Jak stworzyć dobrą stronę internetową? Kompleksowy przewodnik

jak stworzyc dobra strone internetowa
Spis treści

• Dobra strona internetowa, czyli jaka?

• Jak stworzyć stronę internetową zoptymalizowaną pod UX?

• Jak stworzyć stronę internetową przyjazną SEO?

• Podsumowanie

Tworzenie strony internetowej dla swojej firmy warto szczegółowo zaplanować - w ten sposób zapewniasz sobie lepszą widoczność strony w sieci, szybsze efekty SEO, a także zbudujesz dobry wizerunek firmy. Jednak, żeby stworzyć dobrą stronę internetową, musisz myśleć kompleksowo i zwracać uwagę na wiele elementów jednocześnie. Pamiętaj przy tym, że jeśli od początku zainwestujesz swój czas i energię w tworzenie witryny, zaoszczędzisz swój czas na wdrażanie kolejnych optymalizacji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dobra strona internetowa, czyli jaka?

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co składa się na skuteczną, przyjazną stronę internetową. Wiele osób się zastanawia, który z elementów tworzenia strony jest najważniejszy, na którym się skupić priorytetowo. Otóż prawidłowo zoptymalizowana strona powinna łączyć trzy elementy:

 • Optymalizacja techniczna,
 • Optymalizacja User Experience,
 • Optymalizacja SEO.

Dzięki takiej strategii stworzysz stronę, która jest nie tylko przyjazna użytkownikom, ale również algorytmom Google. Dobre zrealizowanie nowej strony www pozwoli Ci szybciej osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a zadbanie o doświadczenia użytkownika sprawi, że osiągniesz świetne wyniki współczynnika konwersji.


Jak stworzyć stronę internetową, która jest dobrze zoptymalizowana technicznie?

Dobra optymalizacja techniczna strony sprawia, że algorytm Google z łatwością może odczytać, czego dotyczy Twoja oferta, a użytkownikom sieci łatwiej będzie się poruszać po witrynie i szybciej znajdą to, co ich najbardziej interesuje.


Zaplanowanie struktury strony internetowej

Zadbaj o to, by struktura Twojej strony internetowej od razu przekazywała jasną informację o tym, czym zajmuje się Twoja firma. Postaraj się, żeby najważniejsze strony nie znajdowały się daleko od strony głównej, powinny one być nie dalej niż w odległości dwóch lub trzech kliknięć, maksymalnie sześciu. Zadbaj również o to, by kategorie były dobrze zoptymalizowane pod kątem doboru słów kluczowych i aby nie występowała kanibalizacja.

Szukasz skutecznej reklamy dla Twojej strony?

Aby dobrze zaplanować strukturę swojej strony internetowej możesz ją najpierw stworzyć na kartce, w dowolnym programie graficznym lub z wykorzystaniem takich narzędzi, jak na przykład GlooMaps.

Narzędzie GlooMaps do budowania intuicyjnej struktury strony.

Chcesz dobrze zaplanować strukturę swojej strony internetowej? Ten artykuł Ci pomoże:


Utworzenie i przesłanie mapy strony internetowej

Mapa strony to plik XML, który zawiera listę z podstronami strony internetowej wraz z datą ich modyfikacji. Nie jest ona widoczna dla użytkowników sieci, ale jest bardzo ważna dla Google - to sygnał dla wyszukiwarki, które strony mają być indeksowane. Dlatego powinnaś/powinieneś zadbać o to, by znalazły się tam wszystkie linki do stron, które uważasz się za wartościowe.

Przykładowa mapa strony internetowej.

Więcej o tym, jak stworzyć mapę strony internetowej, przeczytasz w naszym artykule:


Wdrożenie pliku robots.txt w optymalizacji technicznej strony

Wykorzystując mapę strony wykazałeś/aś Google, które strony są dla Ciebie ważne przy indeksacji, teraz musisz wskazać te, które są dla Ciebie mniej istotne. W ten sposób sprawisz, że niektóre strony nie będą widoczne dla algorytmu wyszukiwarki. Do takich stron możesz dodać np. stronę koszyka, politykę prywatności, stronę logowania itp. Plik robots.txt zapobiega też marnowaniu budżetu indeksowania (crawl budget) i duplikacji treści.

Więcej w tym temacie przeczytasz w naszym kompleksowym przewodniku po technicznym SEO:

Zastanawiasz się, czy Twoja strona jest dobrze zoptymalizowana?


Zaplanowanie intuicyjnego planu linkowania wewnętrznego

Linkowanie wewnętrzne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google, dlatego jest to bardzo ważny element pozycjonowania strony. Dodatkowo, linkowanie ułatwia również użytkownikom poruszanie się po stronie internetowej. Podstawą intuicyjnego linkowania wewnętrznego jest dobrze zaprojektowane menu. Zaleca się również wykorzystanie, jak najmniej zagłębionej struktury linków, aby roboty Google mogły szybciej dotrzeć do wszystkich stron, dlatego nie twórz zbyt wielu podkategorii.


Skonfigurowanie strony z Google Search Console

Google Search Console to jedno z najważniejszych narzędzi, jeśli chodzi o kontrolę poprawności działania strony. Jest ono darmowe, więc nie musisz się obawiać konieczności dużej inwestycji - możesz z tego narzędzia korzystać już na początku procesu tworzenia swojej strony internetowej. GSC pomoże Ci podczas analizy pozycji w wynikach wyszukiwania Google, znajdowania błędów w działaniu witryny, uzyskiwania sugestii ulepszeń.

Przeczytaj nasz artykuł i poznaj lepiej narzędzie GSC:


Jak stworzyć stronę internetową zoptymalizowaną pod UX?

Strategia UX (User Experience) polega na tworzeniu witryny dopasowanej do potrzeb użytkownika, by zapewnić mu jak najlepsze doświadczenia w ramach wizyty na stronie oraz by zatrzymać jego uwagę na jak najdłuższy czas. Optymalizacja UX pozwoli Ci zwiększyć zaufanie odbiorców do witryny i zachęcić ich do konwersji. Co więcej, taką formę optymalizacji docenia również Google, ponieważ algorytmy doceniają strony, które są zgodne z potrzebami użytkowników. Na strategię UX wpływa bardzo wiele elementów, o których możesz poczytać w naszych wcześniejszych artykułach dotyczących tego tematu. W tym artykule skupimy się na trzech podstawowych elementach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o roli UX w marketingu internetowym? Przeczytaj te artykuły:


Dostosowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych

Coraz więcej użytkowników korzysta z sieci za pomocą urządzeń mobilnych, dlatego brak optymalizacji mobilnej jest bardzo dużym błędem. W dodatku, Google również zwraca na to uwagę - wprowadzono Mobile-First Index, który odpowiada za to, że podczas indeksowania i sporządzania rankingów pod uwagę brana jest przede wszystkim mobilna wersja strony. Możesz sprawdzić, czy według Google, Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych, korzystając z Mobile-Friendly Test w Google Search Console.

Test optymalizacji mobilnej w Google Search Console.

Więcej wskazówek dotyczących optymalizacji mobilnej strony, znajdziesz w naszym wpisie:

Chcesz zainwestować w płatną promocję w internecie?


Zadbanie o szybkie ładowanie się witryny

Pamiętaj, że w sieci nie jesteś sam/sama. Twoja konkurencja również prężnie działa i stara się przyciągnąć klientów. Dlatego jeśli Twoja strona będzie się długo ładować, użytkownik raczej nie będzie czekać, lecz zdecyduje się na przejście do konkurencyjnej witryny. Aby sprawdzić szybkość ładowania się Twojej strony internetowej, możesz skorzystać z darmowego narzędzia PageSpeed Insights. Dowiesz się tam nie tylko, jaki jest czas ładowania strony, ale również uzyskasz wskazówki dotyczące poprawienia szybkość strony i czasu ładowania.

Test szybkości strony w narzędziu PageSpeed Insights.


Zapewnienie bezpieczeństwa strony internetowej

Tworząc stronę internetową musisz być świadomy/świadoma, że wiąże się z przetwarzaniem dużej ilości danych Twoich oraz Twoich klientów. Musisz zadbać o to, by były one bezpieczne. Przede wszystkim upewnij się, że używasz pliku https. Nie jest to trudne, a sprawi, że Twoja witryna będzie bezpieczna w użyciu. Żeby wdrożyć ten plik, musisz uzyskać certyfikat SSL i dodać go do swojej strony internetowej.

Dowiedz się więcej:


Jak stworzyć stronę internetową przyjazną SEO?

Na pozycjonowanie stron internetowych składa się strategia on-page oraz off-page. Jeśli chcesz stworzyć dobrą stronę internetową skup się najpierw na elementach on-page. Pozwoli Ci to stworzyć dobrze zoptymalizowaną, docenianą przez Google witrynę. Omówimy najważniejsze elementy, o które musisz zadbać.

Jeśli planujesz samodzielnie pozycjonować swoją stronę, zapoznaj się z poniższymi artykułami - pomogą Ci opracować skuteczną strategię:

Jak zadbać o doświadczenia użytkownika na stronie?


Wybór właściwych słów kluczowych dla strony internetowej

Aby przyciągnąć do swojej strony osoby z Twojej grupy docelowej, musisz pisać treści na tematy, których szukają. Dlatego warto jest opierać swoje treści o wyszukiwane słowa kluczowe. Żeby wyszukać takie frazy możesz wykorzystać takie narzędzia jak na przykład Google Keyword Planner, Ubersuggest, Senuto, Semstorm. Podczas dobierania słów kluczowych bierz pod uwagę:

 • Poziom wyszukiwania,
 • Konkurencyjność,
 • Potencjał biznesowy,
 • Intencje wyszukiwania.


Stworzenie wartościowych treści na stronę internetową

Bardzo silnym czynnikiem rankingowym jest sama treść na stronie internetowej, dlatego zadbaj o to, by jakość Twojego contentu. Docenią to nie tylko algorytmy Google, ale również użytkownicy sieci. Staraj się pisać zwięźle i konkretnie, ale jednocześnie interesująco. Przygotuj zrozumiały opis swojej firmy i oferty, ale również twórz treści blogowe. Tworząc teksty nie zapominaj o:

 • odpowiednim nasyceniu frazami kluczowymi
 • użyciu fraz już na początku tekstu,
 • różnorodności form i odmian wykorzystywanych fraz,
 • wzbogacania tekstu zdjęciami, grafikami, nagraniami wideo itp.


Optymalizacja meta tagów i adresów URL

Zadbaj o to, by meta title przekazywał konkretną informację i przyciągał uwagę potencjalnych odbiorców. Natomiast meta description powinno rzetelnie informować użytkownika, co może znaleźć na Twojej stronie internetowej. Zadbać również o optymalizację adresów URL - powinny one być krótkie i jasno informować o treści, która znajduje się na stronie. Warto, żeby ich przekaz pokrywał się z nagłówkiem h1 na stronie.


Optymalizacja kodu Schema na stronie www

Kolejnym z elementów, o które musisz zadbać, jest kod strukturalny - ma on wpływ na pozycjonowanie i na doświadczenia użytkowników. Pozwala to między innymi na wzbogacenie wyglądu Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Obok meta tagów pojawiają się dodatkowe infromacje o Twojej witrynie, na przykład godziny otwarcia, cena, dostępność, data wydarzenia. FAQ i tym podobne. W ten sposób możesz przyciągnąć uwagę użytkowników i przekazać im więcej informacji o Twojej ofercie.


Jak stworzyć dobrą stronę internetową? Kompleksowy przewodnik. Podsumowanie

Samodzielne zrobienie dobrej strony www wcale nie należy do najprostszych zadań - trzeba zadbać o wiele elementów, aby była ona poprawnie zoptymalizowana. Pominięcie któregokolwiek z tych etapów sprawi natomiast, że Twoja witryna nie będzie dobrze widoczna w sieci i nie będzie przyjazna użytkownikom. Tworząc nową stronę internetową zadbaj o jej jakość od A do Z.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak stworzyć dobrą stronę internetową? Kompleksowy przewodnik

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 117 głosów

UDOSTĘPNIJ