Jak wykorzystać testy A/B w marketingu internetowym?

jak wykrozystac testy ab w marketingu internetowym
Spis treści

• Czym są testy A/B w marketingu internetowym?

• Dlaczego warto wykonywać testy A/B w marketingu internetowym?

• Jak przygotować się do przeprowadzenia testu A/B?

• Jak przeprowadzić test A/B w Google Ads?

• Jak przeprowadzić test A/B w SEO?

• Podsumowanie

Test A/B to popularna metoda w marketingu internetowym, która ma na celu zwiększenie skuteczności podejmowanych działań. Poprzez testowanie różnych elementów, takich jak layout, treść, obrazki i call-to-action marketerzy mogą zobaczyć, która wersja jest bardziej efektywna w osiąganiu wyznaczonych celów. W artykule dowiesz się nie tylko, czym dokładnie są testy A/B, ale również nauczysz się, jak stworzyć taki test na potrzeby własnego biznesu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są testy A/B w marketingu internetowym?

Testy A/B to proces porównywania skuteczności dwóch działań marketingowych, na przykład dwóch wersji strony internetowej, wiadomości e-mail, reklamy PPC. Porównanie polega na podzieleniu swoich odbiorców na dwie grupy, przypisywaniu jednej wersji np. reklamy do jednej grupy, a drugiej do innej, a następnie porównywaniu wyników. Celem jest zweryfikowanie, która z przygotowanych wersji jest bardziej efektywna, którą z nich preferują odbiorcy.

Testy AB są ważnym narzędziem marketingu internetowego, ponieważ pomagają ustalać strategię działania na podstawie badań, a nie intuicji. To sprawia, że podejmowane działania będą stawać się coraz skuteczniejsze. Jest to bardzo istotne, ponieważ to, co działa w przypadku jednej firmy, może się nie sprawdzić w innej. Szczególny nacisk kładą na to eksperci ds. optymalizacji współczynnika konwersji, którzy zachęcają do unikania terminu "najlepsze praktyki" i testowania różnych rozwiązań, by znaleźć taki wariant, który będzie najlepszy dla wybranego biznesu.


Dlaczego warto wykonywać testy A/B w marketingu internetowym?

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy testy A/B są rozwiązaniem dla Ciebie, przyjrzyj się zaletom wprowadzenia tego rozwiązania w swojej działalności.

 • Poprawa skuteczności - testy A/B pozwalają porównać dwie różne wersje działania i zobaczyć, która z nich jest bardziej skuteczna w osiąganiu celów marketingowych.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy - pozwalają szybko wykluczyć nieudane pomysły i skupić się na tych, które działają najlepiej.
 • Poprawa użyteczności strony - testy pomagają marketerom poprawić funkcjonalność stron internetowych, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkownika.
 • Zrozumienie potrzeb i preferencji klientów - zapewniają lepsze zrozumienie tego, czego klienci chcą i potrzebują, dzięki czemu można skuteczniej dostosować ofertę do ich potrzeb.
 • Poprawa konwersji - poprzez testowanie różnych elementów, takich jak treść, obrazki, layout i call-to-action, marketerzy mogą zwiększyć wskaźnik konwersji i osiągać lepsze wyniki biznesowe.


Jak przygotować się do przeprowadzenia testu A/B?

Testów A/B nie powinno przeprowadzać się zbyt pochopnie, istotne jest tutaj odpowiednie przygotowanie do działania i opracowanie konkretnej strategii. Aby przejść przez ten proces w sposób prawidłowy, polecamy Ci podążenie za niżej opisanymi krokami.


1. Wybierz zmienną dla testu A/B

Optymalizując np. swoją stronę internetową lub reklamy w Google Ads, możesz chcieć przetestować wiele zmiennych. Jednak aby ocenić skuteczność zmiany, należy wyizolować jeden czynnik i zmierzyć jego wydajność, dopiero wtedy można mieć pewność, że to on wpływa na zmianę wyników. Przy wprowadzeniu jednocześnie dwóch lub większej liczby zmiennych nie możesz mieć pewności, co wpłynęło na osiągnięty wynik. Możesz przetestować więcej niż jedną zmienną, ale upewnij się, że testujesz je pojedynczo.


2. Określ swój cel dla testu A/B

W trakcie swojego testu możesz wykorzystywać różne metryki, ale to ważne, by przed rozpoczęciem działania wybrać tę metrykę, na której chcesz się skupić przede wszystkim. Możesz nawet określić hipotezę dla swojego testu i później sprawdzić, czy wyniki pokrywają się z Twoimi założeniami. Dla swojego celu możesz wybrać badanie takich współczynników jak na przykład: CTR, wskaźnik porzuceń koszyków, ruch na stronie, poziom konwersji, średni czas spędzony w witrynie itp.


3. Utwórz wersję badaną i kontrolną testu A/B

Teraz przyszedł czas na przygotowanie testowych wersji. Załóżmy, że chcesz sprawdzić dwa różne układy strony produktowej. W takim wypadku Twoją wersją kontrolną będzie aktualna wersja strony, natomiast nowy układ to Twoja wersja badana. Jeśli czujesz, że Twoja strategia wymaga zmiany, ale nie masz pewności, co konkretnie należy poprawić, wykorzystaj następujące sposoby:

 • mapa cieplna,
 • analiza ścieżki klienta,
 • raport ścieżek konwersji w Google Analytics,
 • raport przepływu celów w Google Analytics,
 • formularz opinii,
 • nagrania sesji na stronie,
 • oprogramowania do analizy zachowań użytkowników (np. Hotjar).

Przykład mapy cieplnej


4. Określ grupy testowe

Na wyznaczanie grupy, którą poddasz testowaniu, duży wpływ ma to, jaki czynnik chcesz sprawdzić. W przypadku testów, w których masz większą kontrolę nad odbiorcami (np. newsletter), musisz wyznaczyć minimum dwie równe grupy odbiorców. Nieco inaczej wygląda to w przypadku testowania zmian na stronie internetowej, gdzie liczba osób odwiedzających witrynę jest nieograniczona i nie masz bezpośredniej kontroli nad tym. W tym przypadku to czas trwania testów będzie miał kluczowy wpływ na wynik próby. Musisz pozwolić, aby test trwał wystarczająco długo, aby uzyskać odpowiednią liczbę wyświetleń. W innym wypadku trudno będzie stwierdzić, czy różnica między wynikami jest istotna.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Jeśli Twoja strona internetowa generuje mały ruch, przez co przeprowadzanie testu A/B mogłoby trwać wiele czasu, sprawdź nasz wskazówki, jak usprawnić ten proces:

Aby skutecznie określić grupy dla testów A/B, możesz wykorzystać specjalnie przygotowane do tego narzędzia jak na przykład Google Optimize, Crazy Egg, Optimizely.

Panel narzędzia Google Opimize


Jak przeprowadzić test A/B w Google Ads?

Aby skutecznie przeprowadzić test A/B w Google Ads musisz najpierw stworzyć wersję testową swoją kampanii, a ten proces rozpoczyna się od stworzenia wersji roboczej reklamy. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

 1. Zaloguj się na konto Google Ads.
 2. W menu po lewej stronie kliknij "Wersje robocze i eksperymenty", a następnie "Wersje robocze kampanii" na górze strony.
 3. Kliknij przycisk plusa.
 4. Wybierz kampanię, na podstawie której chcesz utworzyć wersję roboczą. Jeśli wchodzisz na tę stronę ze strony konkretnej kampanii, nie zobaczysz tego kroku - wersja robocza zostanie automatycznie utworzona na podstawie wyświetlanej kampanii.
 5. Wpisz nazwę wersji roboczej i kliknij Zapisz. Nowo utworzona wersja robocza pojawi się w zakładce „Wersje robocze kampanii” obok odpowiadającej jej kampanii.

Wersja robocza Twojej testowej kampanii Google Ads jest gotowa. Teraz musisz ją przekształcić w eksperyment. W tym celu postępuj zgodnie z następującymi wytycznymi.

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads.
 2. Kliknij „Wersje robocze i eksperymenty”, następnie „Eksperymenty kampanii”, a później kliknij przycisk plusa.
 3. Wybierz utworzoną wersję roboczą, określ nazwę eksperymentu i wskaż datę jego rozpoczęcia.
 4. Określ procent budżetu oryginalnej kampanii, który chcesz użyć w eksperymencie. Zalecane jest użycie podziału na poziomie 50%.
 5. Zdecyduj między podziałem ruchu na podstawie plików cookie i wyszukiwania. Zaleca się wykorzystanie podział na podstawie plików cookie, który losowo przypisuje użytkowników do eksperymentu lub do pierwotnej kampanii i dba o to, aby każdy użytkownik zobaczył tylko jedną wersję. W przypadku drugiej wersji, jeśli użytkownik wykona kilka wyszukiwań, może zobaczyć zarówno wersję kontrolną, jak i eksperymentalną.
 6. Zapisz eksperyment i poczekaj na wyniki.


Jak przeprowadzić test A/B w SEO?

W przypadku pozycjonowania strony internetowej testy A/B sprawdzą się na przykład podczas weryfikacji funkcjonalności witryny i optymalizacji współczynnika konwersji. W tym celu polecamy Ci wykorzystać do testu narzędzie Google Optimize. Przed rozpoczęciem analizy przygotuj swoją stronę według trzech następujących kroków.

 1. Utwórz konto i kontener na opimize.google.com .
 2. Na swoim nowym koncie przejdź do „Menu”, a następnie do zakładki „Konta” i połącz swój kontener z Google Analytics.
 3. Zainstaluj fragment kodu Google Optimize w swojej witrynie.

Teraz możemy przejść do samej realizacji testu, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

 1. Przejdź do swojego konta Google Optimize, kliknij nazwę swojego kontenera i kliknij „Utwórz eksperyment”.
 2. Wpisz nazwę, podaj adres URL swojej strony edytora, kliknij „AB Test” i „Utwórz”.
 3. Kliknij „Utwórz wariant”, wpisz nazwę i kliknij „Dodaj”.
 4. Przygotuj adres URL swojej strony eksperymentu i w kroku 2 zamiast „Test AB” wybierz „Test przekierowania”, pozostałe kroki są podobne.
 5. Następnie wybierz widok Google Analytics i określ cel.
 6. Wybierz liczbę użytkowników, których chcesz uwzględnić w eksperymencie. Najpopularniejsza opcja to układ w skali 50:50.
 7. Określ czas trwania eksperymentu.
 8. Uruchom test i poczekaj na wyniki.

Zastanawiasz się, co zmienić w witrynie, by była lepiej dopasowana do oczekiwań odbiorców? Sprawdź nasze wskazówki:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak przeprowadzić testy A/B w Facebook Ads?

Równie ważne jest analizowanie wyników swoich reklam w social mediach. Możesz to zrealizować w prosty sposób - z poziomu Menedżera reklam. Jeśli chcesz użyć tej opcji, skorzystaj z istniejącej kampanii reklamowej lub istniejącego zestawu reklam jako szablonu. Następnie postępuj według kolejnych kroków.

 1. Przejdź do tabeli głównej Menedżera reklam. Znajdziesz tam listę wszystkich kampanii i zestawów reklam dostępnych na Twoim koncie reklamowym.
 2. Zaznacz pola dostępne po lewej stronie kampanii lub zestawu reklam, których chcesz użyć w swoim teście A/B.
 3. Na górnym pasku narzędzi kliknij Test A/B.
 4. Wybierz zmienną, a następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami, które zostaną Ci wyświetlone.

W przypadku Facebook Ads możesz stworzyć test A/B również na inne sposoby, oto kilka z nich:

 • powielenie istniejącego elementu kampanii, zestawu reklam lub pojedynczej reklamy;
 • tworzenie i powielanie reklam bezpośrednio w narzędziu Eksperymenty;
 • zdecydowanie się na przeprowadzenie testu A/B od razu podczas tworzenia nowej kampanii reklamowej.

Chcesz się dowiedzieć, czy tworzone przez Ciebie reklamy w Facebook Ads, osiągają dobre wyniki? Sprawdź nasze artykuły:


Jak wykorzystać testy A/B w marketingu internetowym? Podsumowanie

Wnioski z testów A/B w marketingu internetowym są bardzo ważne dla ulepszania swojej strategii i osiągania lepszych wyników. Poprzez stałe analizowanie osiąganych rezultatów można zidentyfikować najskuteczniejsze metody działania i dostosować je do potrzeb swojej witryny lub kampanii. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że testy A/B to tylko jedno z dostępnych narzędzi i powinno być stosowane w połączeniu z innymi metodami analitycznymi. Sukces w marketingu internetowym wymaga ciągłego ulepszania i dostosowywania się do zmieniających się potrzeb rynku.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać testy A/B w marketingu internetowym?

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ