Jak wykorzystać rich snippets do rozwoju sklepu internetowego?

jak wykrozytsac rich snippets do rozwoju sklepu internetowego
Spis treści

• Czym są rich snippets?

• Jak powstają rich snippets w wynikach wyszukiwania?

• Jak rich snippets wpływają na SEO?

• Jak tworzyć skuteczne rich snippets?

• Podsumowanie

Wśród licznej konkurencji na rynku e-commerce konieczne jest znalezienie sposobu na to, by się wyróżnić. Jednym ze skutecznych sposobów na przyciągnięcie uwagi w wynikach wyszukiwania Google jest wdrożenie rich snippets. Co to jest? Ja je wykorzystać, żeby Twój sklep cieszył się wyższym współczynnikiem konwersji? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są rich snippets? 

Większość użytkowników sieci wykorzystuje wyszukiwarkę Google do wyszukiwania interesujących ich informacji. Z tego też powodu dużo firm działających w sieci reklamuje się w Google. Aby się wyróżnić na tle konkurencyjnych stron, konieczne jest zastosowanie niestandardowych rozwiązań - pozwalają na to właśnie rich snippets. 

Wyniki wyszukiwania w Google bez użycia rich snippets. 

Rich snippets to rozszerzone fragmenty opisu strony internetowej, które przekładają się na wizualne wzbogacenie witryny w wynikach wyszukiwania. Takie elementy wyświetlają się w Google tuż obok tytułu strony, opisu, a także adresu URL. Rich snippets mogą przybierać różne formy, dzięki czemu możesz swobodnie dostosować wykorzystywane elementy do rodzaju swojego biznesu.

Wykorzystując rich snippets, możesz dodać do wyników wyszukiwania np. następujące informacje: 

 • miejsce i datę wydarzenia,
 • dane techniczne produktu,
 • średnią ocenę użytkowników oraz ilość opinii,
 • stan produktu,
 • cenę produktu,
 • dostępność produktu,
 • zdjęcia,
 • wideo,
 • nawigację strony (breadcrumbs),
 • datę publikacji artykułu,
 • autora artykułu.

Przykładowa forma wykorzystania rich snippets w wynikach wyszukiwania Google. 

Rich snippets warto wykorzystać w swojej strategii, bo niosą ze sobą szereg silnych zalet, które mogą przełożyć się na wyniki osiągane przez Twój biznes internetowy. Wśród najważniejszych korzyści z zastosowania rich snippets wymienia się: 

 • zwiększenie trafności kliknięć w link,
 • zoptymalizowanie współczynnika CTR,
 • dostarczanie dokładnych metadanych,
 • zmniejszenie współczynnika odrzuceń,
 • budowanie zaufania wśród odbiorców,
 • wstępna selekcja odbiorców.

Chcesz lepiej zrozumieć rich snippets i poznać więcej przykładów ich wykorzystania? Sprawdź nasz poprzedni artykuł: 


Jak powstają rich snippets w wynikach wyszukiwania? 

Aby przy Twojej stronie w wynikach wyszukiwania pojawiały się rich snippets informacje o ofercie powinny być prawidłowo skonstruowane jako schemat z mikrodanymi. W tym celu możesz na przykład zastosować dane strukturalne w kodzie strony do odpowiednich szablonów, skorzystać z narzędzia “Marker danych” w Google Search Console lub wykorzystać specjalną wtyczkę. Wówczas wyszukiwarki pobierają potrzebne dane z kodu HTML i JavaScript strony. Korzystając ze schematu, informujesz wyszukiwarki o swojej ofercie. Warto wiedzieć, że wiele popularnych platform e-commerce (na przykład Magento, Shopify i BigCommerce) domyślnie obsługuje schematy produktów dla rich snippets. 

Szukasz skutecznej reklamy dla swojej marki?

Jeżeli już wdrożyłeś/wdrożyłaś rich snippets, możesz w prosty sposób zweryfikować, czy zostało to wykonane prawidłowo. W tym celu skorzystaj z darmowego narzędzia Google - Rich Results Test. Dzięki temu narzędziu możesz poddać weryfikacji, jak mogą wyglądać wyniki wyszukiwania z rich snippets, które zostaną wygenerowane na podstawie danych strukturalnych znajdujących się w witrynie. Wystarczy, że w narzędziu Rich Results Test wpiszesz adres URL swojej strony internetowej. W ramach analizy możesz uzyskać informacje, które będą się odnosić zarówno do wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach stacjonarnych. 

Sprawdzanie poprawności wdrożenia rich snippets w Rich Results Test.


Jak rich snippets wpływają na SEO? 

Rich snippets sprawiają, że Twoja strona internetowa jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna dla użytkowników - możesz wzbudzić ich zainteresowanie, jeszcze zanim zdecydują się odwiedzić witrynę. Jak wynika z przeprowadzonych badań (https://moz.com/blog/optimize-featured-snippets), strony, które wykorzystywały rich snippets, mogą zwiększyć współczynniki klikalności o 677% i wygenerować nawet o 20-40% większy ruch niż strony, które ich nie wykorzystują. 

Jakie ma to przełożenie na Twoją strategię SEO? Otóż większa klikalność przekłada się na większy ruch organiczny, a ten może dać wyższe konwersje, a tym samym wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Dodatkowo, większy ruch na stronie pozytywnie wpływa na autorytet domeny. Warto również pamiętać o tym, że najnowszy algorytm Google kładzie duży nacisk na to użyteczność stron internetowych. Dotyczy to nie tylko wdrożenia strategii User Experience na stronie, ale również zadbania o to, by treści dostępne z poziomu wyszukiwarki również były użyteczne. W tym celu najpierw musisz zadbać o logiczną architekturę strony, a dopiero następnie wdrożyć rich snippets. 

Musisz jednak wiedzieć, że rich snippets nie jest uznawane za bezpośredni czynnik rankingowy - w związku z tym, samo ich wdrożenie nie gwarantuje Ci wyższych pozycji w rankingu Google. Jednak efekty, które możesz uzyskać dzięki wdrożeniu rich snippets już mają bezpośrednie przełożenie na wyniki rankingowe. Co więcej, jak podkreśla John Mueller, rzecznik Google (https://www.searchenginejournal.com/google-structured-data-ranking/335781/), rich snippets pomagają skutecznie komunikować treści, a w ten sposób automaty Google mogą lepiej zrozumieć profil Twojej witryny. 


Jak tworzyć skuteczne rich snippets? 

Aby fragmenty rozszerzone w Google skutecznie przyciągały odbiorców do oferty, należy najpierw dobrze przygotować swoją stronę. Poniżej opisujemy elementy, które mają szczególnie duże przełożenie na to, czy rich snippets będzie przynosiło zamierzone efekty.


Wpływ jakości meta danych na skuteczność rich snippets

Dane wykorzystywane we fragmentach rozszerzonych są pobierane przez wyszukiwarki z kodu HTML i JavaScript, dlatego ważne jest, żeby dbać o przejrzystość przygotowanej treści. Meta opis to ważny element rich snippets - jest najbardziej rozbudowaną częścią wyników wyszukiwania, może pomieścić najwięcej informacji. Zastanów się, co najbardziej interesuje Twoich odbiorców, i znajdź sposób, by w chwytliwy, treściwy sposób ująć to w opisie meta. Pamiętaj przy tym, że standardowy opis meta ma średnio 160 znaków. Jeżeli prowadzisz sprzedaż internetową, możesz tam ująć takie informacje, jak na przykład: 

 • nazwa marki,
 • główne zalety produktusłowa kluczowe, 
 • call to action. 

Chcesz poznać zachowanie użytkowników na stronie?

Przeczytaj nasze artykuły i dowiedz się więcej o tym, jak tworzyć skuteczne meta tagi dla swojej strony internetowej: 


Wpływ opinii użytkowników na skuteczność rich snippets

Często zdarza się tak, że użytkownik po raz pierwszy spotyka się z Twoją firmą, gdy widzi ją w wynikach wyszukiwania - nic o niej nie wie, nie ma wyrobionego zdania o Twojej ofercie. Już w tym momencie powinnaś/powinieneś dbać o budowanie zaufania i kreowanie wizerunku eksperta - pomoże Ci w tym zamieszczenie w rich snippets informacji o recenzjach zdobytych od użytkowników. 

Wykorzystanie opinii użytkowników w rich snippets. 

Ten rodzaj fragmentów rozszerzonych będzie się wyświetlać w formie gwiazdek pod wynikiem wyszukiwania (w skali od 1 do 5). Dodatkowo, będzie tam również umieszczona informacja o tym, jak wiele osób zdecydowało się wyrazić opinię o zakupie. Pamiętaj o tym, by zachęcać swoich klientów do pozostawiania opinii, ponieważ to zachęca inne osoby do skorzystania z Twojej oferty. Umieszczając w wynikach wyszukiwania opinie o produkcie, przekazujesz użytkownikom informację, że Twoja oferta jest jednocześnie popularna i lubiania.


Wpływ ekspozycji ceny i dostępności produktu na skuteczność rich snippets

W rich snippets możesz również wyświetlać informację o cenie i dostępności swojego produktu w sklepie. Bardzo ważne jest jednak, aby ta informacja była również jasno widoczna na stronie produktowej w witrynie. 

Przykładowe wykrozystanie informacji o cenie i dostępności produktu w rich snippets.

Wiele osób zakłada, że wyświetlenie informacji o cenie produktu w wynikach wyszukiwania nie jest dla nich korzystne i lepiej będzie, jeżeli użytkownik będzie musiał wejść na stronę, żeby zweryfikować koszt. Nic bardziej mylnego. Wyobraź sobie, że użytkownik ma ustaloną maksymalną kwotę, którą jest w stanie wydać na swój zakup, a cena Twojego produktu znacząco ją przekracza. Wówczas nawet jeżeli wejdzie na stronę, to szybko ją opuści, by sprawdzić inne produkty na konkurencyjnych stronach. W ten sposób zwiększasz współczynnik odrzuceń na Twojej stronie internetowej, a to informacja dla Google, że treść dostępna w Twojej witrynie jest niedostosowana do oczekiwań użytkowników. Przedstawienie ceny w rich snippets sprawi, że skuteczniej będzie docierać do osób realnie zainteresowanych Twoją ofertą. 

Atrybut dostępności jest również bardzo istotny. Często zdarza się tak, że dany produkt jest obecny w sklepie internetowym, ale nie ma go w magazynie i nie można go zamówić. Jeżeli już na poziomie wyników wyszukiwania zapewnisz odbiorcę, że produkt jest u Ciebie dostępny - być może chętniej kliknie w Twoją ofertę niż w stronę, która tej informacji nie podaje. 

Sprawdź, czy Twoja strona jest przyjazna dla użytkowników


Wpływ przedstawienia danych technicznych na skuteczność rich snippets

Rich snippets to nieocenione wsparcie w e-commerce, ponieważ pozwala przedstawić bardzo dużo informacji o produkcie. Sprzedajesz telefony? Możesz tam umieścić informacje o systemie operacyjnym, roku wydania, pojemności pamięci, rodzaju aparatu. A może sprzedajesz sukienki? Wówczas możesz dodać informacje o rodzaju materiału, kolorze, długości itp. Dodając takie informacje, pozwalasz odbiorcy szybciej się zorientować, czy Twój produkt jest zgodny z jego oczekiwaniami, przez co zmniejszasz współczynnik odrzuceń, a zwiększasz liczbę kliknięć, które mogą zakończyć się konwersją. Dodatkowo, będziesz mógł przedstawić swój sklep internetowy, jako profesjonalny i doskonale rozumiejący potrzeby swoich odbiorców. 

Dane techniczne produktu w rich snippets.


Jak wykorzystać rich snippets do rozwoju sklepu internetowego? Podsumowanie

Rich snippets to świetny sposób, by wnieść swoje działania online na wyższy poziom. W ten sposób zwiększysz widoczność swojej strony w sieci, zmniejszysz współczynnik odrzuceń, możesz zwiększyć współczynnik konwersji, a także zbudujesz wizerunek eksperta. Ważne jest jednak, by Twoja strona internetowa była dobrze przygotowana do takich działań. Pamiętaj, by o promocji w sieci myśleć kompleksowo. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać rich snippets do rozwoju sklepu internetowego?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 74 głosów

UDOSTĘPNIJ