Kto i jak korzysta z internetu? Garść statystyk o odbiorcach

Kto i jak korzysta z internetu
Spis treści

• Ogólne statystyki korzystania z internetu

• Statystyki wyszukiwania w internecie

• Statystyki korzystania z internetu mobilnego

• Statystyki zakupów online

• Statystyki korzystania z mediów społecznościowych i poczty e-mail

• Podsumowanie

Dzisiaj obecność w internecie jest niezbędna dla rozwoju firmy! Użytkownicy posługują się internetem, by wyszukać usługi, zrobić zakupy, przeczytać najświeższe wiadomości, czy zasięgnąć trochę rozrywki. Analizując zachowania internatów, biznesy mogą stworzyć skuteczne strategie marketingowe i rozwijać swoją działalność. Sprawdź, jak dużo użytkowników korzysta z internetu na co dzień, w jaki sposób wyszukują informacje, co jest dla nich ważne podczas zakupów online oraz jak ważne są dla nich media społecznościowe. Wykorzystaj te informacje i zwiększ efektywność swoich działań marketingowych!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Ogólne statystyki korzystania z internetu

Internet na przestrzeni lat stał się dla nas nie tylko narzędziem komunikacji i rozrywki, ale również nieodłączną częścią pracy wielu osób oraz działalności firm. Poniżej przedstawiamy zaskakujące liczby, które pokazują, jak użytkowanie internetu wzrosło w ostatnich latach i jak wpłynęło to nasze codzienne życie.

 • Według stanu na kwiecień 2023 r. na całym świecie było 5,18 miliarda użytkowników internetu, co stanowiło 64,6% światowej populacji. Z tej liczby 4,8 miliarda, czyli 59,9 procent światowej populacji, stanowili użytkownicy mediów społecznościowych (2023, https://www.statista.com/statistics/617136/digital-population-worldwide/).
 • Chiny, Indie i Stany Zjednoczone wyprzedzają wszystkie inne kraje pod względem liczby użytkowników internetu. Według stanu na styczeń 2023 r. w Chinach było ponad miliard użytkowników internetu, w Indiach około 692 miliony, a w Stanach Zjednoczonych ponad 311 milionów (2023, https://www.statista.com/statistics/262966/number-of-internet-users-in-selected -Państwa/).
 • Według stanu na lipiec 2023 r. Europa Północna zajmowała pierwsze miejsce pod względem wskaźnika użytkowania internetu – ponad 97,3% jej populacji jest online (2023, https://www.statista.com/statistics/269329/penetration-rate-of-the- internet według regionu/).
 • Od roku 2000 do 2022 korzystanie z internetu wzrosło o 1355% (2023, https://www.benton.org/headlines/how-big-internet)
 • Na świecie nadal ponad 2,7 miliarda osób nie ma dostępu do internetu (2023, https://www.allconnect.com/blog/key-internet-statistics-for-2023).
 • Najpopularniejszym językiem w internecie jest angielski. 25,9% internetu jest dostępne w języku angielskim, 19,4% w języku chińskim, a 8% w języku hiszpańskim (2023, https://www.verbolabs.com/internet-users-by-languages-worldwide/).
 • 33,8% użytkowników internetu na całym świecie ma od 25 do 34 lat (2023, https://www.statista.com/statistics/272365/age-distribution-of-internet-users-worldwide/).
 • Internauci spędzają w internecie średnio 6 godzin i 40 minut dziennie (2023, https://www.statista.com/statistics/1380282/daily-time-spent-online-global/).

Użytkownicy internetu według wieku, źródło: https://www.statista.com/statistics/272365/age-distribution-of-internet-users-worldwide/.


Statystyki wyszukiwania w internecie

W świecie internetu to właśnie wyszukiwarki dają nam łatwy dostęp do ogromu informacji online. Statystyki dotyczące wyszukiwania w internecie umożliwią Ci przeanalizowanie, w jaki sposób użytkownicy odkrywają i przeglądają treści w sieci. Jest to szczególnie ważne gdy prowadzisz działania SEO dla swojej firmy oraz kampanie reklamowe. Od popularności wyszukiwarek po najczęściej wyszukiwane hasła, te dane pozwolą Ci sprawdzić nawyki internautów i najnowsze trendy związane ze sposobami odnajdywania informacji online.

 • Z przeglądarki internetowej Chrome korzysta 63,87% użytkowników internetu na całym świecie. Zaraz za nią znajduje się Safari, z której korzysta 20,02% internautów. Microsoft Edge jest trzecią najpopularniejszą przeglądarką z udziałem 4,65%, a Opera znajduje się na czwartym miejscu z udziałem 3,05% (2023, https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage-statistics-and-latest-trends/).
 • Trzy najpopularniejsze strony w internecie to google.com, youtube.com i facebook.com (2023, https://explodingtopics.com/blog/most-visited-websites).
 • Najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google, posiadający 83,49% udziału w rynku. Za Google plasuje się Bing, który ma zaledwie 9,19% udziału w rynku (2023, https://www.statista.com/statistics/216573/worldwide-market-share-of-search-engines/).
 • Od września 2023 r. najczęściej wyszukiwanymi hasłami w Google są „YouTube” i „Amazon”. Kolejne najpopularniejsze słowa kluczowe to „Facebook”, „Google”, „Weather” i „Gmail” (2023, https://explodingtopics.com/blog/top-google-searches).
 • Indeks danych Google zawiera setki miliardów stron internetowych i ma rozmiar ponad 100 milionów gigabajtów (2023, https://www.google.com/search/howsearchworks/how-search-works/organizing-information/).
 • Prawie 30% światowego ruchu w sieci to wyszukiwanie informacji (2023, https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage-statistics-and-latest-trends/).
 • Co roku w Google dokonuje się około 3,3 biliona wyszukiwań, co odpowiada około 9 miliardom wyszukiwań dziennie (2023, https://earthweb.com/how-many-google-searches-have-been-made/).
 • 84% respondentów korzysta z Google 3 razy dziennie lub częściej (2023, https://www.oberlo.com/blog/google-search-statistics).
 • Obecnie na świecie istnieje 370,7 miliona nazw domen (2023, https://www.demandsage.com/internet-user-statistics/).

Przegląd wyszukiwarek internetowych i ich udział w rynku, źródło: https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage-statistics-and-latest-trends/.


Statystyki korzystania z internetu mobilnego

W miarę jak smartfony i tablety stają się coraz bardziej wszechobecne, korzystanie z internetu mobilnego rośnie w tempie, które jeszcze niedawno było trudne do wyobrażenia. Statystyki korzystania z internetu mobilnego rzucają światło na to, jak ta rewolucja wpływa na nasze życie codzienne, zarówno w kontekście pracy, jak i rozrywki. Sprawdź kluczowe dane i trendy związane z korzystaniem z internetu na urządzeniach mobilnych i przekonaj się, jak ważne jest dostosowanie do nich swojej strategii marketingowej.

 • Ponad 90% internautów używa urządzeń mobilnych, aby korzystać z internetu (2023, https://explodingtopics.com/blog/mobile-internet-traffic).
 • Przeciętna osoba spędza 3,46 godziny dziennie, korzystając z internetu za pośrednictwem urządzenia mobilnego (2023, https://www.statista.com/topics/779/mobile-internet/#topicOverview).
 • Samsung ma 21,6% udziału w rynku dostawców telefonów komórkowych na całym świecie. Apple jest na drugim miejscu, mają 18,8% udziału w światowym rynku (2023, https://www.statista.com/statistics/271492/global-market-share-held-by-leading-smartphone-vendors/).
 • Trzy kraje z najbardziej rozbudowaną siecią 5G w 2022 r. to Chiny, Korea Południowa i Stany Zjednoczone (2023, https://mobile-magazine.com/5g-and-iot/top-10-countries-with-the- najobszerniejsze-5g-w-2022 r.).
 • Mobilny ruch internetowy stanowi prawie 55% całkowitego ruchu w sieci. Na rynkach zorientowanych na urządzenia mobilne, takich jak Azja i Afryka, połączenia mobilne mają jeszcze większy udział w odsłonach stron internetowych (2023, https://www.statista.com/topics/779/mobile-internet/#topicOverview). Dowiedz się więcej o marketingu mobilnym!
 • TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją mobilną na świecie w 2021 r. – pobrano go 656 milionów razy (2023 r., https://www.linkedin.com/pulse/tiktok-most-downloaded-app-worldwide-netflix-google-maps-kishan-patel/).
 • Ponad 30% użytkowników przed wizytą w sklepie wyszukuje informacje za pomocą urządzenia mobilnego (2023, https://www.safaridigital.com.au/blog/seo-statistics-2019/).
 • 87% użytkowników smartfonów korzysta z wyszukiwarki codziennie (2023, https://www.demandsage.com/seo-statistics/).
 • Niemal połowa użytkowników stwierdza, że nie jest skłonna/nie rozważy zakupu od firmy, jeśli ich strona internetowa nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych (2023, https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/app-shopping-experience-purchase-consideration/).
 • Do roku 2025 aż 72,6% internautów będzie przeglądać internet jedynie przy użyciu smartfonów (2023, https://ahrefs.com/blog/seo-statistics/).
 • 30% wyszukiwań mobilnych jest związanych z lokalizacją (2023, https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/mobile-statistics-for-location-searches/).
 • 27% światowej populacji online korzysta z wyszukiwania głosowego na urządzeniach mobilnych (2023, https://www.thewebmaster.com/what-percentage-of-search-are-mobile/#other-mobile-search-statistics).

Sprawdź, jak dostosować swoją stronę do urządzeń mobilnych:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Statystyki zakupów online

E-commerce, czyli zakupy online, stały się integralną częścią naszego życia. Klienci z całego świata przekształcają swoje nawyki zakupowe, coraz częściej wybierając wygodę i różnorodność dostępną w sklepach internetowych. Jeśli prowadzisz działalność e-commerce, analiza statystyk związanych z zakupami online może niezwykle Ci pomóc. Przejrzyj dane i ciekawe informacje dotyczące konsumentów w sieci i dostosuj swoje działania do ich potrzeb!

 • 72% kupujących online to kobiety, a 68% to mężczyźni (2023, https://colorlib.com/wp/online-shopping-statistics/).
 • Millenialsi w wieku 25-34 lat to najliczniejsza grupa kupujących w internecie (2023, https://www.enterpriseappstoday.com/stats/online-shoppers-statistics.html).
 • 59% kupujących twierdzi, że przed zakupem robi research w internecie, aby dokonać najlepszego możliwego wyboru (2023, https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/shopping-research-before-purchase-statistics /).
 • Aż 74% osób dokonujących zakupów w sklepach stacjonarnych, najpierw wyszukuje potrzebne informacje w internecie. Wśród takich informacji znajdują się m.in. lokalizacja najbliższego sklepu, dostępność produktów w magazynie, godziny otwarcia, wskazówki dojazdu oraz dane kontaktowe. (2023, https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/search/in-store-lated -statystyki-wyszukiwań-zakupów/).
 • 77% konsumentów dokonuje zakupów online pod wpływem impulsu. Jeśli nie dokonają zakupu od razu, 70% z nich wróci i zrobi to na swoim urządzeniu w ciągu pierwszej godziny od zobaczenia produktu (2023, https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage- statystyki-i-najnowsze-trendy/).
 • 88% klientów uważa, że ​​szczegółowe strony produktowe są kluczowe przy zakupie (2023, https://optinmonster.com/online-shopping-statistics/).
 • 38% kupujących opuści witrynę, jeśli będzie ona wyglądać nieatrakcyjnie (2023, https://optinmonster.com/online-shopping-statistics/).
 • 65% użytkowników sprawdza porównania cen podczas zakupów w sklepie (2023, https://optinmonster.com/online-shopping-statistics/).
 • Najczęstszym powodem porzucenia koszyka są nieoczekiwane dodatkowe koszty. Dodatkowe koszty odpowiadają za 48% wszystkich porzuceń koszyka (2023, https://optinmonster.com/online-shopping-statistics/). Sprawdź, jak ratować porzucone koszyki w sklepie internetowym!
 • 95% użytkowników z pokolenia Z ma smartfon, na którym spędza prawie 10 lub więcej godzin dziennie. Z tego powodu 2 razy częściej dokonują zakupów na urządzeniach mobilnych niż milenialsi (2023, https://optinmonster.com/online-shopping-statistics/).
 • 85% pokolenia Z korzysta z mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się o nowych produktach (2023, https://optinmonster.com/online-shopping-statistics/).
 • Prawie 80% kupujących w internecie dokonuje zakupów przynajmniej raz w miesiącu (2023, https://fitsmallbusiness.com/online-shopping-statistics/).
 • 41% kupujących online stwierdziło, że pozytywne recenzje klientów są główną motywacją do zakupów online (2023, https://fitsmallbusiness.com/online-shopping-statistics/).
 • 70% użytkowników wspiera lokalne firmy, robiąc zakupy wyłącznie w internecie lub łącząc zakupy online i w sklepach stacjonarnych (2023, https://fitsmallbusiness.com/online-shopping-statistics/).
 • 62% użytkowników twierdzi, że nie zrobią zakupów u sprzedawcy detalicznego, jeśli bezpłatna wysyłka nie jest oferowana (2023, https://fitsmallbusiness.com/online-shopping-statistics/).

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Statystyki korzystania z mediów społecznościowych i poczty e-mail

Media społecznościowe i poczta e-mail to dwa kluczowe sposoby komunikacji online, które odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Statystyki korzystania z mediów społecznościowych i poczty e-mail pozwalają zrozumieć, jak społeczeństwo wykorzystuje je do komunikacji, interakcji społecznych i wielu innych celów. Poznaj te dane i ulepszaj swoją komunikację z klientami!

 • Spośród 5 miliardów użytkowników internetu na całym świecie 4,65 miliarda, czyli ponad 93%, to użytkownicy mediów społecznościowych (2023, https://www.statista.com/statistics/617136/digital-population-worldwide/).
 • W 2022 r. na Twitterze opublikowano ponad 230 miliardów tweetów (2023, https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage-statistics-and-latest-trends/).
 • W 2022 roku na Instagram przesłano prawie 27 miliardów zdjęć (2023, https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage-statistics-and-latest-trends/).
 • W 2022 r. na YouTube obejrzano ponad 2 biliony filmów (2023, https://www.wpbeginner.com/research/internet-usage-statistics-and-latest-trends/).
 • Statystyki pokazują, że co minutę na platformie Spotify odtwarzanych jest ponad 1,5 miliona utworów (2023, https://www.demandsage.com/internet-user-statistics/).
 • Użytkownicy korzystają średnio z 6 różnych sieci społecznościowych każdego miesiąca (2023, https://www.searchenginejournal.com/social-media-statistics/480507/).
 • TikTok to najpopularniejsza platforma społecznościowa pod względem spędzanego czasu.
 • Użytkownicy na całym świecie posiadający urządzenie z Androidem spędzają miesięcznie na TikToku średnio 31 godzin i 32 minut (2023, https://www.searchenginejournal.com/social-media-statistics/480507/).
 • 26,8% internautów w wieku od 16 do 64 lat odkrywa marki, produkty i usługi za pośrednictwem reklam w mediach społecznościowych (2023, https://www.searchenginejournal.com/social-media-statistics/480507/).
 • 39% użytkowników mediów społecznościowych deklaruje, że jest od nich uzależnionych (2023, https://www.forbes.com/advisor/business/social-media-statistics/#social_media_trends_for_2023_section).
 • Połowa pokolenia Millenialsów ufa rekomendacjom produktowym influencerów (2023, https://www.forbes.com/advisor/business/social-media-statistics/#social_media_trends_for_2023_section).
 • Krótkie filmy wideo w social mediach (zwykle trwające krócej niż minuta) przyciągają uwagę 66% konsumentów (2023, https://www.forbes.com/advisor/business/social-media-statistics/#social_media_trends_for_2023_section). Sprawdź statystyki dotyczące wideo marketingu!
 • Na całym świecie internauci mają zarejestrowanych ponad 4,1 miliarda kont e-mail, czyli o 107 milionów więcej niż w 2019 roku. Do końca 2023 roku liczba ta ma wzrosnąć do 4,3 miliarda (2023, https://firstsiteguide.com/internet-stats /).
 • Szacuje się, że w 2022 r. na całym świecie codziennie wysyłano i odbierano około 333 miliardy e-maili (2023, https://www.statista.com/statistics/456500/daily-number-of-e-mails-worldwide/).
 • 61% konsumentów woli, aby marki kontaktowały się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej (2023, https://blog.salesmanago.com/marketing-and-business/top-4-trends-in-ecommerce-email-marketing-in-2023-and -dlaczego-wygoda-jest-nazwą-gry/).
 • 99% użytkowników poczty elektronicznej sprawdza swoją pocztę codziennie, a niektórzy nawet 20 razy dziennie (2023, https://blog.salesmanago.com/marketing-and-business/top-4-trends-in-ecommerce- e-mail marketing-w-2023-i-dlaczego-wygoda-to-na-wadze-/).
 • 58% użytkowników sprawdza pocztę e-mail przed sprawdzeniem mediów społecznościowych lub wiadomości (2023, https://optinmonster.com/email-marketing-statistics/).
 • 40% osób w wieku 18 lat i młodszych zawsze najpierw otworzy wiadomość e-mail na swoim urządzeniu mobilnym (2023, https://www.zippia.com/advice/how-many-emails-are-sent-per-day/).

Dowiedz się jak skutecznie prowadzić marketing w mediach społecznościowych:


Kto i jak korzysta z internetu? Garść statystyk o Twoich odbiorcach. Podsumowanie

Internet to niesamowite narzędzie, które zrewolucjonizowało nasz świat. To nie tylko sposób komunikacji, ale również źródło wiedzy, rozrywki i wielu innych możliwości. W miarę jak nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej skoncentrowane na świecie online, firmy również muszą dostosowywać się do nowych trendów i nawyków konsumentów w sieci. Analizując statystyki i dane dotyczące internautów oraz ich zachowań online możesz ulepszyć działania marketingowe i rozwinąć swoją działalność. Sprawdzaj je regularnie i bądź zawsze na bieżąco!

Ile czasu użytkownicy spędzają online?
Down arrow

Średnio użytkownicy spędzają online około 6 godzin i 40 minut dziennie (2023, https://www.statista.com/statistics/1380282/daily-time-spent-online-global/). To znaczący czas, który odzwierciedla naszą zależność od internetu. Coraz więcej czynności, takich jak praca, zakupy, czy rozrywka, przenosi się do świata online, co zwiększa czas spędzany w sieci.

Jakie są główne przeglądarki internetowe używane na świecie?
Down arrow

Wiodącą przeglądarką internetową na świecie jest Chrome, której używa znacząca większość użytkowników internetu. Następnie mamy Safari, Microsoft Edge i Operę. Te przeglądarki stanowią główny sposób dostępu do treści online dla milionów ludzi na całym świecie.

Jakie są trendy w zakresie zakupów online?
Down arrow

Zakupy online stają się coraz bardziej popularne, a trend ten jest szczególnie widoczny wśród młodszych pokoleń. Klienci zyskują pewność w dokonywaniu zakupów przez internet, a korzystanie z platform e-commerce rośnie w siłę. Warto zwrócić uwagę na rosnącą rolę zakupów mobilnych oraz na fakt, że konsumenci coraz częściej szukają informacji online przed dokonaniem zakupu, co staje się kluczowym aspektem strategii marketingowych firm.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Kto i jak korzysta z internetu? Garść statystyk o odbiorcach

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ