Craft CMS - zestawienie najpopularniejszych platform CMS

Zestawienie CMS Craft CMS

Craft CMS to elastyczny i przyjazny dla użytkowników system zarządzania treścią stron internetowych. Dla wielu użytkowników może stanowić alternatywę dla WordPressa i Drupala. Sprawdzi się dla tych firm, które oczekują dużej wydajności i skalowalności. Jak Craft CMS jest przystosowany do pozycjonowania strony? Czy Craft CMS jest bezpieczny? Jakie funkcjonalności oferuje? Czy można go rozbudować poprzez wtyczki? Przeczytaj nasze zestawienie CMS’ów i dowiedz się więcej o narzędziu Craft CMS.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Craft CMS - dlaczego warto?

Istnieje kilka funkcjonalności i możliwości Craft CMS, które sprawiają, że warto go wybrać. Poniżej omówimy każdą z nich.

 

Spójne i przemyślane projekty stron

Craft CMS oferuje spójne i przemyślane projekty stron, które są przejrzyste i atrakcyjne pod względem wizualnym. Zarówno sama strona, jak i panel administracyjny są responsywne i pozbawione zbędnych elementów. To sprawia, że łatwiej można nauczyć się obsługi systemu Craft CMS nawet bez wcześniejszego obcowania z podobnymi narzędziami do obsługi stron. Struktura panelu administracyjnego jest przemyślana, a pliki i zdjęcia można uzupełniać o intuicyjne opisy. Istotną kwestią jest możliwość podglądu zmian na stronie “na żywo”.

 

Wiele wbudowanych funkcji

W systemie Craft CMS wbudowano wiele funkcji, które w innych systemach są dostępne jedynie po instalacji dodatkowych wtyczek (często płatnych). Opcje te obejmują:

 • zaawansowany edytor tekstu,
 • możliwość zmiany rozmiary obrazów bez dodatkowej wtyczki,
 • możliwość edycji kategorii i tagów,
 • możliwość tworzenia sekcji i określania relacji pomiędzy poszczególnymi podstronami (strony powiązane),
 • możliwość korzystania z sieci rozproszonych serwerów CDN do przechowywania plików,
 • możliwość dodawania komentarzy w edytorze treści.

 

Panel administracyjny Craft CMS

Szybki rozwój

Craft CMS jest na bieżąco aktualizowany przez zespół specjalistów. Użytkownicy mogą szybko uzyskać pomoc na Twitterze czy oficjalnym forum pomocy Craft CMS dostępnym pod adresem https://craftcms.stackexchange.com/

 

Liczne zasoby edukacyjne

Nauka nowego systemu CMS może sprawiać problemy, zwłaszcza początkującym użytkownikom. Twórcy Craft CMS zadbali także o ten aspekt, udostępniając bogatą bazę zasobów edukacyjnych. Znajdują się wśród nich:

 • oficjalna dokumentacja,
 • oficjalne forum wsparcia,
 • samouczki.

Dzięki tym zasobom każdy może nauczyć się obsługi systemu CMS Craft. Co więcej, Craft CMS jest przetłumaczony na 25 języków i dostępny w setkach lokalizacji, co również czyni go przystępnym i łatwym do nauczenia.

 

Stale rozbudowywana baza wtyczek

Mimo że Craft CMS jest stosunkowo nowym narzędziem, istnieje duża baza przeznaczonych dla niego wtyczek, które rozszerzają możliwości oprogramowania. Dzięki wtyczkom można:

 • dodać opcję przyjmowania i dokonywania płatności na stronie,
 • usuwać pojedyncze litery na końcu wiersza,
 • importować dane z plików CSV,
 • edytować arkusze stylów CSS.

 

Czy Craft CMS jest przystosowany pod SEO?

Istotną wadą oprogramowania Craft CMS jest brak przystosowania do SEO. By umożliwić i ułatwić pozycjonowanie strony w Craft CMS, konieczne jest zainstalowanie dodatkowej wtyczki lub edycja kodu strony. Po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek można:

Niestety, wiele innych zmian, które mogą ułatwić pozycjonowanie, trzeba wprowadzić poprzez edycję kodu strony.

 

Zarządzanie treścią w CMS Craft

Zarządzanie treścią w narzędziu Craft CMS jest proste i intuicyjne. Teec podzielona jest na bloki, które można przesuwać, zmieniając ich kolejność. W blokach można umieścić pełnoekranowe zdjęcie, video, sformatowaną treść, formularz kontaktowy, stopkę czy nawigację. Bloki można dodawać, usuwać, przywracać i wyłączać. Warto jednak pamiętać, że w przypadku Craft CMS nie istnieją wbudowane motywy.

 

Bezpieczeństwo Craft CMS

Twórcy Crafta świetnie radzą sobie z zabezpieczeniem swojego systemu przed atakami hakerskimi, zwłaszcza włamaniom do SQL. System jest aktualizowany nawet kilka razy w miesiącu, a użytkownik może wdrożyć aktualizacje jednym kliknięciem, bez zaawansowanej wiedzy technicznej. Funkcją, która zwiększa bezpieczeństwo Craft CMS, jest możliwość przyznawania niestandardowych uprawnień  blokowania dostępu na różnych obszarach i poziomach witryny. 

 

Ile kosztuje CMS Craft? Cennik

Craft CMS dostępny jest zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji. Dla większości niedużych witryn, a także programistów, którzy chcą nauczyć się pracy z Craft CMS, przeznaczona jest darmowa wersja - dla jednego użytkownika. Istnieją także dwie wersje komercyjne - Pro i Enterprise. Wersja Pro kosztuje 299 dolarów za projekt. W przypadku wersji Enterprise dodatkowe informacje o cenniku można uzyskać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.craftcms.com. 

Warto podkreślić, że płatną wersję można wykupić dopiero po okresie programowania witryny - w trakcie procesu tworzenia strony programiści mogą używać wersji Pro i Client za darmo.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Craft CMS - zestawienie najpopularniejszych platform CMS

Średnia ocen użytkowników3.00 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ