Grav - zestawienie najpopularniejszych platform CMS
Wiele firm szuka alternatywy dla WordPressa, a jedną z nich może stanowić system Grav CMS. Co wyróżnia go spośród innych narzędzi do zarządzania treścią? Czy pozycjonowanie strony zbudowanej w Grav CMS jest proste? Jakie funkcjonalności są wbudowane w narzędziu, a jakie trzeba dodawać za pośrednictwem wtyczek? Przeczytaj opis Grav CSM, w którym przedstawiamy funkcjonalności, zalety i wady oprogramowania.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
CMS Grav - co to jest?
Grav to system zarządzania treścią oparty nie na bazie danych, ale na plikach, który jest dostępny w trybie open source. System ten słynie z dużej wydajności i szybkości. Można na nim zbudować zarówno blog, jak i witrynę biznesową czy witrynę wydarzenia.
Jak zainstalować Grav CMS?
Grav CMS jest dostępny w trybie Open Source (podobnie jak WordPress), dlatego pobranie jest zupełnie darmowa i dostepne na stronie https://getgrav.org/. Możesz wybrać spośród 2 typów:
- samodzielnej wersji bez interfejsu użytkownika,
- wersji z wtyczką tworzącą panel administracyjny.
By zainstalować Grav CMS, wystarczy pobrać pliki, rozpakować je i upuścić na serwerze. Nie ma konieczności przeprowadzania procesu instalacji. W przypadku wersji z panele adminsitracyjnym konieczne jest także zainstalowanie pliku htaccess i przejść do witryny, w której można skonfigurować konto administratora. Grav nie wymaga konfiguracji i jest gotowy do użycia od razu po pobraniu. Istnieje możliwość konfiguracji zarządzania kilkoma witrynami w jednym panelu administracyjnym.
Tworzenie treści z Grav CMS
Jeśli zainstalujesz Grav CMS z wtyczką tworzącą panel administracyjny, będziesz mógł bez trudu dodawać treści, tak jak w klasycznym CMS z wbudowanym edytorem treści. Jeśli kiedykolwiek obsługiwałeś WordPress lub inny CMS, nie będziesz mieć problemu z obsługą Grava. Istotną wadą w stosunku do innych CMS’ów jest brak bazy danych, co sprawia, że w systemie CMS nie masz dostępu do klasycznej biblioteki plików. Warto podkreślić, że panel administracyjny jest łatwy w obsłudze nawet dla użytkowników, którzy nie mają wiedzy technicznej - mogą oni samodzielnie dodawać treści i budować strukturę witryny. Z panelu administracyjnego można korzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach, ale także na urządzeniach mobilnych.
Panel administracyjny Grav CMS, źródło: https://getgrav.org/
Zarządzanie wyglądem strony
Podobni jak inne CMS’y Grav także ma bibliotekę motywów dostępną z poziomu głównej strony panelu administracyjnego. Szablonów jest mniej niż w innych CMS’ach (np. w WordPressie), jednak system wykorzystuje silnik szablonów Twig, co sprawia, że tworzenie szablonów i ich edycja są znacznie szybsze i łatwiejsze. Użytkownik może łatwo zarządzać kodem JavaScript (kompresować go) oraz arkuszami stylów CSS.
Wtyczki w CMS Grav
Grav oferuje zintegrowane z panelem administracyjnym repozytorium (bibliotekę) wtyczek, dzięki czemu można je zainstalować jednym kliknięciem. Katalog wtyczek nie jest zbyt szeroki - zawiera jedynie ponad 200 rozszerzeń, podczas gdy konkurencyjne CMS’y mają ich kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Pozycjonowanie strony z CMS’em Grav
W systemie CMS Grav istnieje kilka funkcji, które ułatwiają pozycjonowanie strony. Są to:
- możliwość wdrażania przekierowań w obrębie całej witryny,
- możliwość edycji adresów URL,
- edycję meta title i meta description w obrębie całej witryny,
- tworzenie linków wewnętrznych.
Pozostałe zmiany trzeba wprowadzać poprzez edycję kodu HTML lub za pomocą wtyczek. Wtyczki te są jednak na tyle nowe, że dopiero się rozwijają.
CMS Grav - najważniejsze funkcjonalności
CMS Grav dostępny jest w wielu wersjach językowych, co czyni go łatwiejszym w obsłudze dla użytkowników, którzy nie czują się pewnie w języku angielskim. Możliwe jest także obsługiwanie jednocześnie wielu języków. W przeciwieństwie do najpopularniejszych CMS’ów, takich jak WordPress, w Gravie można łatwo tworzyć i edytować pola niestandardowe. Co więcej, system rozumie i obsługuje różne typy plików dźwiękowych, video, tekstowych itp.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów: