Strategie ustalania stawek w Facebook Ads

Strategie ustalania stawek w Facebook Ads
Spis treści

• Co to jest aukcja reklam w Facebook Ads i na czym polega?

• Automatyczne licytowanie stawek vs. ręczne licytowanie stawek

• Strategie ustalania stawek w Facebook Ads

• Która strategia ustalania stawek na Facebooku jest najlepsza?

• 14 sposobów optymalizacji strategii ustalania stawek w Facebook Ads

• Podsumowanie

Osiągnięcie sukcesu w kampanii reklamowej na Facebooku zależy w dużej mierze od umiejętnie zaplanowanej strategii ustalania stawek. Jeśli chcesz efektywnie zwiększyć zasięg swoich reklam i maksymalizować zwrot z inwestycji, poznaj tajniki skutecznego ustalania stawek. Zrozumienie mechanizmu licytacji na Facebooku oraz wykorzystanie praktycznych możliwości optymalizacji pozwoli Ci nie tylko przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, ale także znacząco zwiększyć zyski z Twojej kampanii.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega licytowanie stawek w Facebook Ads,
 • jakie strategie ustalania stawek oferuje Facebook Ads,
 • jak wybrać odpowiednią strategię,
 • jak optymalizować kampanie na Facebooku.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest aukcja reklam w Facebook Ads i na czym polega?

Aukcja reklam w Facebook Ads to proces, w którym reklamy różnych marek rywalizują ze sobą o miejsce wyświetlenia na stronach użytkowników Facebooka. Kiedy decydujesz się reklamować swoją markę poprzez Facebook Ads, Twoja reklama bierze udział w tej aukcji, a jej sukces zależy głównie od ustalonej przez Ciebie strategii cenowej (stawek). Celem aukcji jest wyświetlenie Twojej reklamy właściwym osobom w najbardziej odpowiednim momencie, tak aby jak najlepiej wykorzystać wyznaczony budżet i zrealizować założone cele biznesowe. Ostateczna cena i pozycja reklamy zależy od wielu czynników, takich jak konkurencja czy specyfika wybranej grupy odbiorców. Natomiast osiągnięcie sukcesu w danej aukcji wymaga też zrozumienia jej mechanizmów oraz umiejętnego dostosowywania strategii. Sprawdź, jak optymalizować swoje reklamy na Facebooku.

Facebook, obecnie znany jako Meta, podkreśla, że wygrana w aukcji to nie tylko kwestia najwyższej stawki. Wygrywa reklama o najwyższej „całkowitej wartości”, na którą składają się konkretne czynniki:

 • Stawka - kwota, którą jesteś gotów zapłacić za określony efekt reklamowy.
 • Szacunkowy współczynnik akcji - ocena prawdopodobieństwa zaangażowania użytkownika w Twoją reklamę lub pozyskania konwersji.
 • Jakość reklamy - reakcja użytkowników na reklamę oraz jej jakość w kontekście prezentowania rzetelnych informacji, odpowiedniego języka i zachęty do interakcji.

Ostatecznie, skuteczność reklamy na Facebooku zależy zarówno od umiejętności marketingowych, jak i właściwego ustalania stawek.


Automatyczne licytowanie stawek vs. ręczne licytowanie stawek

Licytacja na Facebooku może wydawać się nieco skomplikowana, ale to tylko na początku! Oczywiście wymaga ona pewnej cierpliwości i zrozumienia, natomiast przy odrobinie pracy ten proces okazuje się prosty i przyjemny.

Dwie główne strategie licytacji na Facebooku to licytacja automatyczna, gdzie to Facebook kontroluje cały proces, oraz licytacja ręczna, która daje reklamodawcy pełną kontrolę. Jednak to nie wszystko, licytacja automatyczna dzieli się na dwie kategorie:

 • Ustalanie stawek na podstawie wydatków - celem tej strategii jest wykorzystanie całego budżetu, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
 • Ustalanie stawek zorientowane na cel - ta strategia koncentruje się na osiągnięciu konkretnych celów w ramach określonego budżetu.

Każda z tych strategii oferuje różne podejścia do ustalania stawek, które warto dobrze poznać. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo wszystkie z rodzajów licytacji w Facebook Ads, dzięki czemu będziesz mógł wybrać idealny dla siebie.

Dowiedz się więcej o kosztach kampanii na Facebooku i aukcjach reklamowych:


Strategie ustalania stawek w Facebook Ads

Jak już wspomnieliśmy na Facebooku dostępne są 3 główne formy strategii ustalania stawek - oparte na wydatkach, oparte na celach oraz ręczne. Każda z tych form spełnia różne cele, dzięki czemu możesz dobrać je do swoich osobistych preferencji. Sprawdź, w jaki sposób działają konkretne rodzaje licytacji na Facebooku:


Strategie ustalania stawek oparte na wydatkach

Decydowanie o stawce oparte na wydatkach to proste i często stosowane podejście w kampaniach na Facebooku. Kluczowe dla tego podejścia jest założenie: „chcę wydać cały przydzielony budżet, jednocześnie osiągając jak najlepsze efekty”. Decydując się na tę opcję, masz do wyboru dwie, bardziej sprecyzowane strategie ustalania stawek:

Najwyższa kwota
Najwyższa kwota to strategia licytacji w systemie reklamowym Facebooka, która polega na dążeniu do uzyskania jak najlepszych wyników przy maksymalnym wykorzystaniu Twojego budżetu. Dobrym przykładem może być zastosowanie tej strategii przez narzędzie do planowania wydarzeń. Jeśli organizujesz kurs i chcesz przyciągnąć jak najwięcej uczestników, nie zważając na indywidualny koszt przyciągnięcia każdego z nich, strategia Najwyższa kwota może być idealnym wyborem.

Ta strategia będzie doskonała, jeśli:

 • Chcesz w pełni wykorzystać swój budżet reklamowy.
 • Celem jest uzyskanie jak największego zasięgu lub wyników w ramach tego budżetu.
 • Nie posiadasz konkretnego celu związanego z kosztem konkretnej akcji (CPA).
 • Nie zależy Ci na konkretnych wskaźnikach sukcesu, takich jak zwrot z inwestycji w reklamę (ROAS).

Najwyższa wartość
Największa wartość to kolejna strategia licytacji oferowana przez Meta, która kieruje się przede wszystkim maksymalizacją wartości konwersji. Wybierając tę strategię, oferty w aukcji reklamowej są składane i optymalizowane tak, aby wydać Twój budżet reklamowy na osiągnięcie jak największej wartości zakupu. Przykładem zastosowania tej strategii może być sklep odzieżowy. Korzystając ze strategii Największa wartość, system skupi swoje działania na promowaniu i sprzedaży droższych ubrań, dążąc w ten sposób do maksymalizacji potencjalnego zwrotu z wydatków na reklamę.

Strategia Największa wartość jest szczególnie efektywna, gdy:

 • Chcesz skoncentrować swoje działania na maksymalizacji wartości konwersji, a nie tylko na zwiększeniu ich liczby, co z większym prawdopodobieństwem przyniesie wyższy wskaźnik ROAS.
 • Twoim celem jest optymalne wykorzystanie budżetu reklamowego, koncentrując działania na wyższych wartościach zakupów.

Niezależnie od wybranej strategii bazującej na budżecie, istotne jest ustawienie odpowiedniego śledzenia konwersji i przypisywanie wartości do konkretnych działań, aby uzyskać realny obraz efektywności Twojej kampanii.


Strategie ustalania stawek oparte na celach

Określanie stawek na podstawie celów pozwala skoncentrować się na konkretnej wartości lub koszcie, który chcesz osiągnąć przy danym wyniku. Szczególnie sprawdzi się to w przypadku, gdy masz określone wymagania i potrzeby. Zobacz, jakie strategię ustalania stawek, oparte na celach, masz do wyboru:

Koszt za wynik
Wybierając strategię Koszt za wynik, ustalasz średnią kwotę, jaką jesteś gotów wydać na osiągnięcie określonego wyniku (np. konwersji). Następnie system automatycznie dostosowuje wysokość ofert, aby zmaksymalizować możliwość osiągnięcia tego wyniku przy zachowaniu jak najniższego kosztu.

Ta strategia będzie najlepszym wyborem, gdy:

 • Chcesz, aby koszt per akcja (CPA) oscylował wokół określonej średniej kwoty, zachowując jednocześnie elastyczność w reakcji na zmieniające się warunki rynkowe.

Cel ROAS
Wybierając strategię Cel ROAS, ustalasz, jaki zwrot z inwestycji chcesz osiągnąć w swojej kampanii reklamowej, a system automatycznie dostosowuje oferty, aby spełnić te oczekiwania. Dzięki temu reklamy są wyświetlane w sposób, który pomaga osiągnąć określony cel ROAS przez całą kampanię. Przykładowo, jeśli chcesz, aby każdy wydany dolar przyniósł 1,10 USD zwrotu (110% ROAS), ustawisz cel ROAS na 1,10.

Wybierz strategię Cel ROAS, gdy:

 • Chcesz konsekwentnie osiągać określony zwrot z inwestycji przez cały czas trwania kampanii.
 • Chcesz mieć większą kontrolę nad zyskami generowanymi przez Twoje reklamy, zamiast skupiać się wyłącznie na maksymalizowaniu wartości zakupów.

Niezależnie od wybranej strategii opartej na celach, niezbędne jest dokładne monitorowanie efektów i dostosowywanie strategii w miarę potrzeb. To pozwoli na ciągłą optymalizację i osiągnięcie zamierzonych wyników w najbardziej efektywny sposób.


Ręczne licytowanie na Facebooku

Strategią ręcznego ustalania stawek jest Limit oferty. Korzystanie z limitu oferty polega na samodzielnym ustalaniu maksymalnej kwoty, jaką jesteś gotów zapłacić za udział w każdej aukcji reklamowej. Ta opcja jest dedykowana reklamodawcom, którzy mają solidną wiedzę na temat prognozowania współczynników konwersji i są w stanie samodzielnie kalkulować optymalne stawki ofert, bazując na swoim doświadczeniu i analizie danych. Na bardziej precyzyjnej kontroli, jaką oferuje ręczne licytowanie, mogą skorzystać również kampanie o dużych stawkach lub te, które są niezwykle ważne z biznesowego punktu widzenia.

Sprawdź, jak skutecznie reklamować swoją firmę na innych platformach:

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Która strategia ustalania stawek na Facebooku jest najlepsza?

Wybór najlepszej strategii ustalania stawek na Facebooku zależy od różnych czynników, takich jak cel kampanii, budżet, znajomość rynku oraz danych, a także poziom umiejętności zarządzania stawkami. Każda ze strategii ma swoje wady i zalety - sprawdź te informacje i zdecyduj, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza:

 Strategie ustalania stawek w Facebook Ads.

Limit oferty

 • Kiedy używać? Kiedy chcesz mieć większą kontrolę nad kosztami i jesteś gotów aktywnie zarządzać kampanią.
 • Zalety: Większa kontrola nad kosztami.
 • Wady: Wymaga większej wiedzy i aktywnego zarządzania.

Najwyższa kwota

 • Kiedy używać? Ta strategia jest dobrym wyborem, gdy chcesz uzyskać najlepsze możliwe wyniki, wykorzystując cały przewidziany budżet. Jest szczególnie przydatna, gdy nie masz konkretnych ograniczeń dotyczących kosztów jednostkowych (na przykład CPA) i chcesz uzyskać jak najwięcej, niezależnie od kosztów.
 • Zalety: Pozwala na maksymalizację wyników przy pełnym wykorzystaniu budżetu, stawiając wyniki ponad kosztami. Sprawdź, jak skalować reklamy na Facebooku.
 • Wady: Może prowadzić do wyższych jednostkowych kosztów, jeżeli rynek jest konkurencyjny, oraz może wymagać większej kontroli i optymalizacji, aby uniknąć przepłacania.

Największa wartość

 • Kiedy używać? Kiedy Twoim celem jest zmaksymalizowanie wartości konwersji, a nie ich liczby.
 • Zalety: Skupienie się na wartości konwersji może prowadzić do wyższych zysków.
 • Wady: Może prowadzić do wyższych kosztów za pojedynczą konwersję.

Koszt za wynik

 • Kiedy używać? Kiedy masz jasno określone cele dotyczące kosztów konwersji lub innych pożądanych akcji.
 • Zalety: Pomaga utrzymać koszty danego wyniku blisko ustalonej wartości.
 • Wady: Może prowadzić do wyższych kosztów, jeżeli cel jest zbyt ambitny.

Cel ROAS

 • Kiedy używać? Kiedy chcesz skupić się na zwrocie z inwestycji w reklamę, a Twoim głównym celem jest zysk.
 • Zalety: Strategia ta pozwala skoncentrować się na wartości zwrotu z wydatków reklamowych, pomagając dostosować oferty do oczekiwanej wartości zwrotu.
 • Wady: Wymaga jasnego zrozumienia i ustalenia realistycznych celów dotyczących zwrotu z inwestycji, a także regularnej optymalizacji na podstawie wyników.

Wybierając strategię ustalania stawek, warto rozważyć cele biznesowe, dostępne dane oraz gotowość do zaangażowania czasu w optymalizację i zarządzanie kampanią. Chcesz osiągać najlepsze rezultaty w swoich kampaniach? Eksperymentuj z różnymi strategiami i modyfikuj je w oparciu o zdobyte doświadczenia i analizę wyników!

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


14 sposobów optymalizacji strategii ustalania stawek w Facebook Ads

Teraz już wiesz, jak działają różne strategie ustalania stawek i jak zdecydować, którą z nich powinieneś zastosować w swojej kampanii. Czas omówić najlepsze praktyki optymalizacyjne dla kampanii reklamowych i zarządzania budżetem:

 1. Zdefiniuj główne zdarzenie konwersji - podczas tworzenia kampanii reklamowej na Facebooku, zdefiniowanie głównego zdarzenia konwersji jest niezbędne. Zdarzenie konwersji to działanie, które chcesz, aby użytkownik podjął po zobaczeniu Twojej reklamy, np. zapisanie się do newslettera, złożenie zamówienia czy skorzystanie z wersji próbnej. Dzięki temu system Facebooka wie, jaki jest Twój cel i może odpowiednio dostosowywać stawki, by pomóc Ci osiągnąć założone efekty.
 2. Duplikuj istniejące kampanie reklamowe, zamiast zwiększać wydatki na reklamę - zamiast zwiększać budżet w istniejącej kampanii, możesz ją zduplikować. Nowe, zduplikowane kampanie często mają większy zasięg. Możesz też nieco zmodyfikować ich ustawienia, takie jak grupa docelowa, aby zwiększyć efektywność, nie zmieniając głównych elementów, takich jak treść czy strona docelowa.
 3. Ustaw w swojej strategii najniższy koszt z ograniczeniem - polega to na ustaleniu maksymalnej kwoty, jaką jesteś skłonny zapłacić za wynik i której system nie może przekroczyć, ustalając stawki. Daje to pewność, że nie wydasz więcej, niż zakładałeś, więc nie musisz martwić się o dodatkowe koszty.
 4. Zacznij od wyższej oferty - startując z wyższą stawką licytacji, Twoja reklama może otrzymać więcej uwagi i zaangażowania od użytkowników, co może prowadzić do lepszego ROI. Wyższe stawki mogą również pomóc w przebiciu konkurencji i zwiększeniu widoczności reklamy na platformie. Sprawdź, jak zwiększyć ROI w reklamach na Facebooku!
 5. Wykorzystaj filmy wideo - filmy wideo mogą przynieść znakomite wyniki w reklamach na Facebooku. Badania pokazują, że są bardziej angażujące niż treści tekstowe i graficzne, a także często generują więcej udostępnień. Zwiększają one także zaangażowanie odbiorców i mogą przyczynić się do zwiększenia zysków z reklamy (2023, https://www.socialpilot.co/facebook-marketing/facebook-statistics). Dowiedz się, jak tworzyć wideo do reklam na Facebooku!
 6. Dostosuj częstotliwość reklam - aby osiągnąć jak najlepsze wyniki z kampanii reklamowej, ważne jest dostosowanie częstotliwości, z jaką reklamy są wyświetlane użytkownikom. Zbyt częste eksponowanie tej samej reklamy temu samemu odbiorcy może prowadzić do znużenia i ostatecznie utraty zainteresowania. Polecamy nie wyświetlać tej samej reklamy użytkownikowi więcej niż 2 razy.
 7. Wykorzystaj społeczny dowód słuszności - wskaźniki zaangażowania, takie jak polubienia czy komentarze, związane z organicznymi postami mogą wpłynąć na wyniki Twoich reklam na Facebooku. Wykorzystaj istniejące dowody społeczne, aby zwiększyć trafność Twoich reklam i zoptymalizować swoje wydatki.
 8. Wybierz niestandardowych odbiorców - jeśli Twoje reklamy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad odbiorcami, do których są one kierowane. Ulepsz swoją strategię, tworząc niestandardowe grupy odbiorców, które opierają się na bardziej szczegółowych danych, takich jak demografia czy indywidualne zainteresowania.
 9. Wypróbuj posty promowane - czyli te, za które płacisz, aby pojawiły się wyżej w osi czasu użytkownika. Jest to najprostsza metoda reklamy na Facebooku i choć nie oferuje ona tak wielu możliwości personalizacji jak inne rodzaje reklam, jest świetnym sposobem na zwiększenie zasięgu i zaangażowania.
 10. Skorzystaj z narzędzi do analizy - narzędzie do analizy od Facebooka daje Ci możliwość głębszego zrozumienia, jak Twoje reklamy funkcjonują. Pozwala na analizę różnych aspektów kampanii, takich jak nasycenie odbiorców czy wydajność w aukcjach reklamowych. Dzięki temu możesz wprowadzać zmiany, które pozwolą Ci ulepszyć swoje działania.
 11. Testuj różne cele reklamowe - różne cele kampanii mogą generować różne koszty. Eksperymentuj i testuj cele kampanii na Facebooku, aby znaleźć strategię, która przyniesie najlepsze rezultaty w optymalnym budżecie.
 12. Skorzystaj z opcji Budżet kampanii Advantage - ta funkcja pozwala na automatyczną optymalizację wydatków w ramach kampanii. Dzięki opcji optymalizacji budżetu Facebook sam zdecyduje, jak efektywnie rozdzielić Twoje finanse między różne zestawy reklam, aby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki.
 13. Nie przestawaj testować - testowanie jest niezbędne w osiąganiu pożądanych efektów w reklamach online, w tym na Facebooku. Nie istnieje jedna strategia, która działa dla każdej firmy. Regularne testowanie różnych elementów kampanii pozwala na ciągłe doskonalenie swoich działań, by uzyskiwać najlepsze możliwe rezultaty.


Strategie ustalania stawek w Facebook Ads. Podsumowanie

Przemyślane ustalanie stawek w Facebook Ads to niezbędnik w prowadzeniu wydajnych i opłacalnych kampanii. Wykorzystaj zdobytą wiedzę i strategie, by Twoje reklamy nie tylko przyciągały uwagę, ale również skutecznie przekładały się na wymierne rezultaty dla Twojego biznesu. Pamiętaj, że nieustanne testowanie, analiza i optymalizacja są sercem udanej kampanii reklamowej. Nie bój się eksperymentować z różnymi podejściami i strategiami, aby znaleźć tę, która najlepiej rezonuje z Twoją marką i grupą docelową. Odkryj pełnię możliwości, jakie oferuje Facebook Ads i niech Twoje kampanie kwitną, przynosząc obfite plony!

Jak wybrać odpowiednią strategię ustalania stawek na Facebooku?
Down arrow

Wybór odpowiedniej strategii ustalania stawek zależy od celu Twojej kampanii reklamowej. Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepszy zwrot z inwestycji, wybierz strategię „Cel ROAS". Jeśli chcesz skupić się na pozyskiwaniu konwersji, wybierz strategię „Największa kwota” lub „Najwyższa wartość". Natomiast jeśli chcesz samodzielnie kontrolować stawki za kliknięcie, wybierz strategię „Cel koszt/wynik” lub „Limit oferty"

Czy mogę zmieniać swoją strategię ustalania stawek po rozpoczęciu kampanii?
Down arrow

Tak, możesz eksperymentować i dostosowywać swoją strategię na podstawie osiąganych wyników i analiz, aby znaleźć najbardziej efektywną metodę optymalizacji swojego budżetu reklamowego.

Jakie narzędzia pomogą mi w zarządzaniu stawkami w Facebook Ads?
Down arrow

W zarządzaniu stawkami w Facebook Ads pomogą Ci następujące narzędzia:

 • Menedżer reklam - w Menedżerze reklam możesz przeglądać historię stawek, analizować efektywność kampanii i dokonywać zmian w strategiach ustalania stawek.
 • Raporty - w raportach możesz sprawdzić, jak Twoje stawki wpływają na efektywność kampanii.
 • Testy A/B - testy A/B mogą pomóc Ci sprawdzić, jak różne strategie ustalania stawek, wpływają na efektywność kampanii.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Strategie ustalania stawek w Facebook Ads

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ