Paginacja przyjazna dla SEO: kompletny przewodnik po najlepszych praktykach

Paginacja przyjazna dla SEO. Kompletny przewodnik po najlepszych praktykach
Spis treści

1. Paginacja (stronicowanie) - co to jest?

2. Znaczenie paginacji na stronach internetowych

3. Czy paginacja szkodzi SEO? Obalamy mity o stronicowaniu!

4. Metody formatowania długich treści

5. Najlepsze praktyki optymalizacji paginacji w SEO

6. Podsumowanie

Paginacja to ważny element strony internetowej, który pozwala na podzielenie długiej treści na kilka części. Dzięki temu użytkownicy łatwiej znajdują potrzebne informacje, a sama strona jest bardziej przejrzysta i zapewnia lepszy UX. Jednak, aby paginacja była skuteczna i przyjazna dla użytkowników, warto zwrócić uwagę na jej optymalizację pod kątem SEO. W tym artykule przedstawimy kompletny przewodnik po najlepszych praktykach związanych z paginacją przyjazną dla pozycjonowania. Dowiesz się, jakie elementy paginacji warto zoptymalizować, aby nie zaszkodzić widoczność witryny w wyszukiwarce, a także by zagwarantować odbiorcom pozytywne doświadczenia.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Paginacja (stronicowanie) - co to jest?

Paginacja, w języku polskim określana jako stronicowanie, to sposób organizowania i wyświetlania długiej treści na stronie internetowej poprzez jej podział na kilka mniejszych części - stron. Dzięki paginacji użytkownicy mogą łatwiej poruszać się po witrynie i znajdować potrzebne informacje. Typowym przykładem zastosowania paginacji są wyniki wyszukiwania lub strony kategorii produktowych w sklepie internetowym, w przypadku których wiele wyników może być podzielonych na kilka stron. Paginacja występuje często także na forach, głównych stronach blogowych czy na stronach z wiadomościami. Typowymi elementami paginacji na stronach www są:

 • numeracja stron,
 • strzałki nawigacyjne,
 • przyciski "następna" i "poprzednia".

Często na stronach paginacji właściciele stron i sklepów decydują się również umieścić informację o liczbie wszystkich stron i liczbie wyników dostępnych na jednej stronie.

Paginacja w wyszukiwarce Google. Warto pamiętać, że docelowo paginacja ma zniknąć z organicznych wyników wyszukiwania Google na urządzeniach stacjonarnych i laptopach, tak jak ma to już miejsce na urządzeniach mobilnych.

Przykład paginacji w sklepie internetowym na stronie kategorii produktowej


Znaczenie paginacji na stronach internetowych

Czy paginacja na stronie internetowej, przyjazna dla użytkowników znajduje się na Twojej checkliście technicznego audytu SEO? Jeśli masz rozbudowaną witrynę lub sklep internetowy, z pewnością powinieneś ją uwzględnić. Dlaczego? Ponieważ stronicowanie ma duże znaczenie zarówno w pozycjonowaniu, jak i w budowie dobrego User Experience na stronie www. Sprawdźmy kilka powodów, dla których paginacja odgrywa istotną rolę w każdym z tych elementów optymalizacji stron www.


Znaczenie paginacji w SEO

 • Paginacja przyjazna dla użtkowników może pomóc w uniknięciu duplikacji treści, gdy ta sama treść jest dostępna na kilku stronach.
 • Dzięki zoptymalizowanej paginacji wyszukiwarki lepiej rozumieją strukturę strony i jej treść, co może wpłynąć na lepszą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.
 • Numeracja stron w prawidłowo zoptymalizowanej paginacji może zwiększyć liczbę zaindeksowanych stron, co również może wpłynąć na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Główny problem z paginacją w wyszukiwaniu polega na tym, że treść jest podzielona na wiele stron, a nie ładowana na jednej stronie. W przeszłości ten problem był rozwiązywany przy użyciu atrybutów rel=“next” i rel=“prev”, w związku z tym podzielona treść była traktowana jako jedność. Jednak Google w 2019 roku ogłosiło, że nie używa już tego elementu linku jako sygnału indeksującego. Oznacza to, że strony z podziałem są traktowane w indeksie Google tak samo jak każda inna strona w Twojej witrynie. Zamiast serii stron skonsolidowanych w jedną treść, są one teraz traktowane jako pojedyncze, unikalne strony. Wygląda to następująco:

 • xyz.pl/zabawki-dla-niemowlat - strona główna kategorii,
 • xyz.pl/zabawki-dla-niemowlat?page=2 - druga strona kategorii,
 • xyz.pl/zabawki-dla-niemowlat?page=3 - trzecia strona kategorii.

Wyszukiwarki będą traktować wszystkie te strony indywidualnie (ponieważ mają odrębne adresy URL) i oddzielnie oceniać ich czynniki rankingowe. Każda strona będzie klasyfikowana sama dla siebie.


Znaczenie paginacji w UX

 • Paginacja ułatwia nawigację po długiej treści, dzięki czemu użytkownicy łatwiej znajdują potrzebne informacje i szybciej przeglądają całą treść.
 • Paginacja przyjazna dla użytkowników może pomóc w poprawie szybkości ładowania strony, ponieważ nie musi ona ładować wszystkich wyników naraz, a jedynie te, które są potrzebne użytkownikowi w danym momencie.
 • Najlepsze praktyki paginacji mogą poprawić ogólne wrażenie użytkownika związane z Twoją stroną, co wpływa na wzrost zaangażowania odbiorców i poprawę konwersji.


Czy paginacja szkodzi SEO? Obalamy mity o stronicowaniu!

Wokół paginacji w SEO narosło wiele mitów, które, mimo że zostały obalone przez ekspertów, wciąż są często powtarzane i sprawiają, że właściciele sklepów rezygnują z paginacji. Niepotrzebnie! Sprawdźmy najważniejsze mity o paginacji w SEO.


Czy paginacja powoduje duplikację treści?

Źle wdrożona paginacja na stronie internetowej może powodować duplikację treści, jednak jeśli zadbasz o ważne aspekty - wręcz przeciwnie, stronicowanie może pozwolić jej skutecznie uniknąć pod warunkiem prawidłowego zastosowania tagów rel=canonical.


Czy paginacja na stronie www generuje treści słabej jakości?

Jeśli wykorzystujesz paginację tylko po to, by wygenerować więcej sesji, może tak być. Jednak jeśli stronicowanie ma sens i uzasadnienie w lepszych doświadczeniach odbiorców i zawiera treści wysokiej jakości, wcale nie zagraża pozycjonowaniu.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Czy paginacja osłabia sygnały rankingowe?

Faktycznie podział na strony może powodować osłabienie sygnałów rankingowych z linków wewnętrznych i zewnętrznych. Co można z tym zrobić?

 • Korzystaj z paginacji na stronie tylko wówczas, gdy jej brak może pogarszać UX, np. na stronach produktowych w e-commerce z bardzo dużą liczbą produktów.
 • Na jednej stronie umieść możliwie największą liczbę produktów, aby maksymalnie zmniejszyć liczbę dzielonych stron.


Czy paginacja nadmiernie wykorzystuje budżet indeksowania?

Jeśli wyłączysz z indeksowania dzielone strony paginacji (oprócz pierwszej strony), to budżet na indeksowanie będzie wykorzystany optymalnie. Możesz to zrobić na przykład poprzez wyłączenie z indeksowania tych stron w pliku robots.txt lub poprzez dodanie atrybutu noindex w kodzie html. Przeczytaj więcej o indeksowaniu:


Metody formatowania długich treści

Paginacja to nie jedyna metoda projektowania i organizacji długich treści na stronach www. Oprócz niej możesz jeszcze wybrać:

 • nieskończone przewijanie (infinite scroll),
 • zastosowanie przycisku “Załaduj więcej”.


Nieskończone przewijanie

Technika nieskończonego przewijania to sposób nawigacji stosowany na stronach internetowych i aplikacjach. Pozwala ona na ciągłe przewijanie strony internetowej lub listy elementów bez konieczności ręcznego klikania "ładuj więcej" lub przechodzenia do innej strony. W przeciwieństwie do podziału treści na wiele stron technika ta umożliwia umieszczenie całej zawartości na jednej stronie i zapewnia użytkownikom ciągły dostęp do treści poprzez przewijanie, aż do momentu, gdy przeczytają całą zawartość. Tę technikę znajdziesz np. w mediach społecznościowych. Stosuje ją też Google na stronie wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Docelowo planuje ją wdrożyć na wszystkich urządzeniach we wszystkich krajach.


“Załaduj więcej”

Przycisk "Załaduj więcej" to element, który pojawia się na wielu stronach internetowych, zwłaszcza w sklepach internetowych i serwisach informacyjnych. Kliknięcie tego przycisku umożliwia wyświetlenie dodatkowej treści, która nie została pierwotnie załadowana na stronie. Często można spotkać również podobne przyciski, takie jak "Zobacz więcej" lub "Więcej informacji", które spełniają tę samą funkcję.

Powyższym dwóm opcjom brakuje jednego ważnego elementu UX, który oferuje paginacja na stronie internetowej – nieskończone ładowanie oraz przycisk “Załaduj więcej” nie dostarczają informacji o rozmiarze wyniku i aktualnej pozycji użytkowników. Może to być mylące i frustrujące. Ponadto, jeśli strona jest naprawdę długa, żadne z tych rozwiązań nie będą tak wydajne, jak paginacja. Rozwiązania te są też korzystne z punktu widzenia indeksowania - roboty Google nie są w stanie przewijać strony, tak jak użytkownik ani klikać linków, w związku z czym niewidoczna od razu zawartość strony nie będzie zaindeksowana.

Metody prezentacji długiej treści na stronach www, źróðło: deverlopers.google.com


Najlepsze praktyki optymalizacji paginacji w SEO

Zdajemy sobie sprawę, że paginacji daleko od podstaw SEO - są to działania znacznie wykraczające poza sztandarowe działania. Mimo to warto je wdrożyć, ponieważ dobrze zoptymalizowana paginacja w witrynie może poprawić efekty pozycjonowania. Sprawdź nasz przewodnik po paginacji i poznaj najlepsze taktyki, które powinieneś zastosować na swojej stronie.


1. Zbuduj unikalny adres URL dla każdej strony paginacji

W paginacji, podobnie jak w całym technicznym SEO, musisz zadbać, by struktura adresów URL była przyjazna i zrozumiałą dla robotów Google i użytkowników. Dlatego też każda strona paginacji powinna mieć swój oddzielny, unikalny adres URL. Możesz to zrobić za pomocą parametru zapytania ?page=n lub możesz utworzyć statyczny adres URL dla każdej strony - decyzja zależy od Ciebie i systemu CMS czy platformy e-commerce, z której korzystasz. Lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak zastosowanie dynamicznych adresów URL. Praktyki, które warto zastosować, to:

 • Każda strona powinna mieć swój własny adres URL.
 • Nie używaj pierwszej strony sekwencji podziału na strony jako strony kanonicznej. Każdej stronie przypisz własne kanoniczne adresy URL.
 • Nie używaj identyfikatorów fragmentów adresów URL (tekst w adresie URL po #) do określania numerów stron w kolekcji. Robot Google ignoruje identyfikatory fragmentów. Jeśli Googlebot napotka adres URL prowadzący do następnej strony, który różni się tylko tekstem po #, może nie podążyć za linkiem, uznając, że zaindeksował już stronę.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


2. Użyj linków “a href” dla każdej strony paginacji

Kiedy dzielimy naszą zawartość na kilka stron, każda z tych stron powinna mieć swój unikalny adres URL. Najlepsze praktyki paginacji na stronie zakładają, że linki, które prowadzą do kolejnych stron, powinny mieć atrybut “a href”. Tylko stosowanie tego atrybutu pozwala robotom wyszukiwarek dobrze zaindeksować strony. Dodatkowo warto na każdej stronie w kolekcji umieścić linki prowadzące z powrotem do pierwszej strony kolekcji, aby wskazać początek zestawienia stron dla wyszukiwarki Google. W ten sposób poinformujesz Google, że pierwsza strona w może być lepszą stroną docelową niż pozostałe strony w kolekcji.

Fragment w kodzie HTML będzie wyglądał następująco: <a href=“https://xyz.pl/zabawki-dla-niemowlat?page=2”>.

Porada: Na wszystkich stronach podzielonych możesz także umieścić link do strony głównej kategorii. W ten sposób dasz do zrozumienia robotom Google, że główna strona kategorii jest najważniejsza.

Ważne: Zazwyczaj Google zaleca, by każdy adres URL miał unikalny tytuł i opis. W przypadku stron paginacji nie ma potrzeby postępowania według tego zalecenia. Możesz zastosować te same title i description dla każdej ze stron sekwencji. Robot Google spróbuje rozpoznać strony w sekwencji i odpowiednio je za indeksować.


3. Dodaj rel="next" dla kolejnej strony i rel="prev" dla poprzedniej strony w nagłówkach HTML

Aby ułatwić wyszukiwarkom zrozumienie struktury naszej paginacji, warto dodać pewne informacje do kodu HTML. W szczególności, dla każdej strony powinniśmy dodać atrybut "rel" z wartością "next" dla kolejnej strony i "prev" dla poprzedniej strony. Dzięki temu, kiedy boty przeglądają naszą witrynę, będą w stanie łatwiej zrozumieć, że poszczególne strony są ze sobą powiązane i tworzą jeden ciągły ciąg. Dla przykładu, jeśli mamy stronę 1, 2 i 3, to na stronie 1 powinien pojawić się link do strony 2 z atrybutem "rel" o wartości "next", a na stronie 2 powinien pojawić się link do strony 1 z atrybutem "rel" o wartości "prev" oraz link do strony 3 z atrybutem "rel" o wartości "next". Dzięki temu boty będą w stanie zrozumieć, że strony te tworzą logiczny ciąg i będą je lepiej indeksować. Warto dodać atrybuty “prev” i “next” niezależnie od tego, że Google nie traktuje tych tagów jako sygnałów indeksujących. Inne wyszukiwarki wciąż z nich korzystają, a ponadto ich dodanie z pewnością nie wpłynie negatywnie na pozycjonowanie sklepu czy strony.


4. Używaj tagów kanonicznych na każdej z podstron

Jeśli chcesz uniknąć powielania treści przy użyciu paginacji SEO, warto dodać kilka tagów kanonicznych, które odnoszą się do siebie. Dzięki nim wyszukiwarki będą wiedziały, która strona ma być wyświetlana w SERP. Chociaż nie są one niezbędne, John Mueller z Google uważa, że są to "świetne praktyki". Warto jednak pamiętać, że umieszczenie tagu kanonicznego odnoszącego się do samego siebie nie jest kluczowe, ale ułatwia wybór adresu URL, który chcesz określić jako kanoniczny. Oto przykład prawidłowego schematu tagów w paginacji:

Schemat prawidłowego linkowania w paginacji


5. Rozważ nieużywanie pliku noindex ani pliku robots.txt w przypadku stron z podziałem na strony

Niektórzy specjaliści SEO sugerują stosowanie tagu noindex na stronach podzielonych, zaczynając od strony 2, aby zezwolić na indeksowanie tylko strony głównej. Jednak taka praktyka może skomplikować indeksację treści, do których odsyłają linki na podstronach, i prowadzić do powstania stron osieroconych, czyli stron, do których nie prowadzą żadne linki. Możesz uniknąć tych problemów poprzez dodanie wewnętrznych linków do tych stron z innych odpowiednich treści lub ze strony głównej. Jeśli jednak nie chcesz dodatkowej pracy, po prostu nie blokuj indeksowania stron podzielonych. Pamiętaj jednak, że ta rada nie odnosi się do adresów URL utworzonych w wyniku nawigacji fasetowej. Szczegóły dotyczące nawigacji fasetowej można znaleźć poniżej.


6. Unikaj indeksowania linków w nawigacji fasetowej

Jeśli w Twoim sklepie jest dużo produktów, prawdopodobnie masz nawigację fasetową. Są to wszystkie filtry, które pomagają użytkownikom sortować produkty (według ceny, koloru, marki itp.). Takie opcje nawigacji tworzą nowe adresy URL z dodatkowymi parametrami, co może prowadzić do duplikacji. By jej uniknąć, warto wyłączyć strony z wynikami filtrowania z indeksowania za pomocą tagu noindex w kodzie HTML lub zablokować indeksowanie tych stron w pliku robots.txt.


7. Zoptymalizuj strony paginacji pod kątem UX

Tworząc paginację na stronie www, warto rozważyć optymalną liczbę elementów na jednej podstronie, która nie zaburzy działania strony. To jeden z elementów optymalizacji UX w sklepie czy na stronie. Oprócz zadbania o szybki czas ładowania musisz także zoptymalizować strony dzielone w paginacji pod kątem ich prawidłowego działania na urządzeniach mobilnych.

Jak znaleźć optymalną liczbę produktów na danej podstronie? Jedynym rozwiązaniem wydaje się ciągłe testowanie. Weź pod uwagę także, jakie produkty sprzedajesz. Jeśli masz sklep z artykułami RTV i AGD, prawdopodobnie na stronie kategorii pojawi się dużo dodatkowych informacji, w związku z tym produktów na stronie będzie mniej. Jednak jeśli sprzedajesz etui do telefonu, nie ma potrzeby dodawania dodatkowych informacji, w związku z tym na jednej stronie możesz umieścić większą liczbą produktów.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


8. Nie dołączaj stron paginacji w mapach witryn XML

Chociaż adresy URL stronicowania są technicznie możliwe do indeksowania, nie są one priorytetem SEO, na który należy wydawać budżet na indeksowanie. W związku z tym nie dodawaj tych adresów URL do swojej mapy strony.


Paginacja przyjazna dla SEO. Podsumowanie

Paginacja nie jest najważniejszym elementem strategii pozycjonowania, ale z pewnością w pewnym momencie rozwoju witryny będziesz musiał ją wdrożyć, zwłaszcza jeśli prowadzisz sklep internetowy. Optymalizując paginację na swojej stronie www, pamiętaj o unikalnych adresach URL, prawidłowej kanonizacji i stosowaniu tagów ‘a href” dla każdego z adresów URL.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.9
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 540 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Paginacja przyjazna dla SEO: kompletny przewodnik po najlepszych praktykach

Średnia ocen użytkowników4.79 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ