Jak dodać stronę do Google i przyspieszyć indeksowanie witryny?

Jak dodac strone do Google i przyspieszycindeksowanie
Spis treści

• Czym jest indeksowanie strony w Google?

• Jakie znaczenie dla SEO ma indeksowanie stron internetowych?

• Jak sprawdzić, czy strona jest zaindeksowana?

• Jak dodać stronę do indeksu Google?

• Jakie błędy w zakresie indeksacji strony możesz napotkać?

• Jak naprawić błędne indeksowanie strony?

• Podsumowanie

Dodanie strony do indeksowania przez Google to podstawowe działanie, które powinniśmy wykonać, jeśli chcemy myśleć o wzroście widoczności, ruchu oraz konwersjach z pozycjonowania. Algorytmy Google są na tyle zaawansowane, że samodzielnie są w stanie rozpoznać i zaindeksować zmiany na stronie, ale czy pozostawienie im pełnej swobody jest najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy Ci jednak, co możesz zrobić, by przyspieszyć ten proces. Czym jest indeksacja witryny, jak sprawdzić, czy Twoja strona jest zaindeksowana i jakie problemy możesz napotkać w związku z indeksowaniem strony?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Czym jest indeksowanie strony w Google?

Aby Twoja witryna była widoczna w wynikach wyszukiwania, musi najpierw zostać rozpoznana i zauważona przez algorytmy Google. Jeśli roboty Google nie znajdują Twojej witryny, Twoja strona nie pojawi się w SERPach, a pozycjonowanie strony nie będzie miało sensu. By Twoja witryna została zauważona, roboty Google muszą przeprowadzić proces indeksacji. Polega on na wykrywaniu pierwotnie strony, a następnie nowej treści w witrynach. Dzięki istniejącym połączeniom w witrynach roboty Google są w stanie zauważyć Twoją stronę, a potem dostrzec nową treść w postaci tekstu, obrazów, video, plików PDF, adresów URL. Na podstawie analizy roboty Google dodają adresy URL do swojej bazy - Caffeine - w której przechowują adresy URL, by następnie wyświetlić je w wynikach wyszukiwania po wpisaniu przez użytkownika określonego hasła. Indeks Google stanowi ogromną bibliotekę stron internetowych i znajdujących się na nich informacji.

Jak długo trwa indeksowanie? Zazwyczaj czas ten wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Musisz być cierpliwy, ponieważ indeksacja nie nastąpi natychmiast po dodaniu przez Ciebie nowej treści czy podstrony.

 

Indeksowanie a pozycjonowanie. Jakie znaczenie dla SEO ma indeksowanie stron internetowych?

Pamiętaj, że proces indeksacji strony nie oznacza, że roboty Google będą umieszczać Twoją stronę na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Zaindeksowanie witryny oznacza jedynie, że Googlebot odwiedził Twoją stronę i zapisały informacje na swoich serwerach. Twoja zaindeksowana witryna może znajdować się zarówno na 1. pozycji w Google, jak i na 50. By osiągnąć wysokie pozycje, powinieneś zaplanować skuteczną strategię pozycjonowania strony obejmującą:

[section,id=34707]

 

Jak sprawdzić, czy strona jest zaindeksowana? Poradnik krok po kroku

Zanim zaczniesz pozycjonowanie strony, powinieneś sprawdzić, czy Google:

 • indeksuje podstrony, które chcesz wyświetlać w wynikach wyszukiwania,
 • pomija indeksowanie podstron (adresów URL), których nie chcesz pozycjonować.

Możesz to zrobić na trzy sposoby:

 • ręcznie, wpisując w Google hasło: site:twojadomena.pl
 • dopisując do adresu url przedrostek “cache:”, np.: “cache:https://domena.pl/podstrona1.html”
 • w narzędziu Google Search Console w raporcie “Stan witryny”.

Jeśli ręcznie sprawdzasz stan zaindeksowania, możesz zweryfikować nie tylko całą witrynę, ale także konkretny adres URL. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: site:twojadomena.com/kategoria. Jeśli nie otrzymasz żadnych wyników, oznacza to, że Twoja witryna lub adres URL nie są zaindeksowane. Powinieneś wówczas znaleźć przyczynę braku indeksacji, rozwiązać istniejące problemy i zgłosić witrynę do zaindeksowania.

 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła: site:widoczni.com otrzymujemy listę podstron zaindeksowanych przez Google. W ten sam sposób możesz zweryfikować stan zaindeksowania Twojej witryny

 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasło: site: widoczni.com/blog/ otrzymaliśmy listę zaindeksowanych adresów URL z  kategorii Blog

 

Zakres indeksacji Twojej witryny przez roboty Google możesz sprawdzić również w narzędziu Google Search Console w raporcie Index->Stan. Znajdziesz tam także błędy w indeksacji i wskazówki, jak je naprawić

 

W narzędziu Google Search Console możesz również sprawdzić zaindeksowanie pojedynczego adresu URL - wystarczy wkleić go w pasek wyszukiwania

 

Jeśli strona nie jest zaindeksowana, znajdziesz taką informację w Google Search Console, źródło: AHrefs

 

Jak dodać stronę do indeksu Google?

Stworzyłeś nowy wpis na blogu i chcesz przyspieszyć zaindeksowanie adresu URL? Możesz to zrobić w Google Search Console. W raporcie Indeksowanie wklej adres URL w oknie wyszukiwania. Gdy narzędzie pokaże brak indeksacji, kliknij button “Poproś o indeksację”. W ten sposób poinformujesz roboty Google, że dodałeś do witryny nową treść, którą powinny przeanalizować. Jeśli jednak brak indeksowania wynika z innych problemów na stronie, będziesz musiał je najpierw zdiagnozować, a później poprosić GSC o indeksowanie.

 

Jakie błędy w zakresie indeksacji strony możesz napotkać? Raport “Stan” w Google Search Console

Raport “Stan” w narzędziu Google Search Console pozwala sprawdzić, które strony w Twojej witrynie zostały zaindeksowane oraz czy podczas indeksacji nie wystąpiły jakieś problemy. Raport pokazuje dane na temat wszystkich adresów URL na Twojej stronie, które odwiedziły roboty Google (lub próbowały odwiedzić). Adresy URL pogrupowane są wg stanu:

 • błąd (wraz z przyczyną błędu, na przykład “brak adresu URL” - błąd 404) - w tym przypadku strona nie została zaindeksowana przez algorytmy,
 • ostrzeżenie - strona została zaindeksowana, ale znajduje się na niej błąd, o którym musisz wiedzieć,
 • prawidłowy.

Jakie problemy w indeksowaniu może znaleźć Google Search Console? Są to:

 • błędy 404 (brak adresu URL),
 • spadek liczby zaindeksowanych podstron bez wyraźnych błędów,
 • nagły wzrost liczby błędów,
 • błędy połączenia z serwerem, z powodu których Googlebot nie mógł zaindeksować strony,
 • brak strony lub witryny w raporcie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Jak naprawić błędne indeksowanie strony? Lista kontrolna

Z czego mogą wynikać problemy z indeksowaniem witryny? Jeśli Twoja strona nie jest zaindeksowana przez Google, a Ty nie możesz rozpocząć procesu pozycjonowania witryny, wykonaj następujące czynności:

 • Usuń blokady indeksowania w pliku txt.
 • Usuń błędne tagi noindex.
 • Uwzględnij stronę w mapie witryny.
 • Usuń błędne tagi kanoniczne.
 • Zoptymalizuj strukturę witryny i nawigację w taki sposób, by ułatwić robotom Google indeksowanie.
 • Zidentyfikuj strony “osierocone”, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne
 • \usuń niepoprawne wewnętrzne linki nofollow.
 • Dodaj linki wewnętrzne w taki sposób, by zbudować pełną strukturę witryny łatwą do zaindeksowania przez roboty Google.
 • Upewnij się, że treść na stronie jest wartościowa i oryginalna.
 • Usuń strony niskiej jakości.
 • Pozyskuj wysokiej jakości linki zwrotne.

 

Usuń blokadę indeksowania strony w pliku txt

Jeśli algorytmy Google nie indeksują w ogóle Twojej witryny, przyczyną może być blokada znajdująca się w pliku robots.txt. Jeśli chcesz zweryfikować, czy ma ona wpływ na indeksowanie, przejdź do pliku robots.txt w Twojej witrynie. Znajdziesz go w folderze  twojadomena.com/robots.txt. Jeśli w kodzie zauważysz fragmenty:

1 User-agent: Googlebot

2 Disallow: / 

lub 

1 User-agent: *

2 Disallow: /

usuń je. To te fragmenty kodu są odpowiedzialne za blokadę indeksowania i uniemożliwiają robotom Google odwiedzenie Twojej witryny i pobieranie danych.

 

Usuń błędne tagi noindex i przywróć indeksowanie strony

Tagi noindex są używane w celu blokady indeksowania niektórych stron niskiej jakości pod względem pozycjonowania. Jeśli jednak tagi noindex dotyczą również adresów URL istotnych dla pozycjonowania, powinieneś usunąć fałszywe tagi noindex. W tym celu przeszukaj kod html pod kątem meta tagu “robots” o wartości “noindex”. Możesz wykorzystać narzędzie Ahrefs, które pozwoli Ci sprawdzić pod tym kątem całą witrynę. Wystarczy przejść do zakładki Site Audit ->Indexability. Poza Ahrefsem istnieje również bardzo wiele wtyczek i narzędzi do szybkiej analizy meta tagów.

 

Narzędzie Site Audit w Ahrefs pozwala sprawdzić stan indeksowania witryny oraz zweryfikować ewentualne blokady indeksowania

 

Uwzględnij stronę w mapie witryny, by umożliwić robotom indeksowanie witryny

W mapie witryny roboty Google znajdą informację o stronach, które są istotne w Twojej witrynie. Chcesz sprawdzić, czy dany adres URL jest dostępny w mapie? W tym celu użyj Google Search Console. Jeśli adres URL nie jest zaindeksowany, a we fragmencie mapy znajdziesz informację “nie dotyczy”, powinieneś dodać adres URL do mapy, by ułatwić robotom indeksowania. Chcesz wiedzieć, które adresy URL powinny znaleźć się w mapie? Skorzystaj z raportu Page Explorer dostępnego w Site Audit w Ahrefs. Filtrowanie wyników powinno wyglądać następująco:

 

Dodaj istotne strony do mapy, a następnie poproś Google o zaindeksowanie. Przeczytaj nasz artykuł o mapie strony i dowiedz się, jak stworzyć ją w kilka minut

 

Usuń fałszywe linki kanoniczne i odblokuj indeksowanie strony

Czym są tagi kanoniczne? To znaczniki, które informują roboty Google, która wersja strony jest preferowana. Dla algorytmów strona www.widoczni.com/ oraz widoczni.com to dwie różne strony. Poprzez tag canonical wskazujesz Googleboty jedną, preferowaną wersję przeznaczoną do indeksowania. Może się zdarzyć, że strona, która ma być kanoniczna, wskazuje inną, alternatywną wersję kanoniczną, która nie istnieje. To wprowadza roboty Google w błąd i może wpłynąć na problemy z indeksowaniem. Jeśli chcesz sprawdzić, czy na Twojej stronie występuje taki błąd, skorzystaj z raportu Page Explorer w Ahrefs i przefiltruj wyniki w następujący sposób:

 

 

Jak przyspieszyć indeksowanie strony? Zidentyfikuj podstrony, do których nie prowadzą żadne wewnętrzne linki

W Twojej witrynie mogą występować tzw. strony osierocone. Są to adresy URL, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne. Jeśli dany adres URL nie ma żadnych powiązań z innymi adresami, nie zostanie znaleziony ani przez użytkowników, ani przez Googleboty. Takie podstrony możesz znaleźć za pomocą Ahrefs lub Google Search Console. Uzupełnij je o linki wewnętrzne, umieść w menu lub usuń, jeśli nie niosą ze sobą wartości.

 

Źródło: Ahrefs

 

Usuń wewnętrzne linki nofollow, by poprawić indeksowanie strony przez algorytmy Google

Linki możemy podzielić na dwa rodzaje:

 • nofollow, czyli linki, które nie przekazują mocy (PageRank) do docelowego adresu URL,
 • linki potocznie określane jako dofollow (w praktyce nie mają one żadnego specjalnego oznaczenia lub znacznika w kodzie HTML), które przekazują moc do docelowego adresu URL.

Atrybut nofollow powinny mieć linki wewnętrzne kierujące do podstron, których nie chcesz indeksować. Wszystkie pozostałe powinny być oznaczone jako dofollow.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Zaplanuj strukturę silnych linków wewnętrznych i zadbaj o indeksowanie strony internetowej

Indeksacja Twojej witryny odbywa się dzięki powiązaniom pomiędzy adresami URL na Twojej stronie. Dlatego też problemy z indeksacją mogą wynikać z niewielkiej liczby linków wewnętrznych. Jeśli struktura linków wewnątrz witryny jest ograniczona, algorytmy Google nie są w stanie się po niej poruszać i zapisać na swoich serwerach istniejących danych. 

Dlatego też powinieneś odpowiednio zaplanować strukturę linków wewnętrznych i zawrzeć je na istotnych dla Ciebie stronach. Takie strony mogą być częściej i szybciej indeksowane przez Google niż te mniej istotne. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze podstrony swojej witrynie pod względem linków i ich mocy, przejdź do raportu Site Explorer w Ahrefs.

Lista najlepszych podstron pod względem profilu linkowego w narzędziu Ahrefs

 

W jakich miejscach warto umieścić linki wewnętrzne?

 • Na stronach kategorii i produktów w sklepie internetowym.
 • We wpisach blogowych (linki do innych blogów, powiązanych tematycznie).
 • Na podstronach dotyczących poszczególnych usług (np. do stron-rodziców oraz dzieci).

Jeśli chcesz przyspieszyć proces, możesz poprosić Google o ponowne zaindeksowanie witryny po dodaniu nowych linków. Wystarczy wkleić URL w Google Search Console i kliknąć w button “Poproś o zaindeksowanie”.

 

Przykład linkowania wewnętrznego na blogu agencji widoczni

 

Zadbaj o oryginalność witryny

Problemy z zaindeksowaniem strony mogą wynikać również z niskiej jakości treści na niej zawartych. Google może zrezygnować z analizy Twojej witryny, jeśli jest ona niskiej jakości, ponieważ nie niesie żadnej wartości dla użytkownika. Jeśli brak indeksowania nie wynika z problemów technicznych, być może powinieneś przeanalizować witrynę pod kątem jej wartości. Czy jest ona inspirująca i interesująca dla użytkownika, który trafia do niej z wyszukiwarki? 

Przyczyną braku indeksacji może być również zduplikowana treść. Możesz ją wykryć, korzystając z narzędzia Siteliner. 

 

 Narzędzie Siteliner służy do wykrycia zduplikowanej treści na stronie

 

Więcej o treściach w kontekście pozycjonowania znajdziesz w artykułach:

 

Usuń podstrony niskiej jakości

Chcesz zadbać o szybsze indeksowanie Twojej witryny? Usuń lub zablokuj przed indeksowaniem podstrony niskiej jakości, które mogą negatywnie wpływać na analizę całej witryny. Duża liczba słabych podstron może ograniczać zasoby serwera, które mógłbyś poświęcić na indeksację istotnych dla Ciebie adresów URL. Zadbaj o wysokiej jakości podstrony, wówczas przyspieszysz indeksowanie tych treści, które są dla Ciebie istotne w kontekście pozycjonowania. Chociaż deweloperzy Google twierdzą, że roboty radzą sobie z indeksowaniem witryn, które mają nawet kilka tysięcy adresów URL, to jednak warto zadbać o ich jakość i merytoryczną wartość.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Buduj wizerunek eksperta poprzez pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych

Jak przyspieszyć indeksowanie oraz efekty pozycjonowania strony? Zadbaj o pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych. Jeśli inne witryny linkują do Twojej, roboty Google uznają ją za wartościową i istotną, co być może przyspieszy indeksację. Jeśli chcesz wiedzieć, jak budować profil linków, się z artykułami na temat linkowania:

 

Indeksacja witryny. Podsumowanie

Problemy z indeksowaniem witryny mogą wynikać ze słabej jakości Twojej strony lub z problemów technicznych. Jeśli prośba o indeksowanie w Google Search Console nie rozwiązuje problemu, powinieneś skorzystać z naszej listy kontrolnej. Dzięki niej wyeliminujesz większość błędów z indeksowaniem i osiągniesz lepsze efekty pozycjonowania.

Indeksacja witryny przez algorytmy Google to pierwszy krok do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów pozycjonowania. By wdrożyć działania SEO, Twoja witryna musi być zauważona i analizowana przez roboty Google. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań powinieneś sprawdzić, czy witryna jest zaindeksowana, a jeśli nie, to wdrożyć konkretne działania naprawcze obejmujące m.in. linkowanie wewnętrzne, budowanie profilu linkowego, tworzenie wartościowej treści, usunięcie błędów technicznych. Wówczas prawidłowo prowadzona i zoptymalizowana kampania SEO ma szansę przynieść oczekiwane efekty w postaci wzrostu widoczności, ruchu oraz konwersji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak dodać stronę do Google i przyspieszyć indeksowanie witryny?

Średnia ocen użytkowników4.25 na podstawie 142 głosów

UDOSTĘPNIJ