Co to jest techniczne SEO? Poznaj najważniejsze kroki optymalizacji technicznej stron

Zawsze podkreślamy złożoną naturę pozycjonowania - nie tylko składa się w wielu etapów, po części powtarzalnych, ale poszczególne działania można również różnie zakwalifikować. Najczęściej dzielimy SEO na on-site i off-site. Dziś omówimy jeszcze inną kategorię pozycjonowania stron - techniczne SEO. Co to takiego i jakie działania obejmuje? Zobacz nasz przewodnik.

 

Co to jest techniczne SEO?

Techniczne SEO obejmuje działania optymalizacyjne w obrębie strony internetowej, z wyłączeniem treści. Celem optymalizacji technicznej jest ułatwienie robotom wędrowania po stronie. Nie dla robotów są jednak strony internetowe, dlatego równie istotne są potrzeby i komfort użytkowników. Tu możemy podać przykłady takich działań jak przyspieszenie ładowania się strony, wdrożenie szyfrowanego połączenia czy też chociażby przystosowanie strony do wyświetlania się prawidłowo na urządzeniach mobilnych. O tych elementach optymalizacji wyglądu i sposbu działania strony pisaliśmy w artykułach:

 

Narzędzia do analizy technicznego SEO

Trudno wdrażać optymalizację techniczną, gdy nie wiemy, jaki jest stan strony internetowej i gdzie potrzebna jest praca. Analityka jest nieodłączną częścią technicznego SEO zarówno na etapie planowania działania, jak i po zakończonej pracy, w celu sprawdzenia efektywności. W związku z tym warto jak najszybciej zadbać o dostęp do takich narzędzi jak:

 • Google Search Console - bezpłatne narzędzie Google, które pozwala m.in. sprawdzić stan zaindeksowania strony i ewentualne błędy z nim związane
 • Siteliner - narzędzie z limitowanym bezpłatnym dostępem, które służy do analizy takich aspektów jak duplikacja treści i niedziałające linki wewnętrzne
 • Ahrefs - to narzędzie przede wszystkim do analizy SEO off-site, ale można za jego pomocą prześledzić także błędy na stronie
 • Screaming Frog - rozbudowane narzędzie, które pozwala sprawdzić, jak odczytują stronę roboty, a tym samym wskazać na potencjalne przeszkody w odczytywaniu i indeksowaniu strony
 • DeepCrawl - złożone narzędzie do badania efektywności technicznego SEO i nie tylko
 • Oncrawl - podobne narzędzie, które umożliwia analizę działania i technicznych aspektów strony, ale nie tylko w kontekście SEO

 Chcesz wiedzieć więcej o wspomnianych wyżej narzędziach? Zapoznaj się z artykułami:

 

Najważniejsze działania technicznej optymalizacji strony

 

Wdrożenie mapy strony w technicznym SEO

Mapa strony xml lub HTML ułatwia robotom poruszanie się po stronie i zrozumienie jej struktury. Przyspiesza również indeksowanie najważniejszych podstron, wskazując je, a jednocześnie pomijając podstrony, których nie chcemy indeksować.

Mapa strony dostarcza także takich informacji jak:

 • data ostatniej modyfikacji strony
 • częstotliwość aktualizacji strony

Skąd wziąć mapę strony? W sieci jest mnóstwo narzędzi, które pozwalają ją stworzyć. Ważnym krokiem jest dodanie mapy strony w Google Search Console i aktualizowanie jej za każdym razem, gdy robimy istotne zmiany na stronie. Niektóre CMS-y pozwalają na ustawienie mapy strony na poziomie panelu zarządzania stroną, a także na jej automatyczną aktualizację.

Mapa strony niweluje też problem tzw. stron sierot. Są to strony, do których nie prowadzi żaden link wewnętrzny i tym samym nie ma możliwości, aby były wykryte przez roboty Google. Dzięki mapie strony mamy pewność, że robot dotrze do wszystkich ważnych dla nas podstron.

Przeczytaj nasz poradnik dla i początkujących i dowiedz się "Jak stworzyć mapę strony w klilka minut?".

 

Przykład prostej mapy strony.
Źródło: https://www.sitemaps.org/protocol.html

Wdrożenie pliku robots.txt dla technicznej optymalizacji

Nie wszystkie strony w naszej witrynie powinny być zaindeksowane, czyli widoczne w Google. Do takich stron należą np. strona koszyka, polityka prywatności, strona logowania itp. W takiej sytuacji mówimy w optymalizacji technicznej o wykluczeniu stron z indeksowania i realizujemy to za pomocą pliku tekstowego robots. W pliku umieszczamy strony, które chcemy i których nie chcemy udostępniać dla robotów Google. Warto wiedzieć, że o ile w Google faktycznie to działa, inne wyszukiwarki raczej nie uwzględniają wytycznych w pliku robots.txt.

Jaką jeszcze rolę spełnia plik robots.txt?

 • Zapobiega duplikacji treści
 • Zapobiega indeksowaniu stron z wynikami wyszukiwania, sortowania i filtrowania
 • Pozwala optymalnie wykorzystywać serwer
 • Zapobiega marnowaniu budżetu indeksowania (crawl budget) i inne.

Skąd wziąć plik robots.txt? Wystarczy ręcznie utworzyć plik .txt i opisać w nim wszystkie podstrony za pomocą zmiennych allow i disallow. Następnie plik należy umieścić na serwerze, tak aby był dostępny pod adresem: domena.pl/robots.txt.

 

Na screenie widać fragment pliku robots.txt dostępnego na stronie google.com/robots.txt

Wdrożenie certyfikatu SSL jako ważny krok technicznego SEO

Od kilku lat znaczenie certyfikatu SSL rośnie. Kiedyś było to zabezpieczenie przede wszystkim wdrażane przez sklepy internetowe, a i to nie zawsze. Wszystko się zmieniło, gdy Google w swojej przeglądarce Chrome zaczęło ostrzegać użytkowników przed “niebezpiecznymi” stronami. Dla wielu stało się jasne, że przez takie ostrzeżenia można utracić klientów.

Drugim aspektem było to, że coraz częściej połączenia SSL były wymieniane jako czynnik rankingowy w pozycjonowaniu stron. Tym samym coraz więcej stron zaczęło wdrażać certyfikat bezpieczeństwa, co widać np. w adresie URL, który wtedy zaczyna się od https, a nie http.

Jak zrealizować ten punkt technicznego SEO? Do dyspozycji mamy bezpłatne certyfikaty bezpieczeństwa, które sprawdzą się na większości stron internetowych. Płatne certyfikaty są wykorzystywane np. w bankowości elektronicznej, czyli tam, gdzie konsekwencje mogłyby być bardzo dotkliwe. Najpopularniejszym bezpłatnym certyfikatem jest LetsEncrypt.

 

Brak certyfikatu bezpieczeństwa może odstraszyć naszych użytkowników.

Zapobieganie duplikacji treści w technicznym SEO

Duplikacja treści to znacznie bardziej skomplikowane zagadnienie niż skopiowanie opisów od producenta. Jeśli ktoś kopiuje teksty z innych stron, raczej powinien liczyć się z konsekwencjami. Nie trzeba wdrażać wtedy żadnych działań, wystarczy przyjąć zasadę, że na stronę dodajemy tylko unikalne, własne treści. Więcej o duplikacji treści pisaliśmy w artkule: "Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie?

Jednak w duplikacji w SEO mamy do czynienia z kopiowaniem treści pomiędzy podstronami, o którym jako laicy możemy nie mieć pojęcia. Jeśli pod różnymi adresami URL pojawia się taka sama lub bardzo podobna treść, Google nie wie, którą stronę ma zaindeksować, więc może się zdarzyć, że nie zaindeksuje żadnej lub że indeksowanie będzie trwało bardzo długo. Na pewno dowiesz się tego z ostrzeżeń i błędów w stanie zaindeksowana w Google Search Console.

Pozycjoner realizujący optymalizację techniczną ma więc za zadanie przeanalizowanie występowania duplikacji i wdrożenie rozwiązań, które ją niwelują. Jest to najczęściej wdrożenie linków kanonicznych, które wskazują jedną stronę z kilku podobnych jako jedyną właściwą do zaindeksowania. W ten sposób robot nie uwzględnia zduplikowanych stron.

Duplikacja może wynikać też z niepotrzebnych funkcji, np. wyświetlania produktów pod adresem URL zawierającym całą ścieżkę dotarcia do strony produktowej. Z tego względu w sklepach preferuje się płaskie adresy URL w formacie domena/nazwa-produktu.

Inną formą duplikacji jest występowanie strony w różnych wariantach adresu URL. Należy zapobiegać takim sytuacjom, wdrażając od razu przekierowania:

 • z adresu z www na adres bez www lub na odwrót
 • z adresu http na adres https

Duplikacja to oczywiście złożony problem i za każdym razem trzeba dobrać odpowiednie pasujące rozwiązanie.

 

Przykładowa lista błędów indeksowania. Jeden punkt jasno wskazuje na brak linka kanonicznego

Źródło: Google Search Console

Optymalizacja linkowania wewnętrznego w technicznym SEO

W kilku powyższych punktach poruszaliśmy kwestię indeksowania strony i poruszania się robotów po stronie. Bardzo ważne w tym kontekście jest zadbanie o linkowanie wewnętrzne, czyli linkowanie pomiędzy podstronami. Z jednej strony linkowanie wewnętrzne tworzy uporządkowaną strukturę i hierarchię dla robotów, a z drugiej pozwala też wskazać ważniejsze podstrony witryny, jeśli do nich kierujemy większość linków. Z tego powodu warto zwrócić uwagę, aby nie linkować częściej do artykułu na blogu niż do strony ofertowej.

Jak zbudować logiczną strukturę linków na stronie? Podstawą jest dobrze zaprojektowane menu. W kontekście indeksowania strony i pozycjonowania zaleca się jak najmniej zagłębioną strukturę linków. Im głębiej osadzone są strony, tym więcej czasu minie zanim robot do nich dotrze. Projektując menu warto mieć to na uwadze i nie tworzyć zbyt wielu podkategorii. W kontekście SEO warto też poznać różnice w funkcjonalności różnych typów menu:

 • jednej belki,
 • dwóch belek,
 • menu rozwijanego itp.

Dodajmy tylko, że o ile menu jest potrzebne, to nie pokrywa w 100% naszych potrzeb związanych z budową linkowania wewnętrznego. W menu znajdą się tylko wybrane, najwyższe w hierarchii podstrony. Pozostałe należy podlinkować w inny sposób, np. z treści.

Dobrą praktyką jest wdrożenie menu okruszkowego poza klasycznym menu w formie belki na górze strony. Menu okruszkowe to ścieżka dostępu do danej podstrony wyświetlana na górze strony. Nie tylko ułatwia pracę robotom, ale jest też ułatwieniem w nawigacji dla użytkowników.

Linkowanie wewnętrzne, ale tylko do wybranych stron, może być realizowane także w stopce. Warto podkreślić jednak, że w stopce umieścimy określoną liczbę linków i na pewno nie będą to linki do wszystkim podstron, bo to nie byłoby przyjazne dla SEO.

Linkowanie wewnętrzne możemy realizować na różne sposoby m.in.:

 • tworząc graficzne przyciski z linkami do podstron, np. “zobacz ofertę”
 • linkując frazę w tekście do pasującej tematycznie podstrony
 • dodając aktywny adres URL podstrony
 • tworząc sekcje typu: klienci kupili również, podobne artykuły, bestsellery

 Poznaj fałszywe przekonania o budowaniu profilu linkowego, które obalamy w naszym artykule "8 mitów o link buildingu".

 

Szybkość ładowania się strony a techniczne SEO

Prędkość ładowania się strony jest co prawda czynnikiem rankingowym, ale przyspieszanie strony o sekundę nie ma spektakularnego wpływu na pozycję strony. Wiele źródeł wskazuje na to, że za wolna strona wpływa negatywnie na pozycjonowanie, ale szybka strona wcale nie przynosi wielkich rezultatów w SEO. Jak jest naprawdę? Warto testować na swoim konkretnym przypadku, bo nie zawsze doświadczenia ekspertów opisywane w sieci mają uniwersalne zastosowanie.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie szybkości strony. Posłużą nam do tego narzędzia, np. Page Speed Insights lub Pingdom Website Speed Test. Narzędzia podpowiadają, co warto zmienić, aby przyspieszyć stronę i jakie elementy ją obciążają. Warto jednak podkreślić, że często otrzymamy porady, które przyspieszają stronę nawet nie o sekundę, a o ułamek sekundy. Takie przyspieszenie nie przyniesie istotnych zmian. Jeżeli strona ma poważny problem z prędkością ładowania się, przyczyną może być serwer. W takim przypadku, gdy przyczyna jest zewnętrzna, pozycjoner może zalecić zmianę serwera na lepszy. O szybkości ładowania pisaliśmy w artykułach:

 

Narzędzie Pingdom nie tylko ocenia szybkość strony, ale też podpowiada, co można zmienić na lepsze.

Źródło: https://tools.pingdom.com/

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych w technicznym SEO

Od kiedy Google wdrożyło mobile-first index wreszcie do właścicieli stron dotarło, że wygląd mobile ma znaczenie. Google ogłosiło, że będzie indeksować i oceniać strony na podstawie ich wersji mobilnej. Jeśli masz wspaniałą stronę na desktop, ale zaniedbasz jej wersję na mobile, w teorii możesz mieć problemy z pozycjonowaniem. Co więcej, dane jasno wskazują, że już ponad połowa użytkowników internetu to osoby, korzystające do przeglądania stron z urządzeń mobilnych. Nie tylko więc ze względu na SEO warto zadbać, aby potencjalny klient mógł znaleźć wszystkie informacje, dokonać zakupu, rezerwacji, nawiązać kontakt z firmą.

Popularne strony responsywne nie zawsze gwarantują najlepsze doświadczenia użytkownikom. Warto przeprowadzić test optymalizacji mobilnej https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=pl, który wskaże nam ewentualne błędy. Mogą to być np.:

 • zbyt blisko osadzone przyciski
 • za mały rozmiar tekstu
 • treść szersza niż wyświetlacz
 • nieustawiony widoczny obszar
 • widoczny obszar nie dopasowuje się do szerokości ekranu urządzenia
 • stosowanie niekompatybilnych wtyczek

 

Wielu administratorów stron otrzymało już oficjalne potwierdzenie od Google, że ich strona indeksowana jest zgodnie z zasadą mobile-first.

Źródło: Support Google

Techniczna optymalizacja adresów URL

W kontekście technicznego SEO warto wdrożyć dobre praktyki odnośnie budowy adresów URL. Zaleca się w technicznym SEO:

 • stosowanie myślników, a nie podkreślników, by oddzielić słowa
 • unikanie znaków specjalnych
 • stosowanie wyłącznie małych liter
 • zadbanie o czytelne adresy URL, które coś znaczą, a nie są ciągiem znaków
 • stosowanie frazy w adresie URL
 • dobór optymalnej długości adresu - nie może być za długi, ale warto, aby oddawał treść podstrony.

Chociaż od niedawna możemy stosować polskie znaki w domenie, może to również powodować pewne problemy i trudności w marketingu internetowym.

Kolejną kwestią jest struktura adresów. Możemy wybierać pomiędzy adresami, które odzwierciedlają ścieżkę dostępu do danej podstrony lub pomiędzy adresami płaskimi, które składają się tylko z nazwy domeny i nazwy konkretnej podstrony. Obie wersje mają swoje plusy i minusy, więc często możemy spotkać mieszany system, np. w sklepach widzimy ścieżkę dostępu w okrojonej wersji, ale już na stronie produktowej adres przybiera formę domena + nazwa produktu.

 

Podsumowanie

Optymalizacja techniczna strony ma sprawić, że będzie ona przystępna dla robotów, a przy okazji przyjazna dla użytkowników. Są to w większości działania jednorazowe, co oznacza, że raz przeprowadzona gruntowna optymalizacja techniczna nie wymaga powracania do technicznych kwestii. Wyjątkiem są sytuacje, w których przeprowadzamy gruntowne zmiany na stronie. Nie wiesz, czy Twoja strona potrzebuje technicznego SEO? Możesz to sprawdzić za pomocą wymienionych w artykule narzędzi lub zlecając audyt SEO strony.

 

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
kampanie seo okladka blog widoczni
Zapraszamy do przeczytania gościnnego wpisu blogowego, którego autorką jest Olga Gołaszewska z agenc...
Zobacz więcej
Jak sprawdzic ruch na stronie 1
Sprawdź ruch na swojej stronie - skorzystaj z narzędzi polecanych przez agencję widoczni!
Zobacz więcej
14 popularnych bledow w pozycjonowaniu dowiedz sie jak ich uniknac
Wystrzegaj się najczęstszych błędów SEO - poznaj sprawdzone strategie w zakresie tworzenia treści, l...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Co to jest techniczne SEO? Poznaj najważniejsze kroki optymalizacji technicznej stron
Średnia ocen użytkowników 3.00 na podstawie 62 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Wyjątkowo promocja na Black Firday!

Skorzystaj z 10% rabatu na umowę SEO/SEM do 27 listopada!

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO