Optymalizacja meta danych w pozycjonowaniu krok po kroku. Zobacz, jak robią to eksperci!

Optymalizacja-meta-danych-krok-po-kroku.jpg

Meta dane to elementy zawarte w kodzie źródłowym strony internetowej. Część z nich jest widoczna dla użytkowników - te znaczniki meta warto zoptymalizować w taki sposób, by wspierały pozycjonowanie strony internetowej czy sklepu. Jak wygląda optymalizacja meta danych krok po kroku? Poznaj wskazówki ekspertów, którzy wiedzą, jak zoptymalizować meta tagi, by były one atrakcyjne zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarki.

 

Co to są meta dane?

Meta dane, inaczej określane jako meta tagi lub znaczniki meta, to elementy kodu strony zawarte w nagłówku strony internetowej (w sekcji <head>). Dlaczego optymalizacja meta danych jest ważna? Ponieważ między innymi na podstawie informacji zawartych w meta tagach algorytmy Google pozyskują informacje o treści strony i poznają jej zawartość. Wśród najważniejszych meta tagów wyróżniamy:

 • title - tytuł strony - widoczny dla użytkowników Google w wynikach wyszukiwania,
 • description - opis strony - również widoczny w wynikach wyszukiwania dla użytkownika,
 • ALT - opis alternatywny dla obrazów (na razie algorytmy Google nie są w stanie “czytać” obrazów, dlatego należy umieścić w kodzie strony ich opis alternatywny),
 • canonical - są to meta tagi stosowane w przypadku wystąpienia duplikacji strony - wskazują one robotom Google, która strona powinna być dla nich ważniejsza i który adres URL ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania,
 • robots - jest to meta tag, który informuje roboty wyszukiwarki, w jaki sposób powinny indeksować stronę i które strony powinny wykluczyć z indeksowania; więcej o tagu robots pisaliśmy w artykule “Podstawowe meta tagi w pozycjonowaniu strony”,
 • viewport - znacznik meta, który informuje algorytmy o dostosowaniu strony do urządzeń mobilnych, a także o tym, w jaki sposób strona ma być wyświetlana na urządzeniach z ekranami różnej wielkości (czyli która część strony ma być widoczna bez przewijania).

Optymalizacja meta danych obejmuje przede wszystkim title, meta description oraz opisy alternatywne i to na nich skupimy się w artykule. Pozostałe znaczniki meta dotyczą aspektów technicznych strony.

 

Prawidłowo zoptymalizowane meta tagi - title i description - widoczne w wynikach wyszukiwania Google

 

Meta tagi a SEO - czy znaczniki meta mają wpływ na efekty pozycjonowania?

Większość znaczników meta bezpośrednio lub pośrednio wpływa na wyniki pozycjonowania. Wśród nich wyróżnia się tytuł strony, który jest widoczny w różnych miejscach w internecie - między innymi na karcie strony w przeglądarce, a ponadto w wynikach wyszukiwania oraz w postach udostępnianych w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku. Informuje on algorytmy Google oraz użytkowników, o czym jest dana podstrona. Bezpośredniego wpływu na efekty SEO nie ma za to znacznik description, natomiast mimo to warto go optymalizować zgodnie z oczekiwaniami użytkowników oraz robotów, ponieważ skuteczne hasło zawarte w description może zwiększyć ruch na stronie i wskaźnik CTR. Również opisy alternatywne (znacznik ALT) służące do opisu zdjęć mogą wpływać na wyniki SEO w galerii Google, ponieważ informują one roboty Google o zawartości grafiki.

 

Jak zoptymalizować meta dane? Title

Title to tytuł strony internetowej, który jest przydatny zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarki. Informuje on, o czym jest dana strona. W kodzie html tytuł strony znajduje się pomiędzy znacznikami <title>. Tytuł strony głównej agencji widoczni wygląda następująco:

<title>Skuteczna Agencja SEO + SEM. Zwiększamy widoczność i sprzedaż. </title>.

 

Title strony głównej agencji widoczni 

 

Jak zoptymalizować meta dane title? Skorzystaj z kilku cennych wskazówek:

 • Tworząc title, myśl przede wszystkim o użytkownikach, ale nie zapominaj o optymalizacji - umieść w title frazę kluczową, najlepiej jak najbliżej początku.
 • Stwórz tytuł, który będzie krótki i chwytliwy - powinien obejmować maksymalnie ok. 60-70 znaków ze spacjami (max. 600 pikseli). Jeśli będzie zbyt długi, Google go skróci i pozostawi na końcu wielokropek (jednak w kodzie strony znajdzie się cały tytuł).
 • Stwórz unikalny tytuł dla każdej podstrony - wówczas użytkownik i roboty Google wiedzą, co się na niej znajduje.
 • Umieść w title nazwę swojej firmy.
 • Zamiast myślników używaj separatorów |, które mają mniej pikseli i zajmują mniej miejsca w tytule.
 • Spróbuj zoptymalizować tytuł dla wielu słów kluczowych, ale nie rób nic na siłę - nie powinieneś przesycać treści tytułu słowami kluczowymi, powinien on brzmieć jak najbardziej naturalnie.
 • Wybieraj słowa kluczowe, które są powiązane z daną podstroną - nie używaj innych tylko dlatego, że mają dużą liczbę wyszukiwań. O doborze słów kluczowych przeczytasz więcej w artykule “Jak efektywnie dobierać frazy?”
 • Unikaj kanibalizacji słów kluczowych w tytułach - staraj się, by każdy tytuł podstrony (a tym samym podstrona) był zoptymalizowany pod inne słowa kluczowe. 
 • Używaj słów, zwrotów i wyrażeń, które mogą zainteresować użytkownika (np. bezpłatne, gratis, promocja, darmowa dostawa kurierem itp.).
 • W title artykułów blogowych możesz umieszczać daty, jeśli są one istotne lub jeśli dokonałeś aktualizacji artykułu. Więcej o aktualizacji contentu przeczytasz w artykule: “Fresh content a pozycjonowanie. Dlaczego warto odświeżać stare treści?”.

Jeśli lubisz eksperymenty, możesz używać różnych tytułów na stronie oraz w mediach społecznościowych - jeśli korzystasz z WordPressa, pomoże Ci w tym wtyczka Yoast SEO.

 

Title a nagłówek H1 w pozycjonowaniu

Title i nagłówek H1 to dwa znaczniki, które różni przede wszystkim sposób wyświetlania. O ile title nie jest widoczny bezpośrednio na stronie internetowej, a w wynikach wyszukiwania i portalach społecznościowych oraz na karcie w przeglądarce, o tyle nagłówek H1 jest widoczny dla użytkownika na stronie. Zazwyczaj title oraz nagłówek H1 są takie same (tworząc tytuł strony na WordPressie, tworzysz w praktyce nagłówek H1). Jeśli jednak korzystasz z wtyczki Yoast SEO, możesz ustawić title inny niż nagłówek H1.

 

Jak zoptymalizować meta dane? Meta description a pozycjonowanie

Meta tag description to inaczej opis strony internetowej. Jest on widoczny w wynikach wyszukiwania tuż pod tytułem. Chociaż wg web deweloperów Google (oświadczenie z 2009 roku) nie stanowi on czynnika rankingowego, to jednak mimo wszystko powinieneś go zoptymalizować. Dlaczego? Ponieważ optymalizacja meta description może wpływać na liczbę wejść na stronę, a tym samym na ruch na stronie i współczynnik CTR, a te wskaźniki mają wpływ na efekty pozycjonowania. Jeśli nie zoptymalizujesz meta description, Google sam wybierze fragment Twojej strony internetowej i umieści go w opisie. Możesz to zaobserwować w wynikach wyszukiwania dla Wikipedii, która nie ma zoptymalizowanych meta description.

 

Meta description dla Wikipedii w wynikach wyszukiwania na hasło: SEO

 

Zdarza się również, że mimo optymalizacji opisu meta Google zdecyduje o wyświetleniu innego fragmentu. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, gdy dany fragment podstrony lepiej odpowiada na zapytanie użytkownika niż stworzony przez Ciebie opis meta.

Jak zoptymalizować meta tag description na poszczególnych podstronach? Jeśli korzystasz z CMS WordPress, możesz zainstalować wtyczkę Yoast SEO, która pozwoli Ci łatwo edytować meta tagi na poszczególnych podstronach. Większość innych systemów do zarządzania treścią również oferuje możliwość edycji meta description bez samodzielnej ingerencji w kod strony. Można jednak dodać meta description ręcznie w sekcji head strony. Powinien on mieć ok. 150-160 znaków - wówczas zostanie w całości wyświetlony w wynikach wyszukiwania. Jeśli napiszesz dłuższy meta descrption, zostanie on zaindeksowany, ale nie będzie widoczny w całości.

 

Meta description strony głównej agencji widoczni

 

Przykład zbyt dlugich meta tagów - title i description - skróconych przez Google

 

Poznaj cenne wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować meta description i wspierać pozycjonowanie:

 • Staraj się, by meta description zwięźle i atrakcyjnie podsumowywał treść danej podstrony.
 • Stwórz unikalny opis meta dla każdej podstrony.
 • Umieść jeden opis meta na każdej podstronie.
 • Postaraj się zawrzeć słowo kluczowe w meta description, ale w sposób naturalny. Nie upychaj fraz na siłę. Jeśli użytkownik wpisze dane słowo kluczowe w wyszukiwarkę, Google pogrubi frazę w meta description.
 • Zastosuj atrakcyjne wezwanie do działania, powiedz użytkownikom, co zyskają, przechodząc do swojej strony, na przykład: “darmowa dostawa od 100 złotych”, “Kup”.
 • Myśl o użytkownikach i ich potrzebach - meta descirption tworzysz przede wszystkim dla potencjalnych klientów, by zwiększać współczynnik wejść na stronę (CTR).
 • Unikaj narzędzi, które automatycznie dodają opisy meta - o wiele bardziej korzystne jest samodzielne tworzenie meta description.

Jak sprawdzić, czy meta tagi w Twojej witrynie są dobrze zoptymalizowane? W tym celu możesz wykonać audyt dostępny w narzędziu Ahrefs w zakładce “Site audit”.

 

Jak zoptymalizować meta tagi zdjęć? Optymalizacja opisów alternatywnych w pozycjonowaniu

Optymalizacja meta tagów obejmuje również stworzenie opisów alternatywnych zdjęć, które informują roboty Google o tym, co znajduje się na obrazie. Algorytmy Google nie są w stanie “czytać” grafik, infografik i obrazów, dlatego poprzez opis alternatywny możesz je o tym poinformować. Co więcej, jeśli przeglądarka nie będzie w stanie wczytać obrazu, zamiast niego użytkownik zobaczy właśnie opis oznaczony atrybutem “alt”. Jak informował John Mueller z Google na swoim koncie na Twitterze, opisy alternatywne umożliwiają również wyświetlanie się danej podstrony w wynikach wyszukiwania obrazów.

 

źródło: https://twitter.com/JohnMu/status/1036901608880254976

 

Jak najlepsi webmasterzy optymalizują meta tagi obrazów? Przede wszystkim:

 • tworzą opisy alternatywne dla różnego rodzaju obrazów - zdjęć produktowych, infografik oraz zdjęć w treści artykułów blogowych,
 • dopasowują obrazy do treści na stronie - umieszczają grafiki, które są związane z daną tematyką,
 • umieszczają w opisach alternatywnych słowa kluczowe związane z tematyką strony.

 

Optymalizacja meta danych - ważna nie tylko dla SEO, ale i dla użytkowników

Optymalizacja meta danych, inaczej określanych jako znaczniki meta, to jeden z elementów technicznego SEO, o którym pisaliśmy w artykułach “Co to jest optymalizacja techniczna strony?” oraz “Co to jest optymalizacja on-page SEO?”. Warto jednak pamiętać, że zarówno tytuły stron (title), jak i opisy (meta description) tworzysz również dla użytkowników. Dlatego powinny one zachęcać do wejścia w witrynę, zawierać elementy wzywające do działania i interesujące użytkownika. Oferujesz darmową dostawę? Masz dużo opinii od zadowolonych klientów? Pochwal się tym w meta description! Dzięki temu możesz zwiększyć współczynnik kliknięć oraz zmniejszyć współczynnik odrzuceń, a te wskaźniki wpływają bezpośrednio na wyniki SEO. Optymalizacja meta danych jest zatem ważnym elementem technicznej pracy nad stroną oraz optymalizacji konwersji.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Optymalizacja meta danych w pozycjonowaniu krok po kroku. Zobacz, jak robią to eksperci!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 2 głosów

UDOSTĘPNIJ