci ocenić, które strony najskuteczniejszej zwiększają ruch na Twoim blogu. 

W analizie ruchu na stronach konkurencji pomogą Ci poniższe artykuły: 

 

3. Przygotuj wartościowe treści i wyróżnij się z tłumu 

W sieci można znaleźć wiele treści, dlatego tak trudno jest o pozyskanie nowych odbiorców i zdobycie ich uwagi. Najlepszym sposobem na wyróżnienie się z tłumu jest zadbanie o wysoką jakość tworzonej treści. Nadaj swojemu artykułowi unikalny ton i korzystaj z poniższych wskazówek: 

 • używaj chwytliwych nagłówków,
 • wykorzystuj storytelling (wykorzystuj metafory i życiowe przykłady, by oddziaływać na wyobraźnię odbiorców), 
 • wzbogać artykuł o wysokiej jakości grafiki (zdjęcia, infografiki, wykresy itp.) 
 • zadbaj o przejrzystość artykułu stosując nagłówki, wypunktowania i akapity,
 • poruszaj tematy, które rzeczywiście interesują odbiorców (bazuj na wyszukiwanych frazach)
 • powołuj się na wiarygodne źródła. 

 Wyszukiwanie tematu artykułu według  listy pytań dopasowanych do frazy kluczowej w Senuto. 

 

Chcesz wiedzieć więcej o skutecznym pisaniu artykułów na bloga? Sprawdź nasze wpisy: 

 

4. Wykorzystuj linkowanie zewnętrzne

Na zwiększenie ruchu na stronie bez wątpienia wpłynie wykorzystanie we wpisie gościnnym linków prowadzących do Twojej witryny. Link building jest również jednym z najważniejszych czynników rankingowych Google, więc wykorzystanie go pozytywnie wpłynie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Do wpisu gościnnego możesz dodać jeden lub dwa linki zwrotne, które będą powiązane tematycznie z przygotowywanym przez Ciebie artykułem. 

Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru. Linkowanie zewnętrzne jest ważne, ale nie powinno być głównym celem przygotowania wpisu gościnnego. Roboty Google są bardzo czułe na takie działania i mogą ukarać Twoją stronę ograniczeniem zasięgów, jeśli będziesz nadużywał linkowania. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

5. Wykorzystuj wpływowe relacje w branży

Wysyłanie maili to skuteczny i popularny sposób na zdobycie możliwości publikacji wpisów gościnnych. Jednak zdecydowanie skuteczniejszym sposobem jest wchodzenie we współpracę z przedsiębiorcami, z którymi ma się nawiązaną już jakąś relację. W tym aspekcie istotne jest nie tylko to, jak piszesz i jaką masz wiedzę, ale również to, kogo znasz. Angażuj się w wydarzenia branżowe, pozostawaj w kontakcie z innymi specjalistami, aktywnie udzielaj się w mediach społecznościowych, wspieraj i doceniaj działania innych - w ten sposób budujesz sobie dobrą reputację i zwiększasz możliwość współpracy z największymi przedstawicielami branży. Pamiętaj, że im bardziej znana strona internetowa, na której umieścisz wpis gościnny, tym silniej zwiększysz ruch na swoim blogu. 

 

6. Analizuj wyniki i nie bój się wracać do sprawdzonych rozwiązań

Jeśli chcesz zwiększyć ruch na blogu powinieneś stale analizować efekty podejmowanych przez Ciebie działań. Twoje wpisy gościnne będą pojawiać się w różnych miejscach, więc powinieneś wiedzieć, która z publikacji zapewniła największe zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Korzystaj w tym celu z Google Analytics, sprawdzaj źródła ruchu i ich intensywność. Skutkiem Twoich obserwacji może być to, że wykreślisz pewne strony z dalszych planów współpracy, natomiast na innych stronach będziesz chciał ponownie opublikować gościnny wpis. 

 

7. Zoptymalizuj pod pozycjonowanie swój wpis gościnny 

Przygotowując artykuł na partnerską stronę, zadbaj o znalezienie odpowiednich słów kluczowych. Optymalizacja artykułu pod kątem wyszukiwarek zwiększy widoczność Twojego artykułu w SERP i zwiększy ruch organiczny. Do wyszukiwania fraz możesz wykorzystać na przykład Senuto, Ahrefs, Semstorm. Biorąc pod uwagę np. Senuto możesz tam zdobyć informację dotyczące tego, jaka jest suma miesięcznych wyszukiwań na dane słowo, a także jest średnia miesięczna liczba wyszukiwań. Co więcej, znajdziesz sugestie powiązanych tematycznie słów kluczowych, grupy powiązanych fraz, a także frazy w formie pytań. 

 Grupy powiązanych słów kluczowych w Senuto dla frazy “pozycjonowanie”. 

 

Słowa kluczowe, które dopasujesz do przygotowanego przez Ciebie tekstu, możesz umieścić w: 

 • nagłówkach H1-H6, 
 • meta tagach, 
 • opisach alt,
 • treści artykułu. 

Jednak nie nadużywaj wykorzystania fraz - tekst powinien brzmieć naturalnie i być przygotowany przede wszystkim z myślą o człowieku. W innym wypadku osiągniesz efekty odwrotne od zamierzonych. 

Chcesz wiedzieć więcej o optymalizowaniu tekstów pod SEO? Sprawdź nasz artykuł: 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

8. Zachęć właściciela strony do promowania Twojego wpisu gościnnego

 Postaraj się przekonać właściciela strony do tego, by wykazał się większym zaangażowaniem przy promowaniu Twojego wpisu. Zapewnij go, że informację o poście udostępnisz również w swoich mediach społecznościowych - będzie to więc transakcja wymienna. Poza social mediami, możesz również poprosić właściciela strony o wysłanie wiadomości o artykule do subskrybentów newslettera. Ty możesz zaoferować to samo, dzięki czemu każda ze stron będzie miała szansę dotrzeć do nowych odbiorców. 

 

9. Wykorzystaj Call to Action we wpisie gościnnym

 Wezwanie do działania jest ważnym elementem tworzenia treści. Jeżeli odpowiednio je wykorzystasz w przygotowanym wpisie gościnnym, zachęcisz czytelników do odwiedzenia Twojej strony internetowej, a tym samym zwiększysz ruch na blogu swojej firmy. Warto umieszczać CTA na przykład w swojej biografii pod artykułem, by zachęcić odbiorców do dowiedzenia się czegoś więcej o Tobie. Poza zachęcaniem do odwiedzania strony głównej firmy, można również wykorzystać CTA np. by zachęcić do wpisania się na listę subskrybentów newslettera lub zapisania się na zbliżający się webinar bądź szkolenie. 

 

Jak zwiększyć ruch na blogu wykorzystując wpisy gościnne. Podsumowanie 

Pozyskiwanie ruchu z wpisów gościnnych nie jest działaniem, które przyniesie spektakularne efekty z dnia na dzień. Bez wątpienia jednak zaangażowanie jest tu bardzo opłacalne. Przy zwiększaniu ruchu na stronie jednocześnie zyskujesz także w innych aspektach: budujesz silną markę, zwiększasz świadomość marki, a także pracujesz na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania w Google. 

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć ruch na blogu wykorzystując wpisy gościnne? 9 skutecznych zasad

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ