Storytelling - jak opowiadać historię swojej marki, by inni chcieli słuchać?

aerial 3644077 960 720

Według Eryka Mistewicza, autora książki “Marketing narracyjny”, każdego dnia wchłaniamy ok. 100 tysięcy słów, czyli mniej więcej 34 gigabajty danych. Oznacza to, że w ciągu miesiąca przyswajamy więcej informacji, niż nasi dziadkowie przez całe swoje życie! Jednak przyjmowane przez nasz mózg dane to nie tylko czyste fakty. W bardzo dużej mierze są to reklamy. Przeprowadzone w USA badania wykazały, że przeciętny Amerykanin każdego dnia widzi od 4 do 10 tysięcy reklam.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Syndrom zmęczenia informacją

Absorbując tak dużo informacji każdego dnia, jesteśmy stale rozpraszani i trudno nam się skupić na jednym komunikacie. To tak zwany attention crash - syndrom zmęczenia informacją. W świecie, w którym każdej minuty wysyła się ponad 12 milionów smsów, nieciekawy komunikat jest po prostu ignorowany. Skupiamy się na tym, co dla nas ciekawe, co nas intryguje.

Dla marketingowca oznacza to tylko jedno: jeśli reklama nie przykuje uwagi odbiorcy, ten po prostu ją zignoruje lub - co gorsza - wyłączy i najpewniej już nigdy do niej nie wróci. Jak więc zainteresować odbiorcę na tyle, by skoncentrował się na naszym komunikacie i zapamiętał go spośród tysięcy innych, którymi stale jest bombardowany? To bardzo proste. Trzeba mu opowiedzieć historię.

Storytelling jak opowiadac historie swojej marki widoczni

 

Jaka jest geneza storytellingu?

Storytelling (inaczej marketing narracyjny) wywodzi się ze starej jak świat i trwającej do dziś tradycji opowiadania historii. Nie chodzi w nim o wyraźne zaprezentowanie konkretnego produktu ani nachalne promowanie marki - najważniejsze są emocje. Opowiedzenie historii, zastosowanie metafor, wprowadzenie charakterystycznego bohatera, ma porwać odbiorcę, wzbudzić w nim określoną emocję - złość, dumę, radość czy smutek - i sprawić, że marka przestanie być dla niego jedynie znaczkiem na produkcie, a stanie się jakąś ideą.

 

Gdzie wykorzystywany jest storytelling?

Ze storytellingu od lat korzystają z powodzeniem największe światowe marki: Coca-Cola (Taste the feeling), Dove (Real Beauty) czy Apple (Rok 1984). W Polsce świetnym przykładem jest rozpoczęta w sierpniu 2015 roku kampania Allegro “Czego szukasz?”. Marka, dla której promowanie samego produktu nie miałoby większego sensu (bo jak sama podpowiada, na Allegro można kupić wszystko, a jeśli czegoś tam nie ma, to nie istnieje), zamiast skupić się na promocji usługi, czyli zakupów online, stworzyła serię czasem zabawnych, a czasem wzruszających historii. Każdą z nich zakończyła dwuznacznym pytaniem “Czego szukasz?”, będącym jednocześnie zdaniem, które od lat jest użytkownikom platformy dobrze znane, bo wyświetla się na stronie głównej.

 

Allegro

Czego szukasz w swoich marzeniach?

 

Jak wykorzystać storytelling w mówieniu o marce?

Amerykańska pisarka, Annette Simmons, w swojej książce “The Story Factor” wyróżniła sześć typów historii, jakie można przedstawić w reklamie:

  1. Kim jestem (Who I Am Stories) - to typ, mający na celu przedstawienie odbiorcom samej marki oraz jej historii. Jedną z popularniejszych reklam, które można dopasować do tej kategorii, jest spot “The Man Who Walked Around The World”, zaprezentowany przez firmę Johnnie Walker w 2009 roku. Z kolei świetnym przykładem tego typu historii w artykule może być opublikowany na stronie gazeta.pl felieton o siatkach Boss.

  2. Dlaczego jestem tutaj (Why I Am Here Stories) - ten typ historii często wykorzystują marki, które chcą pokazać lub wytłumaczyć, dlaczego podjęły pewne decyzje (czasem z punktu widzenia odbiorcy niekorzystne). Tak właśnie zrobiła TP S.A. w swoim spocie “Przeprowadzka”, gdy łączyła się z marką Orange. Podobnie uczynił też wiele lat temu Volkswagen w swojej kampanii prasowej “Think small”.

  3. Wizja (Vision Stories) - historia, która ma zmotywować i zainspirować. Firmy, które chcą pokazać, że za ich działaniem stoi jakieś większe przesłanie, często korzystają z tego typu. Świetnym przykładem jest tu reklama Apple “Think different”.

  4. Nauka (Teaching Stories) - historia, która uczy, przekazuje jakąś wiedzę lub nakreśla zagadnienie i zachęca do dalszego zgłębiania go. Za przykład może tutaj posłużyć spot Dove, w którym pokazano, jak media i reklamy dookoła nas fałszują standardy piękna wśród kobiet. Innym wzorem może być strona internetowa firmy Kubuś, skierowana do dzieci i całkowicie utrzymana w tematyce przygody w magicznej krainie, w której dziecko może wziąć udział pod opieką tytułowego Kubusia.

  5. Wartość w akcji (Values-in-Action Stories) - ten typ historii marki służy podsunięciu odbiorcom pewnych idei lub wartości (niekoniecznie pozytywnych, lecz także takich, którym firma się przeciwstawia). Historię tego typu zaprezentowała firma Under Armour w swoim spocie reklamowym “Rule yourself” z udziałem Michaela Phelpsa.

  6. Wiem, o czym myślisz (I Know What You’re Thinking Stories) - za pomocą tego typu historii możemy zwerbalizować przewidywane obawy odbiorcy, zanim jeszcze on sam zda sobie z nich sprawę. Dzięki temu możemy też przeciwstawić mu nasz punkt widzenia. Tutaj znów za przykład może posłużyć marka Dove, która od kilku lat walczy z panującym wśród kobiet przekonaniem, że nie są piękne, mówiąc “wiemy, że tak myślisz, ale spójrz, co myślą twoi przyjaciele i rodzina, a nawet obcy ludzie”. Przykład? Kultowa już reklama “Szkice prawdziwego piękna”.

 

Potrzebujesz wsparcia w pozycjonowaniu strony internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Storytelling widoczni

 

Najważniejsza jest opowieść

Jak widać, storytelling to narzędzie, które stosowane jest z sukcesami przez marki z całego świata - nie tylko w spotach telewizyjnych, ale także w artykułach, reklamach radiowych, webinarach czy mediach społecznościowych. Pozwala bowiem nie tylko na to, by zostać dostrzeżonym przez współczesnego, stale bombardowanego reklamami odbiorcę, ale także - przede wszystkim - na to, by zostać zapamiętanym.

 

Oceń ten artykuł:
Storytelling - jak opowiadać historię swojej marki, by inni chcieli słuchać?

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 84 głosów

UDOSTĘPNIJ