Jak tworzyć chwytliwe title i description w pozycjonowaniu?

Jak tworzyc chwytliwe title i description w pozycjonowaniu
Spis treści

• Title i description - co to jest?

• Czy meta title (tytuł strony) jest czynnikiem rankingowym w SEO?

• Tytuł strony a nagłówek H1 - różnice

• Czy znacznik meta description wpływa na wyniki SEO?

• Jak optymalizować title w pozycjonowaniu?

• Jak optymalizować meta description w pozycjonowaniu?

• Podsumowanie

Meta title i meta description to elementy kodu strony, które są jednocześnie widoczne w wynikach wyszukiwania i wpływają na efekty SEO oraz współczynnik CTR. Dlatego też jednym z elementów strategii pozycjonowania skupionej na pozyskiwaniu sprzedaży jest optymalizacja meta danych title i description. Jak ją przeprowadzić i na co zwracać uwagę, tworząc opisy meta oraz tytuły SEO podstron?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Title i description - co to jest?

Title i description to tytuł i opis strony internetowej. Są to fragmenty kodu strony, w których przechowywane są informacje na temat jej zawartości. Informacje te są dostępne zarówno dla algorytmów Google, jak i dla użytkowników, po wyświetleniu danego adresu URL w wynikach. Meta dane title i description pozwalają algorytmom wyszukiwarki poznać zawartość strony. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj artykuł, w których omawiamy podstawowe meta tagi w SEO.

A jaką funkcję pełnią dla użytkowników meta dane i czy mają znaczenie w SEO?

 

Meta title oraz meta description w wynikach wyszukiwania

[section id="25738"]

 

Czy meta title (tytuł strony) jest czynnikiem rankingowym w SEO?

Meta title to tytuł strony internetowej widoczny:

 • w sekcji <head> w kodzie strony,
 • w wynikach wyszukiwania,
 • na karcie przeglądarki,
 • w postach w mediach społecznościowych (ale można go zmienić).

Dlaczego warto zadbać o treść tytułu strony? Ponieważ title jest czynnikiem rankingowym w Google i może wpływać na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Co więcej, jest to jeden z elementów widocznych przez użytkownika w wynikach wyszukiwania i może wpływać na liczbę wejść na Twoją stronę. Im więcej wejść, tym, być może, lepsze efekty pozycjonowania osiągniesz. Poznaj więcej czynników rankingowych w pozycjonowaniu.

 

Tytuł strony widoczny w poście na Facebooku

 

Tytuł strony a nagłówek H1 - różnice

Title to nie to samo, co nagłówek H1 na Twojej stronie. W kodzie strony są one oznaczone w odmienny sposób (<title> i <h1>) i pełnią różne funkcje. Nagłówek H1 wyświetla się na stronie internetowej i przeznaczony jest dla użytkownika, podczas gdy title jest wyświetlane na zewnętrznych platformach (Social media) oraz w wyszukiwarkach. Widzą je przede wszystkim algorytmy Google, ale i użytkownicy.

Większość systemów CMS (systemów do zarządzania treścią) używa nagłówka H1 jako title. Tak jest na przykład w CMS WordPress. Możesz jednak zmienić tytuł dzięki wtyczce Yoast SEO. Więcej o optymalizacji strony na WordPressie znajdziesz w artykule Jak pozycjonować stronę na WordPressie?.

 

Panel edycji tytułu SEO we wtyczce Yoast dla CMS WordPress

 

Czy znacznik meta description wpływa na wyniki SEO?

Wg Google znacznik meta description nie jest czynnikiem rankingowym, dlatego bezpośrednio nie wpływa na widoczność Twojej strony w SERPach. Może mieć jednak wpływ pośredni. Jeśli stworzysz chwytliwy opis, przyciągniesz na stronę więcej zainteresowanych użytkowników. W ten sposób poprawisz ruch na stronie, a większy ruch może sprawić, że algorytmy docenią Twoją witrynę i poprawią jej pozycję. Dlatego też warto zadbać nie tylko o treść tytułu strony, ale również jej opis. Sprawdźmy, jak to zrobić.

Dowiedz się więcej o ruchu w witrynie w kontekście SEO:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak optymalizować title w pozycjonowaniu?

Ponieważ tytuł SEO strony jest czynnikiem mającym wpływ na efekty pozycjonowania, powinieneś zadbać o jego prawidłową optymalizację. W jaki sposób to zrobić?

 

Stwórz unikalny title dla każdej podstrony

Powinieneś napisać oryginalny tytuł dla każdej podstrony w swojej witrynie Dlaczego? Ponieważ kopie mogą zmylić zarówno użytkowników, jak i algorytmy Google. Jeśli kilka podstron ma ten sam tytuł, algorytmy Google mogą mieć problem z wyborem najlepszej strony. Doprowadzasz w ten sposób do sytuacji, w której strony w jednej witrynie konkurują o miejsce w wynikach wyszukiwania i wzajemnie wpływają negatywnie na pozycję w rankingu (kanibalizacja). Jeśli skala duplikacji na Twojej stronie jest duża, Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania może się obniżyć (na skutek działania Algorytmu Panda).

 

Poszukaj słów kluczowych dla danej podstrony

By znaleźć słowa kluczowe pasujące do treści na danej podstronie, skorzystaj z narzędzi. Najlepszym bezpłatnym rozwiązaniem jest Google Keyword Planner. Wśród narzędzi SEO możesz wybrać Surfera, Semstorm, Senuto lub Ahrefs. Każde z nich pozwoli Ci wytypować słowa kluczowe, które warto umieścić w title. Skup się na frazach, które mają niewielką konkurencyjność, ale jednocześnie dużą popularność.

 

Stwórz chwytliwy title dla użytkownika

Meta title jest odczytywane przez roboty, ale gdy Twoja strona dotrze do top10 wyników wyszukiwania, to użytkownicy, m.in. na podstawie treści tytułu, decydują, czy odwiedzą Twoją stronę. Dlatego też zadbaj o trafność tytułu oraz treści. Zastanów się, jakich informacji szukają Twoi użytkownicy i czego oczekują. Nie upychaj słów kluczowych w tytule.

 

Umieść w treści słowo kluczowe

Po stworzeniu tytułu atrakcyjnego dla użytkownika postaraj się umieścić w nim najważniejszą z fraz. Najlepiej, by znalazła się ona jak najbliżej początku. Może mieć to znaczenie dla Twoich rankingów w wynikach wyszukiwania. By znaleźć słowa kluczowe pasujące do treści na danej podstronie, skorzystaj z narzędzi. Najlepszym bezpłatnym rozwiązaniem jest Google Keyword Planner, o którym pisaliśmy w artykule “Jak korzystać z Keyword Plannera?”. Wśród narzędzi SEO możesz wybrać Surfera, Semstorm, Senuto lub Ahrefs. Każde z nich pozwoli Ci wytypować słowa kluczowe, które warto umieścić w title. Skup się na frazach, które mają niewielką konkurencyjność, ale jednocześnie dużą popularność.
Na końcu tytułu możesz zawrzeć nazwę swojej marki. Wiele CMS’ów umożliwia automatyczne umieszczenie nazwy marki w tytule, co sprawdzi się przy wielostronicowych witrynach.

Pisz krótko i na temat

By tytuł strony wyświetlał się w całości w wynikach wyszukiwania, powinien mieć 600 pikseli, czyli ok. 50-70 znaków. Jeśli będzie zbyt długi, użytkownik zobaczy niekompletną treść. Zasady te dotyczą jedynie urządzeń desktop. W przypadku urządzeń mobile długość wyświetlanego tytułu nie jest stała i wynosi od 312 do 492 pikseli. By sprawdzić, czy title zostanie wyświetlone w całości, skorzystaj z narzędzia Google SERP Simulator. Tytuł meta powinien być konkretny i zawierać kluczową informację istotną z punktu widzenia użytkownika. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dostępne piksele, stosuj separator | zamiast myślników, ponieważ ma on mniej pikseli. Mimo że Gary Illyes stwierdził, że nie ma oficjalnych limitów w zakresie długości tytułu, to jednak warto zadbać, by był on w całości wyświetlony w SERPach.

 

Narzędzie Google SERP Simulator pozwala sprawdzić, czy tytuł (oraz description) zostaną w całości wyświetlone w wynikach wyszukiwania

 

Przykład zbyt długiego title, które zostało ucięte w wynikach wyszukiwania - świadczy o tym wielokropek umieszczony na końcu tytułu

 

Zoptymalizuj title na kilka słów kluczowych (jeśli to możliwe)

Słowa kluczowe w tytule są ważne i powinno się z nim znaleźć. Jeśli jest taka możliwość, możesz spróbować zoptymalizować title na więcej niż jedno słowo kluczowe. Pamiętaj jednak, by nie robić tego kosztem przejrzystości i trafności. Tytuł SEO nie może być jedynie zlepkiem fraz. Jeśli chcesz umieścić dodatkowe słowa kluczowe w tytule, wybierz takie frazy, które faktycznie są powiązane z treścią. Nie ma sensu dodawać w tytule fraz tylko dlatego, że mają dużą miesięczną liczbę wyszukiwań.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Dodaj wezwanie do działania (call to action)

W tytule warto umieścić nie tylko słowa kluczowe, ale także wezwanie do działania (call to action). W ten sposób być może zachęcisz użytkownika do przejścia do Twojej witryny i poprawisz współczynnik CTR. Jeśli tworzysz treści w zmiennej branży (taką jest na przykład marketing internetowy), to zmieniaj datę publikacji po każdej aktualizacji i umieść datę w tytule (np. Jakie narzędzia SEO warto wybrać w 2021 roku?).

Sprawdź, co wyróżnia Twoje treści, i powiedz o tym użytkownikom

Użytkownicy szukający treści w sieci zwracają uwagę na konkretne elementy, dlatego warto o nich wspomnieć konstruując tytuł artykułu pod SEO. Są to:

 • kompleksowość - użytkownik chce otrzymać wszystkie istotne informacje na dany temat, dlatego warto umieścić w tytule takie sformułowania, jak “kompleksowy poradnik”, “przewodnik”, “krok po kroku”;
 • listy - jeśli stworzyłeś zestawienie narzędzi przydatnych w Social Media, poinformuj o tym użytkowników, umieszczając w title słowo lista lub zestawienie;
 • czas - użytkownik internetu jest niecierpliwy, a Ty możesz to wykorzystać w title swojej podstrony; umieść w nim takie zwroty, jak “w X prostych krokach”; poinformuj także o darmowej dostawie na następny dzień; jeśli dla użytkownika data publikacji artykułu może mieć znaczenie, również umieść ją w title, np. poprzez umieszczenie w title informacji o aktualizacji artykułu.

Jeśli Twoją treść, produkt lub ofertę wyróżnia wiele cech, wybierz jedną, którą umieścisz w title podstrony. Nie przesycaj title informacjami, lepiej zadbaj o jego trafność i przejrzystość.

 

Twoja strona znalazła się w top10? Sprawdź, jak zoptymalizować title pod kątem CTR

Większość użytkowników przegląda jedynie pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Dlatego jeśli udało Ci się osiągnąć pozycję w top10, powinieneś ponownie zoptymalizować tytuł pod kątem generowania kliknięć (współczynnika CTR). W jaki sposób?

 • uwzględnij emocje w meta title - zastanów się, czego szukają użytkownicy i jak Twoje treści mogą im pomóc umieść w tytule takie słowa jak “niezwykle”, “skuteczne”, “efektywne”;
 • umieść w title nawiasy, które zwiększają czytelność tytułu;
 • wzbudź ciekawość w użytkownikach - np. poprzez hasło “Fakty mity o pozycjonowaniu. Czego nie wiesz o SEO, a powinieneś?”.

 

Czego unikać przy tworzeniu meta tytułu?

Tworząc meta title dla podstrony, możesz popełnić kilka typowych błędów. Jakich działań należy unikać i co może zaszkodzić pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania?

 • W ogóle nie masz meta tytułów podstron w witrynie.
 • Tworzysz zbyt długie i skomplikowane tytuły.
 • Tworzysz tytuły niejasne, które nie informują użytkownika o zawartości strony, np. Kwiaty.
 • Przesycasz tytuły frazami kluczowymi lub używasz kilkukrotnie używasz tego samego słowa kluczowego w tytule.
 • Tworzysz te same (lub bardzo podobne) tytuły dla różnych podstron.

Jak optymalizować meta description w pozycjonowaniu?

Choć meta description (opis meta) nie ma bezpośredniego wpływu na efekty pozycjonowania i nie jest czynnikiem rankingowym, to jednak jego optymalizacja może przynieść Ci wymierne korzyści. Jedną z nich jest wzrost współczynnika CTR oraz ruchu na stronie. Jakie działania powinna obejmować optymalizacja meta description?

 

Przykład prawidłowo zoptymalizowanego opisu podstrony

 

Stwórz unikalny opis dla każdej strony

Pamiętaj, że każda podstrona w Twojej witrynie powinna mieć unikalny opis. Jeśli ops będzie taki sam na różnych stronach, użytkownicy mogą nie rozpoznać podstron, a to z kolei może obniżyć współczynnik CTR. Pamiętaj jednak, że unikalne opisy muszą znaleźć się tylko na stronach, które są indeksowane przez Google. Duplikacja na stronach kanonicznych nie ma znaczenia.
Jak znaleźć zduplikowane meta description na swojej stronie? Skorzystaj z narzędzia Screaming Frog lub Netpeak Spider.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Napisz krótki i konkretny opis rozwijający tytuł

Opis podstrony powinien być rozwinięciem tytułu. Pamiętaj, by umieścić w nim jakieś dodatkowe informacje oprócz tych zawartych w tytule. Trzymaj się jednak limitu znaków - jeśli opis będzie miał więcej niż 160 znaków ze spacjami, prawdopodobnie nie zostanie wyświetlony w całości w wynikach wyszukiwania.

 

Przykład zbyt długiego title i description

 

Dopasuj treść description do zamiaru użytkownika

Tworząc meta description, zastanów się, do jakiego użytkownika trafiasz i na jakim etapie ścieżki zakupowej się on znajduje. Czy szuka informacji? Czy chce kupić jakiś produkt? Czy chce szybkiej odpowiedzi na pytanie? Spełnij te potrzeby użytkownika w opisie podstrony. Sprawdź, jakie informacje umieszczają konkurencyjne strony w opisie meta, zainspiruj się i stwórz własny opis, który spełni oczekiwania użytkownika.

 

Opisz w 2-3 zdaniach treść podstrony

Opis strony powinien informować użytkownika, co na niej znajdzie i czego może się spodziewać. Dlatego też opisz treść podstrony w 2-3 zdaniach. Przedstawiasz sposoby wiązania krawata? Przykładowy opis może brzmieć: Zawiąż krawat w kilkadziesiąt sekund dzięki podstawowym węzłom. Instrukcja wiązania krawata dla początkujących.

 

Pamiętaj o słowach kluczowych (ale wykorzystuj je z umiarem)

Ponieważ opisy meta nie są czynnikiem rankingowym, ich optymalizacja nie polega na umieszczaniu w nich słów kluczowych. Możesz wykorzystać frazy, ale pamiętaj o umiarze. W meta description ważniejsza jest treść, która przyciągnie i zainteresuje użytkownika.

 

Używaj aktywnego języka

Celem optymalizacji meta description jest zachęcenie użytkownika do przejścia do Twojej witryny. Dlatego też optymalizując opis strony, używaj czasowników w stronie czynnej. Unikaj jednocześnie strony biernej. W ten sposób możesz wzbudzić zainteresowanie potencjalnego klienta, ciekawość i chęć aktywności. Przykłady trafnych sformułowań do wykorzystania w description to: Ćwicz język angielski, Sprawdź skuteczne sposoby na…, Poznaj najlepsze narzędzia i naucz się z nich korzystać.

 

Uwzględnij call to action w opisie strony

Ze względu na funkcję, którą pełni meta description (zachęcenie użytkowników do aktywności), powinieneś w nim umieścić wezwanie do działania (call to action). W ten sposób możesz zwiększyć współczynnik CTR. Jakie wyzwania do działania umieścić? Sprawdź zamiary użytkownika. Jeśli ten chce kupić produkt, napisz: Zamów już dziś i skorzystaj z darmowej dostawy. Jeśli szuka informacji, napisz: Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik. Jeśli rozważa skorzystanie z usługi, napisz: Sprawdź, ile możesz zyskać.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

Mądrze stosuj emotikony

W opisach strony często można spotkać emotikony i emoji. Warto je stosować, ale należy robić to mądrze. Co to oznacza? Emotikony powinny być powiązane z treścią podstrony oraz opisu - tylko wówczas algorytmy Google mogą uznać je za istotne i wyświetlić w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że emotikony zabierają Ci cenne piksele i wówczas będziesz musiał skrócić opis tekstowy. Jeśli jesteś przekonany, że description jest chwytliwy i interesujący bez emotikon, pomiń je.

 

Na stronie https://emojipedia.org/ możesz znaleźć emotikony do wykorzystania w opisach meta. Pamiętaj, by były one adekwatne do sytuacji, treści strony oraz opisu meta

 

Przykład description z wykorzystaniem emotikon

 

Jakich działań unikać w optymalizacji meta description?

Optymalizujesz meta description na swojej stronie samodzielnie? Unikaj tych działań, które mogą negatywnie wpłynąć na efekty SEO.

 • Duplikacja meta description - pamiętaj, że każdy adres URL powinien mieć unikalny opis.
 • Używanie cudzysłowów - cudzysłowy mogą wpłynąć na jakość kodu html i w konsekwencji doprowadzić do obcięcia treści meta description.
 • Wprowadzanie użytkowników w błąd - optymalizujesz opis meta? Bądź uczciwy wobec użytkownika. Nie twórz treści clickbaitowych, nie wprowadzaj potencjalnego klienta w błąd. Może to doprowadzić do utraty zaufania, a także do spadków Twojej pozycji w wynikach wyszukiwania. Treści clickbaitowe generują wprawdzie ruch, ale zwiększają także współczynnik odrzuceń.

Więcej o duplikacji treści znajdziesz w artykule Dlaczego duplikacja treści szkodzi Twojej stronie?

Czy Google zawsze wyświetli Twój opis meta?

Nie zdziw się, jeśli opis meta w wynikach wyszukiwania różni się od tego stworzonego przez Ciebie. Google nie zawsze wyświetli Twoje autorskie meta description, ale nie sposób ocenić dokładnie, w jakich sytuacjach to nastąpi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ Google często wybiera fragment Twojej treści, który najbardziej pasuje do zapytania użytkownika.


Podsumowanie

Meta dane title i description w SEO to istotne elementy Twojej strony, widoczne w wynikach wyszukiwania, które mogą wpłynąć na efekty SEO oraz zainteresowanie użytkowników. Pamiętaj, by tworzyć je nie tylko z myślą o algorytmach Google - piszesz je przede wszystkim dla realnego użytkownika, Twojego potencjalnego klienta. Pamiętaj o zastosowaniu CTA, zastosowaniu aktywnego języka oraz dopasowaniu treści meta tagów do potrzeb i oczekiwań użytkownika.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak tworzyć chwytliwe title i description w pozycjonowaniu?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 174 głosów

UDOSTĘPNIJ