Jak stworzyć dobrą stronę internetową? Kompleksowy przewodnik
• Dobra strona internetowa, czyli jaka?
• Jak stworzyć stronę internetową zoptymalizowaną pod UX?
• Jak stworzyć stronę internetową przyjazną SEO?
• Podsumowanie
Tworzenie strony internetowej dla swojej firmy warto szczegółowo zaplanować - w ten sposób zapewniasz sobie lepszą widoczność strony w sieci, szybsze efekty SEO, a także zbudujesz dobry wizerunek firmy. Jednak, żeby stworzyć dobrą stronę internetową, musisz myśleć kompleksowo i zwracać uwagę na wiele elementów jednocześnie. Pamiętaj przy tym, że jeśli od początku zainwestujesz swój czas i energię w tworzenie witryny, zaoszczędzisz swój czas na wdrażanie kolejnych optymalizacji.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Dobra strona internetowa, czyli jaka?
Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co składa się na skuteczną, przyjazną stronę internetową. Wiele osób się zastanawia, który z elementów tworzenia strony jest najważniejszy, na którym się skupić priorytetowo. Otóż prawidłowo zoptymalizowana strona powinna łączyć trzy elementy:
- Optymalizacja techniczna,
- Optymalizacja User Experience,
- Optymalizacja SEO.
Dzięki takiej strategii stworzysz stronę, która jest nie tylko przyjazna użytkownikom, ale również algorytmom Google. Dobre zrealizowanie nowej strony www pozwoli Ci szybciej osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a zadbanie o doświadczenia użytkownika sprawi, że osiągniesz świetne wyniki współczynnika konwersji.
Jak stworzyć stronę internetową, która jest dobrze zoptymalizowana technicznie?
Dobra optymalizacja techniczna strony sprawia, że algorytm Google z łatwością może odczytać, czego dotyczy Twoja oferta, a użytkownikom sieci łatwiej będzie się poruszać po witrynie i szybciej znajdą to, co ich najbardziej interesuje.
Zaplanowanie struktury strony internetowej
Zadbaj o to, by struktura Twojej strony internetowej od razu przekazywała jasną informację o tym, czym zajmuje się Twoja firma. Postaraj się, żeby najważniejsze strony nie znajdowały się daleko od strony głównej, powinny one być nie dalej niż w odległości dwóch lub trzech kliknięć, maksymalnie sześciu. Zadbaj również o to, by kategorie były dobrze zoptymalizowane pod kątem doboru słów kluczowych i aby nie występowała kanibalizacja.
Aby dobrze zaplanować strukturę swojej strony internetowej możesz ją najpierw stworzyć na kartce, w dowolnym programie graficznym lub z wykorzystaniem takich narzędzi, jak na przykład GlooMaps.
Narzędzie GlooMaps do budowania intuicyjnej struktury strony.
Chcesz dobrze zaplanować strukturę swojej strony internetowej? Ten artykuł Ci pomoże:
Utworzenie i przesłanie mapy strony internetowej
Mapa strony to plik XML, który zawiera listę z podstronami strony internetowej wraz z datą ich modyfikacji. Nie jest ona widoczna dla użytkowników sieci, ale jest bardzo ważna dla Google - to sygnał dla wyszukiwarki, które strony mają być indeksowane. Dlatego powinnaś/powinieneś zadbać o to, by znalazły się tam wszystkie linki do stron, które uważasz się za wartościowe.
Przykładowa mapa strony internetowej.
Więcej o tym, jak stworzyć mapę strony internetowej, przeczytasz w naszym artykule:
Wdrożenie pliku robots.txt w optymalizacji technicznej strony
Wykorzystując mapę strony wykazałeś/aś Google, które strony są dla Ciebie ważne przy indeksacji, teraz musisz wskazać te, które są dla Ciebie mniej istotne. W ten sposób sprawisz, że niektóre strony nie będą widoczne dla algorytmu wyszukiwarki. Do takich stron możesz dodać np. stronę koszyka, politykę prywatności, stronę logowania itp. Plik robots.txt zapobiega też marnowaniu budżetu indeksowania (crawl budget) i duplikacji treści.
Więcej w tym temacie przeczytasz w naszym kompleksowym przewodniku po technicznym SEO:
Zaplanowanie intuicyjnego planu linkowania wewnętrznego
Linkowanie wewnętrzne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google, dlatego jest to bardzo ważny element pozycjonowania strony. Dodatkowo, linkowanie ułatwia również użytkownikom poruszanie się po stronie internetowej. Podstawą intuicyjnego linkowania wewnętrznego jest dobrze zaprojektowane menu. Zaleca się również wykorzystanie, jak najmniej zagłębionej struktury linków, aby roboty Google mogły szybciej dotrzeć do wszystkich stron, dlatego nie twórz zbyt wielu podkategorii.
Skonfigurowanie strony z Google Search Console
Google Search Console to jedno z najważniejszych narzędzi, jeśli chodzi o kontrolę poprawności działania strony. Jest ono darmowe, więc nie musisz się obawiać konieczności dużej inwestycji - możesz z tego narzędzia korzystać już na początku procesu tworzenia swojej strony internetowej. GSC pomoże Ci podczas analizy pozycji w wynikach wyszukiwania Google, znajdowania błędów w działaniu witryny, uzyskiwania sugestii ulepszeń.
Przeczytaj nasz artykuł i poznaj lepiej narzędzie GSC:
Jak stworzyć stronę internetową zoptymalizowaną pod UX?
Strategia UX (User Experience) polega na tworzeniu witryny dopasowanej do potrzeb użytkownika, by zapewnić mu jak najlepsze doświadczenia w ramach wizyty na stronie oraz by zatrzymać jego uwagę na jak najdłuższy czas. Optymalizacja UX pozwoli Ci zwiększyć zaufanie odbiorców do witryny i zachęcić ich do konwersji. Co więcej, taką formę optymalizacji docenia również Google, ponieważ algorytmy doceniają strony, które są zgodne z potrzebami użytkowników. Na strategię UX wpływa bardzo wiele elementów, o których możesz poczytać w naszych wcześniejszych artykułach dotyczących tego tematu. W tym artykule skupimy się na trzech podstawowych elementach.
Chcesz dowiedzieć się więcej o roli UX w marketingu internetowym? Przeczytaj te artykuły:
- UX w pozycjonowaniu. Co to jest UX i jakie działania obejmuje?
- UX dla e-commerce, czyli jak skutecznie zwiększyć sprzedaż?
- Optymalizacja konwersji i UX - jak wpływają na pozycjonowanie strony?
Dostosowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych
Coraz więcej użytkowników korzysta z sieci za pomocą urządzeń mobilnych, dlatego brak optymalizacji mobilnej jest bardzo dużym błędem. W dodatku, Google również zwraca na to uwagę - wprowadzono Mobile-First Index, który odpowiada za to, że podczas indeksowania i sporządzania rankingów pod uwagę brana jest przede wszystkim mobilna wersja strony. Możesz sprawdzić, czy według Google, Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych, korzystając z Mobile-Friendly Test w Google Search Console.
Test optymalizacji mobilnej w Google Search Console.
Więcej wskazówek dotyczących optymalizacji mobilnej strony, znajdziesz w naszym wpisie:
Zadbanie o szybkie ładowanie się witryny
Pamiętaj, że w sieci nie jesteś sam/sama. Twoja konkurencja również prężnie działa i stara się przyciągnąć klientów. Dlatego jeśli Twoja strona będzie się długo ładować, użytkownik raczej nie będzie czekać, lecz zdecyduje się na przejście do konkurencyjnej witryny. Aby sprawdzić szybkość ładowania się Twojej strony internetowej, możesz skorzystać z darmowego narzędzia PageSpeed Insights. Dowiesz się tam nie tylko, jaki jest czas ładowania strony, ale również uzyskasz wskazówki dotyczące poprawienia szybkość strony i czasu ładowania.
Test szybkości strony w narzędziu PageSpeed Insights.
Zapewnienie bezpieczeństwa strony internetowej
Tworząc stronę internetową musisz być świadomy/świadoma, że wiąże się z przetwarzaniem dużej ilości danych Twoich oraz Twoich klientów. Musisz zadbać o to, by były one bezpieczne. Przede wszystkim upewnij się, że używasz pliku https. Nie jest to trudne, a sprawi, że Twoja witryna będzie bezpieczna w użyciu. Żeby wdrożyć ten plik, musisz uzyskać certyfikat SSL i dodać go do swojej strony internetowej.
Dowiedz się więcej:
Jak stworzyć stronę internetową przyjazną SEO?
Na pozycjonowanie stron internetowych składa się strategia on-page oraz off-page. Jeśli chcesz stworzyć dobrą stronę internetową skup się najpierw na elementach on-page. Pozwoli Ci to stworzyć dobrze zoptymalizowaną, docenianą przez Google witrynę. Omówimy najważniejsze elementy, o które musisz zadbać.
Jeśli planujesz samodzielnie pozycjonować swoją stronę, zapoznaj się z poniższymi artykułami - pomogą Ci opracować skuteczną strategię:
- Checklista SEO. Zobacz, jak samemu pozycjonować stronę
- Co to jest optymalizacja on-page SEO? Poradnik dla początkujących.
- Pozycjonowanie stron samemu. Jak się tego nauczyć?
Wybór właściwych słów kluczowych dla strony internetowej
Aby przyciągnąć do swojej strony osoby z Twojej grupy docelowej, musisz pisać treści na tematy, których szukają. Dlatego warto jest opierać swoje treści o wyszukiwane słowa kluczowe. Żeby wyszukać takie frazy możesz wykorzystać takie narzędzia jak na przykład Google Keyword Planner, Ubersuggest, Senuto, Semstorm. Podczas dobierania słów kluczowych bierz pod uwagę:
- Poziom wyszukiwania,
- Konkurencyjność,
- Potencjał biznesowy,
- Intencje wyszukiwania.
Stworzenie wartościowych treści na stronę internetową
Bardzo silnym czynnikiem rankingowym jest sama treść na stronie internetowej, dlatego zadbaj o to, by jakość Twojego contentu. Docenią to nie tylko algorytmy Google, ale również użytkownicy sieci. Staraj się pisać zwięźle i konkretnie, ale jednocześnie interesująco. Przygotuj zrozumiały opis swojej firmy i oferty, ale również twórz treści blogowe. Tworząc teksty nie zapominaj o:
- odpowiednim nasyceniu frazami kluczowymi
- użyciu fraz już na początku tekstu,
- różnorodności form i odmian wykorzystywanych fraz,
- wzbogacania tekstu zdjęciami, grafikami, nagraniami wideo itp.
Optymalizacja meta tagów i adresów URL
Zadbaj o to, by meta title przekazywał konkretną informację i przyciągał uwagę potencjalnych odbiorców. Natomiast meta description powinno rzetelnie informować użytkownika, co może znaleźć na Twojej stronie internetowej. Zadbać również o optymalizację adresów URL - powinny one być krótkie i jasno informować o treści, która znajduje się na stronie. Warto, żeby ich przekaz pokrywał się z nagłówkiem h1 na stronie.
Optymalizacja kodu Schema na stronie www
Kolejnym z elementów, o które musisz zadbać, jest kod strukturalny - ma on wpływ na pozycjonowanie i na doświadczenia użytkowników. Pozwala to między innymi na wzbogacenie wyglądu Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Obok meta tagów pojawiają się dodatkowe infromacje o Twojej witrynie, na przykład godziny otwarcia, cena, dostępność, data wydarzenia. FAQ i tym podobne. W ten sposób możesz przyciągnąć uwagę użytkowników i przekazać im więcej informacji o Twojej ofercie.
Jak stworzyć dobrą stronę internetową? Kompleksowy przewodnik. Podsumowanie
Samodzielne zrobienie dobrej strony www wcale nie należy do najprostszych zadań - trzeba zadbać o wiele elementów, aby była ona poprawnie zoptymalizowana. Pominięcie któregokolwiek z tych etapów sprawi natomiast, że Twoja witryna nie będzie dobrze widoczna w sieci i nie będzie przyjazna użytkownikom. Tworząc nową stronę internetową zadbaj o jej jakość od A do Z.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.